Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zapomenuté heslo a jméno uživatele [vyřešeno]  (Přečteno 19724 krát)

ubunt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Zapomenuté heslo a jméno uživatele [vyřešeno]
« kdy: 23 Prosince 2007, 20:05:23 »
Na jaře jsem si na starší PC nainstaloval Ubuntu 6.06. Vzhledem k tomu, že pracuji mimo ČR, jsem se k tomuto PC dostal až nyní před vánocemi. Průšvih je v tom, že jsem zapomněl jak uživatelské jméno tak i heslo. Prostě jsem v pytli a na toto PC se nedostanu. Vím, že jsem si tam nedával nic složitého, ale dnes si již prostě nevzpomenu. Vím, že bych to mohl brutálně přeinstalovat znovu, ale nechce se mě do toho. Proto se chci zeptat:

Neexistuje nějaký jednoduchý způsob jak jméno uživatele a heslo obejít nebo zjistit, PC nastartovat a dostat se na HDD? Nemám tam asi nic co bych nemohl postrádat, ale nechce se mě znovu přeinstalovávat. Vše bylo nastavené a funkční, proto by stačilo jen to správné jméno uživatele a heslo - dá se to nějak zjistit nebo nastavit nové heslo? Poraďte prosím.

Děkuji a přeji všem krásné Vánoce.
« Poslední změna: 24 Prosince 2007, 18:45:14 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Zapomenuté heslo a jméno uživatele
« Odpověď #1 kdy: 23 Prosince 2007, 20:29:44 »
Nabootujte do "recovery mode" (pokud jste neměnili nabídku grub, tak se tato možnost nachází na druhém místě). Spustí se textové prostředí, ve kterém budete automaticky přihlášen jako root.

a) jméno - příkaz ls /home (což vypíše obsah adresáře /home ve kterém se nachází adresář pojmenovaný podle uživatele)

b) heslo - http://wiki.ubuntu.cz/FAQ/U%C5%BEivatel%C3%A9_a_skupiny

qUAKER

  • Host
Re: Zapomenuté heslo a jméno uživatele
« Odpověď #2 kdy: 23 Prosince 2007, 20:35:00 »
to Vojtěch Trefný: byl jsi rychlejší ;)

ubunt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Zapomenuté heslo a jméno uživatele
« Odpověď #3 kdy: 23 Prosince 2007, 21:33:27 »
Moc děkuji za odpověď.


Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Zapomenuté heslo a jméno uživatele
« Odpověď #4 kdy: 23 Prosince 2007, 21:36:32 »
A neda se tohoto trochu zneuzit? Takto vlastne muze ovladat pocitac kdokoliv tim ze si do par minut zjisti jmeno a nepochybuji o tom, ze by se to dalo i na dalku.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Zapomenuté heslo a jméno uživatele
« Odpověď #5 kdy: 23 Prosince 2007, 21:52:56 »
A neda se tohoto trochu zneuzit? Takto vlastne muze ovladat pocitac kdokoliv tim ze si do par minut zjisti jmeno a nepochybuji o tom, ze by se to dalo i na dalku.
http://wiki.ubuntu.cz/FAQ/Bezpe%C4%8Dnost#head-5234610abd7051ee9940fb69ac13100d01b7b64c

a na dálku to nejde ;)
« Poslední změna: 24 Prosince 2007, 18:46:43 od Anna Taliánová »

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Zapomenuté heslo a jméno uživatele
« Odpověď #6 kdy: 23 Prosince 2007, 21:58:45 »
Aha a ja uz se lekl :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.