Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: avast problém  (Přečteno 4488 krát)

masina2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
avast problém
« kdy: 06 Dubna 2015, 12:49:15 »
Zdravím,
mám takový problém. Včera večer jsem instaloval na svůj Linux Mint avast. Vše proběhlo v pořádkua program normálně běžel. Poté se začaly stahovat aktualizace avastu, které se kvůli chybě nedokončily a od té doby avast spustit nejde, ale nefunguje mi žádná instalace. Vždy se vyhodí chyba
Citace
E: Balík avast4workstation:i386 je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv

Zkoušel jsem hledat tady odpověď, ale všechny postupy selhaly. Při spuštění nástroje Synaptic vyskočí stejná chyba  a při příkazu sudo dpkg --remove --force-remove-reinstreq avast4workstation je výpis takovýto:
Citace
dpkg: varování: potlačuji problém, protože je nastaveno --force:
dpkg: varování: package is in a very bad inconsistent state; you should
 reinstall it before attempting a removal
(Čtu databázi … nyní je nainstalováno 203270 souborů a adresářů.)
Removing avast4workstation (1.3.0) ...
/var/lib/dpkg/info/avast4workstation.prerm: 4: /var/lib/dpkg/info/avast4workstation.prerm: /usr/lib/avast4workstation/share/avast/desktop/install-desktop-entries.sh: not found
dpkg: error processing package avast4workstation (--remove):
 podproces instalovaný pre-removal skript vrátil chybový status 127
/var/lib/dpkg/info/avast4workstation.postinst: 4: /var/lib/dpkg/info/avast4workstation.postinst: /usr/lib/avast4workstation/share/avast/desktop/install-desktop-entries.sh: not found
dpkg: chyba při úklidu:
 podproces instalovaný post-installation skript vrátil chybový status 127
Při zpracování nastaly chyby:
 avast4workstation

Věděl by prosím někdo co s tím? Děkuju

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:avast problém
« Odpověď #1 kdy: 06 Dubna 2015, 13:05:42 »
Kód: [Vybrat]
E: Balík avast4workstation:i386 je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv
Vzdyt je tu napsane co se mu nelibi - musis ten balik stahnout znova a preinstalovat.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

masina2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:avast problém
« Odpověď #2 kdy: 06 Dubna 2015, 13:10:36 »
Při opětovné instalaci je vyhozena tato chyba
Citace
This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.

sudo apt-get update proběhne bez problému ale beze změny..
sudo apt-get install -f vyhodí známou chybu s avastem
a soubor /etc/apt/source.list je prázdný
« Poslední změna: 06 Dubna 2015, 13:17:34 od masina2 »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:avast problém
« Odpověď #3 kdy: 06 Dubna 2015, 15:37:36 »
Já bych citoval z naší Wiki:
"Proč není potřeba Antivirus:
Kromě toho, že virů pro Linux existuje pouze zanedbatelné množství, jsou zde další důvody, proč je antivirový program v Ubuntu zbytečností.

Instalace softwaru probíhá ze zdrojů:
Díky tomu, že naprostou většinu aplikací si v Ubuntu instalujete z ověřených zdrojů softwaru, neexistuje prakticky žádný způsob, jak si „omylem“ stáhnout a nainstalovat virus ručně.

Oddělení účtu administrátora:
Uživatelé a oprávnění jsou v Ubuntu nastavena tak, že běžné úkony děláte pouze s omezenými oprávněními a tedy případný vir, který byste mohli „chytit“ při brouzdání po síti, nebude mít dostatek oprávnění k tomu, aby se dostal k systémovým složkám a voláním, protože k nim ani vy, jakož obyčejný uživatel nemáte přístup.

Malé rozšíření Linuxu:
Ano, malé rozšíření Linuxu, které je zároveň jeho největším problém, je v tomto případě neocenitelnou výhodou - „vývojářům“ virů se jednoduše nevyplatí vytvářet vir, který obsáhne pouze několik procent trhu.

Otevřený zdrojový kód:
Ačkoli se může zdát, že fakt, že tvůrci virů mohou prohlížet zdrojový kód a hledat v něm chyby, je spíš problémem, opak je pravdou. Otevřený kód mohou prohlížet stovky programátorů, kteří snáze naleznou (a opraví) více chyb než uzavřená skupiny (byť plně profesionálních) tvůrců uzavřených řešení.
Svoboda a otevřenost Linuxu přináší i další výhodu - případné šíření virů může být zastaveno velmi rychle po jejich odhalení, protože zkušený administrátor nemusí čekat na opravu, ale může si díru v systému provizorně uzavřít sám."
« Poslední změna: 06 Dubna 2015, 15:39:18 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

masina2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:avast problém
« Odpověď #4 kdy: 06 Dubna 2015, 15:45:11 »
Avastem jsem si chtěl projet oddíl s nainstalovanýma Windowsama a najít vir tam...
Jinak je to vše moc hezké, ale můj problém to nevyřešilo

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:avast problém
« Odpověď #5 kdy: 06 Dubna 2015, 15:49:59 »
Avastem jsem si chtěl projet oddíl s nainstalovanýma Windowsama a najít vir tam...
Jinak je to vše moc hezké, ale můj problém to nevyřešilo
Tak proč nepoužiješ některý z webových antivirů? Není potřeba nic instalovat a prolítnou ti widle úplně stejně  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

masina2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:avast problém
« Odpověď #6 kdy: 06 Dubna 2015, 19:24:20 »
Teď když o tom vím, použiji ho... Ale radši bych vyřešil ten hlavní problém :D

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:avast problém
« Odpověď #7 kdy: 06 Dubna 2015, 21:55:20 »
sudo apt-get install -f vyhodí známou chybu s avastem
a soubor /etc/apt/source.list je prázdný

Ten soubor je sources.list

install -f vyhodi cosi o tom ze mas spustit
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg --configure -a
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

masina2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:avast problém
« Odpověď #8 kdy: 06 Dubna 2015, 22:00:50 »
 sudo dpkg --configure -a proběhl nejspíše bez chyby, nic se nevypsalo.. Ale změna žádná :/
a sources.list byl jen můj překlep

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:avast problém
« Odpověď #9 kdy: 07 Dubna 2015, 08:43:58 »
No pak je jeste jedna cesta - otevri ten balik v "gdebi-gtk /cesta/k/baliku" a podivej se na zalozku "Included files" - ty soubory rucne smaz. Pak by mel jit preinstalovat (rovnou treba z toho gdebi).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

masina2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:avast problém
« Odpověď #10 kdy: 07 Dubna 2015, 13:13:02 »
tento postup mi opět vyhodí chybu
Citace
This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:avast problém
« Odpověď #11 kdy: 07 Dubna 2015, 16:02:41 »
Tak už kvůli tomu bych se na ten problém vykašlal... Dříve jsem taky používal dualboot s W7, ale NIKDY by mě nenapadlo instalovat nějaký "antivirus pro linux" do Linuxu, abych prohlédl disk s W7. Od toho jsem měl přímo antivirus od MS pro W7 (nyní je to tuším Defender). 
Pokud ani antivirus pro Windows neochrání Windows, tak je načase popřemýšlet, jestli ty Windows skutečně potřebuješ a jestli tě baví furt skenovat a zpomalovat počítač kvůli blbým virům. Jestli skutečně nepoužíváš specializovaný SW (v řádu desítek či stovek tisíců) a tudíž se neobejdeš bez Windows, pak popřemýšlej o silném a drahém antiviru, když už jsi schopen investovat do SW.
Pokud nepoužíváš žádný sotisfikovaný SW, pak je na čase popřemýšlet, jestli ty Windows SKUTEČNĚ nutně potřebuješ, nebo jestli není právě vhodnější Linux a open-source SW, kde ti nehrozí žádné viry a další nesmysly, které jsou pro Windows.
Tohle dilema jsem řešil před léty, kdy jsem si ještě rád zahrál nějaké ty FPS a byly jen pro Windows. Dnes, kdy existuje Steam a moje hry tam jsou i pro Linux, tak Windows u mě nadobro skončil jako zbytečný malware  ;) Už dva roky jedu jen a pouze na Linuxu a zvládám s tím vše - práci i zábavu.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:avast problém
« Odpověď #12 kdy: 07 Dubna 2015, 18:39:24 »
Tak už kvůli tomu bych se na ten problém vykašlal... Dříve jsem taky používal dualboot s W7, ale NIKDY by mě nenapadlo instalovat nějaký "antivirus pro linux" do Linuxu, abych prohlédl disk s W7. Od toho jsem měl přímo antivirus od MS pro W7 (nyní je to tuším Defender).

Marpe, pral bych ti videt na vlastni oci virus, ktery widli AV nevidi, ale ten samy pod linuxem ho detekuje.

Tak jako FUSE emuluje FS pod linuxem, muze widli virus zachytavat volani nad NTFS. Pokud detekuje "cteni vsech souboru na disku" tak je jasne ze probiha kontrola, a virus se podle toho zaridi. Plus samozrejme dalsi metody jak se schovat.

Me by naopak nikdy nenapadlo verit vysledku AV v systemu ktery je napadeny.

PS. To ze nechas nejaky online bastl sahat na vsechny soubory systemu (hlavne ze je tam velkyma pismenama ANTIVIRUS ONLINE FREE), taky o necem vypovida.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:avast problém
« Odpověď #13 kdy: 08 Dubna 2015, 07:10:03 »
Šachy, že jseš paranoidní neznamená, že po tobě nejdou  :D :D :D
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:avast problém
« Odpověď #14 kdy: 08 Dubna 2015, 09:33:13 »
Šachy, že jseš paranoidní neznamená, že po tobě nejdou  :D :D :D

Tady nejde o me, ale o masina2 ;)

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get clean
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f
sudo dpkg -i <balik>
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:avast problém
« Odpověď #15 kdy: 12 Dubna 2015, 20:36:37 »
Když jsem tento antivir zkoušel asi před 1/2 rokem, protože jsem potřeboval "projet" cizí widlácký disk, zjistil jsem, že Avast už antivir pro linux zřejmě nevyvíjí, protože aktualizace nešla a virová databáze byla 2 roky stará. Nevím jek teď, ale už to neřeším.
Nobody is perfect!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.