Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 16.04 LTS po aktualizaci nebootuje  (Přečteno 2894 krát)

jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« kdy: 13 Března 2017, 10:04:13 »
Dobrý den, po včerejší instalaci nejnovějších záplat, včetně jádra, už nešlo softwarově vypnout, ikony nebyly aktivní. Vypínal jsem tlačítkem. PO dalším zapnutí se neobjeví grub, systém sám bootuje ze sítě a zobrazuje jen splashscreen, klávesa esc v jednu chvíli ho umožní přerušit a zobrazí se výsledek kontroly pevných disků, kupodivu "clean". Cca po 2 hodinách - mám pomalý internet - se mohu přihlásit, login funguje a prostředí je nezměněné. sudo fdisk -l ukáže 16 oddílů ramdisku a pevný disk, fsmount je ale prázdná.  Co se stalo a jak to řešit ? Evidentně to pracuje s "live" sešnou vytvořenou stažením ze sítě.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #1 kdy: 13 Března 2017, 12:25:33 »
Spusti tento prikaz
Kód: [Vybrat]
systemd-analyze plot > start.svgVytvori ti v /home subor start.svg. Preved ho na png a daj ho sem. Alebo ho uloz niekam kde ide aj *.svg.
« Poslední změna: 13 Března 2017, 12:27:24 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

david05

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #2 kdy: 13 Března 2017, 15:16:58 »
Netýká se to asi Tvého problému, ale pokud se mi objeví po násilném ukončení Ubuntu a pří následném spuštění"kontrola disků", používám v grubu "recovery mode", zadám "root..." a v terminálu "fsck.ext4 -p -f /dev/sd**" (** - oddíl na kontrolu, "sda*" bývá pevný disk, "sdb*" další). "...ext4...", pokud máš ext4.

jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #3 kdy: 13 Března 2017, 18:34:38 »
V příloze posílám start.svg převlečený za tar, neboť svg mi uploader odmítl. . - Zdá se, že klekla jedna partišna, sda1, kde byl zavaděč a grub. Při startu se grub volby vůbec neobjeví, z čeho to tahá startovací image je záhada.  Partišnu šlo  opravit, ale grub instalovat pomocí grub-install ne, ačkoliv obě partišny typu 83 jsou ext4 (přesvědčil jsem se přes gparted) , instalátor grubu píše :
:~$ sudo grub-install /dev/sda1
Installing for i386-pc platform.
grub-install: warning: File system `ext2' doesn't support embedding.
grub-install: warning: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
grub-install: error: will not proceed with blocklists.


TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #4 kdy: 13 Března 2017, 20:04:15 »
Vsetko ti tam ide dajako pomali. Neskusal si spravit test rychlosti disku. Pripadne ako pise david05 kontrolu suboroveho systemu.
Na live to nevyzera. Skus vypnut internet a nabehne to tak isto.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #5 kdy: 13 Března 2017, 21:49:58 »
Ano, máš pravdu, zjistil jsem to samé, pracuje to s HDD, při vypnuté síti to jde stejně. Přejel jsem fsck.ext4 obě linux partišny. - Jediné, co je nenormální, je "neviditelný" grub. Zkusil jsem grub-install /dev/sda, prošlo to, ale chování stejné, nedostanu se na Ubuntu 12 na /dev/sda1 protože nemám žádné grub menu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #6 kdy: 13 Března 2017, 22:26:17 »
Co sa stane ked das
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubTiez by som skusil pozriet ci sa nezmenilo UUID particii
Kód: [Vybrat]
ls -l /dev/disk/by-uuida porovnal by som ich s tym co mas v /etc/fstab . Aj ked si myslim ze ak by to hladalo spravnu particiu tak po najdeni by to uz islo normalnou rychlostou.

No a osobne by som asi zalohoval svoje data a pokusil sa o cistu instalaciu noveho systemu.Mozno aj s novym vytvorenim tabulky oddielov.


P.s grub instalujes so sudo? Lebo bez neho to neda. Len pre istotu lebo si to napisal bez neho.
« Poslední změna: 13 Března 2017, 22:29:40 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

david05

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #7 kdy: 13 Března 2017, 22:45:50 »
sudo apt-get install --reinstall grub-common grub-pc grub2-common
sudo dpkg-reconfigure grub-common
sudo dpkg-reconfigure grub-pc
sudo update-grub
Doporučuju vytvořit spouštěcí USB https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair a opravit grub.


jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #8 kdy: 14 Března 2017, 08:09:39 »
POkusím se odpovědět na nové podněty:
-@Tibor - ano, grub a jiné systémové příkazy (fsck) užívám výhradně se sudo.
-děkuji za všechny podněty, přeinstalaci jsem zvažoval také jako poslední krok, když selže vše ostatní, před tím zkusím Boot-Repair.
-@David - něco podobného jsme včera dělal v Synapticu a zdá se, že nebyl žádný problémopvý balíček, máš ale pravdu, že bych mohl udělat vynucenou přeinstalaci. Boor-Repair vypadá dobře a vkládám do toho naději - teď bohužel u sebe PC nemám, tak až se k tomu dostanu.

jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #9 kdy: 15 Března 2017, 10:37:50 »
Aplikoval jsem RepairGrub, což je nástroj, který kromě akcí, které sám provádí, vypisuje i příkazy, které má provádět uživatel. Po úspěšné aplikaci a restartu grub vidět je. - Jenže on asi byl i předtím. Poprvé od vzniku chyby jsem totiž vytáhl laptop z dokiny.
Zasadil jsem laptop zpátky do dokiny a grub není vidět, ale bootuje do defaultního systému. Není vidět ale ani úvodní ThinkPad screen vyzývající k aktivaci ThinkVantage. Zapomněl jsem totiž říci, že HW je Lenovo ThinkPad Tseries T61. Po startu se u této mašiny nenabízí vstup do BIOSU ale právě ThinkVantage. No jestli to je Think "Advantage" fakt nevím.
Celý problém je tedy spíše v interakci s HW a -nevím jak nazvat ThinkVantage - firmwarem ? Paralelně s touto chybou se vyskytla i jiná, která byla natolik HW že od počátku jsme si ji nedával do souvislostí s bootem. Někdy na podzim přestala chodit baterka, tak jsem  ji vyměnil a starou vyhodil do elektroodpadu. Jenže v lednu chvílema nenastartoval ani pod novou baterkou, musela se vyjmout a vložit. A teď to pod ní nestartuje vůbec. Stará mohla být dobrá, škoda.
Aby to bylo ještě bláznivější, tak i v dokině jednou z mnoha pokusů ThinkVantage i Grub vidět byly. Další příznak je, že když vidět nejsou, tak po dokončení bootu je přihlašovací okno skryto a vidět je jen splashscreen, objeví se po pohybu myší. Když ThinkVantage i Grub vidět jsou, boot končí fokusem na přihlašovací okno.
Zkoušel jsem měnit i myš a PS2 klávesnici připojené v dokině, ale vypadá to na samotnou dokinu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #10 kdy: 15 Března 2017, 12:05:36 »
Nebude v UEFI aktivovane nieco ako fastboot ktory sa snazi urychlit bootovanie ale pri detekcii chyby sa prepne do stavu kedy umoznuje vstup do bios/uefi.(grub) (len hadam)
Tiez by som skusil nabootovat z livedvd/usb aby si videl ako sa to bude spravat tam.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #11 kdy: 15 Března 2017, 12:47:54 »
Tak jsem si naštudoval UEFI, prověřil, jak bylo instalováno, a bylo ot klasicky.
V BIOSU jsme vypnul quick boot a dal diagnostic, a chodí to dobře, i v dokině. Dám tomu ještě pár startů...

david05

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #12 kdy: 15 Března 2017, 14:28:37 »
16.04 není dobrá, má spoustu chyb, pokud nechceš trávit dny a noci u PC, doporučuju zůstat u 14.04 a počkat na 18.04.

jikou

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:16.04 LTS po aktualizaci nebootuje
« Odpověď #13 kdy: 16 Března 2017, 07:33:34 »
@David05 - potvrzuju. PO nové dávce aktualizací včetně nového jádra grub zmizel a repair jsme si zopakoval. - Příkazy sdružím do skriptu a ten budu spouštět po aktualizacích. Downgrade by šel, klíčové aplikace pro hudbu jsou ve stejné verzi jako byly se 14.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.