Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace balíku ze 14.04 na 16.04  (Přečteno 1531 krát)

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
instalace balíku ze 14.04 na 16.04
« kdy: 02 Září 2018, 17:58:36 »
Jak správně nainstalovat verzi software (deb) z 14.04 na 16.04, aby byly splněny závislosti? Potřebuji zachovat určitou konkrétní verzi programu, ale v 16.04 mi nabízí pouze novější (u které nejsou zachovány všechny funkcionality). Zkoušel jsem příkaz "sudo dpkg -i balíček.deb", který skončí s chybami (závislosti) a když je chci vyřešit přes "sudo apt-get -f install
" tak mi to nainstaluje nejnovější verzi, případně v Synapticu nabídne řešení problémového balíku jeho odstraněním...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace balíku ze 14.04 na 16.04
« Odpověď #1 kdy: 03 Září 2018, 07:54:00 »
Příkaz sudo apt-get -f install se sice snaží doinstalovat závislosti, ale nemá je odkud vzít, může  "čerpat" pouze ze zdrojů SW které máš aktuálně nastavené - a určitě tam nemáš repozitáře starší verze Ubuntu...
Proto si musíš všechno potřebné najít/stáhnout/nainstalovat ručně.
Balíky .deb vyhledávej a stahuj zde https://pkgs.org/

Pokud nemáš, doinstaluj si gdebi:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gdebi(instaluje se: pravoklik na balík .deb > instalovat pomocí gdebi)

1.) Stáhni si potřebnou verzi (balíku .deb)
2.) Balíky instaluj pomocí gdebi, doinstaluje, popřípadě ti řekne které závislosti nejsou splněny.
3.) Stáhni si potřebné závislosti (balíky .deb) a opět je postupně instaluj pomocí gdebi.
Tento postup se může několikrát opakovat, než budou všechny závislosti splněny.
Po úspěšné instalaci zamkni verzi aplikace (v Synapticu) jinak se ti bude nechtěně aktualizovat.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Někdy ani po dlouhém boji nelze všechny závislosti splnit.
Někdy ani po splnění všech závislostí a úspěšné instalaci aplikace neběží/nefunguje řádně.
Nicméně za pokus nic nedáš...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud nebudeš úspěšný, ještě zbývá možnost stáhnout si zdroják požadované verze a aplikaci si zkompilovat sám.
To už ale tak jednoduché nebývá....
« Poslední změna: 03 Září 2018, 08:00:20 od juwa2 »

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:instalace balíku ze 14.04 na 16.04
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2018, 13:52:50 »
Tak já musím závislákovi "juwa2" nejprve poděkovat. Výše popsaným postupem se mi skutečně podařilo doinstalovat balík ze 14.04 na 16.04. Ovšem 16.04. za chvíli končí podpora a bude nutné se překulit na další LTS verzi. Zůstanou mi při aktualizaci "zamčené" verze? Totiž to uzamčení verze v Synapticu, zdá se, platí jenom pro Synaptic. Když použiji "apt", tak mi nabídne aktualizaci. Chci se tedy zeptat, zda ta verze jde zamknout nějak "víc", například přes oprávnění (aby to nikdo nemohl přepsat), případně jinak. Pak by mě zajímalo, jak moc zpětně jdou doinstalovat aplikace z předchozích verzí? Co vím, tak se například mění ty různé X11, Gnome a kdesi cosi, takže bych čekal, že moc daleko zpětně balík doinstalovat nepůjde?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace balíku ze 14.04 na 16.04
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2018, 15:02:44 »
1. Podpora U 16.04 končí na jaře 2021, tj. za 2,5 roku. To je ještě dost...
2. Pokud budeš Ubuntu upgradovat na 18.04, ty zamčené verze se aktualizují bez ohledu na zamčení. A proti upgradu distra opravdu zamknout nejdou.  Jediné řešení je po upgradu distra aktualizovanou verzi odinstalovat, nainstalovat verzi starší (postupem výše) a opět ji uzamknout.
P.S. Upgrade 16.04 >> 18.04 důrazně nedoporučuji, většinou končí špatně. Raději udělej čistou instalaci se zachováním /home   V každém případě si před případným upgradem systém zálohuj (Clonezilla).
3. Co se týče instalace starších verzí, logicky se tato možnost snižuje s každou další verzí Ubuntu. Nicéně není třeba předem házet flintu do žita a vyzkoušet to (postupem výše). Sám takto provozuji i některé hodně staré verze aplikací. Někdy je ovšem nutno potřebné komponenty (většinou knihovny) vyextrahovat ze starších balíků .deb a dokopírovat do příslušných umístění ručně. Platí zásada aplikaci spustit z terminálu kde se vypíše hláška co jí konkrétně chybí a to pak doplnit.
4. A stále zbývá možnost stáhnout si zdroják a aplikaci si zkompilovat sám. Ovšem při kompilaci zpravidla narazíš na chybějící závislosti které jsou k ní potřebné. Některé stačí doinstalovat, jiné se musí pracně shánět atd..
« Poslední změna: 08 Září 2018, 15:07:35 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.