Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozesílání newsletterů, jaké jsou s tím problémy a co musím dodržovat?  (Přečteno 3597 krát)

mr.p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 89
Zdravím,

chystám se tvořit appku v php pro zprávu newsletterů, takže momentálně řeším problémy s jejich odesíláním. Šance na ban nebo označení mailu jako spam. Klient má databázi cca 40 000 kontaktů.

Chystám se vše běžet na VPS, kde běží i několik webovek, takže je mi jasné, že budu potřebovat odesílat maily z další IP adresy, taky musím mít SPF a DKIM a reverzní DNS záznam. Také jsem vysledoval z newsletterů, které mi chodí, že všechny obsahují hlavičku List-Unsubscribe.

Na webu serverfault.com jsem se dočetl, že musím sledovat abuse@example.com a postmaster@example.com, ale nepochopil jsem proč. Můžete mi to prosím vysvětlit?

Když tohle shrneme existují ještě nějaká další uskalí nebo povinnosti pro rozesílání newsletterů, na které jsem zapomněl?

Docela by mě zajímalo jestli je z dlouhodobého hlediska udržitelné bez změny IP takovéhle rozesílání, řekněme v týdenním intervalu, také je tu možnost, že by se posílaly i emaily k svátku.

Jaké máte s rozzesíláním newsletterů zkušenosti?

btw vím, že na tohle existují služby jako mailchimp apod., ale mě by spíš zajímala varianta vlastního řešení.

Díky za odpovědi

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Obecně je potřeba držet se určitých pravidel (pár jsi jich už vyjmenoval) a zbytečně nepřetěžovat servery příjemce.
Je důležité mít ke každé adrese, na kterou newsletter pošleš, prokazatelný souhlas příjemce - to spíše z hlediska legislativy.

U takhle velké databáze už také nebude zanedbatelné procento mrtvých adres, v takovém případě je nutné je vyřazovat a znovu neobesílat - většina větších poskytovatelů si hlídá určitý rating úspěšnosti doručení a nad nějaké procento dává protistranu na blacklist.

Zmíněné adresy slouží k informování majitele domény v případě podezření na aktivitu, která není úplně fér vůči uživatelům Internetu.

Je to dost rozsáhlé téma a nejsem si jist, zda je vhodné to řešit tady.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Když vynechám právní stránku věci (od každého uživatele byste měli mít souhlas se zasíláním e-mailů; nahlášení SPAMu na ÚOOÚ je velice jednoduché), tak v první řadě musí být v e-mailu viditelná možnost se z rozesílání newsletterů odhlásit, ideálně kliknutím na odkaz, který je v emailu.

Dále by e-mail měl obsahovat hlavičku

Kód: [Vybrat]
List-Unsubscribe: http://example.com/napriklad/unsubscribe-url/?email=user@example.org&id=666
Např. gmail funguje tak, že pokud e-mail obsahuje tu hlavičku List-Unsubscribe, tak pokud uživatel označí e-mail jako SPAM, tak gmail se v napřed pokusí uživatele odhlásit přes tuto URL a tím se nedostanete "automaticky" na blacklist.

Pokud nechcete, aby bounce maily (vrácené, např. z důvodu neexistence nebo přeplněnosti cílové schránky, auto-reply při dovolené atd.), tak nastavte ještě hlavičku

Kód: [Vybrat]
Return-Path: <abuse@example.com>
a do té schránky (tedy např. abuse@...) jednou za čas kouknout a projít to (a např. neexistující schránky odhlásit).

Dnes je třeba myslet na to, že např. Seznam.cz (u českých newsletterů klidně 50 % příjemců) hromadné maily automaticky přesouvá do zvláštní složky ve webmailu, takže je velká šance, že si toho mailu spousta uživatelů nevšimne. S tím ovšem nelze nic udělat.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Martin - ViPEr*CZ*

Souhlasím, že to sem nepatří.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

mr.p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 89
Právní stránka věci jde mimo mě, klient vede několik let eshop, takže si myslím, že to nebude problém.

Ještě by mě zajímalo zda v hlavičce Return-Path musí být stejná doména nebo na tom nezáleží na jaký email se vrátí případná odpověď?

Našel jsem, že mailový provideři mají nastavené limity pro příjem hromadné pošty. To bude v tvorbě odesílacího scriptu hrát zásadní roli. Teď mě tak napadá, je možné Postfix nastavit, aby odesílal emaily dávkovaně?

Je to dost rozsáhlé téma a nejsem si jist, zda je vhodné to řešit tady.
Docela by mě toto téma zajímalo. Divím se, že to ještě nikdo nesepsal.

mr.p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 89
No jo, ono je to spíš teoretické téma. Jen není v mých silách to přesunout :(

Martin - ViPEr*CZ*

Že by kvůli tomu, že to je poměrně velký bussines? Jo každej má nějaké limity a navíc velcí hráči Vám je asi sotva sdělí. Ku příkladu u seznamu léta nevím kolik si takovej klient může dovolit mu tam nasázet denně emailů. Vůbec bych se nedivil, že v zákulisí budou nečekaně hrát roli finance.

Je to dost rozsáhlé téma a nejsem si jist, zda je vhodné to řešit tady.
Docela by mě toto téma zajímalo. Divím se, že to ještě nikdo nesepsal.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Přesně jak říká Martin, finance v tom roli hrají a ne malou :)

Že to nikdo nesepsal? Ne úplně okrajově jsem se tím byl nucen zabývat (i na ještě o "kousek" větší DB a ve vodách mezinárodních) a know-how firmy ohledně tohoto je dost drahá záležitost, která se navíc vyvíjí.

A jen tak mimochodem, právní stránka věci nikdy nemůže jít mimo člověka, který takovou věc vyvíjí. Leda by měl "kačení žaludek" ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

mr.p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 89
Jak to teda myslíte, že v tom hrají roli finance? Chápu, že rozesílání marketingových emailů je výrazná podpora pro business, ale nějako nechápu v čem je přesně ten business.

Ku příkladu u seznamu léta nevím kolik si takovej klient může dovolit mu tam nasázet denně emailů.
Dnes jsem si psal s technickou podporou na seznamu a taky jsem odešel s nepořízenou :( Ale takový centrum to má přímo v helpu. Pro gmail jsem taky nic nenašel.

A jen tak mimochodem, právní stránka věci nikdy nemůže jít mimo člověka, který takovou věc vyvíjí. Leda by měl "kačení žaludek" ...
Myslel jsem to spíš tak, že když byl jednou dán souhlas se zasíláním, tak já jako programátor už se o to starat nemusím nebo se pletu?

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Finance - Vzhledem k velikosti poskytovatele v českých vodách e-mailu si poskytoval rád nechá zaplatit za to, že daný mailing skutečně do schránek dorazí a nebude označen jako spam, nebo hromadný mailing. Pokud zaplatíš, budou Ti nápomocni.

Souhlas se zasíláním - to ano, ale napsal jsi to tak, že Tě - jako správce scriptu pro mailing - nezajímá, zda souhlas dán byl či nikoliv.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Rozesílání newsletterů, jaké jsou s tím problémy a co musím dodržovat?
« Odpověď #10 kdy: 02 Července 2015, 10:34:45 »
Finance - a pokud to navíc ještě umíš přeprodat a svůj skript nabízíš jako službu, tak jsi ještě větší king.
No u centrumu bych tomu helpu taky moc nevěřil. Když jsem zkoušel rapidně cpát míň než tam píšou, tak z jejich strany záhadně a nevysvětlitelně mail stejně padá do spamu, i když má všechno OK a jistá nezávyslá služba mi ukazuje 10/10 bodů, že by to neměl být spam a přesto Vám centrum nic neřekne. Navíc používají nějakou službu 3. strany, takže si asi mlží navzájem :-D
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

mr.p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 89
Re:Rozesílání newsletterů, jaké jsou s tím problémy a co musím dodržovat?
« Odpověď #11 kdy: 02 Července 2015, 17:58:29 »
Hmm, to je v řiti. Jak to tak čtu, tak začínám mít pocit, že nemá smysl se do toho pouštět.

Každopádně mě napadá, ještě zkusit napsat do seznamu nebo na centrum, co udělat pro to, aby ty newslettery nepadaly do spamu, schválně s čím přijdou.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Rozesílání newsletterů, jaké jsou s tím problémy a co musím dodržovat?
« Odpověď #12 kdy: 02 Července 2015, 19:50:16 »
Tak třeba Ti nabídnou vedení reklamní kampaně za 40k měsíčně a bude vyřešeno - pak to můžeš cpát třeba z utlouku :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.