Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Složka - vlastník 501 [vyřešeno]  (Přečteno 3248 krát)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Složka - vlastník 501 [vyřešeno]
« kdy: 04 Března 2008, 13:18:48 »
Dobrý den přeji,
instaloval jsem Ubuntu místo PClinuxOS, nechal jsem nenaformátovaný oddíl HOME. Po instalaci jsem smazal všechny konfigurační soubory a nechal jsem pouze vlastní dokumenty. Problém je ten, že pokud chci cokoliv udělat s touto složkou tak mě to oznámí, že operaci nejde provést. V nastavení jsem nalezl - vlastník 501 a všechny ostatní možnosti jsou vyplé. Nevíte jak toto upravit, abych mohl pracovat s těmito složkami a dokumenty.
Zagoogloval jsem a našel jsem podobný problém, který se však týkal naistalovaných dvou distribucí se společnou partition HOME a nastavení UIID - což mě vůbec nepomohlo.
Dík za rady.  :)
« Poslední změna: 04 Března 2008, 14:22:19 od qUAKER »

premet

  • Host
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2008, 13:25:28 »
Nemyslíte jako nastavit práva pro zápis a tak ? Pokud myslíte to co já tak by to mělo jít přidělit pomocí
Kód: [Vybrat]
chmod 777 dokumenty čímž přiděléte práva pro zápis,čtení a spouštění pro vlastníka, skupinu a ostatní.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #2 kdy: 04 Března 2008, 13:31:33 »
A nebylo by logictejsi proste zmenit vlastnika tech dokumentu, nez je zpristupnovat vsem? Problem je v tom, ze PClinuxOS pouzival pro uzivatele jine UID nez jake mate UID ted, tudiz se ty soubory tvari, jako by patrily nekomu jinemu. Vlozte sem vystup nasledujicich prikazu:
Kód: [Vybrat]
id
ls -l /home
Chci si overit, jak to s tim homem vlastne mate a jake mate UID/GID.
« Poslední změna: 04 Března 2008, 13:40:23 od kkaarreell »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #3 kdy: 04 Března 2008, 13:42:21 »
Takže tady je výpis:
Kód: [Vybrat]
alois@alois-desktop:~$ id
uid=1000(alois) gid=1000(alois) skupiny=4(adm),20(dialout),24(cdrom),25(floppy),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),104(scanner),108(lpadmin),110(admin),115(netdev),117(powerdev),1000(alois)
alois@alois-desktop:~$ ls -l /home
celkem 20
drwxr-xr-x 35 alois alois  4096 2008-03-04 13:35 alois
drwx------  2 root  root  16384 2007-12-11 21:15 lost+found

Premet: Našel jsem ještě odkaz, který vypadá, ale takto:
Kód: [Vybrat]
chmod 7777 soubor
« Poslední změna: 04 Března 2008, 13:44:19 od luisah »

premet

  • Host
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #4 kdy: 04 Března 2008, 13:57:33 »
Já si myslím, že tak jak to psal kkaarreell by se mělo dát změnit vlastníka pomocí
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R 1000 cesta_ke_slozceSnad je to tak správně, chown jako změna vlastníka s parametrem -R pro podsložky a UID uživatele, který to má vlastnit a pak už jen zmíněná složka u které se má změnit vlastník.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #5 kdy: 04 Března 2008, 13:59:58 »
trochu bych predchozi poupravil, spustte
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R alois:alois /home/alois
toto vas (a vasi skupinu) nastavi jako vlastnika vsech souboru ve vasem domovskem adresari

pokud jde o chmod 777 (resp. chmod 7777, prvni cifra navic slouzi pro nastaveni tzv. suid/sticky bitu), jedna se o dost neopatrny/nestastny prikaz, ktery by se mel spoustet jen, kdyz clovek opravdu vi, co udela.. ikdyz to plati o vetsine prikazu. :-)
« Poslední změna: 04 Března 2008, 14:03:02 od kkaarreell »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #6 kdy: 04 Března 2008, 14:13:59 »
Premet a kkaarreell moc děkuji, vše OK, máte u mě bod.
Pomohl nakonec příkaz
sudo chown -R alois:alois /home/alois

Před tím jsem ještě zkoušel chmod 777 i chmod 7777, který nepomohl - pouze zřejmě zafungoval pokud jsem nastavil složku, která ovšem již fungovala, ale pokud jsem zkusil složky, které nešli tak mě vypsalo chybu, typu permision denied.
Zajímalo by mě tedy, v kterém případě by tento příkaz pomohl.

premet

  • Host
Re: Složka - vlastník 501
« Odpověď #7 kdy: 04 Března 2008, 14:20:25 »
Tím příkazem chmod se mění práva. Takže první 2 sedmičky by vlastně asi ani nepomohli, jelikož jste nebyl vlastník ani členem skupiny takže povolit všechny práva by bylo asi zbytečné a poslední sedmičkou by se měli zpřístupnit práva pro všechny tak si myslím, že tento přístup by měl fungovat  :o .
Jinak by tento příkaz fungoval, pokud by jste  třeba například si vytvořil nějaký soubor, či složku, která by patřila vám a vy chtěli přidělit stejná práva jako máte vy vaší skupině a ostatním uživatelům. Každé právo má svůj číselný ekvivalent, takže právo pro čtení - 4 , zápis - 2 a spouštění - 1 po sečtení máte 7 takže vlastně všechna práva. První číslo jsou práva pro vlastníka, druhé pro skupinu a poslední pro ostatní.
« Poslední změna: 04 Března 2008, 14:25:36 od Premet »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Složka - vlastník 501 [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 04 Března 2008, 14:41:23 »
Prikaz chmod muze spustit pouze vlastnik souboru/adresare nebo root. Pokud tato podminka neni splnena, tak prikaz nastesti pro vas nejde. Pokud by sel, tak v lepsim pripade (chmod 777) umoznite ostatnim uzivatelum cist a menit vase soubory (pripadne mazat, jedna-li se o adresar), v tom horsim (chmod 7777) krome predchoziho nastavite jeste suid/sticky bity na spustitelne soubory/adresare, cimz ten gulas zavrsite.
   Jste-li sam, kdo na pocitaci pracuje, tak vas to az tak moc trapit nemusi (tedy krome toho, ze jste si z obycejnych souboru vytvoril, v lepsim pripade, nefunkcni programy), ale udelat toto na serveru s vice uzivateli je velmi velmi spatny napad, jehoz okamzina naprava nebyva na minutu.

Resit vas problem pomoci chmod je asi jako nechavat dokoran zadni dvere do baraku jen proto, ze jsem ztratil klice.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.