Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: oprava rozlišení obrazovky na notebooku  (Přečteno 3708 krát)

zajicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« kdy: 02 Ledna 2010, 17:08:07 »
Ahoj. Jsem začátečník v Linuxu, mám verzi UBUNTU 9.10 na notebooku IQON - display širokoúhlý 1280x800.

Levý horní roh mám v levém horním rohu, ale pravý roh mám mimo obrazovku. V System - Preferences - Display to píše display Unknown, obnovovací frekvence je 0 a nejde nastavit jinak a rozlišení je nastaveno na největší možné, v nabídce sice jsou i jiná rozlišení, ale po jejich zvolení se obraz vždy rozsype do pruhů, že není možné cokoli přečíst. Chybí soubor /etc/X11/xorg.conf.

Za případnou radu děkuji.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #1 kdy: 02 Ledna 2010, 18:20:26 »
nainstaluj ovladače grafické karty http://forum.ubuntu.cz/index.php?action=post;topic=42909.0;num_replies=0
restartuj
nastav rozlišeni
případně pošteluj obraz na předním panelu monitoru
Fire's in my soul, steel is on my side

zajicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2010, 16:55:26 »
Díky za návrh. Vyzkoušel jsem to a zjistil jsem, že tento ovladač mám. Problém je asi v něčem jiném.

Chci upřesnit, že na tom počítačí je rozdělen disk a Linux (Ubuntu) je na jedné části a Windows XP na druhé. Ve windows funguje grafika normálně.

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #3 kdy: 03 Ledna 2010, 19:12:09 »
Zkus nainstalovat a použít program grandr (je ve zdrojích). xorg.conf už v Ubuntu 9.10 není, pokud si ho sám nevytvoříš (nenecháš vygenerovat systémem).

Mě grandr pomohl vyřešit problém s připojováním externího monitoru (DLP projektoru), třeba ti pomůže s tvým problémem..
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

zajicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #4 kdy: 06 Ledna 2010, 20:06:35 »
Grandr nepomohl, je to stále stejný problém. I v něm po zvolení jakéhokoliv jiného rozlišení, než maximálního, se obraz opět rozsype do pruhů a je nemožné cokoliv přečíst.

Ještě upřesním, že mám grafickou kartu VIA/S3G UniChrome Pro IGP.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #5 kdy: 06 Ledna 2010, 23:06:54 »
možná by pomohlo editovat xcorg a zadat ručně rozlišení které monitor zvládne...asi metodou pokus/omyl, hlavně aby seděl poměr stran.

ve verzi 9.10. už xcorg není takže jej ručně vytvořit.
nebo bych vyzkoušel starší verzi systému 9.04
Fire's in my soul, steel is on my side

zajicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #6 kdy: 24 Ledna 2010, 20:33:03 »
Ahoj a díky za odpověď,
raději jsem se do úpravy konfiguračních souborů nepouštěl a dle rady v servisu jsem přeinstaloval Ubuntu v záchranném grafickém režimu (VGA) a podařilo se vcelku problém vyřešit. Jen mám nyní rozlišení 800x600, které je zde maximální. Pro moji potřebu to zatím stačí.
Nashledanou.

krisna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: oprava rozlišení obrazovky na notebooku
« Odpověď #7 kdy: 01 Dubna 2011, 00:53:53 »
Mám stejný problém, nemůžu přijít na to jak nastavit nižší rozlišení než 1600. To je pevně nastavené systémem.
Už jsi to vyřešil?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.