Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zamknutí obrazovky - zaseknutí ubuntu  (Přečteno 1400 krát)

yenya

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Zamknutí obrazovky - zaseknutí ubuntu
« kdy: 26 Května 2017, 12:28:50 »
Zdravím,
přibližně před měsícem (po "nějaké" aktualizaci) se začal vyskytovat na mém Ubuntu 16.04 LTE problém se zamykáním obrazovky (Ctrl+L). Obvykle to fungovalo tak, že po stisku Ctrl+L se mě zamkla obrazovka a zároveň i vypnul obraz na monitoru. Monitor a přihlašovací obrazovku jsem myší probudil a zadáním hesla se přihlásil. V poslední době přestalo zamykání obrazovky fungovat: po stisku Ctrl+L se zamkne obrazovka, zhasne obraz na monitoru (potud OK), ale asi za minutu začne blikat Capslock a dojde k restartu Ubuntu.
V syslogu jsem nenašel nic, čeho bych se mohl chytit, nemáte nějaký nápad, co se pokazilo, jak problém odstranit?
Díky předem, ty restarty jsou fakt otravné  :'(

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamknutí obrazovky - zaseknutí ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 26 Května 2017, 12:48:23 »
Zamknutí způsobí kernel panic s následným zotavením pomocí restartu. Může to být i HW problém.
Nabootuj live OS z flešky a ctrl+L vyzkoušej. Pokud to opět spadne, je to HW. Pokud ne, bude stačit reinstalace.
P.S. Máš čistou instalaci nebo je to upgrade ze starší verze?

yenya

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Zamknutí obrazovky - zaseknutí ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2017, 13:44:32 »
Je to Ubuntu 16.04 LTE instalované v dubnu 2016 průběžně aktualizované. Problém se vyskytuje cca měsíc, myslím, že to HW problém není, bude to podle mě způsobeno nějakou nedávnou aktualizací. Tu live OS samozřejmě zkusím, ale předpokládám, že to bude šlapat bez problému. Ta reinstalace jde udělat nějak jednoduše, abych nemusel vše znovu konfigurovat/doinstalovávat ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamknutí obrazovky - zaseknutí ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 26 Května 2017, 14:04:49 »
Je to Ubuntu 16.04 LTE instalované v dubnu 2016 průběžně aktualizované. Problém se vyskytuje cca měsíc, myslím, že to HW problém není, bude to podle mě způsobeno nějakou nedávnou aktualizací. Tu live OS samozřejmě zkusím, ale předpokládám, že to bude šlapat bez problému. Ta reinstalace jde udělat nějak jednoduše, abych nemusel vše znovu konfigurovat/doinstalovávat ?
Reinstalaci budeš mít usnadněnou, pokud máš současnou instalaci rozdělenou na oddíly / a /home
(každý rozumný uživatel to takto má) Protože veškerá konfigurace je na oddíle /home který při reinstalaci zachováš.
Dále ušetří spoustu práce a času zálohování všech nainstalovaných programů pomocí Aptik a pak obnova této zálohy do nové instalace.
V opačném případě budeš vše instalovat, nastavovat atd. "od píky"
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Popřemýšlej, jestli by se ti nevyplatilo celý OS pravidelně zálohovat (Timeshift). Pak, v případě jakýchkoli problémů
můžeš systém snadno a v řádu minut vrátit do stavu před jedním dnem, týdnem, měsícem  atd.
Rozhodně lepší jak zdlouhavě (a většinou marně) hledat příčinu problémů nebo pokaždé reinstalovat což není nic příjemného....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.