Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Jakou verzi ubuntu byste mi aktuálně doporučili nainstalovat na nový počítač?

16.04.3 klasické
4 (50%)
16.04.3 Gnome
2 (25%)
17.04
0 (0%)
17.10
1 (12.5%)
18.04.alfa
1 (12.5%)

Celkem hlasů: 8

Hlasování ukončeno: 07 Ledna 2018, 18:50:53

Autor Téma: Jakou verzi si teď nainstalovat?  (Přečteno 2111 krát)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Jakou verzi si teď nainstalovat?
« kdy: 05 Ledna 2018, 18:50:53 »
Dospěl jsem k názoru, že budu potřebovat desktopový počítač, vybral jsem, nakoupil, a zjistil, že z hlediska ubuntu ve vyloženě nesprávný čas: 16.04 již "dosluhuje" přestože jsem na něj zvyklý, přijde mi absurdní ho instalovat na půl roku, když se v 18.04 změní Unity atd. 17.10 se oficiálně nedistribuuje, 17.04 už je na sklonku podpory, a 18.04 je teprve v testovací verzi.
Uživatelsky jsem sice relativně zkušený, ale chtěl bych na počítači spíše pracovat na něčem dalším, méně pracovat na samotném fungování počítače. Co byste mi doporučili, když chci i v budoucnu používat Ubuntu?
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2018, 19:13:08 »
Dospěl jsem k názoru, že budu potřebovat desktopový počítač, vybral jsem, nakoupil, a zjistil, že z hlediska ubuntu ve vyloženě nesprávný čas: 16.04 již "dosluhuje" přestože jsem na něj zvyklý, přijde mi absurdní ho instalovat na půl roku, když se v 18.04 změní Unity atd. 17.10 se oficiálně nedistribuuje, 17.04 už je na sklonku podpory, a 18.04 je teprve v testovací verzi.
Uživatelsky jsem sice relativně zkušený, ale chtěl bych na počítači spíše pracovat na něčem dalším, méně pracovat na samotném fungování počítače. Co byste mi doporučili, když chci i v budoucnu používat Ubuntu?
No tak to je snad jasné...
16.04 "nedosluhuje", má pětiletou podporu, tj. do jara 2021 (ještě celé tři roky). No a od 04. 2018 (nebo později, což bude rozumnější) můžeš povýšit na 18.04 LTS s podporou do 2023...
A ostatní, non LTS "experimentální" verze tě nezajímají, protože potřebuješ především na PC pracovat, pokud to správně chápu.
Tím pádem máš svůj výběr velice ulehčen...
« Poslední změna: 05 Ledna 2018, 19:18:19 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2018, 19:25:56 »
Vždy trojkovou LTS, takže 16.04.3 LTS.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2018, 21:58:23 »
Mě se vždy vyplatilo být o jedno LTS pozadu, takže dosud téměř na všech strojích mám Ubuntu 14.04 LTS, ale za chvíli se začnu přeorientovávat na 16.04 LTS. Vždy jsem měl s novými LTS verzemi nějaké potíže a tohle se mi prostě osvědčilo. Hlavně nepovyšovat systém a vždy dělat novou čistou instalaci, je to o hodně rychlejší, bez následných problémů a nervů.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #4 kdy: 06 Ledna 2018, 10:25:04 »
Mě se vždy vyplatilo být o jedno LTS pozadu, takže dosud téměř na všech strojích mám Ubuntu 14.04 LTS, ale za chvíli se začnu přeorientovávat na 16.04 LTS. Vždy jsem měl s novými LTS verzemi nějaké potíže a tohle se mi prostě osvědčilo. Hlavně nepovyšovat systém a vždy dělat novou čistou instalaci, je to o hodně rychlejší, bez následných problémů a nervů.

Souhlas.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #5 kdy: 06 Ledna 2018, 23:24:40 »
Děkuji všem, kteří se zatím vyjádřili, dnes jsem si našel i trochu času na hraní a prozatím nainstaloval16.04 verzi s GNOME, abych věděl, jestli to budu chtít používat - a zatím se mi docela líbí! Uvidím, jestli u něj zůstanu.
Zatvrzelé "zpátečníky" chápu z hlediska stability, ale musím se přiznat, že občas chci (a někdy i potřebuji) nějaké nové funkce, takže se snažím držet trochu více aktuálních verzí (na 16.04 jsem přecházel už při nabídnutí - tedy na verzi 16.04.1), musím říct že jsem se zatím nedostal do vážných potíží a to systém většinou povyšuji (šetří to čas s instalováním potřebných aplikací - hlavně TeXu).
Dosluhování klasického 16.04 jsem myslel hlavně z hlediska použití dále nevyvíjených částí (hlavně Unity).
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #6 kdy: 07 Ledna 2018, 14:57:40 »
Dosluhování klasického 16.04 jsem myslel hlavně z hlediska použití dále nevyvíjených částí (hlavně Unity).

Unity tam nevadí, někde ho ani nepoužívám.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #7 kdy: 07 Ledna 2018, 15:38:39 »
To, že je tam jako výchozí prostředí Unity přece nic neznamená, lze tam přece dát jakékoli jiné....

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Jakou verzi si teď nainstalovat?
« Odpověď #8 kdy: 07 Ledna 2018, 17:04:00 »
To, že je tam jako výchozí prostředí Unity přece nic neznamená, lze tam přece dát jakékoli jiné....
Samozřejmě, ale je pak taky otázkou, jestli není jednodušší ho tam ani neinstalovat - použít třeba rovnou gnome variantu. Že Unity nepřekáží je pravda, ale může tam být více či méně zbytečné.
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.