Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linpus Linux Lite How-to,aneb neprávem zavrhovaná distribuce.  (Přečteno 11661 krát)

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
O Linpusu toho již bylo napsáno hodně,leč nic lichotivého to nebylo a tímto malým návodem bych chtěl tento pohled změnit.
Řeč bude o Linpus Linux Lite ve verzi v1.0.3.E

Úvodem vypíšu klady a zápory tohoto distra:

1)Klady: nejrychlejší start který jsem kdy viděl cca 7 sekund od zapnutí ntb je na ploše připraven!!!
            : pěkné grafické rozhraní
            : perfektní detekce hw (pro acer aspire one)
            : systém je velice svižný - nejrychlejší co jsem kdy na AAO měl a bylo na něm cca 30 lin.dister
            
2)Zápory: některé věci se celkem dost špatně nastavují - vzhledy
                                                                                    - rozmístění ikon v liště etc...
             : nedoporučuji tohle distro úplným začátečníkům,mírně pokročilý user se zvládnutým základem by neměl mít problém.


3)Začínáme: 1) Stažení distra - záměrně nepastnu link jen tohle : ulozto.cz a napsat linpus - je toho 964mb

                    2)Vyvoření dvd//boot-usb flešky : stažené iso je potřeba nejdříve vypálit!
                                                                     : pouze z vypáleného dvd lze vytvořit boot-flešku!
                    3)Vytvoření flešky: nabootujeme dvd a z menu zvolíme - create usb je to na 2kliknutí (není zde co pokazit)

4) Instalace Linpus-u :1) nabootovat přes F12(pro AAO) z flešky a zvolit -install
                                 :2) potvrdit partišnu (měl jsem ji předem zformátovanou přes Gparted na FAT32)
                                 :3) potvrdit instalaci
                                 :4) po dokončení instalace je potřeba nastavit hodiny
                                 :5) zadat heslo root a restart tím je vše vyřízeno

5) První nastavení systému: v Linpusu je skryta nabídka spouštění aplikací lze ji vyvolat příkazem
                                         : nejdřív spuštění terminálu klasicky přes ALT+F2 kde najede - run program a zde napíšete - terminál
                                         :je otevřen terminál a zde vložíme příkaz pro otevření menu :
                                          
Kód: [Vybrat]
xfce4-panel -a                                         : zde vybereme nabídku - nabídka Xfce (je na ní zobrazena myška v modrém pozadí)
                                         : teď již můžeme normálně pracovat a dále ladit

A)Nastavení CZ lokalizace: jelikož jsem neanglicky mluvící user tohle mi vadilo a cz-lang nastavíme tímto způsobem:
                                  1)v terminálu příkaz: jako root ! (su nebo sudo před příkaz)
                                    
Kód: [Vybrat]
mousepad /etc/sysconfig/i18n                                   2)otevře se textový editor jako nové okno a upravte soubor podle vašich představ
                                      pro kompletní českou lokalizaci nastavte proměnné LANG a LANGUAGE na cs_CZ.UTF-8
                                   3) musíte tu editaci oložit z nabídky okna - save !
                                   4) vše zavřete a proveďte restart kde vás už uvítá systém v češtině cca 85-90% přeloženo.
  
B)Nastavení české klévesnice : 1) stačí zatržítko u - české a qwertz a dát jako výchozí.

C)Nastavení zrychlení disku : vyvolejte Terminál a zadejte následující příkaz:
                                          
Kód: [Vybrat]
sudo mousepad /boot/grub/grub.confOtevře se editor. V něm najděte řádku, která začíná slovem kernel - bude vypadat nějak takto:
Kód: [Vybrat]
kernel /boot/bzImage ro root=LABEL=linpus vga=0x311 splash=silent loglevel=1 console=tty1 quiet nolapic_timer.
Na její konec připište elevator=noop, takže řádka bude vypadat nějak takto:
Kód: [Vybrat]
kernel /boot/bzImage ro root=LABEL=linpus vga=0x311 splash=silent loglevel=1 console=tty1 quiet nolapic_timer elevator=noop.
Soubor uložte (Ctrl + S), editor ukončete a restartujte notebook.

D)Upgrade prohlížeče Firefox na novější verzi: 1) V otevřeném Terminálu zadejte:
Kód: [Vybrat]
wget http://rpms.famillecollet.com/remi-release-8.rpm    
Kód: [Vybrat]
rpm -Uvh remi-release-8.rpm  
Kód: [Vybrat]
rpm -e --nodeps firefox      
2)a nakonec nainstalujte novou verzi prohlížeče:      
Kód: [Vybrat]
yum install firefox          
3) POZOR! U tohoto postupu zmizí ze systému některé knihovny, které jsou pouze ve Firefoxu 2 a Firefox 3 je nemá. Konkrétně to jsou: libgtkembedmoz.so, libmozjs.so, libxpcom_core.so a libxpcom.so. Bohužel tyto knihovny využívá např. standardní e-mailový klient, který je v Aspire One, nebo RSS čtečka. Pokud použijete tento způsob (který naleznete na mnoha webech), stane se vám, že vám zároveň přestane fungovat mail a RSS. Řešením je obnovit tyto knihovny. Použijte následující postup:  
Kód: [Vybrat]
sudo su -
wget http://sw.aspire-one.cz/recover_firefox_libraries.sh
chmod +x recover_firefox_libraries.sh
./recover_firefox_libraries.sh
       

E)Menu na pravé tlačítko myši:
Stiskněte Alt + F2, do políčka pro příkaz napište
Kód: [Vybrat]
xfce-setting-showa odešlete. Tento příkaz zobrazí formulář s nastavením uživatelského rozhraní. Klikněte na Desktop (Plocha), pak na Behavior (Chování) a zaškrtněte volbu Show desktop menu on right click. Stisk pravého tlačítka myši na ploše nyní vyvolá systémové menu, z něhož lze snadno spouštět všechny programy, vyvolávat jednotlivé nabídky či přidávat/odebírat nainstalovaný software.    

F)Instalace přehrávače VLC:Tento postup je nefunkční!
Ačkoli je ve vašem Aspire One přehrávač videosouborů už předinstalovaný, můžete se dostat do situace, v níž nebude umět přehrát to co chcete. Řešením je jednoduchý, ale velmi výkonný přehrávač VLC.
1)Instalace přehrávače VLC - spusťte Terminál a zadejte následující příkazy:    
Kód: [Vybrat]
sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
sudo rpm -Uvh http://rpms.kwizart.net/kwizart-release-8.rpm
sudo yum install fedora-release
sudo yum install --enablerepo=kwizart-testing vlc vlc-core mozilla-vlc
 
Pokud jste instalovali Firefox 3 podle návodu uvedeném výše, zadejte ještě:
Kód: [Vybrat]
sudo ln -fs /usr/lib/mozilla/plugins/libvlcplugin.so /opt/firefox/pluginsPo instalaci si můžete přidat ikonu tohoto přehrávače do úvodní obrazovky těmito příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo sed s/%U// -i /usr/share/applications/livna-vlc.desktop
dca add 12 "file='/usr/share/applications/livna-vlc.desktop

G) Stáhněte si aktualizace,velice rychle je najdete.

Tak tímhle prozatím končím a pokud u Linpusu chvilku zůstanu občas něco doplním.

Zároveň se omlouvám V.Trefnému a moderátorům fóra za ryze neubunťácký topic  ;)

Náměty,návrhy připomínky i kritika k tomuto topicu je vítána :D (teda pokud mi to celý nesmáznou ;D)
« Poslední změna: 19 Ledna 2010, 20:46:50 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linpus Linux Lite How-to,aneb neprávem zavrhovaná distribuce.
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2010, 18:36:59 »
Pokračování č.:1)

A) Instalace prohlížeče Opera:
 Zde není žádný problém stačí stáhnout ze stránek Opery (pro Fedoru) a instalovat přes mc s právy root kliknutím na soubor sh.

B) Stejným způsobem jsem zkoušel i VLC což jako druhý instalační pokus vyšlo leč třeba soubory ve formátu avi s dabingem hraje pouze zvuk a obraz píše chybovou hlášku,zkusím vyladit.
Chybová hláška : Cannot find codec matching selected -vo and video format 0x44495658.Nějaký problém s XVID.

Pokračování příště..... ;)
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linpus Linux Lite How-to,aneb neprávem zavrhovaná distribuce.
« Odpověď #2 kdy: 16 Března 2010, 11:04:28 »
Zdravim
Rad bych se zeptal jestli je mozne dostat to Linpus-prostredi do Ubuntu. Priznam se ze se mi nechce se ucit rpm-system, lepereceno uz jsem Linpus zkousel a zjistoval, jake je to ohledne repositaru z Fedory a instalace noveho softwaru resp. aktualnich verzi nakonec z toho moc moudry nebyl.
Rad bych zkusil dat dohromady Linpus prostredi + moblin kernel + ubuntu pro Acer One. Napadlo me jestli neni to prostredi v podobe nejakych rpm-baliku mozne nejak ziskat a pomoci alienu je pak prevst na deb-baliky.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Linpus Linux Lite How-to,aneb neprávem zavrhovaná distribuce.
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2010, 15:03:21 »
diky za info, vyzkousim to, K+

btw neda se nekde sehnat zdrojak? linpus.com nabizi akorat trial a navic jako windows installer :(

Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linpus Linux Lite How-to,aneb neprávem zavrhovaná distribuce.
« Odpověď #4 kdy: 16 Března 2010, 15:26:15 »
Zdravim
Rad bych se zeptal jestli je mozne dostat to Linpus-prostredi do Ubuntu. Priznam se ze se mi nechce se ucit rpm-system, lepereceno uz jsem Linpus zkousel a zjistoval, jake je to ohledne repositaru z Fedory a instalace noveho softwaru resp. aktualnich verzi nakonec z toho moc moudry nebyl.
Rad bych zkusil dat dohromady Linpus prostredi + moblin kernel + ubuntu pro Acer One. Napadlo me jestli neni to prostredi v podobe nejakych rpm-baliku mozne nejak ziskat a pomoci alienu je pak prevst na deb-baliky.
Tak to ti opravdu neporadím.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linpus Linux Lite How-to,aneb neprávem zavrhovaná distribuce.
« Odpověď #5 kdy: 16 Března 2010, 15:34:35 »
diky za info, vyzkousim to, K+

btw neda se nekde sehnat zdrojak? linpus.com nabizi akorat trial a navic jako windows installer :(



Zdoják,jsem taky nenašel,jedině ten win.installer jako ty.Ještě je verze Linpus 9.4,ale tu jsem nezkoušel nešla udělat boot-fleška jen čistá instalace a  na AAO to nechtělo naběhnout vždy to skončilo na bussy boxu,tak jsem se dál tím už nezabýval,na asuse to normálně najelo ale nechtěl jsem dělat dualboot ani mazat openSuSE.
Momentálně jsem ten AAO půjčil tak jsem ho už 3měsíce neviděl,tak žádné novinky nepřidávám.
Ale občas až mi ho vrátí něco doplním,nebo někdo kdo si s Linpusem bude hrát a pastne to na tenhle topic. ;)
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.