Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s plnou funkčností zvukové karty M-audio Revolution 5.1  (Přečteno 3267 krát)

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Hezký den,

v novém stroji mám 2 zvukové karty. Zatímco on-board Realtek funguje zcela standardně, mám trochu problémy s druhou kartou, která by měla být primárním zvukovým zařízením, protože je asi 25x kvalitnější než ten realtek chip.

distro - Ubuntu Dapper Beta (up to date)

karta: M-audio Revolution 5.1
chipset: Envy24GT
driver:  ICE-snd 1724

Instalaci ji našla rozpoznala a mám zprovozněné a funkční patřičné moduly (výpis když tak dodám). Karta hraje. Ale zdaleka ne tak jak by měla a jak bych chtěl :-)

První problém je alsamixer. Zatímco realtek má v alsamixeru všechny správná šoupátka (master, line-in, micro, aux ...)  a fungují, m-audio se alsamixeru jeví jak nepřehledná změť šoupátek označených jako DAC1 až DAC10, HW1 až HW10, a několik dalších checkboxů a kontrolek, kterým vůbec nerozumím.

Druhý problém je že zatímco kmix a alsamixergui ukazuje aspoň tenhle bordel,  alsamixer z commandline se vůbec nespustí a stěžuji si neexistují konfigurační soubory.

V praxi se karta projevuje tak, že "funguje" včetně sw mixu (lze najednou používat několik aplikací, které vydávají zvuky), ale nejde třeba ovládat hlasitost apletem z panelu (asi neví jakej kanál má použít jako master), nebo se ubere pouze jeden či druhý kanál v závislosti na tom jak je nastavena hlasitost.

Za další se mi nepovedlo zprovoznit mikrofon. Je slyšet velice slabě pokud mluvím přímo do něj z reproduktorů, ale nahraje "nic".

 Jinak vypadá funkční, hraje hudba, hraje systém, hrají hry (mám problém akorát s quake4, ale to je nejspíš problém quake4, kterýmu se místo alsy musí nanutit OSS).

Evidentně je něco shnilého v konfiguraci alsy. alsa-utils balík je nainstalován, ale jednotlivé aplikace buď nedělají nic, nebo je pouštím špatně já.

další věc je, že z Breezyho si matně   pamatuji na gui v správě nebo nastavení, kde se nastavovali věci jako sound server a jeho chování, vstupní a výstupní zvukové zařízení pro jednotlivé aplikace atd. V Dapperu sem nic takového nenašel.

Mám v principu dvě otázky.

Než se pustím do alsy, chci se ujistit že ostatní věci okolo zvuku. týkající se ubuntu mám nastavené správně. Jak je to tedy s nastavováním soundserveru, používání esd,oss, vstupních a výstupních zařízení a zvukových démonů v Dapperovi?

Jak na tu alsu? (budu paralelně bádat po webu, hrál sem s tim jen včera v noci a zatím o tom moc nevím)

Děkuji
« Poslední změna: 13 Prosince 2007, 23:46:59 od Anna Taliánová »

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Problémy s plnou funkčností Zvukové karty M-audio Revolution 5.1
« Odpověď #1 kdy: 17 Května 2006, 10:40:45 »
tak většina těch věcí jde bohužel na vrub ubuntu.  po nějakých experimentech a update alsa-utils sem rozběhnul alsamixer a kartu jakž takž nastavil. funguje i ovládání zvuku šoupátkem v panelu, zatím sem nerozchodil ovládání hlasitosti kolečkem na klávesnici (tvrdošíjně ovládá master kanál u druhé zvukovky než chci a nedá a nedá se přesvědčit) a rovněž po každém restartu je ztlumen levý přední kanál.

quake4 už taky běží i se zvukem, stačilo v .cfg natvrdo napsat zvukovou kartu jakou chci použít místo "default" co je tam defaultně a bohužel musím před spuštěním quake shodit esd (sound server daemon) jinak sou vepři  :-)

Věeká většina problémů vyplývá z přítomnosti dvou aktivních zvukovek v systému a bugů ubuntu (např https://launchpad.net/distros/ubuntu/+source/control-center/+bug/40931 okolo alsamixer, default sound card, atd je jich tam povícero) , který nedokáže změnit/poznat defaultní kartu a různé části systému pracují s různou defaultní kartou, která se navíc při bootu může změnit .-)) případně nejde změnit vůbec (systém-preference-zvuk)

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Problémy s plnou funkčností Zvukové karty M-audio Revolution 5.1
« Odpověď #2 kdy: 17 Května 2006, 15:00:08 »
Proč teda ten AC97 realtek nezakážeš v BIOSu, ať ti tam zbytečně nezavazí. Jinak co se týká té hromady čoupátek v mixéru, to je neduh i zvukovek od creative. Jestli se ti to všechno podaří rozběhat, tak by mě zajímali tvoje zkušenosti, protože jako o své další zvukovce uvažuji o M-audiu.
Kubuntu forever :-)

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Problémy s plnou funkčností Zvukové karty M-audio Revolution 5.1
« Odpověď #3 kdy: 18 Května 2006, 11:40:45 »
tak další mírný pokrok. vývojáři ubuntu průběžně odstraňují chybky, tak teď se dá změnit default karta, nicméně to vyžaduje restart (minimálně alsy).

kolečko na klávesnici už ovládá aspoň jeden kanál na m-audio :-) a alsa si pamatuje nastavení mixeru taky jen pro jeden kanál.  takže po restartu je nutné zahejbat halsitostí aby se to spravilo. oboje vyplývá z neexistence masteru u m-audia a bude tedy bude muset být vyřešeno speciálně pro zvukovky s čipem ICE7124.  

jo a quake už ani nechce vypínat esd. běží i s tim. lae není to úplně ono, ve zvuku občas tak jako lehounce lupe a quake trousí do konzole hlášky jako preparing device for audio output a občas nějaký pcm:broken pipe. tipuju na nestíhání/latenci/velikost bufferu. doladím posléze.

jinak už není problém.  karta hraje excelentně, s předchozím SB Live! se to nedá srovnat. Mám to připojený ke kvalitními receiveru a bednám. reprodukce klasické hudby i kytarověelektronických nářezů a industriálu (což jsou moje oblíbené žánry :-) je parádně žkvá plastická, cinkavá a vůbec. spokojenost. to ovládání se určitě čase poddá.

druhou zvukovku nechci zakazovat ze dvou důvodů:

1. Principiálních. Sakra copa sem nějakej jouda a linux klump abych nerozchodil dvě blbý zvukovky na jednom systému :-)
2. Funkčních. Na onboard chipu je připojenej headset pro skype, je to mnohem pohodlnější než to mít vyvedený z receiveru, kterej je 3 metry daleko a nedalo by se telefonovat a současně koukat na filmy nebo poslouchat muzika, nebo teda dalo, ale bylo by to slyšet v jedněch bednách ...

jagular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Problémy s plnou funkčností Zvukové karty M-audio Revolution 5.1
« Odpověď #4 kdy: 07 Října 2007, 12:43:45 »
Mám M-audio Revolution 7.1 která taky jede na ice 1724

nastavení defaut sound card:

/etc/modprobe.d/alsa-base

install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd_ice1724
options snd_ice1724 index=0

ještě unmute left channel - spuštět po startu:

amixer -q set 'PCM' 1%-
amixer -q set 'PCM' 1%+

a vytvořit .asoundrc dle vaší konfigurace ...
« Poslední změna: 07 Října 2007, 13:56:01 od jagular »
Dnes je jen, krásný den ...
... I am never ending BFU

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.