Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Placená komunitní podpora

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marp

Stran: [1] 2 3 ... 81
1
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:výběr ntb.
« kdy: 16 Květen 2015, 20:22:00 »
Díky, tak su zas klidný, trochu mě vystresoval Martin, jako administrátor, že lenovo rozhodně ne :).

Měl bych na vás ještě jeden dotaz, máte zkušenosti s nákupem bez OS, nebo kupujete s Win a potom přeinstalujete doma ? Měl jsem za to, že bez OS ušetřím, ale spíš mám pocit, že si připlatím, že to není tak běžné.

Ještě jsem zvažoval nákup v zahraničí na území EU, dalo by se tak ušetřit až 5tisíc, ale zůstanu u lokálních distribucí, přeci jenom se bojím problematické reklamace. Například v Británii mají často Lenova přímo s Ubuntu a u nás na to asi není trh.
Samozřejmě nákup ntb bez OS, proč platit Redmontu za něco, co nechci a hned bych to musel mazat???

2
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:výběr ntb.
« kdy: 16 Květen 2015, 10:59:46 »
Mám Lenovo a naprosto bez problémů, jakákoliv distribuce na tom běží ihned po instalaci, vč. intelácké grafiky a wifiny.

3
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 16:37:58 »
Mohu potvrdit problémy s instalací z USB flash disku, verzi 14.04.02 se mi z něho zatím nepodařilo nainstalovat. Ale ten samý obraz vypálený na DVD jsem nainstaloval úplně bez problému. (vím minimálně o dvou PC, na kterých to nešlo). Disk byl tvořen pomocí "Tvůrce spouštěcího disku", možná je problém způsoben tím, že na USB flash disku mám dvě partition-y jednu na data a jednu s instalací Ubuntu (jen  ta je bootovací).
Proč v tomto threadu systém nejde nainstalovat z DVD se mohu jen domnívat, ale sázel bych na HW problém (Vadná DVD mechanika, poškozené médium a pod...) nebo špatně stáhnutý obraz.
Aplikace Tvůrce spouštěcího disku v Ubuntu mi nikdy nefungovala dobře. jedině v Linux Mintu, ale tam jde o grafickou nástavbu právě příkazu "dd".
V Debianu používám pouze tento příkaz a vždy se ISO přenese bez nejmenších prblémů a vždy takový USB disk nabootuje. Jen je potřeba vědět, že se tím komplexně přepíše obsah flešky, včetně MBR.

4
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 16:33:12 »
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB?
HDD byl novej nepoužitej. Pak až po zkušenosti s Ubuntu 14.10, jsem tam v pořádku nainstaloval 11. verzi ( bez podpory a z CD co jsem měl ).
A jak bylo vytvořené USB?
Na Windowsu....
Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.
Až se dostanu do terminálu ( raději bych osobně pracoval v grafickém prostředí ) tak můžu zkusit pro verzi 14.10 s podporou jen 32-bit.

Na Windows v jakém programu?
Proč dávat verzi 14.10 s 9 měsíční podporou, když je lepší dát LTS verzi 14.04???
Jinak terminál lze spustit v Linuxu normálně v grafickém prostředí  ;) >>> viz obrázek

5
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 12:13:23 »
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.
Proto jsem zkoušel i Flash Disk, kde je rozdíl s tim, že to vůbec nic neukazuje ( černá obrazovka bez reakce )
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB? Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.

6
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 11:07:53 »
Citace
Když dam BOOT z CD vypíše: No boot device available s možností bootování znovu, nastavení BIOSu a Diagnostika.
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.

7
Obecná podpora / Re:Ubuntu – velké zklamání
« kdy: 12 Duben 2015, 18:30:53 »
S takovým HW to je naprostý nesmysl! Jestli tam není ta známá chyba mezi klávesnicí a židlí... Provozuji Linux na notebooku Lenovo již spoustu let, nyní Debian 8 Jessie (a měl jsem i nejnovější Fedoru 22, Linux Mint 17.1 nebo Ubuntu 14.10) a naprosto bezproblémový OS, rychlý, spolehlivý, čitelný.
Vrať se k Windows, nejlépe ke skvělé verzi 8.1  :D a zapomeň na Linux, když si po pár měsících zkoušení ztěžuješ. Když to neumíš nastavit a pracovat v tomto OS, tak je to zbytečná práce!

8
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 08 Duben 2015, 07:10:03 »
Šachy, že jseš paranoidní neznamená, že po tobě nejdou  :D :D :D

9
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 07 Duben 2015, 16:02:41 »
Tak už kvůli tomu bych se na ten problém vykašlal... Dříve jsem taky používal dualboot s W7, ale NIKDY by mě nenapadlo instalovat nějaký "antivirus pro linux" do Linuxu, abych prohlédl disk s W7. Od toho jsem měl přímo antivirus od MS pro W7 (nyní je to tuším Defender). 
Pokud ani antivirus pro Windows neochrání Windows, tak je načase popřemýšlet, jestli ty Windows skutečně potřebuješ a jestli tě baví furt skenovat a zpomalovat počítač kvůli blbým virům. Jestli skutečně nepoužíváš specializovaný SW (v řádu desítek či stovek tisíců) a tudíž se neobejdeš bez Windows, pak popřemýšlej o silném a drahém antiviru, když už jsi schopen investovat do SW.
Pokud nepoužíváš žádný sotisfikovaný SW, pak je na čase popřemýšlet, jestli ty Windows SKUTEČNĚ nutně potřebuješ, nebo jestli není právě vhodnější Linux a open-source SW, kde ti nehrozí žádné viry a další nesmysly, které jsou pro Windows.
Tohle dilema jsem řešil před léty, kdy jsem si ještě rád zahrál nějaké ty FPS a byly jen pro Windows. Dnes, kdy existuje Steam a moje hry tam jsou i pro Linux, tak Windows u mě nadobro skončil jako zbytečný malware  ;) Už dva roky jedu jen a pouze na Linuxu a zvládám s tím vše - práci i zábavu.

10
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 06 Duben 2015, 15:49:59 »
Avastem jsem si chtěl projet oddíl s nainstalovanýma Windowsama a najít vir tam...
Jinak je to vše moc hezké, ale můj problém to nevyřešilo
Tak proč nepoužiješ některý z webových antivirů? Není potřeba nic instalovat a prolítnou ti widle úplně stejně  ;)

11
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 06 Duben 2015, 15:37:36 »
Já bych citoval z naší Wiki:
"Proč není potřeba Antivirus:
Kromě toho, že virů pro Linux existuje pouze zanedbatelné množství, jsou zde další důvody, proč je antivirový program v Ubuntu zbytečností.

Instalace softwaru probíhá ze zdrojů:
Díky tomu, že naprostou většinu aplikací si v Ubuntu instalujete z ověřených zdrojů softwaru, neexistuje prakticky žádný způsob, jak si „omylem“ stáhnout a nainstalovat virus ručně.

Oddělení účtu administrátora:
Uživatelé a oprávnění jsou v Ubuntu nastavena tak, že běžné úkony děláte pouze s omezenými oprávněními a tedy případný vir, který byste mohli „chytit“ při brouzdání po síti, nebude mít dostatek oprávnění k tomu, aby se dostal k systémovým složkám a voláním, protože k nim ani vy, jakož obyčejný uživatel nemáte přístup.

Malé rozšíření Linuxu:
Ano, malé rozšíření Linuxu, které je zároveň jeho největším problém, je v tomto případě neocenitelnou výhodou - „vývojářům“ virů se jednoduše nevyplatí vytvářet vir, který obsáhne pouze několik procent trhu.

Otevřený zdrojový kód:
Ačkoli se může zdát, že fakt, že tvůrci virů mohou prohlížet zdrojový kód a hledat v něm chyby, je spíš problémem, opak je pravdou. Otevřený kód mohou prohlížet stovky programátorů, kteří snáze naleznou (a opraví) více chyb než uzavřená skupiny (byť plně profesionálních) tvůrců uzavřených řešení.
Svoboda a otevřenost Linuxu přináší i další výhodu - případné šíření virů může být zastaveno velmi rychle po jejich odhalení, protože zkušený administrátor nemusí čekat na opravu, ale může si díru v systému provizorně uzavřít sám."

12
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Problém s fórem
« kdy: 05 Duben 2015, 08:45:48 »
taky nevím, co bylo, ale jak tak koukám, tak avatary má každej vzhůru nohama... třeba to je záměr  ;)

13
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:Xubuntu: Winamp?
« kdy: 09 Březen 2015, 22:00:55 »
Ahoj, dá se nějak nainstalovat přehrávač Winamp na Xubuntu? Případně mi doporučte nějaký obdobný hudební přehrávač, děkuji.
V XFCE je Exaile jako nativní přehrávač a doinstalovat lze Xine nebo Xfmedia, založený na Xine. Xine je hodně podobný Winampu.

14
Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot a starší / Re:Instalace Skype na 10.04
« kdy: 07 Březen 2015, 22:20:40 »
Doporučuji přeinstalovat starou verzi (nepodporovanou!!!) Ubuntu a nasadit nejnovější. V této oblasti (IT a technologie) je nutné být v reálu a nezůstávat v minulosti... To by potom byl celý vývoj zbytečný a mohli jsme v klídku běžet na MS DOS, Windows 3.1 nebo na Linuxu 1.0 a být 100 let za opicemi...

15
nevyhovovalo mi Unity a podivné náhrady. chvíli jsem používal Mint - dobrý. v lednu jsem přešel na UbuntuMATE založeném na 14.04. Jednu instalaci mám novou (náhrada za Mint) a druhou povyšovanou z Ubuntu 10.04 -12.04 -14.04. Plná spokojenost, repozitáře fungují, nenarazil jsem na potíž ani při dotazech zde na foru. stále to je Ubuntu :-)
Ahoj,
je to tedy skutečně tak, že ten MATE je prostě pokračováním GNOME 2, jak jsem někde četl a tedy na tom funguje GIMP, ale i jiné programy a applety, co fungovaly normálně na 10.04? Jde mi především o to, jestli MATE není jen náhražka, jako např. ten výše zmíněný mód v Unity, nebo plnohodnotný GNOME 2 - zkušenost uživatele (Tebe) je k nezaplacení :-)
Mate je NÁHRADA za zastaralý Gnome 2! Nic víc. Tedy ne "nějaká náhražka" ale plná náhrada, která ovšem využívá moderní knihovny. Plnohodnotné Gnome 2 je už minulostí (už několik let tu máme Gnome 3), asi tak stejně jako Windows XP, které vyšly před 14ti lety  ;) Ale nic ti nebrání si sehnat Ubuntu 8.04 nebo 10.04, na netu si odkaz na ISO najdeš. Jen budeš mít 7 nebo 5 let starý systém bez důležitých bezpečnostních aktualizací a bez žádných aktualizací. Prostě starej, neaktuální systém...

16
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:Program na zmenšování fotek
« kdy: 06 Březen 2015, 08:53:49 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat jakej nejlepší program by jste mi doporučili na hromadné zmenšování fotografii. Potřeboval bych to na miniatury do galerie na web. Díky za radu!
Nejjednodušší a propracovaný je samostatný plugin do Nautila > nautilus-image-converter > stačí nainstalovat v Synapticu a po restartu Nautila se objeví v kontextové nabídce po kliknutí pravým myšítkem na obrázek nebo celou kolekci obrázků. Lze tak hromadně zmenšovat fotky na pár kliků  ;)

17
Super gratuluji a obdivuji vytrvalost.

ps: ČP je katastrofa, když mi nějaký obchod nenabízí jinou možnost a zboží nabízí i jiný obchod tak si to raději koupím jinde, ale je pravda že konkurenci moc nemáte tak co :D
Zkus www.zasilkovna.cz
Už jsme minulý měsíc uzavřeli smlouvu s DPD + jejich výdejní místa. Za chvíli ta možnost dopravy přibude  ;)

18
Obchod LinuxMarket získal díky spokojenosti ověřených zákazníků prestižní certifikát Ověřeno zákazníky.
Recenzi na tento obchod mohou psát pouze ověření zákazníci - tím máte jistotu pravdivosti recenzí.
Hodnocení lze učinit vyplněním dotazníku spokojenosti, který zákazníkům přijde po nákupu.
http://obchody.heureka.cz/linuxsoft-cz-linuxmarket/recenze/

19
Nechtěla jsem přijít o data, potřebovala jsem se  k nim dostat a nešlo to, tak jsem doma našla příručku a tohle CD s Ubuntu :'(
Pokud je systémová složka / a domovská /home zvlášť, jak je doporučováno, pak není problém kompletně přeinstalovat na novou verzi se zachováním uživatelských dat. Jinak komplet domovskou složku (dokumenty, obrázky, hudbu, videa ap.) zazálohovat na externí HDD a udělat novou instalaci s nejnovější verzí Ubuntu.

20
Proboha!!! A co jsi čekal od verze, která není podporována minimálně 6 let??? Máme rok 2015, poslední verze Ubuntu je 14.10 a v dubnu vyjde 15.04!!!

21
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Problém s Live CD
« kdy: 28 Leden 2015, 09:45:40 »
Tak zkus přímo LiveDVD  ;)

22
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:nelze provést update
« kdy: 28 Leden 2015, 09:36:16 »
Na printscreeny obrazovky je v každém operačním systému patřičná aplikace  ;)

23
Udělám v LibreOffice dokument, který uložím v .doc nebo .docx a pro jistotu jej vyexportuji v PDF. Zašlu jen klientovi, který používá Windows a MS Office. Otevře dokument v MS Office a začne si stěžovat, že to je celý rozházený. zašlu mu vyexportované PDF, aby viděl, že rozházený nic není a upozorním ho, že to je chyba MS Office a nikoliv dokumentu nebo LibreOffice.
Pak mu osobně předvedu LO, vytvoření dokumentu, uložení do formátu .doc nebo .docx a vyexportování dokumentu do PDF. Potom mu vysvětlím, že svobodný software dodržuje standardy a je zpětně kompatibilní  s MS Office, a tento nikoliv, ani zpětně.
Chyba tudíž není ve svobodném kancelářském balíku (LO nebo OO), ale v uzavřeném balíku MS Office.  ;)

Tak by to mělo být. Jen je to hodně práce navíc

Hodně problémů dělá navíc to, že si lidi, co používají Word nebo Excel v MS Office (vidím to zejména u žen!) hrajou s formátováním, že v textu použijí třeba 10 různých typů písma a v různých velikostech, protože se jim to líbí. Navíc neumí pracovat s tabulátorem.
Pokud použiju v dokumentu standardní Sans, maximálně použiju zvýraznění písma - tučné nebo kurzívu pro odlišení třeba citací, tak se mi nikdy ještě nestalo, že by si člověk, který používá MS Office, stěžoval  ;)
A naopak dostávám od jedné klientky pravidelně 1x týdně text na jejich web, který je naprosto šílený a který vždy radši jen zkopíruji, hodím do geditu jako prostý text a upravím si ho pro svoje potřeby  :D

24
Udělám v LibreOffice dokument, který uložím v .doc nebo .docx a pro jistotu jej vyexportuji v PDF. Zašlu jen klientovi, který používá Windows a MS Office. Otevře dokument v MS Office a začne si stěžovat, že to je celý rozházený. zašlu mu vyexportované PDF, aby viděl, že rozházený nic není a upozorním ho, že to je chyba MS Office a nikoliv dokumentu nebo LibreOffice.
Pak mu osobně předvedu LO, vytvoření dokumentu, uložení do formátu .doc nebo .docx a vyexportování dokumentu do PDF. Potom mu vysvětlím, že svobodný software dodržuje standardy a je zpětně kompatibilní  s MS Office, a tento nikoliv, ani zpětně.
Chyba tudíž není ve svobodném kancelářském balíku (LO nebo OO), ale v uzavřeném balíku MS Office.  ;)

25
Ale to je normální. Při bootování ještě nepracuje celý systém, grafická karta ap., proto nemůže vykreslovat nějaký obrázek. Ostatně stejné to je i u Windows...

Stran: [1] 2 3 ... 81