Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Webhosting založený na Ubuntu  (Přečteno 4463 krát)

kennyz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Webhosting založený na Ubuntu
« kdy: 13 Dubna 2012, 09:43:14 »
Zdravim,
pokoušim se vytvořit webhosting, ale teď jsem nějak narazil na problém, že nevim jak mám vytvořit účty :/

Mám nainstalovaný apache2, mysql-server, php5, ProFtpd, ale teď potřebuju registraci uživatele... to by bylo přes PHP (jednoduchej form nějakej), kde by se registroval uživatel a automaticky by se mu vytvořila složka s webem (třeba ../~Karel/), nová databáze a ftp účet (zde nevim, zda by bylo nutný i účet v systému bez /home a shellu)

Potom případně nevim jak bych udělal jeho jednoduchou administraci, kde by si mohl smazat účet (smazalo by se vše pro toho uživatele) a třeba aby měl na výber si před-instalovat nějaký CMS (joomla, wordpress, e107 apod.)

Dělám to samozřejmě na Ubuntu 10.4 LTS server
Díky za odpovědi :)

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2012, 16:42:28 »
1. Vše ručně
2. Poloručně  s apache2 mod userdir
3. Podívej se po webhostingových panelech, ispconfig, vhcp, vhcs, cpanel, plesk a další,

 Na  www.howtoforge.com  najdeš spostu návodů step by step k instalaci. 
jabber:  Armus69@jabber.cz

rpet

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2012, 13:18:50 »
Potom případně nevim jak bych udělal jeho jednoduchou administraci, kde by si mohl smazat účet (smazalo by se vše pro toho uživatele) a třeba aby měl na výber si před-instalovat nějaký CMS (joomla, wordpress, e107 apod.)

tak to ti muzu dat rady primo od zdroje, protoze tohle jsme resili ani ne pred rokem. a nakonec jsem se rozhodli tak, ze jsme si radeji zaplatili full-service od naseho datacentra, pri cemz se do toho schovalo vlastne uplne vsechno pro pohodlnou spravu web-hosting sluzeb:

1. budes nutne potrebovat billing system s podporou API pro automatizaci klientskych uctu. umi to cPanel-WHM, umi to Plesk. Problem je trosku s jejich billing rozhranim, je to takovy ne dost pritulny. navic u Plesku si budes muset chte nechte dokupovat licence pro Business Billing. nakonec jsme to splacli do formy WHMCS + Plesk, coz nam dalo pomerne slusnej back-end pro billing a spravu uctu - jen je tam nutny znat implementace a nastaveni API, aby WHMCS dokazalo z Plesku natahnout ucty, a novy zalozit a zaktivovat. vypada to jednoduse - a neni to vubec jendoduchy...

2. pokud to chces prodavat (jako ze asi ano), pak bych byl na tvem miste sakra opatrny. hosting je hra s hodne ostrym ohnem, tvoji zakaznici v tom budou mit penize, a to uz neni legrace.

3. no a ted to nejlepsi: jak ma s reseny hardware? ICN? jakou budes mit rychlost na portech?? jak bude reseny firewall? antivirus?? a... ...milion dalsich detailu.

jak rikam. pul roku jsme premysleli, vymysleli, zkoumali a planovali, jak to postavime na "vlastnich nohach". pak jsme secetli financni investici, a rozhodli se pro to vyse zminene reseni. a i tak to byla docela darda, usept dneska s hostingem znamena nabidnout neco navic (coz se nam podarilo), ale na druhou stranu to neco stoji (jak na vstupu, tak na vystupu). tudiz je fakt dulezity, aby jsi vedel, jak to prodas (kdyz uz do toho pujdes a podari se ti to rozchodit). chces jit se standardem proti wedosu? endore? angelu? nedelej to. to uz par lidi zkusilo a nedopadli moc dobre...
IBM T40, Intel Pentium M 1500Mhz, 1,5MB RAM, graphic card ATI Radeon 7500 integrated, sound card AC 97 integrated, HDD HITACHI 40GB 5400 rpm, DVD/CD-RW IBM slim, Lite-On DVD+R DL USB,  USB GPS module S2SGI-G217

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2012, 23:43:18 »
Nemyslím si že by tazatel chtěl tvořit hosting pro 10 000 domén. Pro pár domén a dobrý pocit že se něco naučím postačí opensource řešení bez placených služeb jako je billing atd. K cenám webhostingu, to už je škoda mluvit. Tenhle byznys je už v pr....
jabber:  Armus69@jabber.cz

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 17 Dubna 2012, 00:04:27 »
Pokud si vyřešíš nějaké chrootování, tak si myslím, že tohle by mohlo být alespoň trochu přínosem ne?
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=56701.0

kennyz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2012, 11:42:52 »
Mám to udělat do školy, takže nic nebudu prodávat ani tam nebudou zákazníci... musim vytvořit funkční webhosting na ubuntu (na VSP), takže pouze základní veci, v podstatě vše potřebný mám nainstalovaný, jen chybí ten registrační a administrační systém - ten prej mám udělat

A tady se právě ptám, jak mám vyřešit tento celý krok - od registrace uživatele po jeho automatické vytvoření účtu na ftp, osobní složky pro web a jeho databáze.. popř. možnost vybrat pred-instalovaný cms :)

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2012, 12:34:41 »
No pokud to máte celé stvořit (naprogramovat), tak to Vám fakt nezávidím. To nebude úplně triviální záležitost. Navíc tak jak je koncipovaná otázka, tak bych se divil, kdyby Vám tu někdo odpověděl. A když už, tak to bude něco jako, aby jste se naučil programovat.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2012, 12:42:27 »
Mám to udělat do školy, takže nic nebudu prodávat ani tam nebudou zákazníci... musim vytvořit funkční webhosting na ubuntu (na VSP), takže pouze základní veci, v podstatě vše potřebný mám nainstalovaný, jen chybí ten registrační a administrační systém - ten prej mám udělat

A tady se právě ptám, jak mám vyřešit tento celý krok - od registrace uživatele po jeho automatické vytvoření účtu na ftp, osobní složky pro web a jeho databáze.. popř. možnost vybrat pred-instalovaný cms :)
Pokud budeš postupovat podle toho návodu co jsem posílal, tak na tom bude fungovat tenhle pashík (ntz plís, nekomentovat :D)
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
# sudo adduserwww google google.com
cd /var/www
useradd -d /var/www/$2 $1
passwd $1
usermod -g sftp $1
sudo usermod -s /bin/false $1
mkdir $2
mkdir $2/server
 
#uprava prav jako posledni
chown $1:sftp -R $2
chown root:root $2
 
#pridani rewrite pravidla do konfigu apache2
cat /etc/apache2/sites-available/default | head -n-1 > /var/www/apache2.backup
echo "RewriteCond %{HTTP_HOST} ^$2" >> /var/www/apache2.backup
echo "RewriteRule (.*) http://www.$2 [R=301,QSA,L]" >> /var/www/apache2.backup
echo "</VirtualHost>" >> /var/www/apache2.backup
cp /var/www/apache2.backup /etc/apache2/sites-available/default
rm /var/www/apache2.backup
service apache2 reload

Když zbastlíš něco v html jako
Kód: [Vybrat]
<html>
<h1>přidat uživatele</h1>
<form action="add.php" method="post">
uživatelské jméno: <input type="text" name="user">
doména: <input type="text" name="domain">
</form>
</html>
A v PHP jako:
Kód: [Vybrat]
<?php
$user 
$_POST["user"];
$domain $_POST["domain"];
system("adduserwww {$user} {$domain}");

?>

Tak máš základ...

kennyz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2012, 19:41:54 »
já umim programovat, jen jsem se ptal, jak bych to měl řešit, aby se po jednom kliknutí v registraci vytvořilo tohle všechno a potom nějak nechápu jak bych měl řešit ten výběr CMS, kterej by to uživateli před-instaloval...

Jinak pokud v php pouziju system bo exec, tak to přece povolim všem uživatelům ne? nebo je nějaký omezení, aby tyhle funkce šli použít pouze někde? (třeba v rootu webu)

A místo subdomén spís zvolim asi userdir, kterej je v apache přímo, bude snažší, stejně nic neříkal o doménách :)
« Poslední změna: 17 Dubna 2012, 19:43:31 od kennyz »

Pavel Káčerek

Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2012, 19:48:25 »
 nejsem profesional ale nevyřešil by problem se spravou učtu webmin a usermin ja je mam nainstalovane a nemuzu si je vynachvalit stryček google o nich poví víc
Kubuntu 15.10 Wily Werewolf 64-bit
Intel® Celeron(R) CPU B830 @ 1.80GHz × 2 ||RAM: 4GB ||HDD: 500GB|| Grafika: Intel® Sandybridge Mobile

kennyz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2012, 20:11:24 »
nic takovyho nesmim pouzit, jinak vim, že jsou hotovy app na to, co to vyrazne ulehcej, ale tohle nesmime no :/

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2012, 22:07:29 »
já umim programovat
Tak tohle nemůže být s minimální znalostí linuxových systému těžká úloha.
jen jsem se ptal, jak bych to měl řešit, aby se po jednom kliknutí v registraci vytvořilo tohle všechno a potom nějak nechápu jak bych měl řešit ten výběr CMS, kterej by to uživateli před-instaloval...
Co třeba překopírovat do www rootu soubory CMS z nějakého adresáře?
Jinak pokud v php pouziju system bo exec, tak to přece povolim všem uživatelům ne? nebo je nějaký omezení, aby tyhle funkce šli použít pouze někde? (třeba v rootu webu)
Programovat umíš, takže to je spíše otázka implementace. Zabezpečoval bych to na vrstvě PHPčka. Bude to nebezpečné, ale rychlé řešení.
A místo subdomén spís zvolim asi userdir, kterej je v apache přímo, bude snažší, stejně nic neříkal o doménách :)
Nastřelil jsem hotové řešení, když se chceš vrátit na začátek...

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 17 Dubna 2012, 23:08:00 »
Pokud nechceš nikomu povolovat volání exec a spol určitě to půjde udělat pouze přes PHP. Výplod mé choré mysli:

Uživatel se zaregistruje -> skript přidá uživatele do dtb (ftp uživatelé jsou třeba v mysql) + databázového uživatele -> v php je implementace ftp takže se tam skript připojí (tím vytvoří složky pro uživatele, protože vybraný ftpd má tuto funkci nastavenou) a nahraje soubor (csm.php případně nějaký předpřipravený index.php/html aby hned bylo vydět že je vše ok). Díky apache a virtualhost pomocí wildcard (podobně jako je zde v sticky tematu LAMP) je Apache připraven. Po tomhle všem by mohl být redirekt na ten cms.php

cms.php -> někde na serveru si připrav balíčky různých CMS (třeba v zip to by mělo umět php zpracovat). Uživatel si vybere CMS podle uvážení skript jej třeba pomocí CURL stáhne a zipem rozbalí, pak už jen stačí redirekt na instalační soubor, který většina CMS má a tvoje práce zkončila, snad ještě před tím redirektem smazat náš soubor cms.php, ale to už je jen a jen na tobě :-)

Snad by ti to mohlo pomoci :-)
jabber: etnyx@jabbim.cz

kennyz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 18 Dubna 2012, 10:11:26 »
jo, nějak to zkusim udělat a uvidim jak to dopadne... jinak ten system() chci povolit, jinak nebudu moct zavolat bash script, ale nechci, aby ostatní uživatelé mohli používat tyhle funkce... např. pro celej htdocs chci povolit všechny funkce php, ale pro ostatní uživatelský ne (např. ~nick1, ~nick2 ...) a to nevim jak se dělá

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 18 Dubna 2012, 11:42:57 »
jo, nějak to zkusim udělat a uvidim jak to dopadne... jinak ten system() chci povolit, jinak nebudu moct zavolat bash script, ale nechci, aby ostatní uživatelé mohli používat tyhle funkce... např. pro celej htdocs chci povolit všechny funkce php, ale pro ostatní uživatelský ne (např. ~nick1, ~nick2 ...) a to nevim jak se dělá

V /etc/sudoers se dá nastavit, že daný uživatel (www-data) spustí určitý script s právy roota tj. např.
Kód: [Vybrat]
www-data ALL=NOPASSWD:/etc/init.d/apache2

Čiliže pak
Kód: [Vybrat]
shell_exec('sudo /etc/init.d/apache2 restart')
volaný z PHP projde ...

třeba to napoví ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

kennyz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 18 Dubna 2012, 13:47:20 »
to s těma php funkcema jsem myslel tak, že když chci zakázat všem uživatelům (složkám ~xyz) krom hlavní složky htdocs php funkci (třeba) count(...), tak to přece nemůžu řešit pres sudoers, když je to čistě php funkce, co nezasahuje do systému a pokud jí zakážu přímo v php.ini, tak se zakáže i v htdocs co nechci
« Poslední změna: 18 Dubna 2012, 13:50:01 od kennyz »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Webhosting založený na Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 18 Dubna 2012, 20:06:06 »
to s těma php funkcema jsem myslel tak, že když chci zakázat všem uživatelům (složkám ~xyz) krom hlavní složky htdocs php funkci (třeba) count(...), tak to přece nemůžu řešit pres sudoers, když je to čistě php funkce, co nezasahuje do systému a pokud jí zakážu přímo v php.ini, tak se zakáže i v htdocs co nechci

To je pravda, pro takové případy je tu v apache php_admin_flag
Nicméně sudoers bude řekl bych taky potřeba ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.