Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marp

Stran: [1] 2 3 ... 79
1
Podpora pro pracovní prostředí / Re:Problém s tématem Gnomishdark
« kdy: 21 Listopad 2014, 07:49:44 »
Tam hodně záleží jak autor tématu aktualizuje dle verzí GTK+ ap. Třeba konkrétně témata Gnomish už nebyly aktualizovány několik měsíců. Jako velice solidní tmavé téma doporučuji Vertex - je jak na gnome-look.org, tak na DeviantART.
http://www.abclinuxu.cz/desktopy/marp-20141112
http://www.abclinuxu.cz/desktopy/marp-20140915
 ;)

2
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 11 Listopad 2014, 12:13:34 »
........dalšího, tak ho prostě použije, není pravda? A co mu brání, aby si stejným způsobem vyhledat termín "partition" nebo "terminál"???
Lenost ? Pohodlnost ? Rezignace na získávání vědomostí ?
Blbost lidská ?...

Ale o tom přeci celou dobu píšu, stačí jen číst moje příspěvky  ;)

3
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 11 Listopad 2014, 11:42:31 »
Tak ano. Přečíst si uživatelský manuál u takto složitých strojů je potřeba vždy, v tom se shodneme. Já pouze varuji před přístupem: "Cože, nejede ti auto? Takže tady je Návod k obsluze, vygoogli si technické parametry vozu, na www.obskurni-web.cz najdeš průřez motorem, nastuduj si chladící systém, fungování převodovky a nahraj nový firmware řídící jednotce". A přitom stačí říct "Když se ti rozvítí tohle oranžové světýlko, tak si dojeď k pumpě pro benzín." Ale samozřejmě nevylučuji, že zjistit od někoho, že mu vlastně jenom došel benzín, může být poměrně náročné :-)
Nesrovnávej operační systém pro běžné uživatele s moderním automobilem - tohle je naprosto neadekvátní přirovnání. My nechceme po uživatelích, aby znali komplexní strukturu linuxového jádra, aby uměli programovat, aby znali záludnosti síťování a mnoho mnoho dalších odborných věcí. My chceme, aby si uživatel podle návodu nainstaloval Ubuntu a dodržoval ty postupy tam napsané, které musí pochopit i totální IT negramot, nic víc. Ale ten uživatel si myslí, že to dokáže sám, bez pomoci a na Wiki zvysoka kašle, protože ho obtěžuje hledání a ještě více ho obtěžuje si přečíst SPRÁVNÝ postup instalace a poinstalační procesy. Chce být chytřejší než natvrdo uvařený vajíčko...

4
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 11 Listopad 2014, 11:15:00 »
Ne, chceme jen, aby se naučili se systémem pracovat tak, aby nedělali chyby. A k tomu slouží i jakési "samostudium" Wiki, kde jsou podrobně a troufám si říct i laicky pochopitelně, popsány návody, rady a mnoho dalšího  ;)
PS: hrachovou polívku taky neuděláš tak, že nasypeš hrách do hrnce a čekáš, až se to nějak udělá samo nebo někdo přijde a udělá to za tebe...

5
Internet a sítě / Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« kdy: 11 Listopad 2014, 10:49:01 »
A jsme u toho, proč vznikl tenhle topic  :D
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=72970.0

7
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 11 Listopad 2014, 10:41:10 »
Surfovat, používat internet jsem myslel a při používání se mnohdy holt používá i vyhledávání - na každém informačním serveru je toto políčko a když takový člověk hledá film XY ke stažení zdarma nebo slevněné pobyty na horách a mnoho dalšího, tak ho prostě použije, není pravda? A co mu brání, aby si stejným způsobem vyhledat termín "partition" nebo "terminál"???

8
Internet a sítě / Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« kdy: 11 Listopad 2014, 10:30:50 »
A proč zase zakládáš duplicitní témata??? Myslím, že už za ty roky, co jsi zde na fóru pečenej vařenej, bys mohl použít políčko vpravo nahoře vedle nápisu Ubuntu, kde je jasně napsáno "Vyhledávání" nebo použít třeba Wiki, kde je příslušná sekce!

9
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 11 Listopad 2014, 10:25:57 »
Ano díky Google a Wikipedii, lze zjistit hodně info. Ale 90% uživatelů PC jsou tak líní cokoliv hledat, protože chtějí výsledek teď hned a tady.

Jasně, těch 90% neumí surfovat, neumí číst zprávy a články na Novinkách nebo iDnes, nehledají různé slevy a něco zadarmo, písničky, filmy, jména kámošů na FB atd. To je prostě blbost, cos tu napsal. Tohle umí i důchodci a už dokonce i malé děti ve školkách, kterým rodiče koupili tablet, aby měli klid od potomků (že si takový dítě neumí ani zavázat tkaničku, to je jiná věc ;) )...
Já si stále myslím, že to jen pohodlnost - hodit dotaz na fórum a chci hned odpověď. Že se jim dostane ve velké většině odpovědi, kde MUSÍ použít vyhledávání nebo kde je odkaz na řešení nebo kde MUSÍ použít terminál a dát z něj výstup, tohle berou jako šikanu a opovrhování???
My nechceme předělávat windowsáky na linuxáky - to je jejich boj. My se zde snažíme pomoct, ale házení hrachu na zeď je mnohdy zbytečné a někdy to prostě dáme najevo. Ten který člověk musí mít snahu a musí chtít, pokud se rozhodl jít do svobodného operačního systému. Nic jiného mu totiž nezbývá než: "Učit se, učit se a učit se."

10
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Minimální HW pro U14.04
« kdy: 11 Listopad 2014, 10:11:12 »
Ne  ;)

11
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 11 Listopad 2014, 10:07:58 »
Dělat z linuxu systém, jehož uživatelé by měli být schopni  popsat svůj HW, znát terminál, partition, usb nebo různé typy síťových připojení, není úplně optimální. Utvrzuje to případné zájemce v tom, že je to systém pouze pro nerdy.

Nesouhlasím! Každý, kdo si nakupuje počítač nebo notebook je schopen si ze stránek prodejce okopírovat technickou specifikaci. Že někdo neumí popsat svůj HW považuji v dnešní, moderní době za naprostou lenost a ignoraci.
Terminál je jedním ze synonymů unixových/linuxových systémů a pomalu v každém dotazu je tazateli doporučeno/řečeno/směrováno k použití terminálu. A Terminál je v každé linuxové distribuci, mnohdy na předním místě v menu a je pojmenovaný (světe div se!) velice jednoduše: "Terminál".
Partition/diskový oddíl - zde to je složitější, lze samozřejmě komplet distro nainstalovat na jeden oddíl a nestarat se.  Ale pojem diskový oddíl a disky používají všechny operační systémy!
USB a typy síťových připojení - to je snad samozřejmost, tyto znalosti mají už malé děcka, které vlastní mobilní telefon nebo koompaktní fotoaparát.
Takže si myslím, že tyto znalosti nikoho neutvrzují, že je linux jen pro nerdy nebo geeky, protože tohle jsou základní, elementární znalosti v dnešním, počítačovém a internetovém věku. Navíc získání znalostí o těchto pojmech je velice triviální až směšné - napsat do Googlu dané slovo...

12
Internet a sítě / Re:xubuntu-nefunguje kabelový internet
« kdy: 10 Listopad 2014, 21:17:59 »
Co znamená pingneš ?
To metric jsem nakonec obešel jinudy, kde to nechtělo, tak ho tam skusím zadat.
UTFG http://cs.wikipedia.org/wiki/Ping

13
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 10 Listopad 2014, 19:41:25 »
... jako by spolkli celou Wikipedii i s Googlem dohromady ...

Jo Marpe, právě jsi popsal problém, který tíží lidstvo od té doby, co začali dorůstat puberťáci :)
Akorát v dobách nedávných to byla třeba hudba, vlasy, názory ... to máš těžký, mládí je vždy "chytřejší" než "rodiče"

Co se blbých dotazů týče, nemyslím si, že by vedla cesta přes nějaké mazání, nebo strohé konstatování UTFG!
Bohužel za tím tuším mravenčí práci moderátorů a ostatních uživatelů, kteří jsou schopni poradit. Snad by stačilo jen napsat "Hele, už se to úspěšně řešilo tady, máme to doknce i na wiki tady" - téma zamknout a časem třeba uklidit do /dev/null

Stačí dávat odkaz a "doušku" RTFW [Read The Fucking Wiki] ;)  ...jenže tohle není cesta si myslím. To by se mohlo na každej "blbej" dotaz odpovídat jen krátce RTFW a kam bychom se dostali? Že by nás obviňovali z povýšenectví a nadřazeností... Chce to najít dobrej styl, cestu.

14
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 10 Listopad 2014, 18:37:33 »
Myrmica: to by bylo fajn, kdyby to ale fungovalo... Chodím na fórum každý den a snažím se samozřejmě hlavně "pomáhat a chránit"  :D
Ale když ten člověk prostě ignoruje nejen mé skromné a dá se říct BFU rady (nejsem na takové odborné linuxové úrovni jako třeba NTZ nebo Franta Zatloukal a další), ale i rady fakt odborníků a stále si mele svou?
Každopádně si myslím, že řádná osvěta a vedení nováčků směrem k získání znalostí, tj. k naší Wiki je správná cesta. Bez toho se prostě ten člověk nenaučí, i já se takto učil a hltal rady Jendise, Vojty a mnoha dalších, kterým je bůhvíkde konec a každopádně jsem jim za to vděčný, když mě doslova seřvali, postavili do latě a nasměrovali na Wiki nebo na řešení, které zde na fóru již bylo.
Ale já moc dobře vím, co je pokora, co jsou autority a kdy se má držet huba a krok - byl jsem na dvouleté ZVS, pak dlouho u armády a policie a dalších bezpečnostních složkách - to mě naučilo výše popsané vlastnosti.
Brzy mi bude 50 let, kluci zde z fóra, co mě znají osobně, ví, že nejsem žádnej zelenáč, ale na druhou stranu ani linuxovej guru, jednáme vůči sobě jako rovný s rovným, nikdo se nepovyšuje a nechytračí. A spousta mladých, myslím skoro kluky v pubertě a tak kolem této doby, se zde chová, jako by spolkli celou Wikipedii i s Googlem dohromady. A mají špatný přístup... To je vše  ;)

15
Obecná podpora / Re:Prosím, naučte se číst, přátelé!
« kdy: 10 Listopad 2014, 11:55:29 »

Ano, protože ti, kteří si nepřečtou ani wiki nebo pravidla fóra (nechce se jim, nepotřebují, whatever) si určitě koupí a následně přečtou knížku... Knížka je dobrý nápad pro lidi, které to zajímá, ale ne pro ty, kvůli kterým Martp zakládal toto vlákno...

A jsme zase u toho zakladniho. Co vlastne chce Marp resit?

1. uplne eliminovat blbe dotazy zacatecniku?
2. donutit zacatecniky, aby cetli Wiki nez se zacnou blbe ptat?
3. donutit zacatecniky, aby radeji jejich problemy resil nekdo zkusenejsi a neotravovali tady?

Ani u jedineho bodu neni jasne jak to spolehlive resit, pokud to vubec nejake reseni ma?

Knihu jsem doporucil proto, protoze moje osobni zkusenost je takova, ze knihu si zacatecni prectou nebo aspon prolistuji pravdepodobneji nez Wiki. Nevim cim to je, ale mam tuhle zkusenost.

Donutit začátečníky, aby NEJPRVE četli, POTOM se ptali a až nakonec experimentovali (snažili se nainstalovat cokoliv bez žádných teoretických a praktických zkušeností), ale HLAVNĚ aby nebyli líní, namyšlení, uražení a nepletli si Windows s Linuxem. Tím lze docela eliminovat opravdu blbé otázky a řešit něco, co je zde tisíckrát popsáno. Stačí ti to takhle nebo tě baví řešit blbosti?

16
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Nelze spustit LibreOffice
« kdy: 10 Listopad 2014, 11:06:01 »
A není jednodušší smazat configy v
Citace
/home/tomas/.config/libreoffice/4/user/extensions
a v Synapticu dát přeinstalovat libreoffice???

17
Obecná podpora / Re:Oprávnění
« kdy: 09 Listopad 2014, 17:38:43 »
Stále bych rád znal odpověď na mou otázku. Co je na příkazu sudo nautilus nebezpečného?

Jestli se nepletu, tak bydlíš někde v cizině. Takže jestli to stačí anglicky : http://askubuntu.com/questions/11760/what-is-the-difference-between-gksudo-nautilus-and-sudo-nautilus
Nebydlí, bydlí v Praze a na LinuxDays jsme si dali pár piveček a super pokec  :D

18
Obecná podpora / Re:Oprávnění
« kdy: 09 Listopad 2014, 17:34:28 »
Stále bych rád znal odpověď na mou otázku. Co je na příkazu sudo nautilus nebezpečného?
Můžu odpovědět já??? Vůbec nic, i když je lepší si doinstalovat gksu a používat
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus  ;)

19
Podpora přenosných počítačů / Re:Jakou distribuci?
« kdy: 09 Listopad 2014, 17:30:26 »
Jasně. Čistá instalace po formátu HDD.
Nebudu se s tím trápit, večer nahodím Kubuntu 14.04 a uvidíme. Při nejhorším se zase ozvu (což předpokládám, že k tomu stejně dojde).  ;)
Člověče, na tu šunku nahoď max. XFCE neboo LXDE!!! To jest Xubuntu nebo Lubuntu a vzhledem k tomu, že jde o notebook v hodnotě cca 500,-Kč, tak tam dej LTS verzi 12.04.5!!!

20
Obecná podpora / Re:Uzamčený disk
« kdy: 09 Listopad 2014, 17:28:37 »
A nemá náhodu disk uzamčený v biosu? U nějakého notebooku myslím u asusu jsem to viděl.
Když tam dává 2x stejný 16místný heslo??? To na uzamčení v BIOSu nevypadá... leda by používal 16 místné heslo všude a vždycky  ;)

21
Podpora přenosných počítačů / Re:Jakou distribuci?
« kdy: 09 Listopad 2014, 17:18:14 »
Nyní mám Kubuntu 12.04.5 LTS. Mám obavy, že by novější distro (14.04) už nejelo tak svižně.
Chlape, předevčírem jsi psal kolem 22:50, žes nainstaloval Lubuntu  :D... teď mě napadá: instaluješ vždy na kompletně formátovaný disk? Nebo dáš jen nahradit? Znám tady experty, kteří mají na základní distribuci nainstalováno cca 6 různých pracovník prostředí a pak si tady stěžují, že jim tamto či ono nefunguje a není jim rady a pomoci...

22
Podpora přenosných počítačů / Re:Jakou distribuci?
« kdy: 09 Listopad 2014, 17:07:15 »
Nyní mám Kubuntu 12.04.5 LTS. Mám obavy, že by novější distro (14.04) už nejelo tak svižně.
Takže u Kubuntu změň "gedit" na "kate"... Alespoň základní, elementární znalosti OS Linuxu a desktopových rozhraní bys měl znát, existuje strýček Google a teta Wikipedie, tak se je nauč používat, ok?

23
Podpora přenosných počítačů / Re:Jakou distribuci?
« kdy: 09 Listopad 2014, 16:44:37 »
Chyba bude asi v nastavení alsa mixeru. Já odebírám pulseaudio vždy,po každé instalaci jakéhokoliv distra, ale nepoužívám vícekanálový zvuk.
Prosím, nezatěžuj začátečníka takovými radami! Já ti nevím, já instaloval X distribucí na X notebooků a PC a NIKDY jsem nemusel odebírat pulseaudio a vše fungovalo "Out Of The Box"...

24
Podpora přenosných počítačů / Re:Jakou distribuci?
« kdy: 09 Listopad 2014, 16:30:10 »
Ještě jsem stihl toto:
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
Výsledek:

Kód: [Vybrat]
sudo: gedit: command not found

A co máš vlastně po tolika pokusech nainstalováno?
Gedit je textový editor pro Gnome, pro KDE je to zase Kate, pro XFCE je to Geany nebo Leafpad. To znamená, že v KDE prostě gedit nespustíš, protože tam není  ;)

25
Podpora přenosných počítačů / Re:Jakou distribuci?
« kdy: 09 Listopad 2014, 16:04:33 »
Zvukovka vypadá na standardní typ od AMD/ATI, nebude to spíše HW závada???

Stran: [1] 2 3 ... 79