Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na extrémní vlhkost?  (Přečteno 6647 krát)

Pavel Půlpán

Jak na extrémní vlhkost?
« kdy: 11 Listopadu 2008, 09:35:17 »
Zdarec nazdarec. 8)

V několika následujících týdnech bych se měl se dvěma kolegy pustit do zprovoznění bezdrádového páteřního bodu jedné komunitní sítě. Konektivita by měla být zajištěna technologií Alcoma (66M bo 80M), v bloku by měl být ale i server (dynamické routování, administrace oblasti).

Problémem je, že samotný bod bude umístěn v prostředí s extrémní vlhkostí, v letních obdobích i extrémní teplotou. Představte si dejme tomu vodojem. Prozatimní plán je, že bude server umístěný o patro níže, kde jsou podmínky lepší a vysílačky budou dotažené běžně kabelem. Nicméně i tak bude to prostředí vykazovat značnou vlhkost.

Ptám se tedy, má někdo s podobně provozovaným serverem zkušenosti? Jaká používá opatření a technologie?

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2008, 10:19:43 »
"prostredi s extremni vlhkosti"...ja myslel, ze ti az tak nevadi :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2008, 10:21:02 »
treba kdyz se prodavaji boty, tak tam davaji takovy ty sacky proti vlhkosti... tak to vsecko oblozit tema sackama :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2008, 10:32:35 »
treba kdyz se prodavaji boty, tak tam davaji takovy ty sacky proti vlhkosti... tak to vsecko oblozit tema sackama :)
nejdriv, co jsem to po tobe po prvne precetl, jsem si myslel, ze si taky delas p.rdel. Ale mozna to neni az tak blby - ty sacky se prodavaji i ve velkym - treba tady v Baskicku je silena vlhkost, tak se prodavaji takove nadobky s dvojitym dnem a mrizkou nahore, do kterych se daji ty sacky (krystaly) a to se cele da tam, kde ta vlhkost nejvice skodi a voda by se mohla srazet (satnik, rozv. skrin, jistice...) Akorat se to sem tam musi vylejvat, pac ta voda se kondenzuje v tech nadobkach. 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Pavel Půlpán

Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #4 kdy: 11 Listopadu 2008, 10:38:00 »
4hase: A pak, že já su prase. 8)

4ufaak: V tom vodojemu je na dva a půl tisíc hektolitrů vody... to abych ty sáčky jezdil každej den vyměňovat! :D

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2008, 10:48:48 »
4ufaak: V tom vodojemu je na dva a půl tisíc hektolitrů vody... to abych ty sáčky jezdil každej den vyměňovat! :D

a nebo muzes do toho vodojemu vyvrtat dole diru...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Pavel Půlpán

Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2008, 10:54:55 »
Luxusní technika! 8) Zkusím ji navrhnout pronajímateli. :D

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2008, 11:00:44 »
diwoczaak
Vidis kolik super informaci si se uz dozvedel...Jen nevahej a pis! Ubuntu.cz je studnice moudrosti.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Pavel Půlpán

Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2008, 11:03:40 »
4hase: No tak nějak jsem doufal, že tu někdo participuje na podobných projektech. Zatím nic, nicméně doufám dál. :D

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2008, 11:58:48 »
To by chcelo do toho pc namontovat vodnika a vodojem prehnat cez neho. Predsa vsetko zle je na nieco dobre.
A zostatok pc vodotesne uzavriet.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #10 kdy: 11 Listopadu 2008, 12:22:09 »
Uvažoval bych o umístění komponent do nevodivé lázně - do akvárka.
Pak to nějakým způsobem zakonzervovat. Když už se tam dostane nějaká voda, moc to nevadí...
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

Damianus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
    • Ponocování
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #11 kdy: 11 Listopadu 2008, 18:28:39 »
ano to je moznost do olejove lazne a voda nevadi a nebo proste nasadit HW typu intel valley s atomem (na urcite servery staci) a ten zakonzervovat do nejake bedny respektive jsem videl uz i case udelany z presnosne lednicky takove te plastove docela to tesni a chlazeni tento HW nepotrebuje.  ;)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #12 kdy: 11 Listopadu 2008, 19:11:53 »
ano to je moznost do olejove lazne a voda nevadi a nebo proste nasadit HW typu intel valley s atomem (na urcite servery staci) a ten zakonzervovat do nejake bedny respektive jsem videl uz i case udelany z presnosne lednicky takove te plastove docela to tesni a chlazeni tento HW nepotrebuje.  ;)

Nuz neviem, v uzavretom priestore by som sa asi nespoliehal na to ze sa uchladi. Akumulovanim tepla by sa asi casom prehrial. Predsa len HDD, zdroj, gr. karta produkuju dost tepla.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

MPavel

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #13 kdy: 11 Listopadu 2008, 19:25:19 »
Riešil som kedysi niečo podobné - dataprojektor na hokejovom štadione. Podobná brutalita ako server ve vodojemu. Moje skúsenosti a odporúčania:
1) zisti si u dodávateľa HW, čo ti povie na záruky v takýchto podmienkach.
2) všetok HW treba uzavrieť do priestoru s minimálnym prístupom vlhkosti, veškeré nasávanie vzduchu riešiť cez uhlíkové filtre.
3) Ak je to možné, úplne oddeliť od okolného prostredia a chladenie riešiť bezvzduchové.

Možno radím hlúposti, ale ja som to nakoniec vyriešil tak, že sme projektor doplnili velmi dobrým objektívom, projektor umiestnili mimo hokejovú halu do malej miestnosti, spredu sklo, objektiv prešiel cez sklo a vše sa dobre utesnilo. Riešenie drahšie, ale vyhol som sa milionu reklamácií. 
HP 6735s, AMD Athlon X2, 2GB RAM
Ubuntu 9.04 amd64
Xubuntu 9.04 amd64

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #14 kdy: 11 Listopadu 2008, 19:29:01 »
chlazeni tam bude muset byt vyreseno hodne dobre... prece jen pres leto bude na vodojem parit slunko asi hodne... bude to jak ve skleniku...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Pavel Půlpán

Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #15 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:02:56 »
I když tak nějak laboruju s myšlenkou umístit celé to do patra, tak se určitě dá počítat v zimě s kosou a v létě s vedrem... bude to porod, nejlépe to celé izolovat do nějaké vzduchotěsné skříně.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #16 kdy: 11 Listopadu 2008, 23:28:07 »
Použij takový ty instalační plastový krabice co se používaj na routery na střechách, v GME.cz seženeš i větší a do toho to naskládej, zasyp to silikagelem a na rok máš vystaráno, jak tu už bylo řečeno použil bych to malý údolí. No a s chlazením si budeš muset poradit, ale každopádně bych si zkusil pohrát s vyvedením tepla heatpipe trubičkama alespoň částečně mimo skříň. Ikdyž ta dneska stejně vyprodukuje *censored* teplo, mám jí doma... BTW: silikonem nešetři :D

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #17 kdy: 12 Listopadu 2008, 12:09:35 »
Když jsme nasazovali nějaké VPN spoje umístěné do gewis krabic vedle kondenzačního komína, řešili jsme něco podobného. Byl tam ASUS WL500gP a voda se z něj dala lít. Sice jel, ale některé části prostě rezly. Takže se vzala tepelná pistole, takové to lepidlo v tyčinkách (vysokým teplem rozpustitelné - dobře se s tím spravují třeba boty) a desku komplet olepili vrstvou lepidla. Voda z toho sice crčela dál, ale na desku a spoje se nedostala. Bylo by to sice hodně extrémní řešení pro celý PC, ale dovedu si to představit.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #18 kdy: 12 Listopadu 2008, 12:55:39 »
a nebo proste PC strcit do igelitovyho pytle a zavazat :D
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

DuckD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 878
  • Open Srdcař
    • www.duckd.cz
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #19 kdy: 12 Listopadu 2008, 13:23:43 »
a nebo proste PC strcit do igelitovyho pytle a zavazat :D
... a zabetonovat!
8) Lidé žijí v souborech. ===>> LINUXTERO <<=== Pravidelná dávka tvého linuxtera!

mycz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 208
  • Lysergic acid diethylamide
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #20 kdy: 12 Listopadu 2008, 13:51:34 »
a co to PC hodit do nejake male lednicky?  ;D ;D Ta by nemela propustit vlhko...  Existuji kejsy, ktere na takovem principu pracuji. http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=11628&Itemid=67
Píchali bychom si i vitamín C, kdyby to bylo ilegalní!

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #21 kdy: 12 Listopadu 2008, 14:04:09 »
mozna by bylo i bezpecnejsi nedavat ten PC vubec dovnitr... ale spis ho pripevnit zvenku... je mozny, ze tak bude vystaven min drastickym podminkam? nevim, neumim si to predstavit...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Pavel Půlpán

Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #22 kdy: 12 Listopadu 2008, 14:04:39 »
Zapoměl jsem dodat, že vše záleží na výši dotace. Pokud bude dostatek financí, rozhodně se investují do koncepce, která bude dlouhodobým řešením. Pokud ale bude částka nižší, musí se najít alternativní řešení.

K obetonování s izolací, což by bylo super řešení, se stavím skepticky. Vodojem je obrovská železoplastiková konstrukce, patra jsou mřížové, jediný prostor pro beton je hned nad základy a tam je zase šachta s odvodněním, takže opět spousta vody. No je to docela požer... :D

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #23 kdy: 12 Listopadu 2008, 14:19:02 »
Pavle to máte někde tady na Brněnsku?
Docela nátřesk :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavel Půlpán

Re: Jak na extrémní vlhkost?
« Odpověď #24 kdy: 12 Listopadu 2008, 14:20:12 »
4Merlin: Já su přece od Pardubic. :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.