Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: DVD/Flash NE-instalace  (Přečteno 2151 krát)

Sackettovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Května 2015, 06:51:25 »
Zdravim všechny přítomný, i ty budoucí. Mastry i ti co si neví rady.

S Linuxem nejsem začátečník, ale i přez to.....
Zkoušel jsem zavádět ( nainstalovat ) na HDD Ubuntu 14.04 ( pro rodiče ), ale problém je že tato verze se nechce nabootovat. Hledal jsem přez noc i návody na anglických pramenech, ale ani tam ( co jsem bez umění ovládnout anglický jazyk, zvládl ) jsem se nedopátral kýženého konce a to spuštění instalace.

Problém: Bootuju z CD/Flash a po biosu se oběví černá obrazovka a konec. Při bootování z CD se mě ptá jestli má bootovat znovu. - tedy jako by to nečetlo soubory.

Ozkoušeno: Dočetl jsem se o něčem 'nomodeset' - tedy že PC nezvládne tento typ instalace a toto to má vyřešit. Avšak nedostanu se ani ke GRUB.
Zdroj distribuce: ubuntu.cz

Sestava od Dell - Optiplex 755 ( nic moc ale aspoň 500 HDD sem dodal )

11náctková verze Ubuntu šla krásně, ale té už skončila podpora...

Předem děkuji za konstruktivní odpovědi.
« Poslední změna: 15 Května 2015, 06:55:47 od Sackettovic »
Jsem lama, Byl jsem křeček. Co budu?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #1 kdy: 15 Května 2015, 07:26:00 »
Nenacte se ti ani live, nebo az nainstalovane ubuntu?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Sackettovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #2 kdy: 15 Května 2015, 08:06:51 »
Nenacte se ti ani live, nebo az nainstalovane ubuntu?
CD samotné ( k instalaci se nedostanu ) jakej druh CD to je nvm, ale měl sem uplně prázdnej HDD a i tak to zůstalo protože se nenačetla instalace. Ani nabýdka spuštění čeho-koli krom BIOSu.
Jsem lama, Byl jsem křeček. Co budu?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #3 kdy: 15 Května 2015, 08:14:18 »
Myslim ze mas spatne nastaveny BIOS, ze se ani nepokusi z toho CD cist.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Sackettovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #4 kdy: 15 Května 2015, 08:19:10 »
Myslim ze mas spatne nastaveny BIOS, ze se ani nepokusi z toho CD cist.
Nemyslim. Zkoušel jsem to i přez boot sekvenci. Výsledek stejný.
Kdybych měl špatně nastavenej BIOS tak by se mi načetl HDD na kterej sem pro zkoušku nanstaloval Ubuntu 11.něco.
Když dam BOOT z CD vypíše: No boot device available s možností bootování znovu, nastavení BIOSu a Diagnostika.
Jsem lama, Byl jsem křeček. Co budu?

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #5 kdy: 15 Května 2015, 11:07:53 »
Citace
Když dam BOOT z CD vypíše: No boot device available s možností bootování znovu, nastavení BIOSu a Diagnostika.
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Sackettovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #6 kdy: 15 Května 2015, 11:59:37 »
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.
Proto jsem zkoušel i Flash Disk, kde je rozdíl s tim, že to vůbec nic neukazuje ( černá obrazovka bez reakce )
Jsem lama, Byl jsem křeček. Co budu?

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #7 kdy: 15 Května 2015, 12:13:23 »
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.
Proto jsem zkoušel i Flash Disk, kde je rozdíl s tim, že to vůbec nic neukazuje ( černá obrazovka bez reakce )
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB? Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.
« Poslední změna: 15 Května 2015, 12:16:02 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Sackettovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #8 kdy: 15 Května 2015, 13:14:40 »
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB?
HDD byl novej nepoužitej. Pak až po zkušenosti s Ubuntu 14.10, jsem tam v pořádku nainstaloval 11. verzi ( bez podpory a z CD co jsem měl ).
A jak bylo vytvořené USB?
Na Windowsu....
Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.
Až se dostanu do terminálu ( raději bych osobně pracoval v grafickém prostředí ) tak můžu zkusit pro verzi 14.10 s podporou jen 32-bit.
Jsem lama, Byl jsem křeček. Co budu?

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #9 kdy: 15 Května 2015, 14:58:14 »
Mohu potvrdit problémy s instalací z USB flash disku, verzi 14.04.02 se mi z něho zatím nepodařilo nainstalovat. Ale ten samý obraz vypálený na DVD jsem nainstaloval úplně bez problému. (vím minimálně o dvou PC, na kterých to nešlo). Disk byl tvořen pomocí "Tvůrce spouštěcího disku", možná je problém způsoben tím, že na USB flash disku mám dvě partition-y jednu na data a jednu s instalací Ubuntu (jen  ta je bootovací).
Proč v tomto threadu systém nejde nainstalovat z DVD se mohu jen domnívat, ale sázel bych na HW problém (Vadná DVD mechanika, poškozené médium a pod...) nebo špatně stáhnutý obraz.
« Poslední změna: 15 Května 2015, 15:03:04 od Myrmica »
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #10 kdy: 15 Května 2015, 16:33:12 »
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB?
HDD byl novej nepoužitej. Pak až po zkušenosti s Ubuntu 14.10, jsem tam v pořádku nainstaloval 11. verzi ( bez podpory a z CD co jsem měl ).
A jak bylo vytvořené USB?
Na Windowsu....
Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.
Až se dostanu do terminálu ( raději bych osobně pracoval v grafickém prostředí ) tak můžu zkusit pro verzi 14.10 s podporou jen 32-bit.

Na Windows v jakém programu?
Proč dávat verzi 14.10 s 9 měsíční podporou, když je lepší dát LTS verzi 14.04???
Jinak terminál lze spustit v Linuxu normálně v grafickém prostředí  ;) >>> viz obrázek
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #11 kdy: 15 Května 2015, 16:37:58 »
Mohu potvrdit problémy s instalací z USB flash disku, verzi 14.04.02 se mi z něho zatím nepodařilo nainstalovat. Ale ten samý obraz vypálený na DVD jsem nainstaloval úplně bez problému. (vím minimálně o dvou PC, na kterých to nešlo). Disk byl tvořen pomocí "Tvůrce spouštěcího disku", možná je problém způsoben tím, že na USB flash disku mám dvě partition-y jednu na data a jednu s instalací Ubuntu (jen  ta je bootovací).
Proč v tomto threadu systém nejde nainstalovat z DVD se mohu jen domnívat, ale sázel bych na HW problém (Vadná DVD mechanika, poškozené médium a pod...) nebo špatně stáhnutý obraz.
Aplikace Tvůrce spouštěcího disku v Ubuntu mi nikdy nefungovala dobře. jedině v Linux Mintu, ale tam jde o grafickou nástavbu právě příkazu "dd".
V Debianu používám pouze tento příkaz a vždy se ISO přenese bez nejmenších prblémů a vždy takový USB disk nabootuje. Jen je potřeba vědět, že se tím komplexně přepíše obsah flešky, včetně MBR.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:DVD/Flash NE-instalace
« Odpověď #12 kdy: 17 Května 2015, 11:19:39 »
Mám teď tyhle mašiny na prodej a tak jsem to zkusil.

1. DVD Xubuntu 14.04 nabootovalo a spustilo se. Systém se načítal, ale nedonačetl skončilo to neustálým vypisováním této hlášky:
Kód: [Vybrat]
I/O error, dev sr0, sector 1448132, kde se jen po třech či čtyřech sadách měnilo číslo sektoru. Občas projelo hlášení ve smyslu " read failed" - to však vypadá na problém s moji mechanikou nebo s nosičem.

2. CD Lubuntu 14.04, tak z toho teď píšu :) - zkusil bych pořádně projet nastavení BIOSu, protože u téhle mašiny je "podvojný systém" řízení boot.

3. USB flash Lubuntu 14.04 via Grub4Dos - z toho nyní píši. Takže tady by mohl být problém v zavaděči.

4. Zkusím ještě to DVD s tím "nomodeset", ale musím někde najít, jak se to používá. Ale můžete mi to sem i napsat - nevím jak budu úspěšný :)

Edit: Tak co jsem načetl, tak parametr nomodeset se týká iniciace grafické karty, takže nevím, jakou by to mělo spojitost. Načetl jsem také, jak ho dopsat, ale u Xubuntu není ta prvotní nabídka jako u Ubuntu a Lubuntu, takže nevím, jak se tam dostat do editace toho řádku. Snad přes vyvolání grub a jeho přímou edit za pochodu. Je zajímavé, že "nomodeset" není v seznamu boot-param zde na wiki a těžko docela hledám, co přesně dělá - ale zhruba už jsem něco přečet.

Edit2: Tak jsem se tam dostal a dal jsem ten parametr. Také se Xubuntu nespustilo. Zkusím ještě druhý stejný stroj.

Edit3: Takže na druhém Dell Optiplex 755 Xubuntu spuštěno zcela vpohodě - na tom prvním je tedy horší mechanika - a bez problémů. Problém je tedy buď v řízení boot, mechanice nebo mediu. Je třeba si každý řadič v BIOSu zapnout, každé zařízení zapnout a označit v boot sequence jako aktivní.
« Poslední změna: 17 Května 2015, 14:50:24 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.