Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
World of Warcraft

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Gmisiycs

Stran: [1] 2
1
Pomoc s hardwarem / Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« kdy: 23 Leden 2019, 12:01:54 »
Resultát je: pak to má cenu.

Něco shoří dřív, a zbytek se použije do nového stroje. Jinak nemá moc smyslu valit SSD do 32-bitu a myslet si, že jsem něco zachránil. Lze využít toho, že teď mám k dispozici litr, no tak koupím SSD, příští měsíc budu mít 3litry, tak koupím repas.

EDIT: Toto moc dobře znám. Také se často věnuji "zbytečným" věcem, protože se chci něco naučit, nebo něco dokázat, příp. sám sobě něco dokázat. Jen houšť a nezapomeňte nás informovat o úspěších i neúspěších. Předem díky.

2
Pomoc s hardwarem / Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« kdy: 23 Leden 2019, 11:16:43 »
SSD je prý poznat i na SATA 3 Gbit.  odhadem to udělá 20% zrychlení. HDD na rychlost SATA 3 mírně nedosáhne, zůstává volný limit, který SSD hravě vyplní.

Mne by ale zajímalo, proč stále lpíte na starých strojích a nekoupíte novější, čím nemyslím supernový. Slušný NTB, tzn. i herní, za 8 tisíc se dá sehnat do 14 dní. Slušný NTB pro kancelářské účely do 4 tisíc se dá sehnat do několika minut (možná i do 3 tisíc). Desktop/minitower také na repasech během jediného dne a může být (když se zadaří) i za litr. Vím, o čem mluvím, protože jsem byl v situaci, kdy jsem přišel o PC a odpoledne jsem měl nový za 3500, + monitor + klávesnice + myš + windows7, jako třešinka na dortu bylo, že mi ho přivezli domů, tak mě to stálo kafe navíc pro řidiče.


3
Pomoc s hardwarem / Re:Srovnávací test disku
« kdy: 22 Leden 2019, 13:07:05 »
BIOS, ta lemra tam nejspíš nedělá vůbec nic. Jestli náhodou nečeká 10 standardních sekund na případný stisk tlačítka. Bootchart neznám-neumím.

4
Pomoc s hardwarem / Re:Srovnávací test disku
« kdy: 22 Leden 2019, 11:19:35 »
Modrá -rychlost čtení.
Zelená - přístupový čas k disku/datům.
Je to popsáno na obrázku.

Jestli je disk kompletně v pořádku naznačí S.M.A.R.T. Ověří např. TESTDISK. Při použití Testdisku je disk obvykle zcela smazán.
Rychlost startu se mi zdá nízká, ale nevím, co všechno tam startuje. Pokud jde o čistou novou instalaci, nelíbí se mi to. Ale snad se k tomu vyjádří někdo znalejší. Podle mne by nová instalace měla naskočit okolo 30s. Asi bude záležet na více věcech, jak naznačuje TIBOR. Na starém HP620 mi Widle startovaly 7 minut, Linda 2:20, Na PackardBell-u PSW50 (Intel I3) mám stejné časy startu jako COMPAQ, WIN neověřím-nemám.

5
Nejsem takový odborník, tak promiňte možná hloupé dotazy:

Je možné nainstalovat na 64 bit HW UEFI 32 bit OS (Linux Mate)?
Je možné na HW UEFI nainstalovat a spouštět OS z flešky?
Je možné "zkušební OS" z flešky přenést na HDD (gparted kopie oddílu) a používat takto i v 64 bitu? (samozřejmě grub upravím).
Proč některé flešky nejdou na 64 bitu naformátovat na ext4? Fat jde, ext3 na 32 bit také.

Díky.

Vím jen něco k bodu 2. Mám tu NTB HP 620, sice prastarý, ale už s UEFI. Je to jeden z prvních 64bitů. Tak je starý. Na něm jde všechno, a sice bez jakýchkoliv změn těch speciálních nastavení. Prostě jsem do něj vrazil flašku, zmáčkl F12 a zvolil boot z Flašky. Za půl hodiny na něm bylo Ubuntu.
Něco k bodu 3. Nevím, proč to je, ale vím, že to je. Jednu takovou flašku mám a nejde z ní vůbec udělat bootovatelnou. Resp. jde, ale instalačka se začne načítat a chcípne. Je jedno, jaký FS na ni narvu. Asi chyba v Matrixu.

EDIT:
Teď mne napadlo, jestli ta mrcha nemá 32-bitové vniřnosti...

6
Kurvítka jsou nápadem i řešením výrobců, EU s tím nemá nic. Jediná pravá (skutečná) známá směrnice o elektronice, podporující konspirátory je z Británie, o povinných backdoorech na elektronice prodávané v GB od nějakého roku (nepamatuji ten rok). Ani nevím, jestli byla definitivně ratifikována.

Promiňte WEST-e, ale konspirační teorie neřeší současné potřeby COMPAQ. Ten potřebuje radu k dilematu: "Být, či nebýt 64. bitový.". Teď.

7
=> stejně a spolehlivě i po aktualizacích. Pro mě je asi lepší dát všude 32 bit, ne?
Presne tak.

A budoucnost? - jen řečnická., protože toto řešení je již zahrnuto v oodpovědích výše.

8
Tady je vhodné poznamenat, že mé vyjádření znělo radikálně, ale Ventero to uvedl na správnou míru. Skutečně jsem se jim nesmál, to jen v duchu. Ve skutečnosti to vypadalo cca takto (a u každého zákazníka jinak):  "No, víte, my už jsme přešli na 64bit, protože ty stroje jsou výkonnější a jednou budou stejně všechny 64 bit. Tak jak to vyřešíme? Víte co? Skočím koupit jeden starý komp na komunikaci s Vámi pane "*Nedvěd, Václavík ... atd.*" a do zítřka Vám to nějak zpracuji". Druhému zase: "No, víte, my už jsme to opustili, ale syn má doma ještě tenhle STARÝ typ, tak tam šoupnu Offisy a zítra to budu mít v tom Vašem formátu".

Takto nějak jsem tedy přesvědčil lidi. Sami v sobě se zastyděli, popř. si uvědomili princip technického pokroku v této civilizaci.

O tom všem však Váš původní dotaz nebyl. Každý jsme v jiné situaci a někdo může rýpnout, jiný ne. Vás zajímá kompatibilita starých a nových dat. Tady skutečně platí jen ověření funkčnosti právě těch pitomých Ofisů 32 vs. 64 - a podle toho degradovat 64bity na 32, pokud je to nezbytně nutné.

Určitě je možné zákazníky alespoň přesvědčit o vhodnosti Libre Office, jenž tento problém údajně nemá, a tím simulovat před jejich zákazníky, že jsou již moderní, 64-bitoví. Anebo jiný způsob. Vím, že to není jednoduché. Ale jak jsem psal, tenkrát jsem bitvu vyhrál. Lze to i dnes. Vývoj nezastavíte. I Rapsbery (či jak se jmenují) budou jednou jen 64bit a nebude důvod vyvíjet OS-ka pro 32bit. Jednou i 64 bude plečka a tento topic nevzbudí sympatie, jen úsměv.

9
Jj. To je fajn.
Nějaký ten výsledek (pana Javůrka) by snad mohl napovědět, co s tím.

10
http://www.lpsoft.cz/kontakt.htm
PodporaIng. Jan Javůrek

V rámci uživatelské podpory Vám pomohu při potížích s PROFITem nebo s jeho nastavením. Upozorňuji, že neposkytujeme ekonomické nebo daňové poradenství.

Před kontaktováním podpory si připravte výstižný a srozumitelný popis Vašeho problému, vhodné je zaslat e-mailem otisk obrazovky.Telefon: 728 201 276E-mail: podpora@lpsoft.cz

11
Díval jsem se na stránky PROFIT-u. Sami píší, že funguje na Lindě přes Wine v obou verzích. Takže za mne: Vytvořil bych pár zkušebních dat (případně vzal hotové staré soubory) z 32 a přezkoušel na 64-bitech. Nejen v profit-u, ale u všech fičur co používám. Pokud by to nešlapalo, gůglil bych a dal to do cajku. Pokud by to šlapalo, všechny 32bity by letěly oknem. Stejně jsou deprecated. Jak dlouho je ještě udržitelná stará plečka v dnešní době? Ještě rok? Na repas stránkách bych nakoupil za dvojku kus. K nim LED monitory. Před pár lety jsem spočítal, že v domácnosti se na spotřebě zaplatí LED oproti CRT za rok a půl, pokud jede TV nonstop, jako u nás. LED oproti LCD za 3-4 roky. To je jen elektřina a navíc v domácnosti, kde byla tehdy za 4Kč a ve firmě jsem měl necelých 7 Kč za kWH. Dnešní ceny neznám, již nepodnikám. Přesto bych se 32bitů zbavil nejrychlejším možným způsobem.

12
Obecně má pravdu JUWA. Ne však u MS-Office. 64-bitová verze opustila některé formáty souborů, pokud jsem to před lety správně pochopil. Vážně se mi to nechce, hledat. Prostě 64 a 32 bit je v Office i o použitelnosti starých vs. nových dat na starých vs. nových strojích.

Takže si dohledejte histočlánky o přechodu z office 32 na 64 a podle toho, zda se Vás to týká se rozhodněte.

Znovu tedy, JUWA má recht až do doby, kdy narazíte na tento speciální druh nekompatibility. Pak se musíte rozhodnout sám. Pokud tyto staré formáty dat stále používáte, asi by jste měl mít všude 32-bit instalace. Slovo "ASI" je důležité. Tyto zastaralé "věci" používáte kvůli zákazníkům, kteří ještě jedou na 32-bitech. Chudý zákazník Vám vážně vydělává?

Popřemýšlejte sám. Za sebe mohu říci, že bych do toho hovna klidně šlápl, protože jsem to svého času udělal. Zbytek jsem okecal v telefonu, s nádechem výsměchu na chudou firmu, co si nemůže dovolit novější stroj, alespoň jeden, pro pana říďu.  ;D ;D ;D ;D Nerad nadužívám smajly, ale je to Windows nostalgie a jeden z bojů, které jsem vyhrál já.

13
Stránky K/X/Ed/Ubuntu.cz / Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« kdy: 19 Leden 2019, 19:37:53 »
Děkuji Vám, že pro Nás něco děláte.

  Času nemaje, ač češtiny fanda a překladatel občasný, nepomohu s překlady, jenž jsou bídou současného Linuxu více, než Linuxů nedávných (zřejmě pro nedostatek lidských zdrojů, nikoliv kvalitativně). Terminologie anglické neznaje, nemohu překládati návody a programová menu. Snad jen z části.
  Snad bych sem<->tam přispěl do wiki, jenže přihlášení neexistuje. Snad bych mohl někdy něco pro wiki sepsati a osobě veskrze zodpovědné předati, by si s textem mohla ... cokoliv dělati.

To je všechno v kolonce "Snad", zejména z časových důvodů.

  Tudíž jsem sedl nad problém, kdy jsem si definoval definici definitivního možná. Má nabídka musela by býti jiná, než čas polykající. V té zlé době, cca minutové střízlivosti, stavu hodného naprostého opovržení, mne tedy napadlo, že ač sám volným časem nedisponuji, tak můj server jej má sdostatek. V tu chvíli jsem si to propojil s problémy s obrázky zde na fóru.

Takže nezdržujme, nabídka zní: prostor na obrázky. Jsou-li jiné potřeby Ubuntu.cz, které by se daly na mém serveru realizovat, jsem jedno ucho.  Zatím by bylo k dispozici okolo 0.5 TB na data. Letos se budou navyšovat kapacity i rychlost připojení, proto slovo "zatím".

14
Jak psal kolega výše plus

... velikost RAM. Pod dva GB již může nastat problém, pod 1GB problém nastane. Jde o přesun dat do swap a zpět, kdy nevěřím, že Linux už umí využívat SSD rovnou jako RAM (a asi to není ani žádoucí, kvůli životnosti SSD). Každopádně při swapování je tam součet časů na přesun dat.

Možná i další technická omezení, které mne nenapadají z hlavy. Z principu je každý řetěz tak pevný, jako jeho nejslabší článek.

15
64-bitová architektura umožňuje vytvořit delší adresy.
Kód: [Vybrat]
Př.:
8-bit (1 Byte) 11110000
9-bit          111100001

Nejde o to, že je adresa o jeden bit delší, ale je především 2x delší.

Lépe je to vidět v porovnání dvojková versus desítková soustava:
1 bit
0=0, 1=1
2 bity
00=0, 01=1, 10=2, 11=3
3 bity
000=0, 001=1, 010=2, 011=3, 100=4, 101=5, 110=6, 111=7
Tedy je vždy dvakrát delší s každým bitem + 1.

Takže 64 bitová architektura umožňuje jak adresovat větší RAM, tak i soubory. Lidé zvyklí na AVIčka, jako na vrchol techniky jsou pak v pasti, když vidí Bluray v jediném souboru a ono to na 64-bitu funguje.

Druhá a neméně podstatná záležitost je větší množství strojových instrukcí, alespoň u Intel kompatibilních procesorů.

Ta druhá záležitost je důvodem, proč některé programy na 32-bit nefungují vůbec, tak první pak, proč nefungují některé programy správně.

Výhodou 64-bitu je i větší množství zpracovaných dat během jednoho "kmitu" procesoru. Jedná se ale víc o teoretickou záležitost, protože programátoři jsou velmi schopní lidé, kteří dokonale utlučou technickou výhodu jalovým kódem, popř. ještě navíc za využití objektového programování (pohodlné, ale objemné kódy).


Toto je technický základ. Při zamyšlení se nad tím, proč je lepší mít PC, než 8-bit z 80-tých let Vám pak jistě dojdou další skutečnosti, i jako neprogramátorovi. Např. vaše TV, její rozlišení a bitová hloubka barev ... a jak šel čas.

16
Programování pro GNU/Linux / Re:phpBB a novy info banner
« kdy: 18 Leden 2019, 18:32:00 »
Co vlastně potřebujete?

Pokud MySQL dotaz, pak neposloužím, objektové programování nesnášeje, nepřekonám odpor k úkolu, jít se ještě jednou v životě hrabat v jejich kódu.

Pokud potřebujete vzít obrázek a doplnit jej o nějaké prvky strojově, v neobjektovém PHP, pak bych o pár kódech věděl, neb jednu captcha tvorbu využívám na jisté doméně a na jiné zase doplňuji předpřipravené obrázky o čísla s rankigem.

Otázka zní, zda a co jste si schopen vytvořit sám, nebo zda potřebujete kompletní práci.
Ve druhém případě bych doporučil fórum PHPBB, kde se dají sehnat lidi na pluginy, či jak tomu říkají, prostě doplňkové kódy.

Pokud to pomůže, tak je snadné a zábavné pracovat třeba s JPG. Stačí mrknout na PHP.NET na funkce jako:
imagecreatefromjpeg()
ImageString()
imagejpeg()
ImageDestroy()

Návodů na SQL dotazy je spousta, za využití dotazů jako je LEFT JOIN lze tvořit multidotazy, tedy vybírat z více tabulek najednou, případně i za použití hodnot z jedné tabulky vybrat data z druhé tabulky a při jejich použití ze třetí tabulky atd. a to vše v rámci jediného dotazu.

Jak jsem psal, nevím přesně, co potřebujete a co si umíte udělat sám. Vím jen, že PHPBB už nechci ani vidět. Mohu se jen pokusit poradit Vám.

17
Obecná podpora / Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« kdy: 18 Prosinec 2018, 13:01:28 »
Tak tímhle bych se zrovna neřídil. Ano, tímto se vám podaří vypnout každý ntb....Jedná se o tzv. "vynucené vypnutí" - "force shutdown" - ale rozhodně se tím korektně nevypne OS.

Mám-li nastaveno "Stisknutí = Uspat/Hibernovat", vždy to u mne vynutí Uspání/Hibernaci.
Já mám ovšem na většině NTB nastaveno VYPNOUT, právě kvůli VYNUCENÍ vypnutí, a je to z důvodu bezpečnosti obsahu NTB.

Případně mne opravte. Je možné, že se různé distribubuce chovají různě. Teď jsem to testl na Ubuntu 16 s gnome-panel, Ubuntu 18 Budgie + Ubuntu 18 Budgie s přepnutím na Plasma (tedy tentýž NTB), Debian s Plasma. Ostatní distribuce a prostředí kvůli tomu nebudu instalovat. U mne to prostě funguje. Možná i proto, že nemám nikde SWAP jednotku, všude používám program swapspace. To ale nevím.
Anebo jsem největší blázen a proto mám největší štěstí ;-)

EDIT 28.12.2018: Doplňuji, že výše popsané mi funguje na noteboocích, zatímco na klasickém PC ne. Na PC vždy dojde k úplnému vypnutí, ať už nastavím pro vypínací tlačítko cokoliv. Nevím ovšem, proč tomu tak je. Ani Google mi neodpověděl.

18
Obecná podpora / Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« kdy: 17 Prosinec 2018, 10:25:55 »
Stisk HW tlačítka = Nabídka akcí (pro ukončení session atd.)
Držení HW tlačítka = Provedení akce, nastavené v menu (viz. Váš screen výše)

U mne je doba držení tlačítka závislá na nastavení v BIOS-u. Na některých PC nelze nastavit vůbec, na některých lze dobu držení nastavit softwarově.
Defaultní čas je 5-10s.
Chcete-li tedy provést Vámi nastavené vypnutí pomocí tlačítka, prostě jej držte a držte ... ono to nakonec zdechne.

19
Podpora přenosných počítačů / Re:HP Scan
« kdy: 08 Prosinec 2018, 18:15:16 »
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/gethplip

Taky mám HP multifunkci. Pokaždé si na tomto linku stahuji ovladače HPlip, protože jsou o dvě verze (až dvacet verzí) novější než v repozitářích.

Situace je jasná. Každý měsíc z továrny vyjede nový model a třikrát měsíčně vyjde nějaký nový linux. Ovladače se non-stop mění - v řádu dní vycházejí nové verze, zatímco správce repa dané distribuce si na ně vzpomene jen s příchodem nové verze distribuce. Takže ubuntu má jednou za dva roky, a sice v dubnu, aktuální ovladače. Huráááá


20
Pomoc s hardwarem / Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 02 Prosinec 2018, 21:56:06 »

To je právě ta sranda, že mne nezajímá, zda to má smysl, ale zda to jde.
Vzhledem k tomu, že flašky obecně nemají ochranu před změnou firmware, nemusí být tento stav nezvratný, resp. není nezvratný. Problém je v tom, že sofistikované a multinástroje jsem zatím našel jen pro WIN.

Ještě poznámka k části o poškození a vyhození:
Zakoupím-li deset flašek (shodných a najednou), na 5 budu vypalovat OS IMAGE a na 5 libovolná data, a sice stylem 1x vypálím-1xpoužiji, a totéž budu dělat dokola, ty flašky s vypáleným OS zdechnou diametrálně dříve, než ty s libovolnými daty.

To je věc kterou jsem ověřil osobně na levných a-data flaškách. A tomuto především chci přijít na kloub. Také bych rád přišel na to, proč některé kusy chcípnou již po prvním vypálení IMAGE, zatímco s běžnými daty chcípla flaška (ta NEJ!) až po 87. kompletním přepsání (průměr (u mne) je 1324x).

Zná-li někdo odpovědi, teprve pak mi ušetří životní čas.

Pro běžné uživatele pak platí samozřejmě to, co jste psal. Při první chybě dat se zbavit záznamového média.

EDIT:
Dodatek: Vzhledem k počtu poškozených flašek v mém šuplíku, tedy vzhledem k dostatku testovacího matroše, by byl hřích je vyhazovat. Lama už jsem byl, do budoucna již nechci.
A dále: Představte si, že by jste se přímo Vy nevěnoval často celé týdny "zbytečnostem". Dokázal by jste dnes poradit?
Vědecký dodatek: I negativní výsledek je výsledek, a je důležitý! ... a nikdy není zbytečný. Že něco 'nejde' mohu tvrdit, nebo potvrdit.

21
Pomoc s hardwarem / Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 02 Prosinec 2018, 01:54:20 »  Snažím se tím zabývat delší dobu. Zjistil jsem, že by mi asi pomohl rychle a lehce ChipGenius. Ten ale jede jen pod WIN, na Debian/Plasma se mi jej nepodařilo rozjet. Kvůli tomu si WIN domů nepustím. Pokouším se o nemožné dál, a sice v Linuxu. --- NENÍ BOHA, ABY TO NEŠLO ---
  Posledně jsem narazil na sbírku forensics-full ve standardních repozitářích Debianu. Prý je i v repozitářích Ubuntu a dalších (nechce se mi to ověřovat). Ještě jsem to nespustil. Teď se věnuji překladu, jehož rozpracovaná verze je průběžně tady (obsauje Unicode BOM). Snad to tento týden dokončím. Nemám na to moc času k dispozici.
  Vám by to mohlo pomoci.Kód: [Vybrat]
Tento metabalík instaluje forensics-all, forensics-extra a forensics-extra-gui
balíčky, které zpřístupňují všechny významné nástroje pro forenzní aktivity
poskytované Debianem.

Chcete-li pracovní plochu jako forenzní stanici, tento balíček je pro vás.

Tento balíček je také užitečný pro pentestery, etické hackery a odborníky.


Velmi slušně se mi to instalovalo přes Synaptic, díky kterému jsem narazil i na další lahůdky, jako např. Gwyddion a mnoho dalších. Již brzy tyto fičury vyzkouším na fleškách i na routeru a na serveru atd. Myslím, že díky forensics-full mám zase rok co dělat.

22

Já tenkrát končil s W7 a přišel W10. Vzhledem k tomu, jak se i W10 choval po čerstvé instalaci jsem risknul Lin na desktopu ... a dnes nelituji. Tenkrát jsem samozřejmě nadával jak pes. Má srovnání byla také s W7, W10 byla odjakživa nepoužitelná.

Mou spotřebu nejsem nijak schopen určit. Jedu sice na noteboocích, ale napíchnutých na trafo. Takže hodnotím jen Wýkon, tedy čas zpracování požadavku. Dále mohu hodnotit graf zátěže procesoru. S linuxem jej skoro nikdy nedostanu na 100%, s Wxxx to byla denní vesta.

Je pravda, že jsme se částečně bavili každý o něčem jiném. Ne však zcela. Je zde ta důležitá otázka, zmíněná mnou dříve, "Kdo, jak, proč ... atd.". Díky tomu, že neznám zmiňovaný výzkum, nemohu posoudit, zda koreluje s informacemi získanými mnou. Plus navíc ten provoz na baterii ... ten je u mne výjimečný. Baterka je pro mne jen záložní zdroj.

23
To je spis otazka algoritmu konkretniho SW a delegovanim zateze na GK, jak poukazal na svem priklade Juwa.

Vyteznost cpu pocitam bude tez souviset a bude primoumerna spotrebe energie a na to uz testy existuji od lidi kolem Mintu Cz/Sk, ktere hovori celkem jasne o zavislosti na odladenosti distra a nastaveni pokrocile spravy napajeni, ktera v defaultu nebyva. No a dalsimi faktory jsou prave i pouzity SW na konkretni operace, vykon gk a drivery gk ...

Na druhou stranu pravda je, ze koncepce Win je takova, ze tam beha spousta spoustenych sluzeb naprosto nehospodarne as nesmyslne nastavenymi parametry, co se tyce zateze a rezervace prostredku a tak z tohoto pohledu se da rici, ze Linux procesor psychicky setri. To ale opravdu neplati u ntb, ktere se v defaultu vice prehrivaji kvuli vyse zminenemu a tam to procesor rozhodne fyzicky nesetri ...

Konkrétní software: AviDemux. Jede na Win i Lin.

V případě mých "testů" šlo o Ubuntu, vždy v defaultu (snad s výjimkou zrušení automatického uspávání a zamykání).

Na Win10 dokonce stále jede (až na další spysoft a nesmyslné subrutiny) nevypnutelná Cortana. Její žravost si umím nepředstavit.
Od doby, co se z Laptopů staly Notebooky (daly se unést jednou osobou), jedu na noteboocích. Mé laické testy ukazují právě šetření na těchto typech PC, zatímco na x-towerech/desktopech mám jediný příklad, a sice synův pradědeček minitower s Intel procesorem a AMD grafikou, kde jsem sice nic netestoval, nicméně syn hlásil, že mu FlatOut2 jede stejně jak na widlích, přestože jede přes WINE. Má v kompu Ubuntu 16.04.5.

Reflektuji zjištění soudruhů z LinuxMINTu, bylo by dobré reflektovat i zjišténí podobná mému. Už jen proto, že benchmark a realita je podobný sputřebě automobilu Udaná vs. Skutečná. Nemohu všek přesně soudit, protože se mi ještě nepodařilo dohledat: kdo, kdy proč, jak a za či prachy, na čí návrh ty Minťácké testy dělal ... + ... kdo, jak ... dělal srovnávací/potvrzovací/vylučovací testy. Předpokládám, že to druhé nedělal nikdo, čímž testy ztrácí trochu na důvěryhodnosti. Předpokládám, že Minťáci to dělali pro nadšení, ne pro prachy, což zase důvěryhodnost přidává.
    Nicméně - neviděl jsem, nenašel jsem. Nemám jak k testům diskutovat, a to mě mrzí.

24
Uplne vypnut notebook.
Zapnut a stlacat F2 pre vstup do BIOSu.
Ist do polozky Security.
Nastavit Supervisor Password potvrdit a restart notebooku.
F2 do BIOSu
Otvorit polozku Boot a boot mode UEFI a polozku Secureboot do stavu Disable taktiež
je nutné deaktivovať TPM
.
Ulozit F10 potvrdit Yes a restart.
Opat F2 a nastavit boot medium alebo krok
vynechat a stlacat F12 pre boot menu.
TPM modul zablokuje instalaciu ineho OS a tvari sa akoby tam chybal EFI.
TPM sa totiz stara o recovery notebookov Acer a tym, ze ma pristup na internet, vie obnovit BIOS a tiez vie vzdialene resetnut instalaciu ci zablokovat bios...
-a takto to funguje-este raz zopakujem endless zmizne...

A pak že se nedá dozvědět něco nového u tak tristní záležitosti.
To vzálené ovládání TPM je pro mne novinka. Děkuji.

25
Obecná podpora / Re:Problém při spuštění systému
« kdy: 04 Říjen 2018, 19:00:34 »
Špatně vyjádřeno.
Libovolná flaška vylitá Rufusem...

Opravdu si neuvědomuji, co bych mohl udělat špatně, když jsem postupoval podle návodu, plus následně několik opravných pokusů s variacemi. Nikdy to nezabralo.

Stran: [1] 2