Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku a pozdější aktualizace  (Přečteno 4747 krát)

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« kdy: 27 Března 2018, 12:59:37 »
Ahoj,

Ráda bych požádala o zkušenější o radu. Kvůli aktualizaci na novější LTS verzi je lepší si disk rozdělit ručně. Docílím tím toho, že /home budu mít na jiném oddílu než systém. Díky tomu nepřijdu o data až budu dělat aktualizaci na novější verzi LTS pomocí čisté instalace (nebo je správce aktualizací již spolehlivý natolik, že není potřeba aktualizaci dělat přes čistou instalaci?).

Disk bych měla rozdělit na 3 oddíly. /home, /swap a /(systém)? Na oddíl pro systém by 100GB mělo stačit? Ale vůbec netuším kolik dát pro /swap. Samotný zavaděč při instalaci vůbec neřešit nebo kam zvolit jeho instalaci (všechny oddíly jsou na jednom HDD)?

Při nové čisté instalaci pak postupovat jak, aby byl použit již existující /home?

Po nové instalaci přijdu i o nastavení systému, gnome shell, nastavení aplikací a použité rozšíření v Gnome Shell? Nebo se soubory s nastavením ukládají do /home a po opětovném nainstalování aplikací dokážou aplikace použít již existující konfigurační soubory vytvořené ve starém systému?

Co aplikace nainstalované přes wine? Ty se ukládají také do /home, takže pak bude stačit znovu nainstalovat wine a půjdou spustit nebo bude nutné celý adresář .wine smazat a vše nainstalovat znovu?

Dodatek: Bude se jednat o instalaci verze 17.10 a později 18.04.
« Poslední změna: 27 Března 2018, 13:27:22 od Kattienika »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #1 kdy: 27 Března 2018, 14:25:07 »
S povysenim je to tak ze 99% ludom prejde bez problemov, ale je tu to 1% pripadov. :D
Na system ti staci v pohode 30GB. Ja mam momentalne z 30GB volnych 22GB.
SWAP sa urcuje podla RAM a pocita sa s 2.5x velkost RAM v pripade ze budes chciet uspavat na disk. Ide o to ze v tom pripade sa musi ulozit cely obsah RAM do swap plus rezerva ak by bolo uz vo swap nieco ulozene. Pokial mas vela RAM 8GB+ a nechces pouzivat uspanie na disk tak ti staci swap 2-4GB. Pripadne od urcitej velkosti RAM mozes swap aj vynechat. Ja osobne mam 8GB RAM, swap 4GB ale mam to nastavene tak ze sa mi swap pri starte pc vypina a ja ho zapinam iba v pripade ze ho budem potrebovat.(ale to je uz velmi nepohodlne pre beznych uzivatelov)
Pri preinstalacii budes /home pripajat tak(vyberiez rucne nastavenia disku(nieco ine...)) ze vyberies particiu, oznacis pouzit ako ... na  ext4(pripadne ine ktore si vybrala pri predchadzajucej instalacii), pripojny bod vyberies ako /home a samozrejme nesmies dat formatovat(inak si zmazes /home). Po tomto budes mat po novej instalacii povodny /home zachovany.
Co sa tyka zavadzaca to zalezi ci instalujes v rezime BIOS(Legacy) alebo UEFI/EFI. Pri legacy nechas zavadzac nainstalovat na disk(nie particiu), napr. ak instalujes system na particiu sda1, zavadzac oznacis sda. Toto plati pre jeden disk v pc.
Ak instalujes v rezime UEFI tak treba vytvorit particiu oznacenu ako EFI a pri instalacii oznacit ze sa ma zavadzac nainstalovat do nej. Na toto je lepsie pozriet si dajake navody pre instalaciu v UEFI rezime.

Este co sa tyka toho povysenia systemu. Je super nastroj na zalohu
https://itsfoss.com/backup-restore-linux-timeshift/
pomocou ktoreho si mozes vytvorit zalohu celeho systemu a ak sa povysenie nepodari tak len obnovys zalohu. Pri SSD je to praca na 10 min. Tento nastroj je dobre pouzivat aj v pripade ze so systemom robis pokusy. Pripdane pred aktualizaciami v pripade ze sa na nete pise ze by mohli poskodit system.
« Poslední změna: 27 Března 2018, 14:30:47 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #2 kdy: 27 Března 2018, 16:04:02 »
Tak jsem vytvořila efi oddíl, pak oddíl pro /, swap oddíl a nakonec oddíl pro /home. Zavaděč jsem tedy nechala nainstalovat do dev/sda1 (efi oddíl).

Tak snad to bude fungovat.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2018, 16:34:08 »
Osobně u ntb kde mám méně místa to dělám tak, že / nechám společně s /home na jedné pártišně.
Při reinstalaci zvolím pártišnu s / a smažu obsah, mimo adresáře /home. Ale disk partišnu s / NEFORMATUJI!
Uživatele pojmenuji stejně jako dříve a je to. :)


Zkráceně, mám jeden disk s jedním oddílem. Plus případně /swap, pokud je třeba.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2018, 16:53:47 »
Tady u toho mám HDD o velikosti 1TB, tak mě místo tolik netrápí. Notebook tedy startuje, akorát jsem měla pocit že déle než předtím. Je umístění zavaděče do dev/sda1 (oddíl EFI) při UEFI instalaci správně? Koukala jsem na dva návody a tam vždy měli umístění zavaděče do dev/sda.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2018, 17:03:09 »
Ano je to dobre.
Tu je napriklad video s instalaciou v UEFI rezime.

V 3:30 je rozdelenie disku bez zvlast /home.

Este by som napriklad spomenul ze system pri instalacii robi na particiach zalohu miesta pre pripad zaplnenia disku. Toto je treba pre systemovu particiu, pre /home je to zbytocne. Zdroj
https://odzangba.wordpress.com/2010/02/20/how-to-free-reserved-space-on-ext4-partitions/
Cize ak chces vyuzivat na /home particii celu kapacitu particie mozes ju nastavit prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo tune2fs -m 0 /dev/sdxxkde xx nahradis pismenom disku a cislom particie kde mas /home.
Zkontrolovat kolko blokov mas rezervovanych mozes prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo tune2fs -l /dev/sdxx | grep "Reserved block count"Rovnako xx je oznacenie disku a cislo particie ktoru chces pozriet.

POZOR. Nezmensuj toto rezervovane miesto na systemovej particii "/". Neskor by sa ti to mohlo vypomstit.
Este doplnim ze default je rezervovane 5% kapacity particie.
« Poslední změna: 27 Března 2018, 17:18:30 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2018, 17:17:28 »
ja doporucuju normalni partysny uz vubec nepouzivat ... pouzivej lvm

Kód: [Vybrat]
# lsblk
NAME                                                      MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda                                                         8:0    0 238.5G  0 disk 
├─sda1                                                      8:1    0   500M  0 part 
├─sda2                                                      8:2    0   299M  0 part  /boot
└─sda3                                                      8:3    0 237.7G  0 part 
  └─cr_ata-SanDisk_X400_M.2_2280_256GB_170141800292-part3 254:0    0 237.7G  0 crypt
    ├─rpool-swap                                          254:1    0     8G  0 lvm   [SWAP]
    ├─rpool-root                                          254:2    0    30G  0 lvm   /
    └─rpool-home                                          254:3    0 199.7G  0 lvm   /home

tzn, ja mam jako normalni primary partisnu jen 300MB /boot a i to je spatne, protoze UEFI boot uz tedka umi nabootovat i zakryptenej LUKS container s LVM ... tzn. idealni setup je

/sda1 - uefi boot
/sda2 - lvm (pripadne zakryptenej LUKS pokud chces celej disk sifrovanej) ...


Kód: [Vybrat]
# parted /dev/sda
GNU Parted 3.1
Using /dev/sda
Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.
(parted) p                                                               
Model: ATA SanDisk X400 M.2 (scsi)
Disk /dev/sda: 256GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags: pmbr_boot

Number  Start   End    Size   File system  Name                  Flags
 1      1049kB  525MB  524MB  fat32        EFI system partition  boot
 2      525MB   839MB  314MB  ext4         primary               legacy_boot
 3      839MB   256GB  255GB               primary               lvm

(parted) q
« Poslední změna: 27 Března 2018, 17:24:24 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #7 kdy: 27 Března 2018, 17:28:26 »
Ahoj,

Ráda bych požádala o zkušenější o radu. Kvůli aktualizaci na novější LTS verzi je lepší si disk rozdělit ručně. Docílím tím toho, že /home budu mít na jiném oddílu než systém. Díky tomu nepřijdu o data až budu dělat aktualizaci na novější verzi LTS pomocí čisté instalace (nebo je správce aktualizací již spolehlivý natolik, že není potřeba aktualizaci dělat přes čistou instalaci?).

Disk bych měla rozdělit na 3 oddíly. /home, /swap a /(systém)? Na oddíl pro systém by 100GB mělo stačit? Ale vůbec netuším kolik dát pro /swap. Samotný zavaděč při instalaci vůbec neřešit nebo kam zvolit jeho instalaci (všechny oddíly jsou na jednom HDD)?

Při nové čisté instalaci pak postupovat jak, aby byl použit již existující /home?

Po nové instalaci přijdu i o nastavení systému, gnome shell, nastavení aplikací a použité rozšíření v Gnome Shell? Nebo se soubory s nastavením ukládají do /home a po opětovném nainstalování aplikací dokážou aplikace použít již existující konfigurační soubory vytvořené ve starém systému?

Co aplikace nainstalované přes wine? Ty se ukládají také do /home, takže pak bude stačit znovu nainstalovat wine a půjdou spustit nebo bude nutné celý adresář .wine smazat a vše nainstalovat znovu?

Dodatek: Bude se jednat o instalaci verze 17.10 a později 18.04.
1. Povýšení systému nedoporučuji, často selže. Udělej čistou instalaci se zachováním /home.  Nainstalované aplikace můžeš zálohovat a pak obnovit do nového systému pomocí Aptik. Je to pohodlné a rychlé.

2.  Existující /home použiješ tak, že při instalaci ho nebudeš formátovat, pouze nastavíš přípojný bod (/home)
A je třeba použít stejné jméno/heslo.

3. Pokud zachováš /home o nastavení systému a aplikací nepřijdeš. Rovněž tak o profily prohlížečů, maily a všechna uživatelská data.

4. To stejné platí pro věci nainstalované přes wine.  Nainstaluješ wine a vše budeš mít opět k dispozici jako předtím.

5. Zavaděč se instaluje při instalaci pod klasickým biosem (nebo uefi přepnutým do Legacy režimu) na disk jako celek dev/sda    Při instalaci pod uefi se zavaděč instaluje do EFI oddílu dev/sdax (který musíš vytvořit, nebo v případě dualbootu s Win už ho tam máš nachystaný od instalace Win, takže použiješ ten).

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #8 kdy: 27 Března 2018, 17:55:19 »
Děkuji moc za odpověďi. :)

Rezervaci místa u /home zruším, tam mi přijde opravdu zbytečná. Předpokládám, že stačí spustit příkaz po instalaci v terminálu?

V čem si polepším při použití LVM?

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #9 kdy: 27 Března 2018, 18:51:35 »
budes mit mnohem vetsi flexibilitu pri vsech dalsich manipulacich s oddilama
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #10 kdy: 27 Března 2018, 19:22:33 »
Rezervaci místa u /home zruším, tam mi přijde opravdu zbytečná. Předpokládám, že stačí spustit příkaz po instalaci v terminálu?
Ano, len si daj pozor pre ktore particie to spustas. Tiez nemusis rusit vsetko rezervovane miesto. Ta 0 za -m znamena pocet percent rezervovaneho mista. Cize 0 je ziadne 1 je 1% particie atd.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #11 kdy: 04 Dubna 2018, 14:58:40 »
ja doporucuju normalni partysny uz vubec nepouzivat ... pouzivej lvm

Kód: [Vybrat]
# lsblk
NAME                                                      MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda                                                         8:0    0 238.5G  0 disk 
├─sda1                                                      8:1    0   500M  0 part 
├─sda2                                                      8:2    0   299M  0 part  /boot
└─sda3                                                      8:3    0 237.7G  0 part 
  └─cr_ata-SanDisk_X400_M.2_2280_256GB_170141800292-part3 254:0    0 237.7G  0 crypt
    ├─rpool-swap                                          254:1    0     8G  0 lvm   [SWAP]
    ├─rpool-root                                          254:2    0    30G  0 lvm   /
    └─rpool-home                                          254:3    0 199.7G  0 lvm   /home

tzn, ja mam jako normalni primary partisnu jen 300MB /boot a i to je spatne, protoze UEFI boot uz tedka umi nabootovat i zakryptenej LUKS container s LVM ... tzn. idealni setup je

/sda1 - uefi boot
/sda2 - lvm (pripadne zakryptenej LUKS pokud chces celej disk sifrovanej) ...


Kód: [Vybrat]
# parted /dev/sda
GNU Parted 3.1
Using /dev/sda
Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.
(parted) p                                                               
Model: ATA SanDisk X400 M.2 (scsi)
Disk /dev/sda: 256GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags: pmbr_boot

Number  Start   End    Size   File system  Name                  Flags
 1      1049kB  525MB  524MB  fat32        EFI system partition  boot
 2      525MB   839MB  314MB  ext4         primary               legacy_boot
 3      839MB   256GB  255GB               primary               lvm

(parted) q

Ahojte, zaujala mne tato informace o "ideálním setupu" s oddíly LVM. Zajímá mě v dnešní době "ideální" instalace Xubuntu_18.04 s WIN10.
Mohu-li se zeptat - v BIOSu můžu mít nastaveno Legacy+Uefi, nebo mám mít jen Uefi? Můj BIOS je B350 /MSI Tomahawk/.
Volba typu oddílu LVM se předpokládám zadává při rozdělení disku, je tam nějaká záludnost..?
Velikost oddílu SWAP stačí 8GB (RAM mám 16GB)?
A je lepší postup klasicky napřed instalace WIN10 a pak Xubuntu_18.04, a nebo naopak? Rád bych se vyhnul nezobrazování zavaděče GRUB2, jak se mi přihodilo...

Ptám se trochu opatrně - technika od dob Pentia4 pokročila, tak proto :-)

Děkuji

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku a pozdější aktualizace
« Odpověď #12 kdy: 04 Dubna 2018, 15:51:01 »
...

ja v soucasnou chvili pouzivam ciste legacy, ale to EFI by melo fungovat naprosto v poradku ...

co se tyce toho LVM, tak tam je prave ta vyhoda, ze si muzes dynamicky ty oddily ruzne (za behu) zvetsovat a nebo zmensovat ..

Swap normale takhle velkej asi nepotrebujes, ja mo mam velkej 8GB protoze pouzivam casto hibernaci (sleep-to-disk) protoze mam rychle ssd ..

Kdyz budes vytvaret ty jednotlive LV (logical volume), tak si v tom LVM v te VG (volume grupe) nech rezervovane nevyzite nejake misto ..

Kód: [Vybrat]
# vgdisplay
  --- Volume group ---
  VG Name               data
  System ID             
  Format                lvm2
  Metadata Areas        1
  Metadata Sequence No  5
  VG Access             read/write
  VG Status             resizable
  MAX LV                0
  Cur LV                3
  Open LV               3
  Max PV                0
  Cur PV                1
  Act PV                1
  VG Size               931.00 GiB
  PE Size               4.00 MiB
  Total PE              238335
  Alloc PE / Size       182157 / 711.55 GiB
  Free  PE / Size       56178 / 219.45 GiB
  VG UUID               7NaL03-GSfH-9S0L-1f15-Mt2X-yQrO-6S9hdy
   
  --- Volume group ---
  VG Name               rpool
  System ID             
  Format                lvm2
  Metadata Areas        1
  Metadata Sequence No  3
  VG Access             read/write
  VG Status             resizable
  MAX LV                0
  Cur LV                2
  Open LV               2
  Max PV                0
  Cur PV                1
  Act PV                1
  VG Size               135.83 GiB
  PE Size               4.00 MiB
  Total PE              34773
  Alloc PE / Size       8448 / 33.00 GiB
  Free  PE / Size       26325 / 102.83 GiB
  VG UUID               zmn4u1-6p9w-aAqq-FJoW-VhwN-fNeU-cotffw

^^ tady jak vidis, tak mam v obou VG (volume grupach) nevyuzito celkem dost mista ... je to prave pro moznost vytvareni dalsich LVs (oddilu) a ruzne manipulace se stavajicma oddilama .. to LVM ti to umoznuje delat za behu, takze napriklad si muzes udelat dualboot tim zpusobem, ze si proste nainstalujes jine distro do tohoto stavajiciho LVM ...

to volne misto ukazuji radky `Alloc PE / Size' a `Free  PE / Size' ...

podle toho co pises, tak soudim, ze asi nebudes zadnej IT odbornik/odbornice, takze poustet se do nejakejch dalsich vykladu je nad moznosti tohoto fora, takze velice zkracene:

1) mel by bohate stacit pokud mas jen linux na pocitaci 300MB pro EFI /boot/efi jako oddil1 eg /dev/sda1 a celej zbytek disku jako PV (physical volume) pro LVM (viz muj vystup vyse z lsblk - nenech se tam zmast, ze mam zvlast celej /boot)

2) az budes vytvaret jednotlive LVs (ty samotne volumy, eg u me rpool-root a nebo rpool-home), tak si nech nejake volne misto ve VG, proste ne-alokuj cele

3) link dam na archwiki, ty clanky jsou o dost lepsi a na ubunti wiki jsou ty clanky hloupe, takze dalsi cteni zde:

https://wiki.archlinux.org/index.php/LVM
pripadne zde:
https://wiki.archlinux.org/index.php/LVM_(%C4%8Cesky)

4) jen ti jeste ukazu lsblk ze sveho serveru pro demonstraci, tam mam PVs 2, takze se nenech zmast, ale myslenka je stejna ... to je legacy boot, takze ty tam nemusis mit zvlast ten /boot

Kód: [Vybrat]
# lsblk
NAME           MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda              8:0    0 136.1G  0 disk
├─sda1           8:1    0   297M  0 part /boot
└─sda2           8:2    0 135.9G  0 part
  ├─rpool-root 254:0    0    25G  0 lvm  /
  └─rpool-swap 254:1    0     8G  0 lvm  [SWAP]
sdb              8:16   0   931G  0 disk
├─data-samba   254:2    0   400G  0 lvm  /samba
├─data-vbox    254:3    0   100G  0 lvm  /vbox
└─data-home    254:4    0 211.6G  0 lvm  /home
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 16:03:22 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.