Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: MBR [vyřešeno]  (Přečteno 4090 krát)

eldar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
MBR [vyřešeno]
« kdy: 26 Ledna 2008, 15:00:56 »
Zdravím,
mám na disku vistu, jejíž disk jsem zmenšil a nainstaloval si tam Ubuntu. Na konci instalátoru v možnostech tlačítka "pokročilý" bylo něco o zaváděcím programu. Nechtěl jsem ho nahrát do MBR (obával jsem se, aby grub našel Visty - možná zbytečná obava, nevím), tak jsem nechal win zavaděč. Jenže jsem nevěděl, kam jinam ten grub nahrát, tak jsem ho nedával nikam... No co už. Potřeboval bych poradit, jestli se dá nějak dohrát ten grub - ať už do mbr (pokud to najde vistu) nebo do kořenového adresáře (jak?). Pokud by to bylo do /, tak bych si to pak ve win v easyBCD nastavil.

Díky!
« Poslední změna: 27 Ledna 2008, 00:23:21 od eldar »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: MBR
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2008, 15:06:22 »
Grub nainstalujte do MBR...
Návod - http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova (jedná se sice o obnovu grubu, ale prakticky je to to samé).

Můžete zkusit i toto - http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/dual-boot-pomoci-zavadece-windows

eldar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: MBR
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2008, 15:29:07 »
Takhle to bohužel nejde. Hlásí mi to "File not found". Tak to bude asi tím, že jsem tan ten grub právě nenainstaloval...
Já tam ten grub musím nejdřív někam dostat, než budu moct použít tento postup. (který už pak asi ani nebudu muset použít)

gargy2002

  • Host
Re: MBR
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2008, 16:30:46 »
Takhle to bohužel nejde. Hlásí mi to "File not found". Tak to bude asi tím, že jsem tan ten grub právě nenainstaloval...
Já tam ten grub musím nejdřív někam dostat, než budu moct použít tento postup. (který už pak asi ani nebudu muset použít)
Pouzij ten program pro Vistu, ten si to udela sam a nic nepotrebujes instalovat. Az potom nabootujes do ubuntu, muzes si nainstalit grub klasicky znova...

eldar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: MBR
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2008, 16:48:05 »
Také nejde. Tam není nainstalovaný žádný zaváděcí program (čili grub), takže mně to otevřelo konzoli "grubu"
No snad to budu muset znovu instalovat  :(
Mandriva má přímo v nabídce při spuštění z instalačního dvd v rescue módu možnosti nahrání grubu do mbr nebo obnovení windowsáckého zavaděče. V Ubuntu mi to chybí. Snad to nějak půjde, ne? Jenže s Mandrivou mi grafické prostředí vůbec nejde pustit. Proto jsem sáhl po Ubuntu. (a knížka za šest set o Mandrivě mi je zatím na nic  :) )

A můžu případně při reinstalaci dát zaváděcí program na partition /? Ale ještě poznat její označení...

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: MBR
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2008, 18:50:02 »
Zaveďte systém z LiveCD, zjistěte si označení oddílu, na kterém je Ubuntu, připojte ho jako kořen a GRUB nainstalujte. Jeden případ se řešil tady:

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=4024

eldar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: MBR
« Odpověď #6 kdy: 27 Ledna 2008, 00:04:06 »
Tak jsem to nakonec vyřešil přeinstalováním. Ty postupy byly na mě zbytečně složité, ale přesto díky. Zaváděcí program jsem si nahrál do kořenového adresáře a bootování si nastavil ve vistách a vše jede v pořádku.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.