Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Rellik

Stran: [1]
1
Zdravím vespolek. Jakožto linuxák jsem byl nucen manželce kvůli práci učitelky pořídit Windows. V tom bych problém neviděl. Problém je po instalacích systémů.
Pro každý systém mám SSD disk a obojí je instalováno pod UEFI.
Instalaci jsem prováděl separátně - vždy jsem připojil jen disk na který instalauju systém. Pokud jedou takhle každý zvlášť není problém. Pokud je ale připojím oba (respektive 3, tam jsou jen data), tak windows je v pohodě, ale Kubuntu se načte jakoby s nenainstalovanou grafikou v rozlišení 1200x800 a nejde změnit. Dokonce nejde přepnout ani jiný monitor nebo oba naráz (mám připojené dva)... Neví někdo jak to zprovoznit aby to šlo normálně?
Výchozím systémem je W10, linux si spouštím přes výběr bootovacího oddílu pomocí biosu. (pokud tedy chci tak u mě přes F8).
Díky za případné rady....

2
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« kdy: 29 Květen 2018, 19:27:30 »
Zdravím vespolek. Dostalo se mi do rukou několik průmyslových disků, které se připojí přímo na základní desku a jsou uzpůsobené na nepřetržitý provoz (bez vypínání) nějakého systému.  Nezkoušel někdo z vás na něco podobného instalovat systém a fungovat z něj? Jsou to vesměs tyto disky : http://www.dpie.com/ssd/sata-dom/innodisk-satadom-mv-3me
Co jsem zkoušel rychlost a jejich "stáří" pomocí "Disks Utility", tak jsou staré od cca 1 do 3 let a v kondici lepší než mám SSD disk v PC... Rychlost je taky celkem slušná - viz příloha. Má cenu to vyzkoušet jako systémový disk? Kapacitu mají všechny 32GB což mi na systém bohatě stačí. Na data mám jiný 1Tb disk...

Pokud se nikdo neozve, tak na to vyzkouším dát systém a trochu to otestovat... Pak bych napsal poznatky... :)

Díky za případné poznatky.

3
Obecná podpora / Instalace PHP [vyřešeno]
« kdy: 17 Květen 2018, 20:55:53 »
Zdravím vespolek. Měnil jsem systémový disk a tudíž instaloval i nový systém (Kubuntu 18.04.0 LTS). Ke své práci potřebuji zprovoznit na PC virtuální server se starší verzí PHP (max7.0 nebo 7.1). V nabídce synaptic je ale bohužel poslední verze 7.2 na kterou nemám uzpůsobené dřívější projekty. Zpětně kompatibilní je mám do verze PHP 5.6, ale na novější se mi je momentálně nechce a navíc nemám potřebu. Na ostrých verzích jednou na PHP 5.6. No nicméně to je jedno... Poradí někdo jak nainstalovat do apache2 starší verzi PHP?
Díky za případnou odpověď...

4
Internet a sítě / AliExpress.com - DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
« kdy: 19 Leden 2018, 21:15:09 »
Zdravím vespolek. Mám trochu problém s doménou Aliexpress.com Celkem často se mi stává, že nejde načíst. Dělá to jen tato konkrétní doména. Zkoušel sem restartovat i router, ale bez výsledku. Žádné filtry nemám nastaveny ani v routeru ani v PC. Poradí někdo?

5
Zdravím vespolek. Mám trochu problém s přidaným panelem, který mi překrývá otevřené okna - viz příloha. Začalo to dělat po některé z aktualizací. Předtím byl panel jakoby "natvrdo" (jako ten hlavní dole) a okna byly maximalizované jen po něj. Teď se schovávají pod něj.  Hledal jsem v nastavení panelu, ale z těch možností na to nic nepasuje. Mohl bych ho nastavit aby se skrýval, ale to neřeší problém, který doposud nebyl.
Poradí někdo? Díky za případné odpovědi...

6
Pomoc s instalací a aktualizací / Kubuntu 16.04 -> 16.04.3
« kdy: 23 Říjen 2017, 17:54:27 »
Zdravím vespolek. Už jsem se jednou při aktualizaci trochu spálil a tak bych to nechtěl udělat znovu.  Nemá někdo náhodou zkušenost s aktualizací systému Kubuntu dle oficiální stránky https://kubuntu.org/news/latest-round-of-backports-ppa-updates-include-plasma-5-10-2-for-zesty-17-04/  Jde o aktualizaci z PPA repozitáře. Díky za jakékoliv info.

7
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Nejde kopírovat složky?
« kdy: 18 Červen 2017, 18:25:39 »
Zdravím vespolek. Může mi někdo říct, proč nejde kopírovat složky z jednoho umístění do druhého? Chtěl jsem z disku zkopírovat složku s písničkami na flešku. Otevřel jsem dolphin, rozdělil okno na dvě umístění a přetáhl složku z disku na flešku s tím že chci kopírovat. Skočila na mě hláška, že byl očekáván soubor  ale jedná se o adresář... Je to opět nějaký bug? Jestli ano tak ubuntu (kubuntu) se mi začíná nelíbit čímdál víc... :( )
Jedná se o systém ve verzi Kubuntu 16.04.2

8
Zdravím vespolek. Mám takový dotaz: Taky vám nefunguje vyhledávání balíčků ve zmíněném programu? Když tam dám něco vyhledat, tak mi zůstane jen prázdné okno.  Celkem mě to štve... Ne že bych musel něco pořád instalovat, ale po nové instalaci systému jsem si chtěl jednoduše doinstalovat programy, které jsem používal a místo toho jsem to musel dělat složitější cestou pomocí terminálu. Mám i synaptic, ale pro ty základní věci mi stačilo použití Discoveru...
Dá se to nějak opravit nebo je to nějaký bug?

EDIT: jde o prostředí Kubuntu 16.04.2

9
Zdravím vespolek. Mám problém po aktualizaci systému. Aktualizoval jsem Kubuntu z verze 16.04 na 16.10 načež mi to nabídlo aktualizaci na 17.04. Po tomto povýšení PC fungoval správně a dokonce šly i programy pro win, které předtím nefungovaly (respektive jeden, na který jsem již dotaz psal - simulace CNC frézy). Včera mi to nabídlo aktualizaci systému, tak jsem aktualizoval a PC pak normáně vypnul. Dnes jsem ho chtěl zapnout a po ukázání loga Kubuntu mi zůstala jen čern obrazovka s blikajícím kurzorem. Dostanu se k textovému přihlášení, max spustím MC. Zkoušel jsem vymazat cache z ~ ale bez výsledku, pak i nastartovat pomocí "startx". Opět bez výsledku. Po tom startx zčerná obrazovka a pokud hýbu myší (nejde vidět) a najedu do horního levého rohu, tak ten roh zmodrá. To je asi tak všechno co to udělá.
Poradil by někdo jak to opravit? Řekl bych, že tam bude asi problém s grafikou. Ta je integrovaná - CPU intel i3.
Za normálních podmínek bych to reinstaloval, ale potřebuju minimálně zazálohovat databázi z localhostu na kterém testuji vytvářené webstránky. Jinak HOME je mi šumák, na data mám jiný disk...

10
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Starší PC
« kdy: 28 Květen 2017, 09:47:28 »
Zdravím vespolek. Opět se budu ptát jaký systém zvolit pro starší PC, které jsem rozhodil a je mi líto ho vyhodit.
Jedná se o základní desku  Intel D915GAV osazenou procesorem Celeron Pentium 4 - 2,8GHz, paměť 3x512+1x256Mb. Grafika je jak integrovaná, tak je tam GK ATI Saphire Radeon 64Mb. Disk 80Gb Seagate Baracuda SATA.  PC bych chtěl pro synka (6let) pro edukační hry, YT a případně pouštění filmů z DVD nebo Divx...
Dal bych tam Ubuntu, ale myslím, že na to to nebude výkonově stačit. Jako první mě napadl linux Mint. Nicméně raději bych dával něco co už trochu znám... Ubuntu (kubuntu), mandriva...
Díky za případné odpovědi...

11
Zdravím vespolek. Měl bych prosbu o pomoc s minimalizací systému. Mám jeden starší netbook, kde mám nainstalované Ubuntu. Nicméně to není zrovna rychlík a tak i jen pro spuštění internetového prohlížeče čekám věčnost.
Netbook chci využívat právě jen pro prohlížení internetu s prohlížečem chromium. Přehrávání videí na YT není taky podmínka a ani přehrávání hudby - netbook má spálené repráčky. Prostě pouze klasické čtení textů...
Byl by někdo ochotný a pomohl nebo nasměroval mě, jak nejvíc očesat systém aby byl v podstatě funkční jen ten prohlížeč?
Konkrétně se jedná o systém ubuntu 16.04
výbava netbooku je:
CPU - Intel Atom 1,6GHz dvoujádro
GPU - Intel 945GME
RAM - 1Gb
Disk - 16Gb

Díky za případné rady nebo nasměrování...

12
Zdravím vespolek. Měl bych dotaz ohledně nastavení wine pro simulátor TNC frézy ( http://www.heidenhain.de/de_DE/software/   konkrétně - PC Software/Programmierplatz/iTNC 530 Programmierplatz 340494 008 0 02 )
Program nainstalovat šel v pohodě. Nicméně samotný program se skládá ze dvou oken:
1/ Hlavní okno - v podstatě virtuální display
2/ Ovládací okno - viruální klávesnice

Hlavní okno se načte v pořádku, okno s virtuální klávesnicí bohužel nikoliv. Tato klávesnice se dá nastavit v ovládacím programu, který je jako ikonka u hodin. Je tam na výběr buď klávesnice od PC (nutno vytisknout tabulku s mapou znaků), nebo právě ty virtuální klávesnice (nastojato nebo naležato). Bohužel nefunguje ani jedna možnost. Ta klávesnice od PC nefunguje možná proto, že mám bezdrátovou klávesnici. Ale ty virtuální mi nejdou do hlavy proč se nespustí.
Je ještě nějaký jiný win emulátor mimo Wine? Momentálně to řeším tak, že mám spuštěný virtualbox s win XP. Tam je ale problém trochu s přenosem dat.
Kompletně by to mělo vypadat tak: viz příloha. Nicméně ten "keypad" se nespustí.
Poradí někdo jak to vyřešit, nebo to prostě pouštět v tom virtualboxu?
Díky za jakoukoliv odpověď...

OS:
Kubuntu 16.04,  64bit, 16Gb ram, i3-4330

13
Zdravím vespolek. Je to asi první problém na který jsem narazil během používání KUBUNTU. Už bohužel nevím jak se tam tem balík dostal, ale nejspíš jsem chtěl něco doinstalovat pomocí Synaptic. Už je to nějaký ten měsíc, kdy jsem tomu nevěnoval moc pozornost. Teď mi ale po startu systému vyskakuje okno s chybou označující právě tento balík (soubor). Zkoušel jsem ho "léčit", "odstraňovat" ale nic nepomáhá.
Poradí někdo jak to opravit (dát pryč)? Kubuntu používám teprv asi půl roku (dřív jsem měl Mageiu), tak si s tím nevím moc rady.  Zkoušel jsem to odstranit pomocí pomocí správce balíků synaptic ale bez výsledku. Snad víc napoví přílohy...

14
Zdravím vespolek. Měl bych jednu otázku, která se tu už možná někdy objevila, ale nenašel jsem uspokojivou odpověď.
Chtěl bych zprovoznit starší PC pro jednoúčelové použití a nevím jaký OS by se k tomu nejlíp hodil.
Je to PC ASUS - https://www.alza.cz/asus-barebone-prodigy-p4bl-d43853.htm Manuál - http://www.manualslib.com/manual/608394/Asus-P4bgl-Ed.html?page=11#manual
Je osazen procesorem Intel Celeron 1700Mhz a 1024Mb RAM. Disponuje integrovanou grafikou...
Chtěl bych tam mít nějakou minimální verzi OS linux, kde by byl v podstatě jen Chrome prohlížeč, na němž by se primárně na TV pouštěla filmotéka HBO (HBOGO). Pak max YT a klasické procházení webů...
Zkoušel jsem nainstalovat Minimal CD https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/Documentation/MinimalInstall - 15.10 Wily Werewolf. https://goo.gl/photos/bJDEarLW2DDUMLZb9 Při instalaci vybral "Luntu desktop", ale myslím, že to nahodilo hromadu věcí, které nejsou nainstalované ani z "plného" LiveCD" Lubuntu. Poradí někdo zda je to nějak reálné udělat? Nebo mám koupit tablet, který má HDMI výstup. Nechce se mi právě "vyhazovat" pár tisíc za tablet, pokud nevyzkouším tuto možnost.
Díky za případné rady a nápady...

15
Ahoj vespolek. Zjistil jsem v systému jednu pro mě nepříjemnou anomálii. Mám seřazené fotky společně s videi. pokud si prohlédám fotky v gwenview a přejdu na video, tak přehrávané video má inverzní barvy. Pokud pustím video nějakým videopřehrávačem, video je v pořádku. Poradí někdo jak to opravit?
Ukázka videa v gwenview i informace o videu jsou v příloze.
Díky za případné odpovědi.

16
Zdravím vespolek. Jakožto nový uživatel Kubuntu bych měl první dotaz, zda jsem neudělal něco špatně. Linux pro mě není novinka začínal jsem na Mandrake, prošel Mandrivou nakonec to byla Mageia.. No ale jelikož jsem tam měl celkem dost problémů, přešel jsem sem. No ale to není podstatné. Teď k problému:
Mám dva disky: 1/ SSD 128Gb čistě pro systém 2/ 1Tb samsung pro data
Z dřívějších systémů jsem byl zvyknutý na připojení toho "datového" disku pomocí přípojného bodu /data Tady jsem ovšem nabídku takového připojení nenašel (připojoval se jako externí odpojitelný disk). Prohledal jsem fórum a našel návod jak připojit disk pomocí fstab - http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab Disk jsem tudíž podle návodu připojil, nicméně se mi zdá, že po jeho připojení nějak klesla rychlost načítání stránek internetu. Pokud se už rozjedou, tak už jedou rychle. Může to být tímto?
Ještě bych neměl zapomenout, že na tom datovém disku mám složku s testovacími stránkami a tak apache server, jsem nastavoval právě na tyto stránky (DocumentRoot /data/server/). Tak tady právě může být druhá "bota" pomalosti stránek.
Co se ještě týká disku, tak jsem ho připojil následovně - viz příloha

Díky za případné odpovědi.

Stran: [1]