Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: vypínanie notebooku po kontrole disku  (Přečteno 2045 krát)

1daemon1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
vypínanie notebooku po kontrole disku
« kdy: 10 Srpna 2011, 12:16:50 »
Na jednom notebooku som mal Ubuntu aj Windows ale Ubuntu som nikdy nepoužíval. Chcel som ho odstrániť a tak som nahodil liveCD ubuntu 9.10, otvoril gparted a nastavil zmazať swap, zmazať partíciu s Ubuntu a následne celý priestor pripojiť k ntfs partícii Windowsu. Prvé dve operácie sa vykonali, ale keď malo pripojiť voľný priestor k Windows partícii, vypísalo že mám na disku chyby/u. Nabootoval som teda windows xp inštalačné CD, išiel do recovery a použil "chkdsk /r". Potom som chvíľu pri tom sedel. Bolo asi 50% keď som odišiel k druhému PC a už som to nekontroloval. Keď som sa vrátil, tak notebook bol vypnutý. Samozrejme pri zmazaní swapu a ubuntu partície cez gparted som zmazal aj zavádzač grub, takže do systému na hdd sa nedostanem. Keď nahodím liveCD Ubuntu (skúšal som 9.10, 10.04, 10.10) tak načítava sa a potom vyhodí hlašku "vyberte CD z mechaniky a počítač sa vypne" a mechanika sa sama otvorí. To isté aj ked som skúšal štartovacie SLAX CD. Nahodil som tam teda windows xp inštalačné CD, najprv to vyzeralo že ide v pohode. Mal som tam úvodnu obrazovku s výberom čo chcem robiť (recovery, vypnúť, inštalovať XP). Išiel som do recovery, po chvílke sa ale vypol PC.

Som z toho strašne zúfaly, je to starý notebook. Ani hdd z neho nevyberiem ale tie data na ňom súrne potrebujem tak mi prosím pomôžte. Ako mám nabootovať nejaké LiveCD tak, aby som si mohol obnoviť grub a pripojiť zvyšne miesto z odinštalovaného Ubuntu pre Windows ? Ďakujem.
« Poslední změna: 10 Srpna 2011, 12:47:25 od 1daemon1 »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

1daemon1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: vypínanie notebooku po kontrole disku
« Odpověď #2 kdy: 10 Srpna 2011, 16:41:43 »
No už sa mi zatiaľ podarilo spustiť Ubuntu z USB, Gparted hlási chybu na ntfs partícii a nedokáže ju opraviť. Takže už mi iné linuxové ditribúcie netreba, alebo hej ? Skúšal som v termináli zadať:
sudo ntfsfix /dev/sda3
Vypísalo, že všetko prebehlo úspešne ale Gparted stále ukazuje pri ntfs partícii červený výkričník. Čítal som, že tento príkaz nedokáže vždy nájsť všetky chyby na ntfs ako napríklad windowsácky chkdsk takže asi bude problém v tom. Môžem to opraviť cez Ubuntu aj inak ?

Ak nutne potrebujem tie distribúcie, ktoré ste tu napísali, môžete mi o nich napísať trochu viac ? Ktoré nástroje tam mam použiť a tak. Nikdy som s tým nerobil.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.