Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Poslední příspěvky

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
31
Software / Re:Snap Store
« Poslední příspěvek od Michal "Tylnesh" Kohútek kdy 11 Dubna 2024, 14:11:32 »
To sa mi akosi nezda - ta verzia s ikonkou Snapu ( zelenomodra s origami vtacikom) bude IMHO len graficke rozhranie nad Snapom, Ubuntu Software zase je Gnome Software s pridanou integraciou na Snapcraft.io. Podla mna si si nejakym sposobom doinstaloval Snap Store rucne (paradoxne sa to da doinstalovat cez Snap :) ). Chudobnejsia ponuka je tam z toho dovodu, ze Ubuntu Software obsahuje .deb aj .snap, Snap Store len .snap.

Cele sa to este trochu komplikuje tym, ze existuje aj tretia alternativa - Ubuntu App Centre, co je nova aplikacia napisana vo Flutteri a ktora je defaultnym GUI frontendom nad aptom i snapom od 23.10.

Teraz mi napadla jedna moznost. Ta starsia instalacia bola cista, alebo si upgradoval zo starsej verzie?
32
Software / Re:Snap Store
« Poslední příspěvek od Michal "Tylnesh" Kohútek kdy 11 Dubna 2024, 14:03:28 »
...to už bude 24.05...šak... :o :o :o

Sorry, myslel som ze je este Marec... ten cas obcas tak leti, ze mam problem uvedomit si, ktory mesiac je :D Verzia bude samozrejme 24.04 a vychadza 25.4.
33
Software / Re:Skript měnící obnovovací frekvenci monitoru podle (ne)připojení zdroje
« Poslední příspěvek od 0n1ck kdy 11 Dubna 2024, 08:42:24 »
Pokud je ten script zde kompletně představen, tak v něm chybí shebang
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash
status=$(cat /sys/class/power_supply/BAT0/status)
if [ "$status" = "Discharging" ]; then
     xrandr --rate 60.00
else
    xrandr --rate 144.00
fi
Dále se mi moc nezdá řádek v service souboru:
Kód: [Vybrat]
ExecStart=/home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh
Zde si myslím bude také chyba v adrese. Doopravdy ti příkaz echo $USER nebo id -un vypíše user? Doopravdy máš ten script takto zanořený? Má ten script x právo? Copak vypíše toto?:
Kód: [Vybrat]
ls -l /home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh
Ještě bych chtěl podotknout, že ten script se ve funkčním případě spustí jen jednou při startu systému. To znamená, že to nebude hlídat stav baterie...


shebang ve skriptu mám, asi jsem jej nějakým nedopatřením neoznačil při kopírování do fóra, konkrétně takto
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

Ano skutečně
Kód: [Vybrat]
echo $USER vypíše user, jsem tak pojmenovaný

Kód: [Vybrat]
user@debian:~$ ls -l /home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh
-rwxr-xr-x 1 root root 1078 10. dub 10.41 /home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh

Právo x by mělo mít jestli je x execute

To, že skript bude fungovat jen při startu jsem netušil? Lze to nějak poupravit aby to hlídal stále?
34
Software / Re:Skript měnící obnovovací frekvenci monitoru podle (ne)připojení zdroje
« Poslední příspěvek od ramael kdy 10 Dubna 2024, 21:39:09 »
Ano je to tak. Shebang je velice důležitý nejen v bash. Vždy musí být udána absolutní cesta k obslužnému programu. Díky programu env je to jednodušší. Protože si root může instalovat co chce, kam chce atd., nebo si vytvořit svůj systém. Program env za nás řeší kde to nalézt. Název obslužného programu je pak argument programu env.
Tohle:
Kód: [Vybrat]
#! /bin/bash
bude většinou fungovat jako toto:
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/bash
stejně jako "čistě" napsané:
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash
Může se stát, že budou různé verze interpreta a díky tomu shebangu si to tvůrce ošéfuje.
Proto není v linuxu důležité jakou příponu má soubor. Klidně můžeš napsat bash script a pojmenovat ho třeba vypis.muj A bude stejně fungovat jako by se jmenoval vypis.sh nebo jen vypis. A to díky shebangu.
Příklad:
Vytvoříme si soubor s názvem vypis:
Kód: [Vybrat]
>vypis
Vložíme do něho toto:
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash
echo "******** jdu vypsat složku $( pwd) **********"
ls -l
Dáme mu právo spouštění:
Kód: [Vybrat]
chmod +x vypis
a vytvoříme dvě kopie:
Kód: [Vybrat]
cp vypis vypis.sh
cp vypis vypis.muj
a teď si je postupně spustíme:
Kód: [Vybrat]
./vypis
./vypis.sh
./vypis.muj
Výstup bude pokaždé stejný. Klidně tomu dej pythoní příponu vypis.py ale díky shebangu se to spustí tak jak má, a výstup bude opět stejný.
Samozřejmě to platí nejen pro bash. Pokud vytvoříš script v jiném scriptovacím jazyce (python, perl, lua, ..) zadáš to tam a hotovo. Můžeš i odlišit například mezi verzemi pythonu:
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env python2
nebo
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env python3
a opět nebude záležet na příponě.
35
Software / Re:Skript měnící obnovovací frekvenci monitoru podle (ne)připojení zdroje
« Poslední příspěvek od JirkaZ kdy 10 Dubna 2024, 20:52:28 »
ramaeli, drobný dotaz: jak interpreter rozezná shebang od komentáře?

Je to tou vyhrazenou syntaxí (tj. pokud komentuju, tak nesmím použít dvojkřížek s vykřičníkem)?

Edit: asi jo.
36
Software / Re:Skript měnící obnovovací frekvenci monitoru podle (ne)připojení zdroje
« Poslední příspěvek od ramael kdy 10 Dubna 2024, 20:30:21 »
Pokud je ten script zde kompletně představen, tak v něm chybí shebang
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash
status=$(cat /sys/class/power_supply/BAT0/status)
if [ "$status" = "Discharging" ]; then
     xrandr --rate 60.00
else
    xrandr --rate 144.00
fi
Dále se mi moc nezdá řádek v service souboru:
Kód: [Vybrat]
ExecStart=/home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh
Zde si myslím bude také chyba v adrese. Doopravdy ti příkaz echo $USER nebo id -un vypíše user? Doopravdy máš ten script takto zanořený? Má ten script x právo? Copak vypíše toto?:
Kód: [Vybrat]
ls -l /home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh
Ještě bych chtěl podotknout, že ten script se ve funkčním případě spustí jen jednou při startu systému. To znamená, že to nebude hlídat stav baterie...
37
Software / Skript měnící obnovovací frekvenci monitoru podle (ne)připojení zdroje
« Poslední příspěvek od 0n1ck kdy 10 Dubna 2024, 11:07:04 »
Zdravím, zkouším si napsat takový malý skriptík (jsem v tom úplný nováček), který mi bude hlídat, jestli můj laptop bere energii z baterky nebo ze sítě a podle toho mi přepne frekvenci monitoru (je to pro úsporu baterky).

Toto je script:
Kód: [Vybrat]

status=$(cat /sys/class/power_supply/BAT0/status)

# Echo the status to verify the output
# echo "Battery Status: $status"

# Check if the status is "Discharging"
if [ "$status" = "Discharging" ]; then
    # echo "Setting refresh rate to 60 Hz"
    # Set refresh rate to 60 Hz
     xrandr --rate 60.00
else
    # echo "Setting refresh rate to 144 Hz"
    # Set refresh rate to 144 Hz
    # xrandr --rate 120.00
    xrandr --rate 144.00
fi

# To create or edit .service file
# sudo nano /etc/systemd/system/display_refresh_rate_changer.service
#
# To enable .service
# sudo systemctl enable display_refresh_rate_changer.service
#
# To start .service
# sudo systemctl start display_refresh_rate_changer.service
#
# To disable .service
# sudo systemctl disable display_refresh_rate_changer.service


Konec skriptu.

Toto je .service file

Kód: [Vybrat]

[Unit]
Description=Change Display Refresh Rate based on Battery Status
After=multi-user.target

[Service]
Type=oneshot
Restart=on-failure
ExecStart=/home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh

[Install]
WantedBy=multi-user.target


Konec .service file

Nápad vznikl jako reakce na článek: https://www.linuxuprising.com/2021/02/how-to-limit-battery-charging-set.html
Kde jsem si nastavil limit battery charge na 80% (prý to má dobrý vliv na životnost)

Můj problém je, že když napíšu

Kód: [Vybrat]
sudo systemctl start display_refresh_rate_changer.service
vypíše mi to toto

Kód: [Vybrat]

Job for display_refresh_rate_changer.service failed because the control process exited with error code.
See "systemctl status display_refresh_rate_changer.service" and "journalctl -xeu display_refresh_rate_changer.service" for details.


A když napíšu

Kód: [Vybrat]
systemctl status display_refresh_rate_changer.service
Vypíše se mi

Kód: [Vybrat]

× display_refresh_rate_changer.service - Change Display Refresh Rate based on Battery Status
     Loaded: loaded (/etc/systemd/system/display_refresh_rate_changer.service; enabled; preset: enabled)
     Active: failed (Result: exit-code) since Wed 2024-04-10 11:05:15 CEST; 7s ago
    Process: 15739 ExecStart=/home/user/.scripts/display_refresh_rate_changer/display_refresh_rate_changer.sh (code=exited, status=1/FAILURE)
   Main PID: 15739 (code=exited, status=1/FAILURE)
        CPU: 6ms

dub 10 11:05:15 debian systemd[1]: display_refresh_rate_changer.service: Scheduled restart job, restart counter is at 5.
dub 10 11:05:15 debian systemd[1]: Stopped display_refresh_rate_changer.service - Change Display Refresh Rate based on Battery Status.
dub 10 11:05:15 debian systemd[1]: display_refresh_rate_changer.service: Start request repeated too quickly.
dub 10 11:05:15 debian systemd[1]: display_refresh_rate_changer.service: Failed with result 'exit-code'.
dub 10 11:05:15 debian systemd[1]: Failed to start display_refresh_rate_changer.service - Change Display Refresh Rate based on Battery Status.


Sám o sobě skript funguje když jej spustím samostatně, prosím o radu.

PS: Pouzívám Debian 12 Stable s 6.8.4-zabbly+ kernelem, protože tento kernel mi vyřešil nějaké niance s hardwarem, třeba tato informace pomůže kdoví
38
Software / Re:Snap Store
« Poslední příspěvek od Anakunda kdy 10 Dubna 2024, 09:57:57 »
Vedel by si poskytnut viac detailov? Pises iny nazev, rozhranie, apod. ale nepripojil si ziaden screenshot ani podrobnosti.

Na novější instalaci se to nazývá Centrum aplikací a použije se vlastní ikona:
 

Na starší instalaci se to nazývá Ubuntu Software a v doku to otevře novou ikonu:


Tam je nějak potřeba přepnout kanál což nevím jak udělat (přímo z Centra aplikací to nejde)
39
Software / Re:Snap Store
« Poslední příspěvek od ikx kdy 09 Dubna 2024, 15:56:04 »
...to už bude 24.05...šak... :o :o :o
40
Internet a sítě / Re:NASTAVENÍ SAMBA KLENTA
« Poslední příspěvek od Michal "Tylnesh" Kohútek kdy 09 Dubna 2024, 09:55:44 »
Prva vec co ma napada (okrem zleho mena/hesla) je, ci nahodou nemas rozne minimalne povolene verzie SMB protokolu. Skus pridat do /etc/smb/smb.conf
 v [global] toto:

Kód: [Vybrat]
client min protocol = CORE
Uloz, a restartuj sambu prikazom:

Kód: [Vybrat]
sudo systemctl restart smbd.service
tymto nastavis v Ubuntu podporu starej verzie SMB protokolu. Ak to pomoze, pozrel by som sa na moznosti nastavenia novsej verzie protokolu na strane serveru. Pouzivat SMB v1 by sa uz nemalo.
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.