Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Nabídka školení

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marp

Stran: [1] 2 3 ... 82
2
Internet a sítě / Re:Ako zistim verziu flashplayeru?
« kdy: 09 Červenec 2015, 17:47:11 »
Zdravim, nedavna kriza flash playera prinutila update.

Rad by som zistil aku verziu flash playera pouzivam. Nie som si 100% sure ci som updatoval uspesne.

Nejake napady? Vopred dakujem.
Jednoduché >>> Synaptic >>> vyhledat >>> flashplayer a tam je verze, popř. kliknout na Získat přehled změn  ;)

3
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:automatická úprava fotek
« kdy: 19 Červen 2015, 18:28:00 »
Na rychlé úpravy používám Picasu. Je sice pod wine, ale zatím nic lepšího (rychlost, výsledky) jsem nenašel.
Picasa je i pro Linux, nebo se mýlím???

4
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:automatická úprava fotek
« kdy: 19 Červen 2015, 18:22:41 »
Ahoj, potřeboval bych nějaký program, který bude umět jednoduše "retušovat" obrázky. Používal jsem picture project na windows a to se mi líbilo. Otevřel jsem složku s fotkama, dal automatické doladění, nebo jak se to tam nazívalo a ono to udělalo optimální vyvážení barev, jasu, retušování kouře a tak. A buď to bylo dobré, nebo to šlo ručně snadno doladit. Nejde o profi práci s fotkami, prostě jen vylepšit nepovedenou fotku. Asi to neumím správně popsat, ale doufám, že někdo pochopí, co myslím. Stáhl jsem si do ubuntu gimp, ale nemohu tam nic najít a ani v jiných programech, co jsem zkoušel. Neví někdo jak na to?
Nějak nechápu smysl hromadné retuše fotek. jako máš třeba album se 100 fotkama a nějakým mechanismem je chceš hromadně třeba doostřit, upravit hitogram, upravit světlost??? To je přece naprostý nesmysl. Každá fotka je jiná a potřebuje jinou retuši a některé nepotřebují retušovat vůbec a tou hromadnou retuší bys třeba ty dobrý fotky jen zkazil. Vím o čem mluvím, aktivně fotografuji a upravuji/vylepšuji fotky, ale jen ty, které to potřebují. Špatné fotky rovnou mažu, ale člověk to fakt musí dělat jednotlivě. Nafotíš třeba 900-1000 fotek a z toho je použitelných 20-30!!! Na jednoduché doostřování, barevnost, histogram ap. používám gThumb, na složitější věci GIMP. Ale třeba pro hromadnou změnu velikosti fotek je ideální rozšíření do Nautila - image-converter.

5
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Problém s W7 a ubuntu
« kdy: 14 Červen 2015, 07:19:08 »
No, když ti nenaběhne Recovery mode, tak je něco špatné a asi jsem vůl, když si myslím, že jde o chybu mezi klávesnicí a židlí  ;) tak přeji mnoho štěstí v hledání po různých fórech a na gůglu. Já jsem sice vůl, ale jediné, co je nejjednodušší,  je přeinstalovat to...

6
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Problém s W7 a ubuntu
« kdy: 13 Červen 2015, 21:44:13 »
A jak ho změním? našel jsem že to jde v režimu RECOVERY MODE kterou si vyberu v grubu...ale když jí vyberu, tak počítač vypíše dva řádky a konec....pět minut, deset minut a pořád nic....jak jinak to mám změnit? nebo jak dlouho čekat aby ten recovery mód naběhl?
Pokud nenaběhne Recovery mode, tak je to špatně! Je to na celkovou přeinstalaci! Při původní instalaci nebo v poinstlačních krocích, kdy nebyl třeba brán ohled na rady nebo si člověk nepřečetl Wiki, tak je to špatné. Spousta lidí se domnívá, že jsou chytřejší než ti, co jim dávají dobře míněné rady a pak to takto dopadá.
Osobně jsem se nesetkal dodnes s problémem doinstalovat Linux k Windows a aby vše fungovalo, jak má. Je to asi tím, že jsem byl pokorný, učenlivý a bral rady zkušenějších jako dogma. Vždy se mi to osvědčilo.

7
A pozadí samozřejmě  ;)

8
Trošku to oživíme, co? Pochlubte se, jak máte vymazlenej desktop  ;)
U mě:
Debian 8 Jessie, Gnome Shell 3.14.1
GTK+ = Zukitre
Icons = Compass
GS = Glassfull (moje vlastní téma)
Fonts = viz screenshot

9
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:výběr ntb.
« kdy: 16 Květen 2015, 20:22:00 »
Díky, tak su zas klidný, trochu mě vystresoval Martin, jako administrátor, že lenovo rozhodně ne :).

Měl bych na vás ještě jeden dotaz, máte zkušenosti s nákupem bez OS, nebo kupujete s Win a potom přeinstalujete doma ? Měl jsem za to, že bez OS ušetřím, ale spíš mám pocit, že si připlatím, že to není tak běžné.

Ještě jsem zvažoval nákup v zahraničí na území EU, dalo by se tak ušetřit až 5tisíc, ale zůstanu u lokálních distribucí, přeci jenom se bojím problematické reklamace. Například v Británii mají často Lenova přímo s Ubuntu a u nás na to asi není trh.
Samozřejmě nákup ntb bez OS, proč platit Redmontu za něco, co nechci a hned bych to musel mazat???

10
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:výběr ntb.
« kdy: 16 Květen 2015, 10:59:46 »
Mám Lenovo a naprosto bez problémů, jakákoliv distribuce na tom běží ihned po instalaci, vč. intelácké grafiky a wifiny.

11
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 16:37:58 »
Mohu potvrdit problémy s instalací z USB flash disku, verzi 14.04.02 se mi z něho zatím nepodařilo nainstalovat. Ale ten samý obraz vypálený na DVD jsem nainstaloval úplně bez problému. (vím minimálně o dvou PC, na kterých to nešlo). Disk byl tvořen pomocí "Tvůrce spouštěcího disku", možná je problém způsoben tím, že na USB flash disku mám dvě partition-y jednu na data a jednu s instalací Ubuntu (jen  ta je bootovací).
Proč v tomto threadu systém nejde nainstalovat z DVD se mohu jen domnívat, ale sázel bych na HW problém (Vadná DVD mechanika, poškozené médium a pod...) nebo špatně stáhnutý obraz.
Aplikace Tvůrce spouštěcího disku v Ubuntu mi nikdy nefungovala dobře. jedině v Linux Mintu, ale tam jde o grafickou nástavbu právě příkazu "dd".
V Debianu používám pouze tento příkaz a vždy se ISO přenese bez nejmenších prblémů a vždy takový USB disk nabootuje. Jen je potřeba vědět, že se tím komplexně přepíše obsah flešky, včetně MBR.

12
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 16:33:12 »
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB?
HDD byl novej nepoužitej. Pak až po zkušenosti s Ubuntu 14.10, jsem tam v pořádku nainstaloval 11. verzi ( bez podpory a z CD co jsem měl ).
A jak bylo vytvořené USB?
Na Windowsu....
Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.
Až se dostanu do terminálu ( raději bych osobně pracoval v grafickém prostředí ) tak můžu zkusit pro verzi 14.10 s podporou jen 32-bit.

Na Windows v jakém programu?
Proč dávat verzi 14.10 s 9 měsíční podporou, když je lepší dát LTS verzi 14.04???
Jinak terminál lze spustit v Linuxu normálně v grafickém prostředí  ;) >>> viz obrázek

13
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 12:13:23 »
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.
Proto jsem zkoušel i Flash Disk, kde je rozdíl s tim, že to vůbec nic neukazuje ( černá obrazovka bez reakce )
A původní systém z HDD se spustí normálně? Aby se vyloučila HW chyba... A jak bylo vytvořené USB? Nejlépe se to provede pomocí dd, např.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdc s tím, že se složka s ISO otevře v terminálu.

14
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:DVD/Flash NE-instalace
« kdy: 15 Květen 2015, 11:07:53 »
Citace
Když dam BOOT z CD vypíše: No boot device available s možností bootování znovu, nastavení BIOSu a Diagnostika.
To vypadá na dvě věci... Buď je DVD blbě vypálené nebo je špatná mechanika.

15
Obecná podpora / Re:Ubuntu – velké zklamání
« kdy: 12 Duben 2015, 18:30:53 »
S takovým HW to je naprostý nesmysl! Jestli tam není ta známá chyba mezi klávesnicí a židlí... Provozuji Linux na notebooku Lenovo již spoustu let, nyní Debian 8 Jessie (a měl jsem i nejnovější Fedoru 22, Linux Mint 17.1 nebo Ubuntu 14.10) a naprosto bezproblémový OS, rychlý, spolehlivý, čitelný.
Vrať se k Windows, nejlépe ke skvělé verzi 8.1  :D a zapomeň na Linux, když si po pár měsících zkoušení ztěžuješ. Když to neumíš nastavit a pracovat v tomto OS, tak je to zbytečná práce!

16
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 08 Duben 2015, 07:10:03 »
Šachy, že jseš paranoidní neznamená, že po tobě nejdou  :D :D :D

17
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 07 Duben 2015, 16:02:41 »
Tak už kvůli tomu bych se na ten problém vykašlal... Dříve jsem taky používal dualboot s W7, ale NIKDY by mě nenapadlo instalovat nějaký "antivirus pro linux" do Linuxu, abych prohlédl disk s W7. Od toho jsem měl přímo antivirus od MS pro W7 (nyní je to tuším Defender). 
Pokud ani antivirus pro Windows neochrání Windows, tak je načase popřemýšlet, jestli ty Windows skutečně potřebuješ a jestli tě baví furt skenovat a zpomalovat počítač kvůli blbým virům. Jestli skutečně nepoužíváš specializovaný SW (v řádu desítek či stovek tisíců) a tudíž se neobejdeš bez Windows, pak popřemýšlej o silném a drahém antiviru, když už jsi schopen investovat do SW.
Pokud nepoužíváš žádný sotisfikovaný SW, pak je na čase popřemýšlet, jestli ty Windows SKUTEČNĚ nutně potřebuješ, nebo jestli není právě vhodnější Linux a open-source SW, kde ti nehrozí žádné viry a další nesmysly, které jsou pro Windows.
Tohle dilema jsem řešil před léty, kdy jsem si ještě rád zahrál nějaké ty FPS a byly jen pro Windows. Dnes, kdy existuje Steam a moje hry tam jsou i pro Linux, tak Windows u mě nadobro skončil jako zbytečný malware  ;) Už dva roky jedu jen a pouze na Linuxu a zvládám s tím vše - práci i zábavu.

18
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 06 Duben 2015, 15:49:59 »
Avastem jsem si chtěl projet oddíl s nainstalovanýma Windowsama a najít vir tam...
Jinak je to vše moc hezké, ale můj problém to nevyřešilo
Tak proč nepoužiješ některý z webových antivirů? Není potřeba nic instalovat a prolítnou ti widle úplně stejně  ;)

19
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:avast problém
« kdy: 06 Duben 2015, 15:37:36 »
Já bych citoval z naší Wiki:
"Proč není potřeba Antivirus:
Kromě toho, že virů pro Linux existuje pouze zanedbatelné množství, jsou zde další důvody, proč je antivirový program v Ubuntu zbytečností.

Instalace softwaru probíhá ze zdrojů:
Díky tomu, že naprostou většinu aplikací si v Ubuntu instalujete z ověřených zdrojů softwaru, neexistuje prakticky žádný způsob, jak si „omylem“ stáhnout a nainstalovat virus ručně.

Oddělení účtu administrátora:
Uživatelé a oprávnění jsou v Ubuntu nastavena tak, že běžné úkony děláte pouze s omezenými oprávněními a tedy případný vir, který byste mohli „chytit“ při brouzdání po síti, nebude mít dostatek oprávnění k tomu, aby se dostal k systémovým složkám a voláním, protože k nim ani vy, jakož obyčejný uživatel nemáte přístup.

Malé rozšíření Linuxu:
Ano, malé rozšíření Linuxu, které je zároveň jeho největším problém, je v tomto případě neocenitelnou výhodou - „vývojářům“ virů se jednoduše nevyplatí vytvářet vir, který obsáhne pouze několik procent trhu.

Otevřený zdrojový kód:
Ačkoli se může zdát, že fakt, že tvůrci virů mohou prohlížet zdrojový kód a hledat v něm chyby, je spíš problémem, opak je pravdou. Otevřený kód mohou prohlížet stovky programátorů, kteří snáze naleznou (a opraví) více chyb než uzavřená skupiny (byť plně profesionálních) tvůrců uzavřených řešení.
Svoboda a otevřenost Linuxu přináší i další výhodu - případné šíření virů může být zastaveno velmi rychle po jejich odhalení, protože zkušený administrátor nemusí čekat na opravu, ale může si díru v systému provizorně uzavřít sám."

20
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Problém s fórem
« kdy: 05 Duben 2015, 08:45:48 »
taky nevím, co bylo, ale jak tak koukám, tak avatary má každej vzhůru nohama... třeba to je záměr  ;)

21
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:Xubuntu: Winamp?
« kdy: 09 Březen 2015, 22:00:55 »
Ahoj, dá se nějak nainstalovat přehrávač Winamp na Xubuntu? Případně mi doporučte nějaký obdobný hudební přehrávač, děkuji.
V XFCE je Exaile jako nativní přehrávač a doinstalovat lze Xine nebo Xfmedia, založený na Xine. Xine je hodně podobný Winampu.

22
Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot a starší / Re:Instalace Skype na 10.04
« kdy: 07 Březen 2015, 22:20:40 »
Doporučuji přeinstalovat starou verzi (nepodporovanou!!!) Ubuntu a nasadit nejnovější. V této oblasti (IT a technologie) je nutné být v reálu a nezůstávat v minulosti... To by potom byl celý vývoj zbytečný a mohli jsme v klídku běžet na MS DOS, Windows 3.1 nebo na Linuxu 1.0 a být 100 let za opicemi...

23
nevyhovovalo mi Unity a podivné náhrady. chvíli jsem používal Mint - dobrý. v lednu jsem přešel na UbuntuMATE založeném na 14.04. Jednu instalaci mám novou (náhrada za Mint) a druhou povyšovanou z Ubuntu 10.04 -12.04 -14.04. Plná spokojenost, repozitáře fungují, nenarazil jsem na potíž ani při dotazech zde na foru. stále to je Ubuntu :-)
Ahoj,
je to tedy skutečně tak, že ten MATE je prostě pokračováním GNOME 2, jak jsem někde četl a tedy na tom funguje GIMP, ale i jiné programy a applety, co fungovaly normálně na 10.04? Jde mi především o to, jestli MATE není jen náhražka, jako např. ten výše zmíněný mód v Unity, nebo plnohodnotný GNOME 2 - zkušenost uživatele (Tebe) je k nezaplacení :-)
Mate je NÁHRADA za zastaralý Gnome 2! Nic víc. Tedy ne "nějaká náhražka" ale plná náhrada, která ovšem využívá moderní knihovny. Plnohodnotné Gnome 2 je už minulostí (už několik let tu máme Gnome 3), asi tak stejně jako Windows XP, které vyšly před 14ti lety  ;) Ale nic ti nebrání si sehnat Ubuntu 8.04 nebo 10.04, na netu si odkaz na ISO najdeš. Jen budeš mít 7 nebo 5 let starý systém bez důležitých bezpečnostních aktualizací a bez žádných aktualizací. Prostě starej, neaktuální systém...

24
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:Program na zmenšování fotek
« kdy: 06 Březen 2015, 08:53:49 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat jakej nejlepší program by jste mi doporučili na hromadné zmenšování fotografii. Potřeboval bych to na miniatury do galerie na web. Díky za radu!
Nejjednodušší a propracovaný je samostatný plugin do Nautila > nautilus-image-converter > stačí nainstalovat v Synapticu a po restartu Nautila se objeví v kontextové nabídce po kliknutí pravým myšítkem na obrázek nebo celou kolekci obrázků. Lze tak hromadně zmenšovat fotky na pár kliků  ;)

25
Super gratuluji a obdivuji vytrvalost.

ps: ČP je katastrofa, když mi nějaký obchod nenabízí jinou možnost a zboží nabízí i jiný obchod tak si to raději koupím jinde, ale je pravda že konkurenci moc nemáte tak co :D
Zkus www.zasilkovna.cz
Už jsme minulý měsíc uzavřeli smlouvu s DPD + jejich výdejní místa. Za chvíli ta možnost dopravy přibude  ;)

Stran: [1] 2 3 ... 82