Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
World of Warcraft

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Vojtěch Trefný

Stran: 1 [2] 3 4 ... 22
26
Archiv / Beta 1
« kdy: 07 Září 2012, 16:58:34 »
Dnes bylo oficiálně oznámeno vydání první beta verze připravovaného Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, jehož finální vydání je plánováno již na 18. října tohoto roku.

O novinkách, které nové Ubuntu 12.10 přinese si můžete přečíst například na serveru LinuxEXPRES. Podrobné informace o změnách samozřejmě naleznete jako obvykle v poznámkách k vydání. Xubuntu tuto betaverzi nemá.

Stahovat můžete zde:


I u betaverzí Ubuntu se jedná o vývojová vydání, která nejsou určena pro běžné uživatele pro použití na produkčních počítačích!

27
Stránky K/X/Ed/Ubuntu.cz / Kubunťáci, je to na vás!
« kdy: 06 Září 2012, 19:37:45 »
Asi jste si nemohli nevšimnout, že naše současné stránky Kubuntu jsou poněkud zanedbané -- poté, co je opustil původní správce jsou v podstatě ve stavu klinické smrti. Nový web je aktuálně připravován na http://newkubuntu.ubuntu.cz/ -- po grafické stránce je víceméně hotov, ale chybí obsah, ale jako člověk, který KDE používal naposled před cca. pěti lety můžu napsat jen těžko... Je to tedy na vás!

Seznam stránek, které podle mě nesmí chybět je uveden zde -- http://komunita.ubuntu.cz/webov%C3%A9_str%C3%A1nky/kubuntucz

Když si to jako Kubunťáci neuděláte, tak to nebude!

29
Wiki / Přechod na DokuWiki
« kdy: 27 Srpen 2012, 22:45:04 »
Dnes jsme dokončili, dalo by se říci celé prázdniny připravovaný, přechod naší Wiki ze systému MoinMoin na DokuWiki.

Přesun se úspěšně podařil (tedy zatím vše funguje). Podrobné informace o nové Wiki naleznete na blogu, zde jen stručně.

  • Všechny stránky jsou přesunuty (výjimky naleznete níže), odkazy jsou stejné.
  • Nebyly přesunuty uživatelské účty - chcete-li mít na Wiki účet, musíte se znovu zaregistrovat. Účet na Wiki ale není nutné mít ani pro editace.
  • Nepřesouvali jsme následující stránky:
    • Stránky jednotlivých uživatelů. Nově se každému registrovanému uživateli automaticky vytvoří stránka v users/uzivatelskejmeno
    • Komunitní stránky (tedy "ne-návody") jako stránky překladatelského týmu, stránky, kde jsme řešili akce atp. Tyto se postupně stěhují na nové stránky komunita.ubuntu.cz
    • Staré návody - staré verze návodů ("XYZ (Hardy)" a starší)
  • Stará wiki bude ještě nějaký čas dostupná na oldwiki.ubuntu.cz

Jakékoli stížnosti, připomínky, nadávky (pochvaly třeba taky) můžete směřovat na mě.

Za velkou pomoc s převodem návodů na novou wiki děkuji Frantovi Zatloukalovi alias fanysovi.

30
Wiki / Odstávka Wiki - pondělí 27.8.
« kdy: 26 Srpen 2012, 17:44:09 »
V pondělí 27.8.2012 (tedy zítra) kolem desáté večer budeme "přehazovat" Wiki ze současného systému MoinMoin na DokuWiki. S tím bude spojena krátká odstávka (cca. hodinu*), tak se nelekejte, že nejde.-------------------------
*) Nestane-li se něco, co se stává maximálně jednou za deset let.

32
Obecná podpora / PŘESUNUTO: Ignorovanie tohoto návštevníka:
« kdy: 19 Srpen 2012, 10:25:10 »
Toto téma bylo přemístěno do O fóru.

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=64354.0

33
Klasická distro anketa na Abclinuxu už nějak není, tak letos přišel s podobnou Root.cz -- ukázalo se, že (minimálně mezi čtenáři roota) Ubuntu jasně vládne -- z téměř 4500 hlasujících jej jako "svou" distribuci vybralo víc jak polovina! Naproti tomu se mezi prostředími moc nedaří Unity -- z uživatelů Ubuntu ho vybrala cca. čtvrtina.

http://www.root.cz/clanky/vysledky-pruzkumu-jak-si-vede-linux-na-desktopu/

34
Archiv / Alfa 3
« kdy: 31 Červenec 2012, 18:30:27 »
Ve čtvrtek 29. července bylo oficiálně oznámeno vydání v pořadí třetí alfa verze připravovaného Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, jehož finální vydání je plánováno na 18. října tohoto roku.

Mezi největší novinky patří nejnovější jádro ve verzi 3.5, přechod na Python 3 a mnoho novinek přináší také nové GNOME 3.5. Další novinky naleznete v poznámkách k vydání.

Stahovat můžete zde:


Jedná se o vydání ve velmi rané fázi vývoje, které je určeno výhradně pro vývojáře a testery. Není určeno pro běžné uživatele pro použití na produkčních počítačích! O rizicích testování vývojových verzí čtěte zde

35
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / PŘESUNUTO: cups-pdf
« kdy: 09 Červenec 2012, 14:00:55 »

36
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Zkuste strávit prázdniny s Ubuntu
« kdy: 02 Červenec 2012, 20:39:18 »
Protože je dnes první červencový týden, tak předpokládám, že studentům na ZŠ a SŠ začaly prázdniny. Co si pamatuji z dob, kdy jsem ještě prázdniny míval, tak jsem vždycky měl spoustu volného času a byla by škoda ho alespoň trochu nevyužít pro Ubuntu (pobyt venku škodí, obzvláště v tomto nesnesitelném počasí). :D

Nemusí se to týkat jen studentů, ale kohokoli a samozřejmě tím nemyslím, že musíte prosedět celé léto před počítačem, ale nějaká ta hodinka týdně by přece nikoho nezabila. Nebo ano?

http://blog.ubuntu.cz/clanek/prazdniny-se-blizi-vyuzijte-volneho-casu-k-pomoci-ubuntu

37
Archiv / Alfa 2
« kdy: 28 Červen 2012, 21:16:05 »
Dnes bylo oficiálně oznámeno vydání v pořadí druhé alfa verze připravovaného Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, jehož finální vydání je plánováno na 18. října tohoto roku.

Novinek v této verzi prozatím mnoho nenajdete. Mezi největší patří nejnovější jádro ve verzi 3.5, postupný přechod na Python 3 a pro uživatele Xubuntu nejnovější Xfce 4.10. Další novinky naleznete v poznámkách k vydání.

Stahovat můžete zde:


Jedná se o vydání ve velmi rané fázi vývoje, které je určeno výhradně pro vývojáře a testery. Není určeno pro běžné uživatele pro použití na produkčních počítačích! O rizicích testování vývojových verzí čtěte zde

38
Obecná podpora / PŘESUNUTO: Forum Ubuntu
« kdy: 21 Červen 2012, 21:29:43 »
Toto téma bylo přemístěno do O fóru.

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=63669.0

39
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / PŘESUNUTO: wine
« kdy: 10 Červen 2012, 16:54:55 »

40
Archiv / Alfa 1
« kdy: 08 Červen 2012, 08:48:32 »
Dnes bylo oficiálně oznámeno vydání v pořadí první alfa verze připravovaného Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, jehož finální vydání je plánováno na 18. října tohoto roku.

Novinek v této verzi prozatím mnoho nenajdete. Mezi dvě největší patří nejnovější jádro ve verzi 3.4 a úprava velikosti instalačního obrazu Ubuntu, který nově má 800 MB a pro instalaci bude nově potřeba buď DVD médium nebo flash disk o velikosti alespoň 1 GB. Podrobnější informace naleznete v  poznámkách k vydání.

Stahovat můžete zde:


Jedná se o vydání ve velmi rané fázi vývoje, které je určeno výhradně pro vývojáře a testery. Není určeno pro běžné uživatele pro použití na produkčních počítačích! O rizicích testování vývojových verzí čtěte zde

41
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Nový Humble Indie Bundle
« kdy: 31 Květen 2012, 20:28:34 »
Možnost nakoupit si nezávislé hry za cenu, jakou si sami určíte, je tu zase. Tentokrát je jich pět a najdete tam takové "pecky" jako třeba Amnesia. Navíc je v Ubuntu možné všechny hry nainstalovat jednoduše přes Centrum softwaru!

http://blog.ubuntu.cz/clanek/novy-humble-indie-bundle-nove-s-podporou-centra-softwaru-pro-ubuntu

42
Vím, že to pro mnohé nebude dobrá zpráva, ale z finančních i časových důvodů jsme se s Ivanem Bíbrem a Tadeášem rozhodli českou knihu pro verzi Ubuntu 12.04 zrušit a plně se soustředit na zajištění knihy pro vydání 12.10 Quantal Quetzal následující tak, aby kniha vyšla co možná nejdřív po něm a tradičně v co nejlepší kvalitě.

Vím, že to není dobré rozhodnutí, ale v současné situaci je to to nejméně špatné, které můžeme udělat. Finanční situaci aktuálně řešíme s Roverem, který nám nabídl řešení  (za nějž jsme skutečně velmi vděční, ale bohužel ani to nám nezajistí možnost vydat 12.04 v nějakou rozumnou dobu), které nyní dojednáváme, ale budeme se snažit přijít i s dalšími řešeními (které spustíme za nedlouho), která by nám pomohla vyřešit knížku "jednou pro vždy", nejlépe tak, aby mohla opět vycházet každého půl roku a "sama sebe" uživila. O problémech a o tom, co za takovou knihou stojí se včera trochu rozepsal Ivan Bíbr v tomto příspěvku.

43
Centrála pro hraní / PŘESUNUTO: Diablo III-beta
« kdy: 30 Květen 2012, 09:01:18 »

45
Stránky K/X/Ed/Ubuntu.cz / Nedostupnost podrstránek ubuntu.cz
« kdy: 22 Květen 2012, 19:30:53 »
Zdravím, poslední dobou se občas někdo ozve, že se nemůže dostat na některé podstránky ubuntu.cz, především blog.ubuntu.cz a party.ubuntu.cz Podařilo se nám identifikovat, že chyba je na straně DNS serverů, ale nějak netušíme v čem přesně. Pokud podobný problém máte, můžete se tady ozvat a napsat od koho máte internetové připojení?

46
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / PŘESUNUTO: Hledání na Wiki
« kdy: 19 Květen 2012, 16:28:01 »
Toto téma bylo přemístěno do Wiki.

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=63103.0

47
Programování pro GNU/Linux / [Bash] sed ve for cyklu [vyřešeno]
« kdy: 01 Květen 2012, 10:26:46 »
Potřeboval bych poradit s následujícím problémem:

Mám proměnné search1 až searchN a replace1 až replaceN (obsahující řetězce pro vyhledání a nahrazení v souboru), ale když nacpu sed do for cyklu (abych nemusel jak *censored* vypisovat N-krát stejný příkaz), tak se mi to nějak nechytá.

Kód: [Vybrat]
for i in {1..N}
do
sed -i 's/'"$search$i/$replace$i"'/g' $soubor
done

49
Stránky K/X/Ed/Ubuntu.cz / Ubuntu Online Tour česky - kontrola
« kdy: 29 Duben 2012, 20:49:05 »
K minulému vydání vznikla na ubuntu.com celkem pěkná online "prohlídka" Ubuntu -- http://www.ubuntu.com/tour/en/ -- letos přibyla možnost snadného překladu do ostatních jazyků a tak jsme nelenili a přeložili.

Než přeloženou verzi nahodíme na stránky, bylo by dobré, aby prošla nějakou kontrolou. Aktuální verzi naleznete zde: http://people.ubuntu.com/~vojtech.trefny/cs -- takže proklikávejte, hledejte chyby a pište je sem.

Poznámky:
0. Vyžaduje JavaScript a pokud si budete chtít přehrát video, tak i Flash (s tím se bude muset něco udělat, Flash je prostě fuj).
1. Je to ukázka Ubuntu, překlady by tedy měly být stejné jako v Ubuntu -- tj. nevymýšlejte lepší překlad, ale koukejte, jestli to je stejné jako v Precise (výjimkou jsou samozřejmě takové ty "průvodní" texty, tam klidně vymýšlejte lepší obraty).
2. Většina rozměrů (tlačítka atp.) je nakódovaná natvrdo pro angličtinu, takže přeložené texty pak přetékají -- zkoušel jsem to všude pokud možno opravit, ale je možné, že jsem to někde přehlédl, tak to hlaste taky.
3. Odkaz na slovenštinu nikam nevede, protože Slováci nemají nic přeloženo (nebojte se to změnit)
4. Faktické chyby v "tour" (jako například stará verze UbuntuOne) nemá cenu hlásit tady. Drobnosti opravit můžu, ale "velké" věci bych dělal zbytečně.

50
Oficiální oznámení / Vydáno Ubuntu 12.04 Precise Pangolin
« kdy: 26 Duben 2012, 14:23:57 »
Tým Ubuntu hrdě oznamuje vydání nové verze Ubuntu s označením 12.04 Precise Pangolin

Další půl rok je za námi, což také znamená nové vydání Ubuntu, tentokráte nesoucí název Precise Pangolin. Nové Ubuntu 12.04 je především ve znamení úprav a dolaďování prostředí Unity, které se v Ubuntu již pevně usadilo. Z novinek můžeme jmenovat zajímavou nabídku HUD umožňující procházet nabídky aplikací vyhledáváním, přehlednější možnost nastavování Unity nebo podporu pro vyhledávání videí v nabídce Dash. V oblasti hardwaru byla přidána podpora zařízení ClickPad a přidána nastavení pro lepší práci s více monitory. Podrobnější informace naleznete v našem průvodci novinkami nebo v některé z četných recenzí na známých linuxových portálech.

Další informace

Odkazy pro stahování

Na Ubuntu 12.04 Precise Pangolin můžete samozřejmě přejít i ze starších verzí Ubuntu. Pomoci vám může český návod k přechodu.

Release Party

Pokud vás zajímají novinky v Ubuntu 12.04 a další věci kolem Ubuntu, přijďte 12. května na Ubuntu Release Party do Školícího centra SiliconHill v Praze na Strahově. Přednášky s tematikou Ubuntu, představení Precise Pangolin, CD, diskuse...

Stran: 1 [2] 3 4 ... 22