Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záloha prastarého počítače  (Přečteno 4882 krát)

Jahodník

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Záloha prastarého počítače
« kdy: 07 Srpna 2018, 20:48:04 »
Dobrý den,

rád bych přetáhnul data z prastarého počítače, který potřebuje vyhodit. Je to jakési pra-pentium, fakticky první co navazovalo na PC486, s Win95, takže zastaralo už před 20 lety. Je samozřejmě off-line, nemá USB porty, jen ďouru pro DIN-kolík a disketovou mechaniku, která už pravděpodobně nefunguje. Kromě toho má CD, ale jenom na čtení. Na téhle vykopávce mám kromě gamesek a čuňačinek i svoji starou diplomku a data k nedotažené disertaci, a nechci o to přijít.

Představuju si to takhle: Předpokládám, že se dá koupit převodní redukce DIN -> USB. Starý stroj spustím a propojím s notebookem s Ubuntu. Oběma mašinkám domluvím, abych v Ubuntu viděl starý harddisk, z něhož si překopíruju, co potřebuju. Jenže nevím, jak a co konkrétně udělat, neboť jsem jen prostý BFU a počítače jsem nikdy nespojoval, navíc tady je přes 20 let časový rozdíl, takže se obávám, že si mašinky nebudou rozumět.

Takže jak to vidíte? Mám starým datům dát sbohem, nebo je nějaká naděje?
"Pan Kennedy právě rezignoval. Jsem novým prezidentem Spojených Států."

L. H. Oswald

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #1 kdy: 07 Srpna 2018, 23:41:03 »
Počítač s druhým počítačem nepropojíš nijak.
Ale můžeš ze starého PC vyndat disk a připojit ho (přes příslušnou redukci) k druhému PC a přetáhnout si data.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2018, 13:07:07 »
Teoreticky by to melo jit propojit pres sitovou kartu ethernetem, ale to uz je babracka oproti tomu co radi Juwa - to je nejlepsi a nejrychlejsi reseni ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2018, 11:54:45 »
Staré počítače sa zvykli prepojovať cez RS232C, alebo cez LPT. Potrebovalo to Laplink kábel a program, ktorý vedel Laplinkový protokol (Norton Commander)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #4 kdy: 13 Srpna 2018, 07:55:08 »
Disk ven, sehnat redukci PATA→SATA. Cokoliv jiného bude brutálně pomalé.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Jahodník

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #5 kdy: 13 Srpna 2018, 20:34:46 »
Díky za tipy. Předběžně jsem se domluvil s jedním technikem, co má IT firmu, že mu to dovezu a on to udělá, prý nebude problém. Sám se do toho pouštět asi nebudu.
"Pan Kennedy právě rezignoval. Jsem novým prezidentem Spojených Států."

L. H. Oswald

Jahodník

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #6 kdy: 03 Září 2018, 21:37:08 »
Tak už mám celý bývalý harddisk na flešce a starý počítač šel do sběrného dvora.

Chci se ještě zeptat na jednu věc. Některé staré dokumenty jsou z AmiPro, přípona .SAM, a ubuntový LibreOffice je neumí otevřít. Existuje nějaký způsob, jak s nimi pracovat, třeba je převést na .DOC, .RTF nebo .ODT?
« Poslední změna: 03 Září 2018, 22:02:13 od Jahodník »
"Pan Kennedy právě rezignoval. Jsem novým prezidentem Spojených Států."

L. H. Oswald

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:Záloha prastarého počítače
« Odpověď #8 kdy: 04 Září 2018, 20:09:20 »
Já  používám  program kvlot32.exe. Funguje pod wine . Text v tom otevreš a zkopirujes kam chceš , jen to zruší  formátování .
Ubuntu 17.04.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.