Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
World of Warcraft

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - JirkaZ

Stran: [1]
1
Návody, tipy a triky / Spojení několika videí do jednoho
« kdy: 12 Únor 2019, 14:24:14 »
Možná nesu dříví do lesa, ale potřeboval jsem narychlo spojit několik videí do jednoho a ověřil jsem přitom následující, zcela triviální postup s pomocí programu ffmpeg:

1) všechna videa nakopíruju do jednoho adresáře

2) změním názvy na souvislou vzrůstající číselnou řadu (např. v Krusaderu Soubor -> přejmenovat více položek a příslušné postupy). Změna názvu není nutná - jde o to, aby se videa ve výsledku správně časově  seřadila, nejlépe vyzkoušet, případně prohlédnout soubor mylist.txt zmiňovaný dále.

3) příkazem (v konzoli otevřené v adresáři s videi - třeba v Krusaderu, když stojím v popisovaném adresáři, tak Nástroje -> Spustit zde terminál nebo rovnou tlačítkem F2):
Kód: [Vybrat]
printf "file '%s'\n" ./*.mp4 > mylist.txtvytvořím seznam s názvem mylist.txt

4) příkazem (ve stejné, stále otevřené konzoli):
Kód: [Vybrat]
ffmpeg -f concat -safe 0 -i mylist.txt -c copy output.mp4spojím všechna videa z adresáře a ze seznamu do jednoho s názvem output.mp4

Předpokladem je nainstalovaný program ffmpeg. Příklad je pro videa *.mp4 (nejčastěji z mobilu), ale funguje i pro jiné formáty. V příkazech je pak pochopitelně nutno změnit extenzi
Kód: [Vybrat]
mp4 na jinou (aktuální). Videa musejí být ve stejném rozlišení a orientaci (opět typicky pro několik videí natočených v různých okamžicích stejným zařízením). Prostě když chci z jednotlivých záběrů udělat "film"...

Zdroj: https://trac.ffmpeg.org/wiki/Concatenate

Celá věc se pochopitelně dá udělat i v nějakém grafickém videoeditoru, ale když chci rychlý a jednoduchý postup, tak dva příkazy v konzoli (které by se dokonce zřejmě daly sloučit do jednoho) jsou bezkonkurenční.

2
Obecná podpora / PF 2019
« kdy: 31 Prosinec 2018, 14:07:04 »
Všem PF 2019....jistou ruku a přesnou mušku.

3
Obecná podpora / Ubuntu (Kubuntu) a scannery Epson - ŘEŠENÍ
« kdy: 14 Září 2018, 11:54:48 »
Kdyby se někomu přihodilo, že má scanner Epson a nefunguje mu s oficiálními drivery v novějších verzích *buntu (pravděpodobně 17.x a 18.x), tak viz https://www.linuxexpres.cz/hardware/skenery-epson-v-linuxu#post28667.

Pro jistotu zde cituji tam uvedený postup:

1) instalace driverů: na http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/ (tam zvolit typ a OS) je ke stažení *.tar.gz, který se rozbalí (kdovíproč?) do složky s názvem *.deb. V ní mimo jiné je skript install.sh, který se dá spustit. ALE: v Kubuntu 18.04 mi skript ANI OMYLEM nenainstaloval příslušné tři balíčky, přitom nic nehlásil... Stav instalace lze ověřit třeba Synapticem nebo jiným správcem systému.

Řešení: osamostatnit ony tři *.deb balíčky z hlavní složky a podsložek a nainstalovat je ručně (v konzoli nebo některou grafickou aplikací, jak je popsáno výše).

2) ani po úspěšné instalaci driverů scanner nefunguje, přestože pomocí lsusb je vidět. Nefunguje ani pod rootem (ani xsane, ani skanlite, ani iscan). Po zadání do velkého bratra vyskočilo toto: https://askubuntu.com/questions/1034528/epson-gt-s50-scanner-not-working-after-upgrade-to-18-04-from-16-04

Řešení z uvedeného odkazu funkční i pro V200 Photo (nutno použít krok a a následně b, pak restart PC):

a) vytvořit symbolický odkaz příkazem v konzoli

Kód: [Vybrat]
sudo ln -sfr /usr/lib/sane/libsane-epkowa* /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane
b) v adresáři /etc/udev/rules.d/ vytvořit soubor s názvem 55-epson-libsane.rules a tímto obsahem:

Kód: [Vybrat]
SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", MODE=="0666"
SUBSYSTEM=="usb_device", MODE=="0666"

ATTRS{manufacturer}=="EPSON", DRIVERS=="usb", SUBSYSTEMS=="usb", ATTRS{idVendor}=="04b8", ATTRS{idProduct}=="*", MODE="0666"

ATTRS{idVendor}=="04b8", ATTRS{idProduct}=="0137", MODE="0666", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"

Pak už by mělo všechno fungovat normálně. Jen je zajímavé, že vyhledávání scanneru trvá mnohonásobně déle, než v 14.04 (ale to může být spuštěním systému z externího USB HDD namísto standardního interního SSD)...

4
Obecná podpora / LibreOffice 5.4.5 a soubory mimo /home/user
« kdy: 27 Únor 2018, 12:45:45 »
Tentokrát píšu nikoliv otázku, ale rovnou radu ;-)

Kdyby se někdo divil, proč mu po update LibreOffice na poslední stabilní verzi 5.4.5 nejde otevírat žádný soubor, který je mimo /home/user (je tedy třeba na externím disku, na usb klíčence, na ntfs partition interního disku, v jakémkoliv jiném adresáři domovské partition než /home/user (i když se změněnými právy!) apod.), tak je to opět spíš feature a nikoliv bug.

Prostě pomatený vývojář usoudil, že v Linuxu přece všechna uživatelská data jsou v /home/user a nic víc neřešil. Nápadně mi to připomíná doby, kdy opravdu neexistovalo nic než Windows, Windows nebo Windows, jen v obráceném smyslu.

Důvod problému: může za to AppArmor a jeho nastavení pro LibreOffice.

Workaround, než se vynuceně opravená verze LO dostane do repozitářů: https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=115987 a tam citované prameny.

Neboli: v konzoli napsat a odeslat

Kód: [Vybrat]
sudo ln -s /etc/apparmor.d/usr.lib.libreoffice.program.* /etc/apparmor.d/disable/

5
Rád bych zjistil, jak na tom u jiných uživatelů je Skypeforlinux verze vyšší než 8.11.0.4 na Kubuntu 14.04 LTS... Mně osobně nefunguje nic od verze 8.13.0.2 včetně a výše (tedy momentálně ani 8.14.0.10 a 8.15.0.4).

Aplikace se "nějak" spustí, ale k dispozici je pouze bílé okno s nabídkou nahoře, kde se při jednotlivých volbách neděje vůbec nic. Jako perlička na dortu pak vyskakuje hlášení o pádu aplikace... Případně mohu doplnit screenshot, ale myslím, že to je celkem zbytečné.

Poslední funkční verze z řady 8 je výše zmíněná 8.11.0.4. Zkoušel jsem i ručně mazat profily atd. - bez efektu. Uvedená chyba se dá najít různě po webu (https://www.google.cz/search?&q=skype+for+linux+white+screen), ale řešení nikde. A to se vleče už přes tři verze...

Ještě že se v Synapticu dá zamknout verze, ale do budoucna to určitě není vhodný způsob. Nejraději bych celý Skype poslal do (I), ale vendor-lock u okolní "většiny" je děsivý...

Díky za reakce.

6
Prosím znalejší přítomné o radu: od včerejška se mi v Kubuntu 14.04 LTS 64bit najednou v rámci update balíčků začal nabízet nechtěný downgrade Thunderbirdu z verze 52 na verzi 38 (viz přiložený screenshot ze Synapticu).

Mohl bych zamknout verzi TB, ale to není systémové a hlavně to není řešení. Mě by spíš zajímalo, jak se může stát, že o tolik starší verze je najednou považována za novější?

Jde o nějakou chybu v repozitářích, nebo něco jiného?

Díky za smysluplné rady.

7
Obecná podpora / Poškozené fonty v Java aplikaci
« kdy: 13 Leden 2017, 16:20:20 »
Prosím o radu či tipy v následující záležitosti: při běhu Java aplikace v Kubuntu 14.04 LTS se v ovládacích prvcích aplikace zobrazují některé položky jako "rozsypaný čaj" namísto normálního písma.

Problém se vyskytuje při běhu v OpenJDK 6, v OpenJDK 7 i v Oracle JRE 7. Při testu stejné aplikace ve Windows 7 a Oracle Java je vše v pořádku...

Screenshoty jsou v příloze.

V systému mám všechny běžné i neběžné fonty včetně MS core fonts.

Aplikace je dostupná coby archiv http://www.falstad.com/circuit-java/circuit.zip na http://www.falstad.com/circuit-java/ (běhový soubor je circuit.jar a je mu nutné změnit atribut na spustitelný).

Díky za smysluplné reakce.

8
Podpora přenosných počítačů / Doporučte WiFi interface
« kdy: 17 Říjen 2007, 11:12:50 »
V rámci šíření Linuxu ;-) jsem instaloval už poměrně velké množství distribucí SUSE a nyní i Ubuntu. Zatím vše bylo na stolní PC, teď jsem instaloval poprvé Ubuntu i na notebooku (Toshiba Satellite L10).

Vše je až překvapivě bez problémů a uživatel by teď měl zájem notebook doplnit o WiFi interface (nativně tam není). V úvahu připadají buď PCMCIA karta, nebo USB. Hledal jsem poměrně dlouho chipset či přímo model s co nejlepší kompatibilitou, ale - jak je v Linuxu obvyklé - informace jsou jen o starších výrobcích a já potřebuju koupit něco nového...

Moje představa je tato: nejlépe přímá podpora chipsetu v jádře (tedy pokud možno ne Win ovladače s ndiswrapperem) + snadný a funkční management připojení přes nějakou klikací aplikaci. Uživatel je počítačový a tím spíš linuxový laik, bude přitom s notebookem cestovat a chce využívat WiFi v hotelích, na veletrzích apod. Potřebuje tedy něco, na co klikne, otevře se mu okno s nabídkou dostupných sítí a tam jen klikne na "připojit"...

Abych se vrátil víc k tématu: může někdo na základě vlastních či něčích zkušeností doporučit (nebo naopak NEdoporučit) něco ze stávající nabídky (třeba  zde nebo tady)? Ptát se prodejců nemá smysl (ověřeno), ohledně Linuxu jsou úplně mimo...

Díky za smysluplné rady.

Stran: [1]