Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: neviditelný synaptic  (Přečteno 2091 krát)

iguana

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
neviditelný synaptic
« kdy: 26 Února 2018, 17:06:50 »
Dobrý den,
po upgradu na ubuntu 17.10 nemohu spustit synaptic. Nainstaloval jsem ho znovu a při spuštění a zadání hesla se nespustí. Není vidět jako spuštěný ani v system monitoru.

robert@robert-MacBookAir:~$ sudo -i
root@robert-MacBookAir:~# synaptic
No protocol specified
Unable to init server: Could not connect: Connection refused

(synaptic:9659): Gtk-WARNING **: cannot open display: :0
root@robert-MacBookAir:~#

Můžete mi někdo poradit jak synaptic spustit?
Děkuji
« Poslední změna: 26 Února 2018, 17:09:43 od iguana »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2018, 17:24:09 »
Máš 2 možnosti řešení:
1) Vzhledem k tomu, že verze 17.10 nepoužívá primárně X, ale Wayland (který dané oprávnění striktně odmítá), můžeš na přihlašovací obrazovce zvolit výchozího správce oken,tzn. přepnout z Waylandu na Xka. Pak synaptic (aj. aplikace které potřebují admin oprávnění) spustíš obvyklým způsobem.
2) Pokud chceš používat Wayland, pak musíš přidat oprávnění
Kód: [Vybrat]
xhost +si:localuser:rootnásledně spustit synaptic
Kód: [Vybrat]
sudo synapticpo ukončení prací opět práva odebrat
Kód: [Vybrat]
xhost -si:localuser:root
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

iguana

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2018, 17:31:52 »
Díky. Pokud použiji ad2) ostaní otevřené aplikace budou dál fungovat nebo je musím všechny uzavřít a používat jen terminál?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2018, 17:50:08 »
Díky. Pokud použiji ad2) ostaní otevřené aplikace budou dál fungovat nebo je musím všechny uzavřít a používat jen terminál?
Můžeš je spouštět samozř. normálně (spouštěčem - ikonou), Synaptic taky. Protože spouštěč obsahuje stejný příkaz jako píšeš do Terminálu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2018, 01:19:44 »
Máš 2 možnosti řešení:
1) Vzhledem k tomu, že verze 17.10 nepoužívá primárně X, ale Wayland (který dané oprávnění striktně odmítá), můžeš na přihlašovací obrazovce zvolit výchozího správce oken,tzn. přepnout z Waylandu na Xka. Pak synaptic (aj. aplikace které potřebují admin oprávnění) spustíš obvyklým způsobem.
2) Pokud chceš používat Wayland, pak musíš přidat oprávnění
Kód: [Vybrat]
xhost +si:localuser:rootnásledně spustit synaptic
Kód: [Vybrat]
sudo synapticpo ukončení prací opět práva odebrat
Kód: [Vybrat]
xhost -si:localuser:root

To je zase humus.... Podíval jsem se jen tak namátkou na info k tématu a fakt:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/synaptic/+bug/1731324

https://wiki.ubuntu.com/Wayland/gks

atd.

To znamená, že v tom bastlu zvaném Wayland nebudou běžně obecně fungovat žádné GUI aplikace vyžadující root oprávnění? Kdo a hlavně proč to takhle zprasil?

Update: ne, nebudou - viz https://www.google.cz/search?q=wayland+root+gui . To je síla...

Já jsem dostával kopřivku od chvíle, kdy jsem poprvé to slovo (Wayland) spatřil - a to jsem ještě nevěděl, co všechno to bude "umět" by default (předpokládal jsem pouze obvyklou, cca několikaletou polofunkčnost)...

Bože, za co nás trestáš... Tímhle postupem se slovo "vývoj" stane jednoznačně pouze nadávkou.
« Poslední změna: 27 Února 2018, 01:29:17 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2018, 10:28:06 »
No já jsem hlavně nepochopil, jestli je to chyba, nebo naopak záměr -  jestli to tak snad má (z nějakého důvodu?) být správně.... ???
EDIT:  Tak prý je to záměrně - nová skvělá vlastnost která přispívá k naší bezpečnosti...
Tahle společnost je opravdu nemocná... :-[
« Poslední změna: 27 Února 2018, 13:40:25 od juwa2 »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2018, 11:13:50 »
co jsem já dřív pochopil, alespoň dle toho, co jsem dřív čet (a teď opravdu na to nemám čas si věci hledat a pročítat znovu), tak je to chtěné bezpečnostní opatření Waylandu....jestli se to změní či bude nějaká oberlička do budoucna...to uvidíme....hold...pokrok nezastavíš  ;)
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:neviditelný synaptic
« Odpověď #7 kdy: 27 Února 2018, 12:09:01 »
No já jsem hlavně nepochopil, jestli je to chyba, nebo naopak záměr -  jestli to tak snad má (z nějakého důvodu?) být správně.... ???

Cituji: It is a feature not a bug !

Ne, to tentokrát nepochází od taťky Billa, ale z https://askubuntu.com/questions/961967/why-dont-gksu-gksudo-or-launching-a-graphical-application-with-sudo-work-with-w

Jo, to jsme to dopracovali. Ještě že existuje workaround a zatím (!?) ten bazmek Wayland není na Linuxu jediná možnost...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.