Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Disky Ubuntu  (Přečteno 1580 krát)

KLukluka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Disky Ubuntu
« kdy: 02 Ledna 2017, 10:22:20 »
Zdravím vás, v ubuntu jsem úplně novým uživatelem, jelikož mi přátelé programátoři dali vědět,že pro větší rozvoj bych měl začít s Linuxem,nejlépe s Ubuntu.
Tak jsem si tedy nabootoval přes flash disk do počítače s windows ubuntu. Teď ale potřebuji poradit, nemohu se dostat do disku C:, na který jsem měl v plánu nainstalovat Ubuntu, to je také další věc, nevím kam se mi tedy ubuntu nainstalovalo, jelikož vlastním v notebooku dva disky C: a D:, disk C: by měl být pouze na Linux,má 128GB, bohužel opravdu nevím kde se mi nainstalovalo Ubuntu.
Mým problémem je tedy orientace v systému, z windowsu jsem naučen si jednoduše otevřít disk C: nebo disk D:, zde bohužel nemohu ani jeden z nich najít v průzkumníku souborů.
Existuje něco co by mi mohlo pomoci s tímto problémem? Předem děkuji :)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Disky Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 02 Ledna 2017, 10:34:07 »
Začal bych přečtením následujícího http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1id=pr%c5%afvodce_instalac%c3%ad. To ti pomůže při instalaci.
Uvědom si, že v linuxu se disky pojmenovávají jiným způsobem než ve Windows.
Pokud ti z tohoto něco nebude jasné, klidně napiš. Pokud máš přátele, kteří do linuxu vidí, může být rychlejší jít pro radu k nim.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

KLukluka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Disky Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 02 Ledna 2017, 11:25:38 »
Děkuji moc za vyřešení problému! Přidávám vám K+.
Ještě se optám na poslední věc, je možno tyto disky přejmenovat? V momentální chvíli zde nacházím disky Počítač a Svazek 911 GB, s tím ,že jsem svazek 911GB formátoval a Počítač přepsal novým ubuntu. Předem děkuji :)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Disky Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 02 Ledna 2017, 12:08:27 »
Disky nejde jednoduše přejmenovat (myslím třeba změnit sda1 na sdb1), ale lze u nich změnit Label například pomocí následujících příkladů pro filesystémy ext4:
Kód: [Vybrat]
sudo e2label /dev/device
sudo e2label /dev/device new-label-name-here
Místo device dosaď jméno pro partition (oddíl) např: sda1 nebo sdb1
první příkaz vypíše platné jméno partition a druhý zapíše nové jméno.
Základní informace o disku umí i program disky (anglicky: disks), který umí i některé filesystémy přejmenovat.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Disky Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 02 Ledna 2017, 16:00:57 »
Ale treba tiez upozornit ze toto zmeni len meno tejto particie ale nie cestu. Cize sa to nebude dat pouzit pri pisani cesty k suborom ako vo win.(len pre upresnenie)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.