Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Program na změření rychlosti disku  (Přečteno 9092 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Program na změření rychlosti disku
« kdy: 17 Června 2016, 17:35:43 »
Ahojky, chtěla bych se zeptat, existuje program, který změří rychlost disku? Jako je třeba https://itunes.apple.com/cz/app/blackmagic-disk-speed-test/id425264550?mt=12
Připadá mi totiž, že možná moje SSD nebude úplně v pořádku, protože Kubuntu startuje nějak příliš moc dlouho, cca 20 vteřin, což mi na SSD prostě přijde moc. Mám automatické přihlašování, takže to je od výběru v GRUB po načtení plochy.
Děkuji.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #1 kdy: 17 Června 2016, 18:01:21 »
Někde jsem viděl tabulku na Linuxové alternativy Windows aplikací. Tam bych hledal HDTune či Crystal Disk ...

Dostal jsem se na ní snad přes wiki. Jdu hledat ...

http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html - v sekci Monitory systému - Testování HDD

No a také fultextové vyhledávání v oblíbeném vyhledavači ... např:

https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/disk-benchmark.html (čeština)

http://askubuntu.com/questions/87035/how-to-check-hard-disk-performance

http://askubuntu.com/questions/38566/how-can-i-check-the-health-of-my-hard-drive

Doporučit nic nemohu, ještě jsem nezkoušel - ale také se k tomu dopracuji. Bohužel HDTune na Ubuntu není, ale již jsem požádal vývojáře. Nejspíš to budou mít na háku ...
« Poslední změna: 17 Června 2016, 18:16:20 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2016, 18:29:15 »
A kde je psáno, že ten disk musíš testovat z prostředí (běžícího) Kubuntu??
Nabootuj nějaký diagnostický nástroj a disk proklepni v něm. Například HirensBoot CD obsahuje HDTune.
Nebo ještě lépe, použij DLCD, tam máš takových nástrojů daleko víc.
--------------------------------------------------
Ovšem nejvíce směrodatný je test utilitou výrobce disku.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #3 kdy: 17 Června 2016, 18:53:48 »
Ventero, děkuji, ty odkazy si projdu.

juwa2, psáno to není nikde, ale je to nejjednodušší. Co je to HirensBootCD, kde se to dá sehnat a jak se s tím zachází? A co je to DLCD? Utilitu od výrobce seženu kde? Jedná se o Intel 540s a Intel ke stažení žádný testovací nástroj nenabízí, na jejich stránkách jsem nic nenašla.

Jinak nechci dělat žádné extra testy, zajímá mě jen rychlost čtení, protož start systému na SSD trvající 20 vteřin je prostě divný, Windows 10 na tom samém PC, jen na disku OCZ Arc 100 nastartuje za 8 vteřin, OS X na MacBook Air 2015 nastartuje za 5 vteřin. Tak proč to Kubuntu trvá tak dlouho? Určitě to není tím, že by bylo 4x náročnější než El Capitan.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #4 kdy: 17 Června 2016, 19:11:28 »
Ono to může váznout třeba na inicializaci nějakého hw, či služby, takže bych se podíval do syslogu (/var/log/syslog), jestli se to na něčem neseká. Každý řádek je opatřen časovým razítkem, takže je v tom orientace rychlá, mohou tam být vidět i selhávající, opakovaně startované služby, a jiné errory.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #5 kdy: 17 Června 2016, 19:15:13 »
1. Nejjednodušší to právě není....
2. HBCD a DLCD viz Google, stačí to zadat do vyhledávání a najdeš vše potřebné - sem to recyklovat nikdo nebude.
3. A nemůžeš srovnávat start systémů které používají fastboot (=hibernace) a těch které startují "za studena" Pokud fastboot vypneš, může být pořadí klidně opačné.
PS: fastboot=rychlý start >> google

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #6 kdy: 17 Června 2016, 20:17:18 »
GdH: tam je asi tak milion řádků :-) Až budu mít trochu víc času, zkusím to prozkoumat důkladněji.

juwa2:
1. nevidím důvod proč, v OS X stáhnu z App Store program, spustím ho a kliknu na tlačítko "Test". V čem je to tady jiné?
2. OK, tolik mě to zase nezajímá.
3. proč bych nemohla? Jsou to jen operační systémy, navíc ze stejné doby, tak by měly umět +- to samé. Je jasné, že takový OS X 10.1 se s 10.11 srovnávat nedá, stejně jako Ubuntu 6.04 s 16.04, ale dá se srovnat El Capitan s Ubuntu 16.04 a s Windows 10, je to stejná generace. Navíc by mě zajímalo, jak může být na jednom počítači současně spuštěný jeden systém a hibernován druhý. A za další, OS X žádný fast boot nemá, když ho vypnu, je vypnutý, když ho uspím, je uspaný. Jiná možnost není. Zkusila jsem teď svůj MacBook vypnout (předtím jsem si nastavila automatické přihlašování) a přes tlačítko jsem ho zapnula. Na ploše byl přesně za 7 vteřin po stisknutí tlačítka podle stopek. Vzhledem k tomu, že nemá BIOS a do UEFI se nedá nijak dostat, nemám nejmenší tušení, jak dlouho trvá self test a jak dlouho samotný start OS X. To samé jsem udělala s Kubuntu a Windows 10, akorát jsem měřila start od stisknutí enter v GRUB (self test totiž na Mazlíkovi trvá strašně dlouho). A odpojila jsem také všechny externí disky, USB huby a prostě všechno kromě klávesnice a myši. Windows 10 naběhly podle stopek za 9 vteřin. Poté jsem počítač vypnula, tlačítkem zapnula a vybrala jsem Kubuntu. Start až na plochu trval 19 vteřin, z čehož průběh načítání, když je zobrazený splashscreen trval 4 vteřiny a průběh načítání KDE trval 15 vteřin. Takže mě napadá, že buď je pomalé SSD pro Linux nebo je pomalé KDE.

PS: Windows 10 mají fastboot vypnutý, sice nevím proč, ale je to tak od instalace, takže to měnit nebudu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2016, 20:59:14 »
Citace
Jinak nechci dělat žádné extra testy, zajímá mě jen rychlost čtení
Jak hodláš při (jakémkoli) měření imitovat srovnatelné podmínky které panují při startu OS? Doufám, že si nemyslíš, že to jde nahradit měřením rychlosti kopírování jednoho souboru..
Citace
Navíc by mě zajímalo, jak může být na jednom počítači současně spuštěný jeden systém a hibernován druhý.
A proč by nemohl? Já takto v dualbootu přepínám systémy běžně - právě kvůli rychlejšímu startu. Win má svůj hiberfile.sys a linux zase hibernuje do swapu..
« Poslední změna: 17 Června 2016, 21:15:01 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #8 kdy: 17 Června 2016, 21:06:22 »
Když jsem ještě měla na Macu nainstalované přes Boot Camp Windows 8.1, tak tam se mi ten fastboot zapnul a nešel spustit OS X, musela jsem to vypnout ručně. Windows 10 s tím asi už počítá a nějak to zjistí, nevím. Každopádně nemám swap ani v Ubuntu ani ve Windows 10, je to zbytečné s 16 GB RAM. Nevím jak je to v OS X, tam se o to nestarám.

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2016, 21:12:39 »
Citace
Navíc by mě zajímalo, jak může být na jednom počítači současně spuštěný jeden systém a hibernován druhý.
A proč by nemohl? Já takto v dualbootu přepínám systémy běžně - právě kvůli rychlejšímu startu. Win má svůj hiberfile.sys a linux zase hibernuje do swapu..
A pak si jeden systém sáhne do souborového systému druhého hibernovaného a je problém... Resp. linuxové nástroje tě nenechají sáhnout do NTFS pokud jsou Windows hibernované. Jestli při přístupu z Windows na ext4 nějaká kontrola v third-party ovladačích funguje netuším.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2016, 21:20:45 »
Citace
A pak si jeden systém sáhne do souborového systému druhého hibernovaného a je problém... Resp. linuxové nástroje tě nenechají sáhnout do NTFS pokud jsou Windows hibernované. Jestli při přístupu z Windows na ext4 nějaká kontrola v third-party ovladačích funguje netuším.
Ano, to je pravda. Já ovšem na systémové oddíly chodit nepotřebuju - proč taky. Naopak, nepřístupnost může být i výhodou. Nicméně mám vyzkoušeno, že z Win se přes TCMD na hibernovaný linuxový syst. oddíl dostanu (čtení, zápis jsem raději nezkoušel).
« Poslední změna: 17 Června 2016, 21:22:20 od juwa2 »

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #11 kdy: 17 Června 2016, 21:27:22 »
No, ono je KDE opravdu pomalejší.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #12 kdy: 17 Června 2016, 22:23:45 »
V tech odkazech stopro neco najdes. Ale jinak treba HBCD - tak to je milasek. Mam ho zakomponovany do vlastni sestavene servisni a zachrane kompilace. Super pomucka ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #13 kdy: 18 Června 2016, 07:31:28 »
Není potřeba nic stahovat, jen použít stávající utilitku. Viz výňatek z fóra na askubuntu:
http://askubuntu.com/questions/87035/how-to-check-hard-disk-performance
Citace
Graphical method

    Go to System -> Administration -> Disk Utility.
        Alternatively, launch the Gnome disk utility from the command line by running gnome-disks
    Select your hard disk at left pane.
    Now click “Benchmark – Measure Drive Performance” button in right pane.
    A new window with charts opens.You will find and two buttons. One is for “Start Read Only Benchmark” and another one is “Start Read/Write Benchmark”. When you click on anyone button it starts benchmarking of hard disk.
Aplikaci gnome-disks najdeš v češtině jako Disky v launcheru.
Název testu v češtině je: Srovnávací test.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #14 kdy: 18 Června 2016, 10:42:56 »
Juwa:

Už hodinu hledám informace o tom DLCD a musím říct, že jsem ještě nenašel nic ani v angličtině. Odkazy jen na samé divnojazyčné blogy - ani nejsem schopen určit o jaké jazyky se jedná, něco byla nějaká arabština, vietnamština, něco snad ugrofinština apod.

Vím tedy o co jde, co v tom najdu, ale neviděl jsem nikde tu nejdůležitější informaci: Kdo to vyvíjí a stojí zatím a už vůbec ne odkaz na oficiální stránky projektu. Nejradši bych si to samozřejmě stáhl z oficiálních stránek projektu a ne od někoho z Google drive či OneDrive, jakožto, že žádné jiné linky jsem nenašel ...

Co o tom prosím víš? Máš ty informace ?

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #15 kdy: 18 Června 2016, 13:42:31 »
Není potřeba nic stahovat, jen použít stávající utilitku. Viz výňatek z fóra na askubuntu:
http://askubuntu.com/questions/87035/how-to-check-hard-disk-performance
Citace
Graphical method

    Go to System -> Administration -> Disk Utility.
        Alternatively, launch the Gnome disk utility from the command line by running gnome-disks
    Select your hard disk at left pane.
    Now click “Benchmark – Measure Drive Performance” button in right pane.
    A new window with charts opens.You will find and two buttons. One is for “Start Read Only Benchmark” and another one is “Start Read/Write Benchmark”. When you click on anyone button it starts benchmarking of hard disk.
Aplikaci gnome-disks najdeš v češtině jako Disky v launcheru.
Název testu v češtině je: Srovnávací test.

Předpokládám, že jsem to našla, viz příloha, ale ono to po mě chce ten disk odpojit, což v případě systémového disku nejspíš ani nepůjde a navíc to ani radši nechci zkoušet, kdo ví co by se mohlo stát...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #16 kdy: 18 Června 2016, 14:34:35 »
Citace
Předpokládám, že jsem to našla, viz příloha, ale ono to po mě chce ten disk odpojit, což v případě systémového disku nejspíš ani nepůjde a navíc to ani radši nechci zkoušet, kdo ví co by se mohlo stát...
Nechceš zkusit trošku více přemýšlet?
Disk otestuj pomocí této utility z live systému (ano, gnome-disks je součástí live Ubuntu).
Takže nabootuj live ubu z flešky >> spusť gnome disk utility >> vyber ten disk >> testuj do alelůja....
« Poslední změna: 18 Června 2016, 15:01:26 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #17 kdy: 18 Června 2016, 14:59:04 »
To Ventero:
Citace
Už hodinu hledám informace o tom DLCD a musím říct, že jsem ještě nenašel nic ani v angličtině. Odkazy jen na samé divnojazyčné blogy - ani nejsem schopen určit o jaké jazyky se jedná, něco byla nějaká arabština, vietnamština, něco snad ugrofinština apod.
Ano, autorem pozoruhodného DLCD (v poslední verzi už je to vlastně DVD) je vietnamský inženýr Tran Duy Linh.
Ve stručnosti lze říci, že HirensBoot je oproti tomu slabé "ořezávátko". Však vyzkoušej a uvidíš...
Stránky autora jsou zde http://softx86vn.blogspot.cz/2015/01/ultimate-dlcd-boot-2015-v10-uefi-gpt.html
jsou ve vietnamštině, ale s google translatorem to není překážkou. Najdeš tam seznam softu který DLCD obsahuje, screenshoty a odkazy na stažení .rar (1.35 GB)
Pro vytvoření bootovací flešky důrazně doporučuji použít nástroj autora který je přibalen i s návodem. Protože nástroje jako YUMI atd. nefungují optimálně, na multiboot zapomeň. DLCD vyžaduje samostatnou flešku. Nebo .iso klasicky vypal na DVD, nepoběží to však tak rychle jako z flešky...
No a až DLCD nabootuješ, můžeš si užívat všech výhod tohoto "švýcarského nože", krále mezi podobnými nástroji. A neměj obavy, prostředí je v angličtině.  ;)
--------------------------------------------------------------------------------
V poslední době vzniklo několik forků, nejznámější je asi DLC Boot 2016 3.1

« Poslední změna: 18 Června 2016, 15:31:27 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #18 kdy: 18 Června 2016, 15:24:27 »
Díky chlape.

Osobně vůbec nepoužívám žádné aplikace na tvorbu boot - multiboot flashdisků. Stavím si je sám, krok po kroku. Ale on to vlastně multiboot už je.

Počítám, dle podpory EFI, že zavádění bude postavené na Grub2 a tím pádem lze editovat cfg soubor a dodat si tam co třeba. A i kdyby to bylo postaveno na něčem exotickém, tak snad by na to mohlo jít řetězit. To už je právě to s čím si kdyžtak chci pohrát :)

Sám jsem si podobný švýcarský nůž nakompiloval (pojmenováno ResCo), neboť mi HBCD také přišlo jen jako základ , který jsem tam použil :)



Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #19 kdy: 18 Června 2016, 16:23:30 »
Citace
Předpokládám, že jsem to našla, viz příloha, ale ono to po mě chce ten disk odpojit, což v případě systémového disku nejspíš ani nepůjde a navíc to ani radši nechci zkoušet, kdo ví co by se mohlo stát...
Nechceš zkusit trošku více přemýšlet?
Disk otestuj pomocí této utility z live systému (ano, gnome-disks je součástí live Ubuntu).
Takže nabootuj live ubu z flešky >> spusť gnome disk utility >> vyber ten disk >> testuj do alelůja....

Hmm, takže to z běžícího systému nejde, škoda. Přitom je to ta nejjednodušší možnost. Na testování z live cd fakt nemám ani chuť ani čas. Holt to nechám zatím být a jestli je disk špatný, časem se to projeví, záruka je pět let, takže času je dost a zálohu důležitých dat mám.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #20 kdy: 18 Června 2016, 18:01:24 »
V tom gnome-disk si mozes pozriet SMART kontrolu disku(ak je zapnuta autokontrola). Tam sa mozu prejavit prve naznaky chyby disku. Pozriet to mozes aj za behu systemu. Je to v menu v pravo hore.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #21 kdy: 18 Června 2016, 18:09:52 »
Rychlost se dá otestovat zadáním tohoto příkazu v terminálu, musí to být ve složce, která je na SSD. Pokud je /home na SSD, tak to stačí spustit, zapíše to na disk soubor tempfile o velikost 1024 MiB a vypíše se rychlost zápisu. U mého Kingston V300 60GB to teď na Archu bylo 236 MB/s.
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024 conv=fdatasync,notrunc status=progresspro smazání toho souboru pak zadat
Kód: [Vybrat]
rm tempfile
pokud jde o 16.04, tak jde použít v terminálu i toto
Kód: [Vybrat]
systemd-analyze plot > boot.svgvytvoří soubor boot.svg s grafem kolik času trvá start jádra a kolik dalším službám.

Z mých zkušeností se KDE spouští trochu pomaleji než jiná prostředí na stejném OS.
« Poslední změna: 18 Června 2016, 18:23:10 od Kubino »
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #22 kdy: 18 Června 2016, 18:33:30 »
Abby:

To jako myslis, ze by jsi spustila test a normalne pracovala v systemu? To by ti ty vysledky zkreslilo - je to nesmysl. Stejne by jsi ten system musela nechat v IDLE, takze ten argument s tim necasem na live je docela irelevantni. Muzes zkusit spustit tu aplikaci a pote tesne pred spustenim testu disk odpojit - jestli se to da necim vynutit, protoze system to asi dovolit chtit nebude. Na to by melo stacit co je v RAM. Ale tim vynucovanim stravis vic casu, nez nabootovanim live ... Nehlede na presnejsi vysledky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #23 kdy: 18 Června 2016, 18:57:38 »
Nikoliv, spustila jsem aplikaci a chvíli počkala. Ale už to neřešme, prostě to z nějakého důvodu nejde a i když to nechápu, nezměním to. Vyřešeno, uzavřeno, jdu se věnovat něčemu důležitějšímu, třeba se budu dívat na televizi :-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Program na změření rychlosti disku
« Odpověď #24 kdy: 18 Června 2016, 20:56:15 »
Abby píše
Citace
Hmm, takže to z běžícího systému nejde, škoda. Přitom je to ta nejjednodušší možnost.
Fatální omyl. Testovat cokoli na čem běží systém je naprosto nevhodné, dává zavádějící výsledky.
Takže testovat zásadně offline!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.