Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak odstranit "šmouhy" při skenování tištěných materiálů ?  (Přečteno 1527 krát)

pepan1717

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 98
Dobrý den,

chtěl bych se poradit se zkušenějším grafikem než jsem já, jak odstranit barevné šmouhy, které vzniknou při skenování tištěných materiálů.

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Jak odstranit "šmouhy" při skenování tištěných materiálů ?
« Odpověď #1 kdy: 15 Dubna 2014, 15:11:23 »
Jestli myslíte šedé pruhy na textových stranách (například od zmačkání), tak vím, jak na to.
Otevřete naskenovaný obrázek v GIMPu.
Jděte na: Barvy->Posterizovat. Větší úroveň posterizace znamená méně barev -> méně šmouh. Pozor - u obrázků to není moc vhodné.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

pepan1717

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 98
Re:Jak odstranit "šmouhy" při skenování tištěných materiálů ?
« Odpověď #2 kdy: 22 Dubna 2014, 07:54:51 »
Ne, to jsem nemyslel. Mezitím jsem zjistil, že tomu, co já mám na mysli se říká moire. Nějak to způsobuje rastr, (body, ze kterých se obrázek skládá po vytištění v tiskárně, např. krásné fotografie na křídovém papíře to po oskenování udělají).

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Jak odstranit "šmouhy" při skenování tištěných materiálů ?
« Odpověď #3 kdy: 29 Dubna 2014, 14:05:34 »
Jo tak k tomuhle dotazu, se pridavam, taky sem nenasel reseni, original soft k tiskarne umel odstanit inerference z tisknutych obrazku, v linuxu se na to jako by pozapomelo, ani v gimpu se nenarazil na nejaky filtr, leda ze by byl nejak netypicky pojenovany.
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.