Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Několik obecných otázek  (Přečteno 3533 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Několik obecných otázek
« kdy: 07 Října 2016, 18:46:10 »
Ahojky, potřebovala bych poradit v pár věcech.


1. instalace na UEFI systému - jak rozdělit ručně disk, co všechno musí být kromě /, /home a swap a jak velké.


2. jaký je nejvhodnější formát disku pro HDD a pro SSD.


3. jaký je nejlepší způsob zálohování typu Time Machine (automatická přírůstková záloha, nejlépe na externí disk, nejlépe každou hodinu, se zachováním zálohy dokud bude místo na disku, poté, co dojde místo, tak odmazávat nejstarší zálohy, s možností obnovení v případě, že se nedá ani dostat do systému).


4. jak nainstalovat podporu pro M4A a MP4 tak, aby to dokázal používat jakýkoliv nainstalovaný program (čtení i zápis, třeba Soundconverter aby uměl vytvořit M4A, Handbrake aby uměl vytvořit MP4 atd).


5. existuje možnost zálohy uživatelských dat a jejich obnovy na jiný počítač? V tom smyslu, že si v programu vyberu, co zálohovat a na cílovém počítači si vyberu co obnovit?


6. program na správu fotek, který funguje jako např. Photos.app na macOS nebo třeba Adobe Lightroom, tedy že se fotky importují do jednoho souboru, kde se nastaví alba, udělají základní úpravy atd. a v případě přenosu tohoto jednoho souboru na jiný počítač se v tomto programu jen otevře knihovna a bude to stejné jako na původním počítači.


To je asi zatím všechno, předem děkuji.
PS: je to pro mojí mamku, já už mám Linux jen ve virtualizaci, ale ona potřebuje tyhle věci. A já se jí o to starám, proto ty první tři otázky. Jinak distribuce je Elementary OS Loki a zůstane tak (ze základních požadavků splňuje nejvíc ze všech distribucí s minimem úprav), jen je prostě potřeba něco obecného doplnit... Díky moc.

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2016, 11:29:59 »
Dobrej,

ad 2) já formátem disku rozumím jeho velikost. tedy jestli to je 2.5palce nebo 3.5 palce a ten si vyberte podle toho, kolik máte místa v pc.

ad 3) v ubuntu je nějaký zálohovací nástroj, který má grafické rozhraní. nikdy jsem to nepoužil. mám na to skript pouštěný v cronu který pustí tar a zabalí adresář a smaže ten deset dnů starý. přírůstková záloha by se asi lépe dělala rsyncem. (proč by se nemělo dát dostat do systému. pokud mamka zruší systém, tak nabootujete z live cd a tu zálohu na disku někam přetáhnete. pokud Vám umře disk se zálohou, tak s tím stejně nic nenaděláte.

ad 5) pokud nebudete systém moc ohýbat, tak všechna uživatelská data budou v /home. ten zazálohujte a přenášejte kam chcete. ten zatarovaný soubor si pak rozbalíte a máte zpátky celý /home tak jak byl původně. akorát bacha na nějaké extra programy, ty mohou mít data jinde - typicky databáze apod.

ad 6) tomu moc nerozumím, ale asi nic takového není. jestli chcete album, udělejte .html stránku , která bude ty fotky zobrazovat. nemyslím si, že je nějaký binární systém pro universální soubory obsahující fotky. bude to ale adresář s více soubory.

ostatní nevím.

--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2016, 12:13:20 »
ad 2) formátem disku myslím třeba HFS+ používaný v OS X :-) Prostě jestli (a proč) je lepší ext3, ext4, btrfs nebo něco úplně jiného. Velikost v palcích je individuální a třeba SSD se vlastně ani jiné než 2.5" SATA koupit nedá.


ad 3) dost primitivní... Co se týče úmrtí disku, proto se ptám na zálohu na externí disk.


ad 5) s tím souvisí má první otázka. Přijde mi hloupé nemít /home jako samostatnou partition. A vlastně s tím souvisí i třetí otázka, protože v případě Time Machine prostě jen připojím disk k jakémukoliv Macu a během pár minut mám data zpátky a můžu si vybrat v historii klidně rok dozadu (proto také přírůstková, kdy změněná data mají velikost jen té změny a dá se kdykoliv dostat i ke starším verzím a nezabírá to tolik místa. Třeba moje Time Machine záloha MBP má fyzicky 270 GB, ale reálně přes několik TB, protože je více než rok stará a jsou tam započítané i změny v dokumentech. Nevím jak je to udělané, ale je to geniální). Mimochodem, co to znamená "pokud nebudete systém moc ohýbat"? Já si vždycky každý systém přizpůsobím sobě, svým zvykům (takže třeba složka "Dokumenty" je přesměrovaná do jiné složky, která se synchronizuje s Google Drive a je pro systém výchozí namísto té původní). Ovšem mamka si nic moc přizpůsobovat nebude, té stačí výchozí nastavení a je jí jedno jak a co funguje pokud to funguje a dělá to to, co ona chce.


ad 6) proč by nebylo? Na ostatních systémech to je naprosto běžné. Proč v roce 2016 patlat něco v html, když jsou programy, které používají databáze a další moderní metody? Jinak nejde mi o univerzální řešení, knihovnu z Photos.app také neotevřu v Lightroom a ani se o to nechci snažit, jde mi čistě jen o to, aby si mamka naimportovala fotky, roztřídila si je, pojmenovala alba a měla to uložené v jednom souboru. Aby tam prostě nestrašily stovky složek a souborů jako v minulém století, ale bylo to nějak takhle (viz příloha, Finder (první screenshot) ukazuje jeden soubor o velikosti 2.4 GB a v něm je cca 700 fotek roztříděných tak, jak chci (druhý screenshot) a když tenhle jeden soubor otevřu na jiném Macu ve Fotkách, zobrazí se mi to úplně stejně jako na mém. Navíc jsou tam uložená data o místě a čase focení (samozřejmě včetně GPS souřadnic, pokud jsou k dispozici) a lehce se k nim dá dostat a provedené úpravy jsou kdykoliv vratné. Za rok se mi přestane líbit úprava, kterou jsem udělala, tak se snadno jedním kliknutím vrátím k originálu a nemusím mít uložené dva soubory, které zbytečně zabírají dvojnásobnou velikost).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #3 kdy: 15 Října 2016, 12:27:43 »
1. Istalace pod UEFI se od instalace pod klasickým biosem liší. Více zde
https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Identifying_if_the_computer_boots_the_Ubuntu_DVD_in_EFI_mode
Velikosti oddílů - je to volba osobních preferencí. Co stačí jednomu, nemusí vyhovovat druhému.

2. FS - použij ext4 (popis, výhody a nevýhody různých filesystémů si prosím vygoogli- sem tyto obecně dostupné informace nikdo recyklovat nebude...

3. Obdoba Time machine v linuxu je http://backintime.le-web.org/

5. Záloha uživatelských dat - zvolená data zkopírovat na ext. médium - odtud v případě potřeby obnovit
(zkopírovat) kam třeba.
« Poslední změna: 15 Října 2016, 12:40:21 od juwa2 »

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #4 kdy: 15 Října 2016, 12:48:00 »
ad 2) takže myslíte filesystém. každá distribuce má nastavený nějaký defaultní. ext3 enbo ext4 jsou standard. pokud nemáte zvláštní požadavky na filesystém, nechejte ten, který Vám bude nabídnut. asi to bude ext4.

ad 3) co je primitivní? to grafické zálohování? ano, je. proto používám tar a rsync. umí toho nejvíc a přesně tak, jak to člověk chce. ale prohledejte knihovnu software a možná tak něco bude.

ad 5) o ničem jako je time machine pro linux nevím. ale to co chcete dělá ve svém principu rsync. je to pár let, co canonical měl nějaký integrovaný storage/baskup systém, ale nějak se to neujalo. tím ohýbáním myslím to, že nebudete uživatelská data ukládat jinam než do /home.

ad 6) možná nějaký takový program existuje, to fakt nevím. přijde mi to, že se trochu míjíme s filosofií systému. nikdo kdo pracuje na linuxu dlouhodobě nebude vytvářet program pro to, aby mohlo vznikat proprietární řešení jen pro jeho soft, protože to nikdo jiný nebude chtít používat. je to opak filosofie applu a jejich kontrolovaného OS. ale zase, zkuste prohledat knihovnu software, možná něco takového někdo napsal. a když tak, je tady photos.google.com nebo onedrive.com. a není samozřejmě problém si lokálně nainstalovat apache server a nad něj nějakou photo library, které tyhle funkce má. mamka si tam přidá co chce a kam chce a pak uvidí jen galerii.
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #5 kdy: 15 Října 2016, 20:47:47 »
ad 6) přiznám se, že nějakou filozofii systému neřeším, ani nevím jakou má a je mi to fakt jedno. Pro mě je důležitá jednoduchost, funkčnost a spolehlivost a to naprosto rovnocenně. Já si klidně kvalitní program zaplatím a nemám problém si koupit to nejlepší co existuje, proto také od roku 1994 používám pouze Apple a zjistila jsem, že Linux pro mě není, mám ho pouze ve virtualizaci abych viděla, jak postupuje vývoj. Ale pro mamku na internet, e-maily, prohlížení spamů od kamarádek, sem tam puštění nějakého videa a prohlížení vlastních fotek je zbytečné kupovat MacBook, stačí jí obyčejný notebook za 6.000 Kč. Jenže problém je s operačním systémem a programy a tím, že spousta věcí je zbytečně složitá. Ale zase 30.000 Kč za MacBook, který by její požadavky splnil naprosto dokonale a ještě je asi tak milionkrát převýšil prostě nedám a ona taky ne. A Hackintosh na jejím notebooku nefunguje, to jsem zkoušela. Nejbližší je Elementary OS, vypadá dobře, většina věcí funguje hned, akorát ty fotky to chce uložit a používat nějak sofistikovaně a ne způsobem z minulého tisíciletí :-)


Každopádně jinak díky.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #6 kdy: 15 Října 2016, 20:56:49 »
Ad 1.) osobně dávám 20GB na systém, tedy /, swap na 4GB (stačí) a zbytek na /home
Ad 2.) ext4
Ad 3.) Zálohovat, zálohovat a zase zálohovat. Nikoliv do PC, ale vždy na externí disk - jen udělat složky z /home (i skryté) a pomocí jakéhokoliv double commanderu jen přepsat, třeba 1x týdně
Ad 4.) VLC???
Ad 5.) viz Ad 3.)
Ad 6.) Shotwell, gThumb
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #7 kdy: 15 Října 2016, 21:03:13 »
Děkuji, ty programy zkusím.
Jen ještě potřebuji poradit jaké oddíly jsou všechny potřeba když je vytvořím ručně a instaluji na UEFI. To jen /, /home a swap nestačí, nebo ano?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #8 kdy: 16 Října 2016, 00:16:36 »
Ne, nestačí - potřebuješ ještě ESP partition. Přečti si návod jak instalovat Ubuntu pod UEFI (odkaz máš v dřívější odpovědi výše) ve kterém je vše dopodrobna popsáno.
« Poslední změna: 16 Října 2016, 00:32:04 od juwa2 »

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #9 kdy: 16 Října 2016, 12:10:52 »
Dobrý den,

jenom doplním k bodu 6. Obdobou Adobe Lightroom je skvělý opensource program Darktable. Fotky v tomto programu lze třídit do alb, zapisovat data o místě a čase (včetně GPS) a dělat úpravy (i ve formátu RAW). Výhodou je, že úpravy se nezapisují do fotek, ale do pomocného souboru. Originál zůstává nezměněn. To znamená, že se lze v úpravách vracet zpět.
Kromě Draktable a zmíněných Shotwell a gThumb existují i další programy jako digiKam (pro KDE) RawTherapee, nebo komerční Corel AfterShot Pro.
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #10 kdy: 17 Října 2016, 13:08:24 »
Ne, nestačí - potřebuješ ještě ESP partition. Přečti si návod jak instalovat Ubuntu pod UEFI (odkaz máš v dřívější odpovědi výše) ve kterém je vše dopodrobna popsáno.


Pročtu si to, děkuji. Kdybych ale měla nejasno v něčem, můžu se zeptat?


Dobrý den,

jenom doplním k bodu 6. Obdobou Adobe Lightroom je skvělý opensource program Darktable. Fotky v tomto programu lze třídit do alb, zapisovat data o místě a čase (včetně GPS) a dělat úpravy (i ve formátu RAW). Výhodou je, že úpravy se nezapisují do fotek, ale do pomocného souboru. Originál zůstává nezměněn. To znamená, že se lze v úpravách vracet zpět.
Kromě Draktable a zmíněných Shotwell a gThumb existují i další programy jako digiKam (pro KDE) RawTherapee, nebo komerční Corel AfterShot Pro.


To vypadá, že je ono, díky moc!!! Jinak digiKam znám, ale s ním se nainstaluje půlka KDE. Co jsem koukala, tak i ten Corel AfterShot Pro vypadá hodně dobře a není příliš drahý (svého času jsem takovou částku dala za Aperture a sloužil mi kvalitně mnoho let). Navíc je i pro Mac, což by díky tomu odpadl problém s případnou nekompatibilitou, exportováním atd. Ještě jednou díky moc.

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #11 kdy: 17 Října 2016, 16:56:48 »
Darktable je pro Linux a taky pro MacOSX (Windows verze není). Sám jej používám a jsem velice překvapen co všechno umí.
http://www.darktable.org/
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Několik obecných otázek
« Odpověď #12 kdy: 17 Října 2016, 17:01:01 »
Ještě lepší, díky moc. Na Macu sice používám nativní "Fotky" (kvůli snadné synchronizaci s iPhonem tam i zpět - Photostream, iCloud Photos a synchronizace v iTunes), ale podívám se, jestli by třeba Darktable nebyl lepší.


edit: po několika dotazech Googlu jsem zjistila, že asi synchronizaci s iPhonem neumí, což je dost velká škoda, vypadá jinak hodně dobře.
« Poslední změna: 17 Října 2016, 17:05:10 od Abby »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.