Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Princip IoT komunikace  (Přečteno 3734 krát)

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Princip IoT komunikace
« kdy: 13 Ledna 2016, 09:14:41 »
Zdravim,
zkousel jsem to vygooglit, ale ani presne nevim pod cim to mam hledat. Je tedy mozne ze uz to zaznelo i zde.
Mam doma RPi2 + hodlam poridit RPi Zero. Potreboval bych vedet princip komunikace IoT, resp. to dohledani napr. androidi aplikaci. Kdyz si tedy zapnu RPi a na PC si napisi dejme tomu webovou aplikaci, jak se s RPi spojit aniz by to bylo zavisle na IP adresa nebo MAC. Tedy naprogramuju RPi a donesu ho sousedovi. Ten si otevre aplikaci pripoji se na wifi generovanou z RPi a nasledne pres aplikaci nastavi na RPi ke ktere wifi se ma pripojit. Toto jeste principialne chapu, ale pak nasleduje ten postup, ze k sousedovi dojdu ja s telefonem, ktery nema poneti jake RPi ma on v siti zapojene(at uz kabelem nebo bezdrat) jak aplikace najde to zarizeni? ... jde nejaky signal pres broadcast na ktery RPi odpovi(musi to mit naprogramovane samozrejme)? Nebo naopak RPi vysila do site a telefon je ceka nez mi neco dojde? Ukazkovy priklad je treba NAS od Zyxelu a Aplikace pro android. Date vyhledat zarizeni, tak to chvilku hleda a pak vam to vyplivne seznam NASek od Zyxelu.

Predem diky za odpoved, toto mi vrta hlavou uz dlouho
« Poslední změna: 13 Ledna 2016, 09:20:10 od holi »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Princip IoT komunikace
« Odpověď #1 kdy: 13 Ledna 2016, 09:56:37 »
Sam sis odpovedel - to RPi musi byt neustale aktivni vysilac (BT, Wifi, GSM...), nebo aspon odpovidac (APRS, ACARS,...)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Princip IoT komunikace
« Odpověď #2 kdy: 13 Ledna 2016, 12:33:15 »
Sam sis odpovedel - to RPi musi byt neustale aktivni vysilac (BT, Wifi, GSM...), nebo aspon odpovidac (APRS, ACARS,...)

To jiste ale jakym zpusobem se to implementuje. Proste se jednoduse posle broadcastem napr.: "Jsi termostat?".
A posila se to broadcastem tedy na posledni IP v rozsahu nebo se projizdi vsechny IP adresy postupne?

Chtel bych to nejak objasnit jake principi se pouzivaji co nejrychlejsi.

Dal sem jeste zapomnel dotaz jak se da treba dle wifi toto udelat. Mam treba kameru Xiaomi Yi a pro ni aplikaci v mobilu. Kdyz u nove kamery v aplikaci pripojit kameru, tak si automaticky najde wifi, kterou vysila ta kamera(u kazdeho kusu je SSID jine). Jak toto provedou? popr. treba chromecast. Kdyz je novy a neni pripojeny na wifi a vy otevrete aplikaci tak vam to nabidne ze je dostupny chromcast a ze ho mate nastavit.


Jednoduse receno, nechci znovuobjevovat Ameriku a potykat se s porodnimi bolestmi nez neco vymyslim a pak se nekde doctu ze to co jsem si vymyslel tak se normalne 20 let pouziva

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Princip IoT komunikace
« Odpověď #3 kdy: 13 Ledna 2016, 12:51:05 »
No proste je tam Wifi/BT AP jak jsem psal uz prve. To je obecne vysilani na fyzicke vrstve, to zadne IP adresy nezajimaji.

Nejrychleji... nastuduj si IOS/OSI model a jak je to na naroubovane TCP/IP + princip fungovani wifiny. To ti da prehled o tom co ja jak se pouziva a muzes pak klast rozumnejsi dotazy "jak pres ioctl() implementuju foobar?".
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Princip IoT komunikace
« Odpověď #4 kdy: 13 Ledna 2016, 14:00:33 »
No proste je tam Wifi/BT AP jak jsem psal uz prve. To je obecne vysilani na fyzicke vrstve, to zadne IP adresy nezajimaji.

Nejrychleji... nastuduj si IOS/OSI model a jak je to na naroubovane TCP/IP + princip fungovani wifiny. To ti da prehled o tom co ja jak se pouziva a muzes pak klast rozumnejsi dotazy "jak pres ioctl() implementuju foobar?".

ISO/OSI znam(akorat si to nepamatuju z pameti), prave proto jsem hned v prvnim postu psal ze pri te komunikaci tomu nezalezi na IP/MAC. Me jde o to jestli nekdo nenapsal treba nejaky princip jak se mnou zminene dohledavani implementuje. Jinymi slovy, jak automaticky aplikace pozna ze se jedna o Xiaomi kameru ... idealni odpoved: "Maji v databazi MAC adres, ktere vyrobily". Tedy alespon si myslim ze to jede po L2 vrstve, protoze mi prijde dost hloupe v dnesni dobe kdy ti veskerou abstrakci uz provadi ovladace sitovky ne-li OS samotny. Proste mi jde to zda tu nekdo ty principy zna ... ja nechci konkretni implementaci jak mam pouzit konkretni funkci v konkretnim jazyce, to uz by bylo treba na jine tema. Ted potrebuji prave rict zda se na to vyuziva L1,2,3 vrstva za pomoci magic packetu napriklad. Treba jak by se vysvetlilo nacteni stranky: Prohlizec <=> DNS, Prohlizec => IP, Apache <=> PHP, Apache => prohlizec.  Uz jsou urcite hotove postupy jak se ma komunikovat, jak to udelat aniz by se resil konkretni OS nebo programovaci jazyk nebo ne? Navic rict nastuduj si ISO/OSI a TCP/IP je celkem abstrakni. Nebudu se prece ucit kompletne cely model se vsim vsudy abych zjistil na konec ze po L2 se posila NECO co ja potrebuji a zbytek je mi na nic. Ocekaval jsem opravdu odpoved "Zjisti si neco o L3 a broudcastu" nebo o "L2 a multicastu". Principialne to je jak nauc se elektrotechniku abys vedel jak vnitre funguje pocitac kdyz chci vymenit CD v mechanice. Hlavne to neber jako urazku jen chci rict jak to vnimam a co mam na mysli
« Poslední změna: 13 Ledna 2016, 14:04:40 od holi »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.