Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.  (Přečteno 4880 krát)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Při pokusu o zápis dat ze správce (nautilus), i ze Gnome-Commander 1.2.8.17, systém hlásí: "Chyba při kopírování do xxx. Přístup zamítnut."
Ve Správci - Vlastnosti - Oprávnění - je uveden vlastník=root (u "funkčních" zařízení vlastník=Já). Root, uvedený jako vlastník, zakazuje zápis u obou interních floppy mechanik, při připojení libovolného externího USB hard disku (bez/s hubem) i na diskový oddíl sda4 (kde je celý Ubuntu 8.04 kvůli aplikacím, které pro vyšší verze nejsou).
USB HD jsou v ext3. (Při nouzovém přeformátování na fat32 zápis jde.)
Jak mohu ROOT změnit na Já? (Jsa začátečník.)
Děkuje Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #1 kdy: 17 Května 2017, 18:29:18 »
Změníš současného vlastníka (root) složky či disku na sebe pomocí příkazu chown
Příklad
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R otak:otak /cesta/ke/xxx
Pak bude vlastníkem otak.
Dále může být potřeba nastavit práva pro (čtení, zápis, spouštění) do složky pomocí příkazu chmod
Příklad
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 777 -R /cesta/ke/xxx/
« Poslední změna: 17 Května 2017, 18:38:16 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2017, 17:56:56 »
Milý juwa2, všechny oddíly s fat16/32 umožňují úplnou editaci bez omezení. Omezení se týká jen všech ext3, které nepatří do nabootovaného systému U14.04 (i jeho /home ...).
Protože i špatné lomítko v syntaxi příkazu může prý vést k nevratné destrukci systému (bojím-bojím), prosím o kontrolu návrhu:
Cesty podle GParted k zařízení HDD i ext. USB hdd/flash (floppy neobsahuje):
( /dev/sda - systémový disk, oddíl sda4 s celým U8.04 je ext3 )
( /dev/sdb - datový disk, 4 oddíly, fat32 fungují )
sdc až sdf je na mém PC vynecháno (u PC ženy pokračuje logicky sdc)
/dev/sdg1 - prvá připojená USB flash 16G s jediným oddílem
/dev/sdh - druhý byl připojen USB disk 320 GB (se 4 oddíly), další USB disk je "na cestě"
(Úplně všechny položky v /dev/ mají 0 Byte!)

Cesty podle "vlastnosti":
/media/floppy0 - obsah připojené diskety 3,5"
/media/floppy1 - obsah připojené diskety 5,25"
/media/floppy - totožný obsah s floppy0
/media/otak/podadresáře s názvy právě připojených zařízení/úplný obsah těchto podadresářů/
(např. názvy: CD/DVD média, ext. USB Flash, ext. USB disk (názvy všech oddílů), a také překvapivě, název oddílu sda4, kde je U8.04. (Root totiž "neuvolnil" jeden oddíl na interním systémovém disku.)

Návrh příkazů "chown":
sudo chown -R otak:otak /dev/sdg
sudo chown -R otak:otak /dev/sdh       
   (a dál do "USB" rezervy sdi, sdj... ?) 
sudo chown -R otak:otak /dev/sda4
   (uvolnit ROOT oddíl sda4 s U8.04 stačí, ostatní oddíly /sda1,sda2 fat16/32 jsou funkční a zapisují -)
sudo chown -R otak:otak /media/floppy0
sudo chown -R otak:otak /media/floppy1

Návrh příkazů "chmod":
Nevím, jestli chmod být může, nebo musí - a kdy.
sudo chmod 777 -R /cesta/ke/xxx/
Tedy " /cesta/ke/xxx " bych nahradil přesně jako u návrhu pro chown.
Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2017, 01:31:01 »
Napřed použij chown aby ses stal vlastníkem, to je základ.
Chmod možná nebude ani potřeba, to zjistíš pak.
Kromě toho práva ke čtení/zápis/spouštění, (tj. to stejné co dělá chmod) můžeš také nastavit ve správci souborů přes vlastnosti složky.
----------------------------------------------------------
U těchto příkazů chyba v syntaxi pouze oznámí chybu a ke změně vlastnictví nebo práv nedojde....
« Poslední změna: 20 Května 2017, 01:41:27 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #4 kdy: 22 Května 2017, 19:26:56 »
Milý juwa2, moje "syntaxové" obavy pocházejí z upozornění v
AbcLinuxu Unixové nástroje – 5 (chmod, chown, chgrp):
"Zde se hodí upozornit, že chmod s přepínačem -R dovede (především spuštěný pod rootem) velice snadno znehodnotit systém, a to takovým způsobem, že je pak podstatně jednodušší systém smazat a nainstalovat jej znova (či v lepším případě obnovit jej ze zálohy), než se pokoušet katastrofu napravit. Pozor si dávejte zvlášť při zadávání absolutních cest, protože největší škodu by příkaz napáchal logicky tehdy, dostal-li by kořenový adresář (/) jako argument.
1.12.2009 21:11 Nicky726 : A co teprv, když dá člověk:
chmod -R /bla/bla/bla/*
To je taky pěkný hukot, a nijak nepomůže, že se před odentrováním dvakrát zkontroluje cesta."

1) Je tedy správně, když do terminálu (po dvojtečce za vlnovku, dolar a mezeru) napíšu bezpečně:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdX
Kde sdX je sda4 (oddíl ext3 s U8.04), sdg a sdh (pro nejčastěji používané USB flash/hdd),  sdi a sdj  pro USB rezervu. A analogicky (bude-li nezbytně třeba) prý stejně nebezpečný:
otak@OH-PC:~$ sudo chmod 777 -R /dev/sdX
(V adresářích /dev/ mají všechny položky 0 Byte.)

2) Pro floppy disky jsem našel umístění (přípojný bod) jen ve vlastnostech /media/floppyX, Gparted o nich neví. (V adresářích floppyX je obsah otevřených disketových mechanik.)
sudo chown -R otak:otak /media/floppy0
sudo chown -R otak:otak /media/floppy1
Mám příkazy Ad1 i Ad2 správně včetně cest? 

3) Zatím při otevření obou floppy v Nautilu se přečtou adresáře, a střídavě (po sekundě) se zapínají mechaniky i po odpojení. Po vyjmutí disket zůstane mechanika floppy1 asi 30 sec. aktivní-svítí. Vadí málo - pracuji proto vždy s jedinou mechanikou. (Podle toho, co kamarádi potřebují přepsat.)

4) Gparted správně vyžaduje heslo a formátuje USB HDD bez problému. Rovněž CD/DVD jsem vypaloval.
Díky Ti za uklidnění - Otak

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2017, 01:16:21 »
Milý juwa2, moje "syntaxové" obavy pocházejí z upozornění v
AbcLinuxu Unixové nástroje – 5 (chmod, chown, chgrp):
"Zde se hodí upozornit, že chmod s přepínačem -R dovede (především spuštěný pod rootem) velice snadno znehodnotit systém, a to takovým způsobem, že je pak podstatně jednodušší systém smazat a nainstalovat jej znova (či v lepším případě obnovit jej ze zálohy), než se pokoušet katastrofu napravit. Pozor si dávejte zvlášť při zadávání absolutních cest, protože největší škodu by příkaz napáchal logicky tehdy, dostal-li by kořenový adresář (/) jako argument.
1.12.2009 21:11 Nicky726 : A co teprv, když dá člověk:
chmod -R /bla/bla/bla/*
To je taky pěkný hukot, a nijak nepomůže, že se před odentrováním dvakrát zkontroluje cesta."
Tak to nevím, co to má kromě chybové hlášky dělat.
Opatrnost je určitě na místě (hromadná změna oprávnění programů by se opravovala špatně – některé programy potřebují speciální oprávnění a vlastníka), ale ztráta dat nehrozí.
1) Je tedy správně, když do terminálu (po dvojtečce za vlnovku, dolar a mezeru) napíšu bezpečně:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdX
Kde sdX je sda4 (oddíl ext3 s U8.04), sdg a sdh (pro nejčastěji používané USB flash/hdd),  sdi a sdj  pro USB rezervu. A analogicky (bude-li nezbytně třeba) prý stejně nebezpečný:
otak@OH-PC:~$ sudo chmod 777 -R /dev/sdX
(V adresářích /dev/ mají všechny položky 0 Byte.)
Tohle nechceš.
Tímhle akorát nastavíš práva pro přístup k zařízení, ale souborového systému se to nijak nedotkne.
Tímhle příkazem dáš sobě (a druhým příkazem všem uživatelům) právo zařízení zformátovat nebo přepsat nulama, ale pokud se ten oddíl připojí standartní cestou, zůstane vše při starém.

Prakticky všechno v /dev jsou soubory představující nějaké zařízení. Tyto soubory nemají žádný obsah, pouze odkazují na nějaké zařízení. Je proto logické, že zabírají 0 bajtů. (Všechno je v hlavičce souboru a hlavička se do velikosti nepočítá.)
2) Pro floppy disky jsem našel umístění (přípojný bod) jen ve vlastnostech /media/floppyX, Gparted o nich neví. (V adresářích floppyX je obsah otevřených disketových mechanik.)
sudo chown -R otak:otak /media/floppy0
sudo chown -R otak:otak /media/floppy1
Mám příkazy Ad1 i Ad2 správně včetně cest? 
Ano.

NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #6 kdy: 23 Května 2017, 04:49:41 »
Milý juwa2, moje "syntaxové" obavy pocházejí z upozornění v
AbcLinuxu Unixové nástroje – 5 (chmod, chown, chgrp):
"Zde se hodí upozornit, že chmod s přepínačem -R dovede (především spuštěný pod rootem) velice snadno znehodnotit systém, a to takovým způsobem, že je pak podstatně jednodušší systém smazat a nainstalovat jej znova (či v lepším případě obnovit jej ze zálohy), než se pokoušet katastrofu napravit. Pozor si dávejte zvlášť při zadávání absolutních cest, protože největší škodu by příkaz napáchal logicky tehdy, dostal-li by kořenový adresář (/) jako argument.
1.12.2009 21:11 Nicky726 : A co teprv, když dá člověk:
chmod -R /bla/bla/bla/*
To je taky pěkný hukot, a nijak nepomůže, že se před odentrováním dvakrát zkontroluje cesta."

1) Je tedy správně, když do terminálu (po dvojtečce za vlnovku, dolar a mezeru) napíšu bezpečně:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdX
Kde sdX je sda4 (oddíl ext3 s U8.04), sdg a sdh (pro nejčastěji používané USB flash/hdd),  sdi a sdj  pro USB rezervu. A analogicky (bude-li nezbytně třeba) prý stejně nebezpečný:
otak@OH-PC:~$ sudo chmod 777 -R /dev/sdX
(V adresářích /dev/ mají všechny položky 0 Byte.)

2) Pro floppy disky jsem našel umístění (přípojný bod) jen ve vlastnostech /media/floppyX, Gparted o nich neví. (V adresářích floppyX je obsah otevřených disketových mechanik.)
sudo chown -R otak:otak /media/floppy0
sudo chown -R otak:otak /media/floppy1
Mám příkazy Ad1 i Ad2 správně včetně cest? 

3) Zatím při otevření obou floppy v Nautilu se přečtou adresáře, a střídavě (po sekundě) se zapínají mechaniky i po odpojení. Po vyjmutí disket zůstane mechanika floppy1 asi 30 sec. aktivní-svítí. Vadí málo - pracuji proto vždy s jedinou mechanikou. (Podle toho, co kamarádi potřebují přepsat.)

4) Gparted správně vyžaduje heslo a formátuje USB HDD bez problému. Rovněž CD/DVD jsem vypaloval.
Díky Ti za uklidnění - Otak
Pokud se strašně bojíš, nic ti nebrání použít příkaz bez parametru -R
Pak ovšem nedojde ke změně vlastníka/práv rekurzivně (v podsložkách), ale pouze v konkrétní složce.
Musíš si tedy ujasnit, kde všude (ve kterých složkách) chceš (a potřebuješ) toho vlastníka měnit. Pak si klidně měň vlastnictví složek individuálně = po jedné...
« Poslední změna: 23 Května 2017, 04:58:15 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2017, 11:34:53 »
Citace
otak: 1) Je tedy správně, když do terminálu (po dvojtečce za vlnovku, dolar a mezeru) napíšu bezpečně:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdX
Kde sdX je sda4 (oddíl ext3 s U8.04), sdg a sdh (pro nejčastěji používané USB flash/hdd),  sdi a sdj  pro USB rezervu. A analogicky (bude-li nezbytně třeba) prý stejně nebezpečný:
otak@OH-PC:~$ sudo chmod 777 -R /dev/sdX

Citace
juwa2: Tohle nechceš.
Tímhle akorát nastavíš práva pro přístup k zařízení, ale souborového systému se to nijak nedotkne.
Tímhle příkazem dáš sobě (a druhým příkazem všem uživatelům) právo zařízení zformátovat nebo přepsat nulama, ale pokud se ten oddíl připojí standartní cestou, zůstane vše při starém.

Nerozumím - asi jsem dotaz v bodě Ad1) napsal nepřehledně.
Hlavní cíl: Chci mít přístup k zápisu - čtení - mazání jakýchkoliv složek a podsložek pomocí GnomeComander i Nautilus do zařízení na až čtyřech obsazených USB konektorech pro USB flash nebo USB HDD.  (Pro formátování zatím užívám GParted (chce vždy správně heslo), a k mazání  přepisem sudo badblacks -sw /dev/sdX .) Stejný přístup bych měl rád (není nezbytné) k existujícímu oddílu na interním disku sda4.
Tedy vždy úplný přístup - ne jenom formátování a přepis nulami! Bod Ad1) zkusím rozepsat bez substitucí X v kódu. (Poznámka: disky sda a sdb jsou interní, dál systém disky "písmenkuje" až od sdg.)
kód

Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdg
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdh
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdi
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sdj
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/sda4

Je to správně napsáno, a bude fungovat přístup pro zápis dat do všech složek, jak potřebuji? (Externí disky i flash se vyměňují - každý má jiné složky.)
Díky Otak.
P.S. Přátelé, které jsem infikoval Linuxem, mi posílají zprávy, že UBUNTU 16.04 jim také nekomunikuje s USB. Ota.



juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #8 kdy: 23 Května 2017, 14:12:35 »
Ano. A v případě "nespokojenosti" to můžeš vrátit zpátky.
Příkaz je stejný, akorát místo  otak:otak  tam bude  root:root

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #9 kdy: 23 Května 2017, 17:04:04 »
juwe2, díky za uklidnění informací, že je možný návrat. Zatím jsem už udělal prvý pokus.
Ad2) Floppy zařízení
2a) Prvý pokus aktivace mechaniky fd1.
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R otak:otak /media/floppy1
Příkaz pro aktivaci mechaniky se vykonal (Terminal chtěl jen heslo pro sudo).
Správce souborů -> Disk typu disketa -> připojit a otevřít => objeví se adresář diskety. (I v GnomeCommander.)
(Nelze ale nic zapsat, ani smazat.) Disk-hurá, ale všechny soubory mají jenom oprávnění "root".

(viz obr. chown_floppy1...)

Asi to chce změnit omezené oprávnění pro ostatní na "vytváření a mazání soubor", ale po kliknutí na "změnit oprávnění" se hlásí chyba, že "ostatní nesmí".

(viz obr. fd1_ostatni_nesmi...)

Co s tím? Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #10 kdy: 23 Května 2017, 18:19:22 »
Příkazem výše jsi změnil vlastníka všeho na tom zařízení na sebe.
Práva k obsahu:
U "Ostatní" nedělej nic.
Použij "Změnit oprávnění obsaženým souborům"
nebo použij chmod
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 774 -R  /media/floppy1
« Poslední změna: 23 Května 2017, 18:29:39 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #11 kdy: 23 Května 2017, 18:23:55 »
Nieje treba pridat uzivatela do skupiny floppy?
Kód: [Vybrat]
sudo adduser $USER floppyDefault tam nebyva.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #12 kdy: 23 Května 2017, 22:09:16 »
"Změnit oprávnění obsaženým souborům" jsem nevěděl, kde to najdu.
Příkaz s 774 jsem zadal dle vzoru na 777, který prošel:
Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chmod 777 -R /media/floppy1
Výsledek:
Oprávnění disku
vlastník: Já - vytváření a mazání
skupina: otak - vytváření a mazání
ostatní - vytváření a mazání

Oprávnění souborů na disketě (bez adresářů - složek)
vlastník: root čtení a zápis
skupina: root jen čtení
ostatní: jen čtení
Poznámka: Asi to nesouvisí, ale mechanika po připojení, otevření, a přečtení adresářů, i po čtení souborů, nezhasne ,stále svítí I po odpojení. Zhasne za chvíli až po vyjmutí diskety. Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #13 kdy: 23 Května 2017, 22:56:31 »
zkus ještě
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R otak:otak /media/floppy1/
a pak se podívej jestli se změnilo vlastnictví těch souborů z roota na tebe. Pokud ano, zopakuj ten chmod.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Můžeš taky měnit vlastnictví nebo práva po jednom - příkazy stejné, zadáš cestu k souboru

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #14 kdy: 24 Května 2017, 14:49:20 »
Milý juwa2,
původně bylo zadáno:
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R otak:otak /cesta/ke/xxx
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1

Nyní přibylo na konci příkazu /. Je to správně? (Tedy znamená to v syntaxi něco jako *.* všechny soubory ve floppy1?)
Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1/
V UBUNTU 8.04 zápisy na floppy i USB flash chodil bez problému. Nastavení práv od "výrobce" pro ilustraci přikládám v "U8-04_orig_prava_txt". Proto se nemyslím, že při přinesení flash bude někdo čekat, až každý soubor extra najdu, napíšu pro něj příkaz a zapíši na disk (do připravených složek "na míru"). U fotek by metoda "po jednom" byla úplně na hlavu. (A co obyčejní, noví, uživatelé, kteří už mažou U16.04 pro stejnou chybu? Mojí ženě USB na 14.04 také nejde...) 
Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #15 kdy: 24 Května 2017, 15:05:41 »
Ano, to lomítko znamená něco jako "soubory" na floppy.
Ano, po jednom je to "nepohodlné" - bylo to spíše myšleno jako vyzkoušet to na některém konkrétním souboru jestli to vůbec jde....
A pro "hromadnou" změnu máme parametr -R
---------------------------------------------------------
Mám zde několik různých PC s U14.04, 16.04, 17.04
Na žádném nejsou problémy s fleškami. Ani v minulosti jsem se s tím nesetkal....
« Poslední změna: 24 Května 2017, 15:07:23 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #16 kdy: 24 Května 2017, 17:15:57 »
juwe2, už jsem se velice zaradoval!
Hned po načtení adresáře byly soubory ve floppy1 moje, a také správně zhasla mechanika (vyčkávat další pokyn).
Než jsem ale stihl zkušební zápis, mechanika se znovu rozsvítila, na furt, a celý floppy1 i všechny soubory ukradl root. Zkusil jsem "po jednom" tuxmail.jpg asi blbě. Tak jsem si chtěl znovu přivlastnit "po staru" aspoň disk (bez lomítka) - a fůra chyb. Mechanika se zastavila až několik sec. po vyjmutí diskety. Jaká je prosím Tě možná náprava?
Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1/
[sudo] password for otak:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1/tuxmail.jpg
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxmail.jpg“: Operace není povolena
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/IO.SYS“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/MSDOS.SYS“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/COMMAND.COM“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/TUXAK/TUXMAIL.JPG“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/TUXAK“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/APDF.DOC“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/TUXMAIL.JPG“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1“: Operace není povolena
otak@OH-PC:~$

Díky Otak.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #17 kdy: 24 Května 2017, 17:35:18 »
juwe2, v tuto chvíli je floppy1 opět můj, ale soubory má root. Vypnout jde jen vyjmutím diskety. Po novém přihlášení a otevření je floppy opět můj.
Otak

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #18 kdy: 24 Května 2017, 17:47:26 »
A nyní tedy, pokud zkusíš změnit vlastníka u nějakého jednotlivého souboru, jde to?
-----------------------
Asi máš nějakou "ránu" v systému.
Zkus přístup k souborům vyřešit tak, že spustíš správce souborů s právy roota:
Kód: [Vybrat]
gksudo gnome-commander
nebo
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus
Pak už by měl být zápis možný.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #19 kdy: 24 Května 2017, 18:37:43 »
juwe2, 
natáhl jsem si gksu a v gnome-commander obě floppy mechaniky čtou, zapisují, mažou a šlapou.
(Nevysledoval jsem jejich start/stop podivný režim, ale to teď neřeším - třeba to je sw nedotažení neuživaných médií.)
Ale s těmi floppy jsem začal, kvůli riziku v tréningu, než se vrhnu, s tvoji pomocí, na ty USB HDD, (kvůli kterým jsem toto téma začal). S gksudo zatím všechny disky USB HDD umí i zapisovat!
Syntaxi pro změnu jednotlivého souboru neznám.
Díky Ota.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #20 kdy: 24 Května 2017, 22:04:50 »
Milý juwe2,   
prosím Tě, floppy1 má stále moje vlastnictví a jeho soubory má root (jim práva nezměním - nejsa vlastník). Mám tedy zopakovat chmod, ale s lomítkem na konci?
Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chmod 777 -R /media/floppy1/  Nevím, jak je nastavena rekurze práv u chmod. Znamená to, že všem stávajícím složkám a souborům ve floppy1 se nastaví všechna práva dle 777? (Jak na USB HDD - pro každou zapsanou novou složku a soubor na disku se příkaz bude muset zopakovat? Co když se,  připojí jiný disk?)
Díky Ota.
P.S. Vrtohlav: Nechápu, proč v historickém souborovém systému fat32 mohu zapisovat bez oprávnění. (Abych mohl zálohovat - USB disky s ext3/4 jsem musel zatím přeformátoval na fat32.) Otak 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #21 kdy: 24 Května 2017, 22:17:33 »
Pokud nejsi vlastníkem souboru (souborů), nemůžeš měnit jejich práva (pomocí chmod).
Takže základ je nejprve vyřešit vlastnictví (převzít na sebe).
Pokud nejsi vlastníkem, o změnu práv se vůbec nepokoušej.
--------------------------
Syntaxe pro změnu vlastnictví u jednotlivého souboru je
Kód: [Vybrat]
sudo chown otak:otak /media/floppy1/název_souboru.koncovkaRekurzivnost u chmod funguje stejně jako u chown. Lomítko na konci:
Bez lomítka - příkaz platí rekurzivně pro složku samotnou + její obsah.
S lomítkem - příkaz platí pro obsah.
--------------------------
U různých souborových systémů se práva chovají trochu jinak. Problémy bývají spíše s FAT32. Ext3/4 jsou zpravidla bezproblémové...
--------------------------
Další věc kterou je třeba vzít v potaz je způsob připojování disků (mount). Toto je ošetřeno v souboru
/etc/fstab  Jeho editací je možno docílit požadovaných změn v připojení. Je tedy možné, že se disky připojují s nesprávnými parametry. Toto může být základní příčina problému.
Příklad přidané/editované položky
Kód: [Vybrat]
UUUID=<uuid oddílu> /media/mount-point type(vfat or ntfs) default,umask=002,gid=46 0 0
Ale obávám se, že to už je nad tvoje schopnosti...
--------------------------
Je ale zvláštní, že s tím takto "bojuješ". Osobně jsem se s takovými problémy málokdy setkal. A pokud ano, vždy stačilo převzít vlastnictví a změnit práva dle libosti. Což jsou naprosto standardní operace.
A to že musíš disky přeformátovávat na FAT32 - raději bez komentáře....
« Poslední změna: 24 Května 2017, 22:54:59 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #22 kdy: 25 Května 2017, 13:41:29 »
Milý juwe2, pěkně děkuji za výklad těchto příkazů. (Snad mě to do makovice vlezlo.)
Zkusil jsem:
sudo chown otak:otak /media/floppy1/název_souboru.koncovka
s výsledkem:
Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown otak:otak /media/floppy1/tuxmail.jpg
[sudo] password for otak:
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxmail.jpg“: Operace není povolena
otak@OH-PC:~$
Jak dál?
Díky Otak
PS. Mimo téma - moje vynikající (a fungující) záchranná brzda gksudo gnome-commander mě dává hlášky (příloha "gksudo_2015-05-24_otak.txt"), jejichž význam mě uniká, neb commander funguje. (Asi jsem zoral instalaci či spouštění.) Otak.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #23 kdy: 25 Května 2017, 17:53:26 »
Juwe2, tak Ti nevím, co se přihodilo:
Po restartu PC  /flopy1/ zase vlastní root! ( I obsah, jako dříve.)
Pokus znovu si přiřadit vlastnictví složky + obsahu dopadlo také špatně:

Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1
[sudo] password for otak:
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/msdos.sys“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxmail.jpg“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxak/tuxmail.jpg“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxak“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/apdf.doc“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/command.com“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/io.sys“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1“: Operace není povolena

Verze jen obsah:
Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /media/floppy1/
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/msdos.sys“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxmail.jpg“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxak/tuxmail.jpg“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/tuxak“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/apdf.doc“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/command.com“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/io.sys“: Operace není povolena
chown: změnění vlastnictví souboru „/media/floppy1/“: Operace není povolena
otak@OH-PC:~$

Tak to blokuje nějaký super-root. Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #24 kdy: 25 Května 2017, 18:08:42 »
Už jsem psal, že hlavní příčinou proč se vlastnictví mění na roota a nejde změnit je připojování disku s nesprávnými parametry. Zde se řeší něco podobného https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1020669
Parametry připojování jednotlivých disků lze měnit buďto editací souboru /etc/fstab  nebo graficky v aplikaci "Disky".
Takže buď připojování vyřeš (to na dálku nikdo za tebe neudělá) nebo budeš navždy "odsouzen" spouštět správce souborů s právy roota.
Hlášky si nevšímej.
« Poslední změna: 25 Května 2017, 18:16:06 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.