Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nepovedené povýšení systému z 16.04 na 18.04 (32bit) [Vyřešeno]  (Přečteno 1499 krát)

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Zdravím!

Na cca 9 let starý notebook, kde bylo 12.04 LTS (32 bit), jsem nainstalovala 16.04 LTS s tím, že následně povýším systém na 18.04 LTS (když neexistuje 32 bit iso). Jenže, jak už to tak bývá, nic není bez problémů. Bohužel jsem si nevšimla, že síťový kabel k notebooku je poněkud poškozen a slouží už pravděpodobně pouze k tomu, aby udržel noťas při životě, ale nenabíjí baterku (toť moje doměnka, notebook není můj) a při povyšování systému (samozřejmě až při instalaci stažených balíků) jsem kabel nechtěně odpojila a noťas se vypnul. Systém samozřejmě nenajede.

Takže teď potřebuju buď za 1) nějak opravit to nedojetý povýšení a nebo za 2) zkopírovat všechny soubory z /home a dát tam čistou instalaci

ad 1) netuším vůbec jak
ad 2) to jsem si myslela, že bych mohla zvládnout pomocí liveDVD a zkopírovat to na externí disk, jenže se mi jaksi některý soubory nechtějí zkopírovat, protože nemám dostatečná práva

Poradíte prosím někdo? Děkuji předem.

« Poslední změna: 02 Září 2018, 16:27:33 od Tinta »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nepovedené povýšení systému z 16.04 na 18.04 (32bit)
« Odpověď #1 kdy: 02 Září 2018, 04:24:05 »
Soubory kopírovat nemusíš. Můžeš instalovat se zachováním /home
K tomu je třeba dodržet následující:
1.) Při instalaci zvolit ruční rozdělení disku (tedy tu třetí možnost).
2a.) Pokud máš /home na zvláštním oddíle, je to jednodušší, zkrátka ten oddíl nebudeš formátovat, jenom mu dáš přípojný bod (opět) /home
2b.) Pokud máš vše dohromady na jednom oddíle, nabootuješ live a z oddílu s nainstalovaným ubuntu smažeš všechno kromě složky /home
Pak spustíš instalaci (spouštěčem na Ploše), zase vybereš ruční rozdělení disku (tedy tu třetí možnost) a nebudeš formátovat oddíl se systémem, pouze mu dáš přípojný bod /
To je celé.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud se chceš soubory vykopírovat na ext. disk, uděláš to z live. Nedostatečná práva vyřešíš jejich převzetím na sebe pomocí příkazů chown a chmod  Příklad:
(v  live session se uživatel jmenuje ubuntu, heslo je prázdné)
Převzetí vlastnictví složky rekurzivně (tj. i s jejím obsahem):
Kód: [Vybrat]
sudo chown ubuntu:ubuntu -R /cesta/ke/složce
Převzetí všech práv takové složky (opět rekurzivně):
Kód: [Vybrat]
sudo chmod -R 777 /cesta/ke/složce
Cestu ke složce (pokud nevíš) zjistíš - pravoklik na složku > vlastnosti
Pokud vybereš celou domovskou složku, bude to nějakou chvíli trvat protože těch souborů je v ní hodně.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ještě dodám, že povyšování není nejlepší nápad (často selže, nebo pak systém běží všelijak) ale chápu, že v případě  U 18.04 32bit to jinak nejde.
Nicméně doporučil bych raději udělat čistou instalaci některé jeho "odnože" které stále 32bit iso mají. (ubuntu-mate, kubuntu, xubuntu atd.
Závěrem ještě poznámka. Pouštět se do takové riskantní operace jako je povyšování bez vytvoření zálohy systému stávajícího je obrovská chyba která se zpravidla vymstí....
« Poslední změna: 02 Září 2018, 08:10:24 od juwa2 »

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Re:Nepovedené povýšení systému z 16.04 na 18.04 (32bit)
« Odpověď #2 kdy: 02 Září 2018, 12:52:59 »
Děkuji moc za rady. Stáhla jsem Ubuntu Mate. A teď z live kopíruju /home - nakonec jsem ještě našla, že můžu spustit v terminálu jako sudo Nautilus (v Mate Caja) a práva jsou pořešený. Posléze se pustím do instalace se zachováním /home ... "chybama se člověk učí" ...

Tinta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Re:Nepovedené povýšení systému z 16.04 na 18.04 (32bit)
« Odpověď #3 kdy: 02 Září 2018, 16:26:17 »
Takže jo. Podle návodu a nakonec to bylo jednoduchý jak facka - /home na samostatným oddíle. Všechno je, jak má bejt.
DĚKUJU!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.