Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Používá vaše přítelkyně Linux? Je někdy reálná možnost rozšíření Linuxu?  (Přečteno 13616 krát)

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Používá vaše přítelkyně Linux? Je někdy reálná možnost rozšíření Linuxu "mezi lidi"?

Před pár dny jsem také, jak tu někdo vtipně poznamenal, přešel od Gatese k Tuxovi a vcelku mě zarazila reakce mé "kamarádky", když jsem u ní poprvé nainstaloval linux na svůj přenosný počítač. Když jsem zadal do terminalu, zrovna co prošla kole mě dělat mi jídlo, svuj první příkaz předtím pečlivě okopírovany z wiki ubuntu, dozvěděl jsem se, že jsem "fakt magor" a že "vůbec nechápu, co jako děláš". Nic jsem jí neřekl. Neprojevoval jsem svojí radost nad tím, že jsem si vzpoměl na to, že musím držet shift když vkládám do terminálu a ani jsem si nehral, že jsem expert na pocitace. Stejne mi pocit z v podstate dneska stale vyjmecnosti Linuxu zustava uz skoro tyden a i kdybych nechtěl, pomalost windows xp a ostatnich me na mem pocitaci stejne nauci nauci se. Lubuntu je nesrovnatelne rychle na mem slabem pocitaci v porovnani s win xp, 7, 8, 10.

Ale když se tak zamýšlím, co vše už jsem (ne tady na foru) řešil s Lubuntu za problémy, tak nějak si nedovedu představit stejně, že se někdo kdo by měl už tady na foru problém zeptat se na něco, protože "to po něm chce nějakou registraci" naučil pracovat s Linuxem. Linux zkrátka neni žádná legrace.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
To měla být anketa ? Kde je hlasování ?
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

a903user

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Ano, moje žena používá Ubuntu 16.04. Ono takhle. Jí je to v podstatě jedno. Používá jen webový browser, prohlížeč fotek a klíčenku na hesla. To je snad všechno. Sem tam výjimečně něco jiného.

uusi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
26.8.2016 Zdravím , moje přítelkyně používá Ubuntu má tam sice ještě  15.04 , ale je naprosto spokojená.Loni jsem ji čistil noťas a zkusmo jsem ji na její HP nahodil 15.04 s tím že když ji to nebude vyhovovat tak že ji to přehodím. Je tak spokojená že ani nestojí o aktualizaci na 16.04 . Sama si zprovoznila wifi a funguje . Je pravda ale že má ntb na internet / čtení kravin / , fcb , tajně chodí občas na seznamku , fotky a video s kamery . Nic neupravuje , nic nedělá maximálně vytvoří nějaký ten dokument v LO a velmi se ji zalíbil xournal . O návratu k W nechce ani slyšet že ji to naprosto vyhovuje .Ono systém jako takový je dobrý ale schází mi např. programy hlavně okolo fotek a videa avchd.
Dodatek: 6.2.2017 Přítelkyně má stále Ubuntu povýšila bez přeinstalace na 16.04 a jede pořád jak se říká v pohodě.Nic nechce měnit.Moje Ubuntu je taky v pořádku.Já ale souběžně používám ještě w7 a wxp kvůli nějakým prg.
« Poslední změna: 06 Února 2017, 22:34:25 od uusi »

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Díky za názory. Trošku škoda, že starší uživatele tohoto fora si moc nechtějí povídat, byla by tady větší, možná, legrace. Po už pár dní používání systému Ubuntu, řečeného Lubuntu, se pokusím se na jeho vývoji také podílet. Sice umím v céčku jen pozdravit svět, ale snad mé názory na něj dostanou někomu kdo si řekne víc než jen "co si neuděláš sám, to prostě němáš." Myslím si, že je škoda,  že Linux je pro člověka co neumí zacházet s počítačem v podstatě nedosažitelný svatý grál. Byl by to skvělý systém, kdyby jeho užvatelé co ho programují vynasnažili se na podpoře zájmu lidí co neumí kliknout myší. Proč by to ovšem dělali, když za to neberou žádný plat. No jo, no.

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Hned zítra sepíšu co nejde, nejpozději pozítří. Například Lubuntu na netbooku Lenovo IdeaPad S100, po manipulaci s hlasitospí přes Fn zobrazí se v levem rohu obrazovky ovladani hlasitosti. Nezmizi. kdyz ho zmenim, ani po hodine se nehne, takze zasek to neni. WiFi vypadává, dvakrát za den. 100 GB se pri rychlosti 4 mb za sekundu nestahne bez asistence. WiFi se neukazuji ani ostatni, sousedovic. Terminál občas nestáhne balíček, kterej po vypnutí a opětovném zapnutí stáhne. Převaděč medií v základu Lubuntu, nefunguje. MP3 z FLAC jsou hluché. WINE je uplne v prdeli. AbiWord bliká, nepoužitelné. LibreOffice je jak z roku 1999. HROZNÝ. Na všechno se musí člověk ptát. Linux prostě není pro kretény.... a dokud nebude, bude vždycky v pozadí.

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Nemluvím o tom, ze screenshoty nejdou z ctrl+v, coz je teda dost podstatnej problem.

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
A co teprve ovladace... koupil jsem si ve ctvrtek tiskárnu Epson L130. Samozřejmě, že ovladače jsem musel stáhnout pro L120. Moc rád bych věděl, jak tohle vysvětluju někomu, komu je přes 60 a prostě "mu to nejde".

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Nemluvím o tom, že bezrealitka se nacita dva roky. Zlustrovat dva inzeraty trva treba pet minut...a to ostatni weby jdou hned. Z nejakeho duvdu. http://www.bezrealitky.cz

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Zarážející je, že po instalaci Lubuntu poslouchám písničky z Youtube, stahuju torrenty, posílám přes giga velky soubory na microSD a jeste surfuju po netu a pocitac se neseká. uTorrent mi dřív desítky tak znepoužitelnil, a to i na i3 s 4 GB RAM. Tady klobouk dolu.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Myslím si, že je škoda,  že Linux je pro člověka co neumí zacházet s počítačem v podstatě nedosažitelný svatý grál. Byl by to skvělý systém, kdyby jeho užvatelé co ho programují vynasnažili se na podpoře zájmu lidí co neumí kliknout myší. Proč by to ovšem dělali, když za to neberou žádný plat. No jo, no.

Však se ptej. Založ si téma, pokud nenajdeš odpověď v některém vlákně. Ale řešilo se tady všechno možný, takže šance je velká.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Používá vaše přítelkyně Linux?
Nemám přítelkyni a ani věk... :D
Je někdy reálná možnost rozšíření Linuxu "mezi lidi"?
Možná. Záleží, jestli se distribuce a „výrobci software“ posunou dál.
Konzervativní uživatelé budou mít dál Windows, které jim snad fungují doteď.
Otevřenějším může něco bránit (software, (ne)podpora hardware, bugy, složitost, ...).
Uživatelé, co neví, že Linux existuje, a nebo o něm mají povědomí z minulého desetiletí, většinou budou patřit do první skupiny.
Citace
WINE je uplne v prdeli.
Zkus PlayOnLinux a nejnovější Wine.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Nemluvím o tom, ze screenshoty nejdou z ctrl+v, coz je teda dost podstatnej problem.

??? Na screenshot je normálně klávesa printscreen a jestli ho chceš někam vkládat musíš ho mít ve schránce - logicky.

Stačí kliknout na "kopírovat do schránky".
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Citace
WiFi vypadává, dvakrát za den. 100 GB se pri rychlosti 4 mb za sekundu nestahne bez asistence. WiFi se neukazuji ani ostatni, sousedovic. Terminál občas nestáhne balíček, kterej po vypnutí a opětovném zapnutí stáhne. Převaděč medií v základu Lubuntu, nefunguje. MP3 z FLAC jsou hluché. WINE je uplne v prdeli. AbiWord bliká, nepoužitelné. LibreOffice je jak z roku 1999. HROZNÝ. Na všechno se musí člověk ptát. Linux prostě není pro kretény....
No to snad musíš s tím něco dělat schválně, aby tohle všechno nefungovalo.

Já používám Linux (tedy Ubuntu) a to výhradně už 10 let. To samé platí pro celou rodinu (žena a dvě děti) a nemáme problém. Několika přátelům a příbuzným co jsem nainstaloval Ubuntu, nebo Xubuntu, tak jsou naprosto spokojení. Někteří využívají i Wine a to k plné spokojenosti. Já sám jsem hráč a kromě linuxových titulů mám i spoustu Windows her (na DVD, nebo z GOG.com), které hraju přes Wine a nemůžu si stěžovat. Nevím proč by měl být Wine v prdeli? Naopak je lepší a lepší. Když si Wine neumíš nastavit, tak není problém použít PlayOnLinux!

Moje žena navíc používá notebook Acer Extensa 15 EX2511 na který nechtěla nic jiného než Ubuntu (14.04). Vše fungovalo na 100% hned po instalaci. Ano, používá ho na takový běžný věci jako internet, Skype a přehrávání filmů, fotek atd. Občas používá LibreOffice.
K tomu LibreOffice - mě se líbí, což je subjektivní, ale já chci hlavně funkční aplikaci a ne omalovánky.

Linux není pro kretény, kteří k tomu kreténismu přišly u Windows. Tím nechci shazovat Windows ani Tebe.
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

sesednizkola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Nemluvím o tom, ze screenshoty nejdou z ctrl+v, coz je teda dost podstatnej problem.

??? Na screenshot je normálně klávesa printscreen a jestli ho chceš někam vkládat musíš ho mít ve schránce - logicky.

Stačí kliknout na "kopírovat do schránky".

Screenshoty se ukládají do uživatelske složky, pak se musí otevřít samostatně. Myslím to tak, že mi chybí zmáčknout printscreen a pak si pomocí ctrl+v, jako u windows, obrázek obrazovky kdekoliv rozbalit.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Nastavenie systemu-klavesnica-klavesove skratky si nepozeral? Je tam ctrl+print kopirovanie obrazovky do schranky. Osobne som to neskusal tak presnejsie neviem.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Citace
Screenshoty se ukládají do uživatelske složky, pak se musí otevřít samostatně. Myslím to tak, že mi chybí zmáčknout printscreen a pak si pomocí ctrl+v, jako u windows, obrázek obrazovky kdekoliv rozbalit.

Tak ho neukládej, ale dej kopírovat do schránky, už jsem to psal.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Osobne znam i spostu holek i jinych tvoru  ;) ktere by s tim linuxem nemely az takovy problem kdyby nebylo prave Libre Office.

Co se tyce zarizeni a driveru, tak to je taky casto problem, ale na rozdil od Win10 se to da s pomoci komunity casteji vyresit.

Hodne mladych studentu proste ty officy potrebuje a LO jsou takove krkolomejsi Neco tam do dneska nemuzu najit a udelat (netvrdim, ze to tam neni). Nejhorsi vsak vnimam otazku vkladani kopirovaneho do dokumentu, kde je spis neco navic a vse se rozdeli na nechtene prvky misto abych mel vlozenej presnej faceing toho co chci.

Podivam se jestli neni LO forum v cestine nekde  :)

Vnimam to jako velkou prekazku k rozsireni Linuxu. Ostatni veci nejsou u lidi pod 50 let problem - browser,vlc a pod. bezne veci jsou stejne ci podobne nenarocne.

U starsich lidi je problem, ze ty pracuji s tim, co je prvni naucis a pak uz se proste i jen mirne preorientovat odmitaji. I me to nejspis ceka, tak se ucim s linuxem aspon trochu uz ted  ;)

Jinak sel ny treba MS Office 2003 rozchodit pod wine ci tak neco?

A jinak, kdyz se nekomu diktuje prechod na linux, tak je treba mu na vsechno udelat ikony na plose - pak to ma jednodussi  ;)
« Poslední změna: 22 Září 2016, 13:03:36 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Jinak sel ny treba MS Office 2003 rozchodit pod wine ci tak neco?
Microsoft Office pod Winem jde. Většina lidí ale doporučuje spíš PlayOnLinux (prý se nemusí tolik konfigurovat jako Wine).
Jinak pod PlayOnLinux by měl fungovat až office 2013. Office 2016 nejde ani nainstalovat (co jsem tak povrchově četl, tak tam jsou nějaké problémy s DirectX a nezdokumentovanými funkcemi - u M$ docela standard).
Ale co, když už udělali i .NET pro Linux, možná se lidé jednou dočkají i toho Office :D

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Citace
Podivam se jestli neni LO forum v cestine nekde
http://forum.openoffice.cz
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Co si budem povídat MSO 2003 byly perfektní - pak už vylepšovali a od 2007 je to ošklivý a méně funkční paskvil a to čímdálhůř stejně jako celý Windows od W7. Takže jestli se dočkáme MSO 2018 pro Ubuntu, tak je nejspíš ani chtít nebudu  ;D 

Jde o to, že dnes se skrze 2003 da snadno napadnout OS, což se eliminuje použitím emulace v Linuxu - si teda myslim ...

vxmery: Dík, že jsi se mrkl za mě  :)
Brzy tam začnu tahat rozumy - už je načase abych se s LO naučil trochu rozsáhleji pracovat ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Tady je největší problém s tím, že doc/docx je prostě standard. Když jsme měli psát dokumentaci k maturitnímu projektu, nikdo nám neřekl, jaké to má mít rozměry, jak velké mají být nadpisy, odsazení.... nic. Dali nám šablonu v (.doc) se vším naformátovaným. Samozřejmě v LibreOffice se to rozházelo a nic nefungovalo. Strávil jsem celý den přeměřováním a předěláváním té šablony do odt. Ok, tak nějak to fungovalo, ale oni po nás požadovali CD se samotným projektem a dokumentací... samozřejmě v čem jiném než doc, do kterého když jsem to uložil (ten můj pracně udělaný odt), tak se to rozházelo znova.
(Jen pro zajímavost, nakonec jsem tam hodil 3 verze: odt -> jak to vypadalo, doc -> jak to vypadá a pdf -> jak to má vypadat).
Takže ta nekompatibilita je pro mě zásadní problém (na školách a i mimo školy se prstě většinou vyžaduje M$ formáty), jinak na softwaru od M$ netrvám. Až bude nějaký jiný kancelářský balíček, dostupný pro Linux, klidně za peníze a 100% kompatibilní s M$ soubory, jdu do toho.

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Tady je největší problém s tím, že doc/docx je prostě standard. Když jsme měli psát dokumentaci k maturitnímu projektu, nikdo nám neřekl, jaké to má mít rozměry, jak velké mají být nadpisy, odsazení.... nic. Dali nám šablonu v (.doc) se vším naformátovaným. Samozřejmě v LibreOffice se to rozházelo a nic nefungovalo. Strávil jsem celý den přeměřováním a předěláváním té šablony do odt. Ok, tak nějak to fungovalo, ale oni po nás požadovali CD se samotným projektem a dokumentací... samozřejmě v čem jiném než doc, do kterého když jsem to uložil (ten můj pracně udělaný odt), tak se to rozházelo znova.
(Jen pro zajímavost, nakonec jsem tam hodil 3 verze: odt -> jak to vypadalo, doc -> jak to vypadá a pdf -> jak to má vypadat).
Takže ta nekompatibilita je pro mě zásadní problém (na školách a i mimo školy se prstě většinou vyžaduje M$ formáty), jinak na softwaru od M$ netrvám. Až bude nějaký jiný kancelářský balíček, dostupný pro Linux, klidně za peníze a 100% kompatibilní s M$ soubory, jdu do toho.
Měl jsi jim dát soubory v LaTeX/TeX, pak by teprve koukali. :D
Já jsem u nás na škole na IVT od kvarty do současné kvinty zatím vše odevzdával v ODF, i když jsme návody a zadání měli DOCX (naštěstí to nebylo moc nekompatibilní). Stačí umět hledat.
EDIT: btw na ČVUTu jsou TeXu nakloněni: http://petr.olsak.net/ctustyle.html
« Poslední změna: 22 Září 2016, 23:06:10 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Sice na ČVUT nejdu, ale doufám že u nás v Pardubicích budou k alternativám také tolerantní :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.