Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kernel panic po update na 2 PC  (Přečteno 2892 krát)

tobr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Kernel panic po update na 2 PC
« kdy: 23 Ledna 2008, 08:27:14 »
Do dneška jsem měl jsem Kubuntu 7.10 na pracovním PC. Po asi 2 měsících jsem udělal update v adeptu. Download OK (172MB změn) a při následné instalaci asi v 60% hlášení adeptu, že instalace změn není v pořádku a bude ukončena, protože by došlo k poškození systému. Po následném restartu Kernel panic s následným hlášením:

RAMDISK: ran out of compressed data
invalid compressed format (err=1)
Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown block(0,0)


Úsměvné na tom je, že jsem update prováděl, abych dokázal kolegovi z práce, který na svém PC včera instaloval na čistý disk Kubuntu 7.10 32bit (stejné jako já), že s Kubuntu problém nebude :-). Instalace u něj OK, Kubuntu jelo jak víno. Když vyjelo hlášení o dostupných aktualizacích, tak je spustil. Jemu to hlásilo 472MB dat ke stažení. Stáhlo OK a při aplikaci změn, totéž co u mne. Kernel panic po restartu se stejným hlášením. Podotýkám, že to byla instalace Kubuntu s distribučního média stará si tak 5 minut :-)

Víte někdo, kde se stala chyba a hlavně jak z toho ven? Kolega si to prostě nainstaluje znova, až bude distribuce OK, ale dá se zachránit moje jinak mi vyhovující nastavení ? Může být někde poškozena distribuce? Já měl nastavený odkaz na české servery, kolega měl volby v adeptu beze změny, žádnou repository nepřidával/neubíral, neměnil odkaz na servery. Pouze instalace a následný implicitní update. Stalo se to i někomu jinému?

Našel jsem čerstvý odkaz na anglických stránkách se stejným problémem, viz:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4189870#post4189870
« Poslední změna: 23 Ledna 2008, 11:22:07 od Anna Taliánová »
If you can't learn to do something well, learn to enjoy doing it poorly.
Ubuntu 10.04 32bit, Athlon II X4 635, M3N78-VM (nVidia 8200), 2x2GB, SATA WD640AAKS, TV Genius Video Wonder III

tobr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re: Kernel panic po update na 2 PC
« Odpověď #1 kdy: 23 Ledna 2008, 15:55:36 »
Takže problém je vyřešen.

Soubor /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic s jádrem linuxu byl stažen při aktualizaci poškozený (zkrácený) a samozřejmě grub nemohl linux zavést. Stačilo zkopírovat stejné jádro z jiné běžící instalace (u mne z VirtualBoxu pod WindowsXP) a poškozené jím nahradit. Ani jsem nemusel tudíž dělat žádné změny v grub menu.lst souboru. Vlastní zkopirování lze udělat pod LiveCD nebo při dual boot (můj případ) prostým zkopírováním pod windows (díky driveru Ext2IFS zpřístupňujícímu ext2/ext3 z windows xp). Kubuntu opět pracuje jak má.

Předem říkám, že nemám samostatnou boot partici, takže to není onen známý problém s hromaděním starých jader linuxu v boot partici, až už není při update jádro kam zapsat.
« Poslední změna: 23 Ledna 2008, 15:57:23 od tobr »
If you can't learn to do something well, learn to enjoy doing it poorly.
Ubuntu 10.04 32bit, Athlon II X4 635, M3N78-VM (nVidia 8200), 2x2GB, SATA WD640AAKS, TV Genius Video Wonder III

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.