Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Ondřej Surý

Stran: [1] 2
1
Wiki / MediaWiki (je potřeba vaší pomoc!)
« kdy: 09 Duben 2012, 15:09:57 »
Ahoj,

dohodli jsme se s Vojtou, že nahradíme MoinMoin za MediaWiki. MoinMoin pravidelně vytáčí systém do vysokých otáček a jsou s ním i další problémy, proto bychom jej rádi nahradili za systém, který pohání i Wikipedii.

Osobně bych připravil technický převod stránek z jednoho systému druhého, ale budu potřebovat pomoct s vizuální stránkou (tj. připravit grafické téma) a s testováním toho, že všechno proběhlo v pořádku. Dále bude určitě potřebovat některé stránky opravit ručně.

Nemyslím si, že to bude něco náročného, ale všechno sám rozhodně nezvládnu.

Prosím přihlašte se mi všichni, kdo by aspoň jedním prstem mohli přispět a pomoct.

O.

2
O fóru / Ochrana fóra proti spamu
« kdy: 16 Srpen 2011, 13:39:26 »
Nainstaloval jsem do fóra dvě rozšíření:
Bad Behaviour (to už je zapnuto, používám i jinde a je to bezproblémové)
a
Forum Firewall (to je zatím jen v testovacím režimu, až to nějakou dobu poběží a nikoho to nebude blokovat, tak bych zapnul i blokování)

Takže pokud někomu nebude fungovat přístup, tak to zkuste z jiné IP adresy a napište...

O.

3
Wiki / Surge protection pro Wiki
« kdy: 16 Srpen 2011, 12:34:29 »
Zapnul jsem zpátky ochranu před přetížením Wiki, protože to byla pravděpodobně příčina přetížení server včera a dnes ráno.

Je tam teď standardní nastavení, se kterým se dá dál hrát:


    surge_action_limits = { # allow max. <count> <action> requests per <dt> secs
        # action: (count, dt)
        'show': (20, 60),
        'raw': (20, 40),  # some people use this for css
        'AttachFile': (60, 60),
        'diff': (30, 60),
        'fullsearch': (5, 60),
        'edit': (10, 120),
        'rss_rc': (1, 60),
        'default': (30, 60),
    }

    surge_lockout_time = 3600 # secs you get locked out when you ignore warnings


Pokud jste takoví klikači, že Vás to začne blokovat, tak se přihlašte.

Jinak popis jak získat offline wiki (tedy vlastní mirror) je tady: http://wiki.ubuntu.cz/Offline%20Wiki

Mirrorování Wiki přes HTTP (vzhledem ke všem těm obrázkům atp.) enormně přetěžuje server (bohužel vlastnost MoinMoin).

O.

4
Oficiální oznámení / Nový server pro ubuntu.cz
« kdy: 29 Duben 2011, 00:11:40 »
Po dlouhých přípravách k tomu konečně došlo - server ubuntu.cz dostal nový server (kvm - 2 CPU, 3 GB RAM). Zatím na něj byly přesunuty jen www stránky a forum, wiki a mysql databáze zůstaly na serveru starém, nicméně k přesunu zbytku dojde záhy. Bohužel k přesunu došlo trochu nuceně díky přetížení starého serveru po vydání nového Ubuntu, který na základě toho spadl a už se neprobral, tudíž se přesun neobešel bez výpadku.

Zároveň se změnou fyzického hardware došlo i ke změně konfigurace webového serveru: kombinace apache2-mpm-itk + libapache2-mod-php5 byla nahrazena výkonější kombinací nginx+php5-fpm, která umožňuje podobnou separaci práv, ale je výkonější a dá se lépe limitovat pro případy přetížení serveru.

6
Ahoj všichni,

měl bych na vás všechny drobnou prosbu. Na adrese http://www.iea.cz/index.php?page=iea2009-hlasovani-osobnosti je hlasování veřejnosti o osobnost soutěže Internet Effectiveness Awards 2009. Jedním z nominovaných je i Ondřej Filip za sdružení CZ.NIC, z.s.p.o. a bylo by moc fajn, kdybyste pro něj mohli zahlasovat.

Ondra Surý
P.S.: Kdyby vás zajímalo, co má společného CZ.NIC s Ubuntu, tak zkuste hádat na jakém serveru běží fórum a kdo je poskytovatel housingu, konektivity :).

7
EDIT: Výrazy "hodné a zlé společnosti", to už zavání skoro třídním bojem.

Omlouvám se trochu za off-topic, ale nedá mi to, abych na tohle nezareagoval. Třídní *boj* není něco, co přestalo mávnutím kouzelného proutku existovat. Společnost je stále stratifikovaná na různé sociální vrstvy a fakt, že jsme u nás v roce 1989 svrhli socialismus, to nezměnil. A skoro bych řekl, že právě naopak - až na to, že se to aktuálně děje v mnohem větším měřítku.

A z pohledu různých skupin (zaměstnanci, dodavatelé, atp.) může být společnost pořád "hodná" nebo "zlá" (v jisté míře zjednodušení - například faktorem může být jakými všemi způsoby a jak moc agresivně se společnost snaží optimalizovat zisk). Protože stejně tak mávnutím kouzelného proutku nezmizelo ani vykořisťování lidí. A nemusíme kvůli toho chodit až zas tak daleko, že? Korejské šičky, ukrajinští dělníci - bez ohledu na to, že se jejich sociální situace (a mnohdy i sociální situace širokého příbuzenstva) prací u nás vylepší, zůstává stále faktem, že dělají těžkou práci za takové peníze, za které by většina z nás ani neotočila hlavou.

Mnohá slova jsou tak zprofanovaná (třídní boj, vykořisťování a další), že se je normální člověk skoro bojí použít, aby nebyl obviněn z levičáctví nebo komunistického myšlení. Bohužel se však s vaničkou vylilo i dítě.

P.S.: Je to hodně off-topic, takže pokud by měla vzniknout na toto téma nějaká diskuze, tak ji oddělte do samostatného topicu.

8
Oficiální oznámení / Update serveru a wiki
« kdy: 28 Září 2008, 01:13:42 »
Novinky na serveru...

Server byl upgradován na 8.04 LTS a apache2 překonfigurován z fastcgi na mpm_itk pro www.ubuntu.cz a forum.ubuntu.cz.

wiki.ubuntu.cz byla povýšena na moinmoin 1.7.2 a překonfigurována z standalone+proxy na WSGI.

Nově jsou zavedeny limity na maximální počet současně připojených uživatelů:

forum.ubuntu.cz - 50
www.ubuntu.cz - 50
wiki.ubuntu.cz - 30

Celkově je pak server nakonfigurovaný na 150 současně přistupujících klientů (ale hádám, že by mu v tu chvíli už stejně došla paměť, tak ho chudáčka moc nepřetěžujte ;).

O.

9
Oficiální oznámení / Sezení (sessions) na fóru
« kdy: 27 Září 2008, 23:22:25 »
Omlouvám se všem, ale musel jsem kompletně vymazat tabulku, která v sobě udržovala sessions pro toto fórum.  Už byla bohužel tak zabordelená, že narostla na 5+GB a vymazat z ní stará data zamykalo databázi (a provoz tohoto fóra) na dlouhou dobu.

10
Oficiální oznámení / Upgrade serveru
« kdy: 12 Říjen 2007, 11:54:43 »
V dnešním dobrém rozmaru jsem se rozhodl upgradnout server pagan.rfc1925.org, který pohání stránky *.ubuntu.cz na Ubuntu 7.10 RC. Takže než se to doupgraduje, tak občas může něco v náhodných intervalech nechodit.

11
Na Cesnetu se předělává proud...

12
Oficiální oznámení / Nové fórum - Simple Machines
« kdy: 29 Září 2007, 20:14:52 »
Asi jste si všimli, že se vaše oblíbené fórum změnilo.

Přešli jsme z PunBB na Simple Machines Fórum. Zápas s kódováním tabulek v MySQL byl dlouhotrvající, ale nakonec byl úspěšný.

Změnil se i server na kterém fórum běží z pagan.rfc1925.org na heathen.rfc1925.org.

Za nový vzhled vděčíme Martinovi Kukalovi.

13
Oficiální oznámení / Zatěžování wiki.ubuntu.cz
« kdy: 31 Srpen 2007, 19:13:14 »
Na wiki.ubuntu.cz je ke stažení offline verze, kterou použijte pokud potřebujete mít obsah wiki na svém počítači lokálně. Offline wiki je pravidelně aktualizována.

Pokud někoho přistihnu, že úplně zbytečně stahuje nějakým robotem obsah wiki, tak bude bez milosti zablokován, protože to opravdu neúměrně přetěžuje server, který pak nemůžou využívat ostatní uživatelé.

Konkrétně: dnes - load 20 - 195.168.236.63.

14
Oficiální oznámení / Upgrade serveru na Ubuntu 7.04
« kdy: 04 Červenec 2007, 12:25:16 »
Dnes od 15:00 proběhne aktualizace serveru na kterém beží *.ubuntu.cz z Ubuntu 6.10 na Ubuntu 7.04.  Může dojít k výpadkům provozu stránek www.ubuntu.cz, forum.ubuntu.cz a wiki.ubuntu.cz.

16
Díky Martinovi Bohmovi dostaly stránky www.ubuntu.cz nový vzhled, stejný jako www.ubuntu.com.

Tímto děkuji Martinovi za to, že nový vzhled zaktualizoval a Matthewovi Nuzumovi, že jej poskytnul.

Jako vždy platí, že pokud by někdo chtěl přispět pomocí s vytvářením stránek www.ubuntu.cz, tak ať se ozve.

17
Oficiální oznámení / Prezentace na LinuxExpu
« kdy: 14 Březen 2007, 09:06:57 »
Podle tohodle článku je možnost zdarma vystavovat na LinuxExpu. Já se z práce neutrhnu, ale mohli bychom tam posadit nějaké student(k)y, co budou rozdávat CDčka a mile se tvářit ;-).

O.

18
Oficiální oznámení / Czech Open Source 2007
« kdy: 20 Únor 2007, 14:04:30 »
Server www.root.cz vyhlašuje anketu Czech Open Source 2007 a jelikož si myslím, že projekt Ubuntu CZ je velmi úspěšný a životaschopný díky uživatelům (jak těm ptajícím se tak i odpovídajícím), moderátorům fór, překladatelům, správcům wiki a dalším, kteří se účastní, tak si myslím, že bychom to letos měli vyhrát v kategorii Projekt, jako dík všem, kteří přispívají, proto neváhejte a utíkejte hlasovat na http://cos.root.cz/ ;-).

19
Oficiální oznámení / Server překlopen na lighttpd
« kdy: 18 Leden 2007, 15:24:58 »
Z důvodu výkonu jsem celý server předělal z apache2 na lighttpd+php-fcgi. Všechno se zdá být v pořádku, ale kdybyste narazili na něco, co nefunguje jak má, tak mi dejte vědět na ondrej@ubuntu.cz. Díky.

20
Oficiální oznámení / Linuxový víkend
« kdy: 22 Listopad 2006, 13:54:02 »
České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) pořádá ve dnech 2. a 3. prosince tradiční Linuxový víkend.

Srdečně vás zveme Linuxový víkend, který pořádá České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) ve dnech 2. a 3. prosince. Jedná se o sérii přednášek určených nejširší veřejnosti.

Tématem prvního dne jsou především servery. Spoustu informací zde naleznou správci komunitních sítí, začínající i mírně pokročilí administrátoři. Přednášky budou zajímavé i pro stávající správce jiných systémů, kteří budou mít možnost poznat, že linux není na správu zdaleka tak složitý, jak jim připadá.

Druhý den je věnován nasazení GNU/Linuxu na desktopy, tedy běžné počítače v domácnosti a ve firmách. Předvedeme vám čtení emailů, psaní dopisů, tvorbu tabulek i práci s multimédii. Zástupci nejrozšířenějších distribucí předvedou nejaktuálnější novinky a máme připravené i ukázky linuxových her.

Prostor bude i pro dotazy uživatelů a samozřejmě pro diskuse.

Akce je pořádána ve spolupráci s ČVUT, Fakultou elektrotechnickou.

Vstup na akci je zdarma, pro prvních 100 registrovaných jsou připraveny malé dárky a pro každého příchozího číslo časopisu Linux Expres.

Další informace včetně registrace naleznete na adrese http://www.linux.cz/vikend.

O CZLUGu

Základním posláním Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux je sdružovat vývojáře, správce a uživatele operačního systému Linux, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci operačního systému Linux, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost. Další informace můžete získat na stránkách http://www.linux.cz/czlug/.
Kontakt

Adresa: České sdružení uživatelů operačního systému Linux
c/o FI MU
Botanická 68a
Brno
602 00
tel: +420 724 104 182

21
Oficiální oznámení / Zrušení moderování pro Petra Tomeše
« kdy: 08 Listopad 2006, 09:22:32 »
Na základě stejných důvodů (a stejného vlákna na fóru) jako byl udělem ban MiBovi byl Petr Tomeš dočasně zbaven moderování na fóru.

22
Oficiální oznámení / Ban pro uživatele MiBo
« kdy: 07 Listopad 2006, 23:36:05 »
Na základě nevhodného chování uživatele MiBo na tomto fóru, byl udělen dočasný ban do 1.prosince 2006 pro tohoto uživatele a všechny jeho známé aliasy (MiBo, miboooo). Chtěl bych tímto dát jasně najevo, že není akceptovatelné takové chování, které napadá ostatní diskutující mimo rámec technické diskuze a zaměření tohoto diskuzního fóra.

23
Při blackoutu v Cesnetu někdy před čtrnácti dny došlo k poškození filesystému na serveru ftp.cesnet.cz, který hostuje i naše české mirrory cz.archive.ubuntu.com a archive.ubuntu.cz. Z toho důvodu neprobíhaly aktualizace a momentálně není mirror dostupný, protože se filesystem musí opravit. Obnova provozu je očekávána ještě dnes.

O.

24
Oficiální oznámení / Rozdělování témat
« kdy: 10 Červen 2006, 11:33:35 »
Nainstaloval jsem na server modifikaci punbb, která umožňuje moderátorům rozdělovat a spojovat témata. Ještě to bude potřeba vychytat, protože to nefunguje úplně přesně jak má, ale pokusím se to do konce víkendu doladit.

Pro všechny: snažte se nemíchat témata dohromady. Na každou novou otázku založte nové téma.

25
Oficiální oznámení / wiki.ubuntu.cz - zrychlení
« kdy: 09 Červen 2006, 20:06:41 »
Pustil jsem moinmoin v twistedu, myslím, že byste měli zaznamenat zrychlení celé wiki (a možná i celého serveru, protože moin.cgi byl strašně nenažraný).

Stran: [1] 2