Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - rozdělení disku, nová verze, instalace  (Přečteno 2240 krát)

petr.v

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Ubuntu - rozdělení disku, nová verze, instalace
« kdy: 01 Prosince 2017, 12:02:05 »
Ahoj, dozvěděl jsem se, že nová verze Ubuntu 18.04 má jít zpátky od Unity ke Gnome.
Chci se zeptat, když teď nainstaluju verzi 17.10 jestli pak bude možná aktualizace na novější verze aniž bych musel cleý systém přeinstalovat.

A taky mě zajímá, proč na hlavní stránce je stále reklama na starší verzi když již je 17.10.
Je to z důvodu toho, než se vyladí většina chyb v nejnvoější verzi ?
Ono pak web vypadá dost neaktuálně, proto se ptám.
« Poslední změna: 01 Prosince 2017, 13:52:33 od petr.v »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Ubuntu - přechod zpátky ke Gnome
« Odpověď #1 kdy: 01 Prosince 2017, 12:52:49 »
Ahoj, půjdu od konce tvých otázek. Daný odkaz je tam z toho důvodu, že se jedná o LTS verzi (tedy "stabilní" verzi s podporou 5 let). Ta vychází každé 2 roky. Verze Ubuntu 17.10 je možno brát jako takový "testovací mezikrok" mezi LTS verzemi, má podporu pouze 9 měsíců. Proto, pokud jsi začínající či málo zkušený uživatel se doporučuje používat pouze LTS verze, které jsou odladěny. Verze, jako je např. 17.10 lze běžně používat, ale může se v nich vyskytnout více chyb, které pro začátečníka nemusí být lehké vyřešit. Výhodou těchto verzí je aktuální jádro a SW. Proto, pokud začínáš, doporučí ti tu všichni začít na verzi 16.04. Pokud jsi zkušenější uživatel, můžeš zkusit 17.10, je to návrat ke kořenům...tedy Ubuntu s Gnome Shell, nicméně on to úplně čistý gnome shell není, jsou v něm říznuty i některé prvky Unity. Je třeba si jej trošku upravit, či doinstalovat čisté gnome z repozitářů.

Co se týče Upgradu na novější verzi, ano, ta bude z 17.10 -> 18.04 k dispozici, stejně tak jako 16.04 -> 18.04, nicméně, jak tu neostále omílám, upgrade nedoporučuji...ne vždy se vše dobře povede a pak uživatelé brečí, že to a tamto nefuguje. Proto je vždy lepší provést čistou instalaci s tím, že první instalaci Ubuntu provedeš správně....tzn. správně si rozdělíš disk, čímž pak v případě instalace nové verze pouze formátuješ pouze partition se systémem a partition s domovskými adresáři pouze připojuješ, tudíž po instalaci máš zachována veškerá nastavení.
Jak rozdělit disk určitě najdeš na wiki, popř. i jinde na netu. Jen pro upřesnění dodávám, že by měl obsahovat následující partitiony:
/  - kořenový pro systém (max 30 GB víc ani ránu)
/home - partition pro uživatelská data
/swap - swapovací oddíl (myslím, že v případě dostatečné velikosti RAM jej verze 17.10 již nepotřebuje)

PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu - přechod zpátky ke Gnome
« Odpověď #2 kdy: 01 Prosince 2017, 12:59:35 »
Len doplním kolegu - všetky tieto tvoje otázky sú zodpovedané na stránke a vo Wiki.
Ale komu by sa chcelo čítať a ešte k tomu hľadať  :-X
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

petr.v

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Ubuntu - přechod zpátky ke Gnome
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2017, 13:51:55 »
Děkuji, něco takového jsem si myslel. Já jen že o této verzi novější tady nebyla skoro ani zmínka kromě fóra tak jsem nevěděl.

Ještě bych měl pár otázek k té instalaci. Já Ubuntu posledně zkoušel na disk nainstalovat tak, že jsem nenastavoval žádné rozdělování disku, prostě jsem dal možnost Smazat disk a nainstalovat Ubuntu.

Ovšem po instalaci vše fungovalo a Ubuntu se mi spustilo. Ale jak jsem po startu PC zkusil stisknout klávesu F12, tak jsem zjistil že tam jsou dvě bootovací položky  Ubuntu a pak pod ním ještě Ubuntu.
Nevím proč to tam je, žádnou chybu při instalaci jsem neudělal, HDD byl prázdný a naformátovaný.
SSD disk kde mám Windows jsem taky před instalací odpojil. Napadlo mě, že to druhé Ubuntu, třeba bude recovery režim ale jen není označený. Jinak instaloval jsem z flashky přes UEFI režim.

Takže nevíte proč to tam je, a nevadí když se instaluje tímto režimem aniž bych rozděloval manuálně disky ? třeba u Fedory nebo u Debianu myslím to automaticky rozdělilo a zbytek místa mi to přiřadilo k home, to u ubuntu takto automaticky nevytvoří  když jedete přes manuální instalaci.

Ještě mám dotaz k ovladačům k Ubuntu, mám celkem velký problém zprovoznit tiskárnu OKI C301dn, proto je pro mě Ubuntu v tomto směru nepoužitelný což mě hodně mrzí. Zajímá mě, jak to je s podporou jiných tiskáren, to nikdo ze zdejších uživatelů netiskne přes Linux ? :-)

A poslední dotaz - Fedora nebo Ubuntu ?


Díky

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu - rozdělení disku, nová verze, instalace
« Odpověď #4 kdy: 01 Prosince 2017, 15:37:29 »
Při instalaci disk manuálně rozděluj - neděláš to kvůli nám, ale především kvůli sobě. Důvody už byly uvedeny. A kam instalovat zavaděč v uefi režimu:
- do EFI partition na samostatném disku (na disku s Ubuntu), pak je výběr systémů přes F12
- nebo do stávající EFI partition na disku s Windows, pak bude výběr systémů z menu které se zobrazí po restartu.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu - rozdělení disku, nová verze, instalace
« Odpověď #5 kdy: 01 Prosince 2017, 16:06:03 »
Citace
tak jsem zjistil že tam jsou dvě bootovací položky  Ubuntu a pak pod ním ještě Ubuntu
Vysvetlenie je trebárs TU.
Citace
Fedora nebo Ubuntu ?
Pozri si nejaké porovnania alebo recenzie Ubuntu a Fedora, vyskúšaj Live, pozri video a vyber si čo ti najviac vyhovuje. Prehľad a popis všetkých hlavných distribúcií nájdeš TU.
« Poslední změna: 01 Prosince 2017, 16:29:33 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

petr.v

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Ubuntu - rozdělení disku, nová verze, instalace
« Odpověď #6 kdy: 01 Prosince 2017, 16:51:46 »
Díky, moc jsem to nepřeložil ale takže ta dvojitá položka v boot menu je ok jo ?

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu - rozdělení disku, nová verze, instalace
« Odpověď #7 kdy: 01 Prosince 2017, 17:54:49 »
 
Citace
takže ta dvojitá položka v boot menu je ok jo ?
Ano
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.