Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Hromadná instalace na více PC  (Přečteno 5360 krát)

smitlik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Hromadná instalace na více PC
« kdy: 04 Ledna 2008, 13:27:12 »
Zdarec, pravděpodobně dostanu za úkol nainstalovat v místní knihovně (Rudíkov) na nejméně 4 počítače Linux. Největší zkušenosti mám s Ubuntu, tak ho zkusím protlačit.

Chtěl bych se zeptat, jestli se dá použít nějaký snadný trik na hromadnou instalaci - tj.:
- základní instalaci z CD na HD
- všelijaká nastavení (přizpůsobení prac. plochy, nesvobodné ovladače a kodeky, plnou češtinu, repozitáře, ...)
- stovky MB softwaru z repozitářů

Jde mi o to, abych se nemusel rejpat s každým PC zvlášť a aby se všechno nemuselo stahovat z repozitářů 4krát. Třeba nějak naklonovat hotovou instalaci z HD na druhej HD ? Nebo po síťovým kabelu?

Dále ještě dotaz - asi to budou starší šunky, možná 256MB/800MHz - půjde na tom Gnome obstojně? Nebo mi raději někdo doporučíte míň náročné wm, nebo úplně jinou distribuci ? (prosím konkrétní tipy)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2008, 13:35:25 »
Dále ještě dotaz - asi to budou starší šunky, možná 256MB/800MHz - půjde na tom Gnome obstojně? Nebo mi raději někdo doporučíte míň náročné wm, nebo úplně jinou distribuci ? (prosím konkrétní tipy)
Na tohle bych doporučil spíš Xubuntu...

qUAKER

  • Host
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2008, 13:45:54 »
stacilo by to nainstalovat na jeden,na vsech rozdelit spravne disk a po siti pretahnout(nebo jinak)..pak jen nainstalovat na tech PC GRUBa.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #3 kdy: 04 Září 2008, 07:07:38 »
stacilo by to nainstalovat na jeden,na vsech rozdelit spravne disk a po siti pretahnout(nebo jinak)..pak jen nainstalovat na tech PC GRUBa.
Budu resit podobny problem, akorat pocitacu bude 15 - 30 (1 - 2 ucebny) a bude na nich soucasne (teda uz ted je) WXP. Tim pretahnutim myslite proste nakopirovat? Co mi udelaji nazvy PC? (OK, ty rucne zmenim), hw konfigurace taky neni uplne stejna. Spis bych potreboval jen prenest samotne nastaveni systemu (hlaseni do domeny, proxy u prohlizece, jednoho lokalniho usera + doinstalovany sw.)
Mohl byste mi poradit, nejak blize nakopnout, ja to nakopiruju?

Dekuju
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

null

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #4 kdy: 04 Září 2008, 14:56:48 »
stacilo by to nainstalovat na jeden,na vsech rozdelit spravne disk a po siti pretahnout(nebo jinak)..pak jen nainstalovat na tech PC GRUBa.
Budu resit podobny problem, akorat pocitacu bude 15 - 30 (1 - 2 ucebny) a bude na nich soucasne (teda uz ted je) WXP. Tim pretahnutim myslite proste nakopirovat? Co mi udelaji nazvy PC? (OK, ty rucne zmenim), hw konfigurace taky neni uplne stejna. Spis bych potreboval jen prenest samotne nastaveni systemu (hlaseni do domeny, proxy u prohlizece, jednoho lokalniho usera + doinstalovany sw.)
Mohl byste mi poradit, nejak blize nakopnout, ja to nakopiruju?

Dekuju

Existuje Ubuntu derivát 'Edubuntu', myslím, že je přesně pro Vaši potřebu. Ovšem já o tom moc nevím, ale vím to, že se používá ve školách pro svou jednochuchou hromadnou správu.
Přeji hodně zdaru a zkuste kouknout na wiki

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #5 kdy: 04 Září 2008, 21:02:29 »
Tu je navod ako vytvorit zalohu a obnovu systemu. Inde si uz treba len nastudovat vytvorenie(obnovenie) grubu.
http://wiki.ubuntu.cz/Záloha a obnova systému

Deb baliky(programy) ktore instalujes do pc po instalacii systemu sa stahuju do /var/cache/apt/archives kde ostavaju aj po instalacii a staci tieto baliky preniest do ineho pc a tam ich instalovat.
Samozrejme ak pouzijes prvy sposob(zaloha systemu) prenasaju sa aj nainstalovane a aj tieto stiahnute baliky(programy).
« Poslední změna: 04 Září 2008, 21:07:12 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #6 kdy: 04 Září 2008, 21:19:09 »
Tu je navod ako vytvorit zalohu a obnovu systemu. Inde si uz treba len nastudovat vytvorenie(obnovenie) grubu.
http://wiki.ubuntu.cz/Záloha a obnova systému

Deb baliky(programy) ktore instalujes do pc po instalacii systemu sa stahuju do /var/cache/apt/archives kde ostavaju aj po instalacii a staci tieto baliky preniest do ineho pc a tam ich instalovat.
Samozrejme ak pouzijes prvy sposob(zaloha systemu) prenasaju sa aj nainstalovane a aj tieto stiahnute baliky(programy).
Ok, dik, rekneme, ze vytvorit zalohu problem neni, to pochopim. Pocitam s tim, ze ji vhodim asi na flashku/externi disk. Mam tam taky disk s windowsama na NTSF, to bych (teoreticky mohl jako zdroj pouzit taky, s tim, ze to muzu rozkopirovat pres sit - ulehcilo by mi to praci, neresil bych externi media.

Mel bych jeste dotaz. Ty prikazy, ktere musim provest k zaloze a pak k jejimu rozbaleni by mohly jit urcite do nejake davky. Kdyz tu davku rozkopiruju i s tim tar souborem, staci pak jen nabootovat Live CD (primountovat win disk - rekneme, ze to vyresim) a spustit onu davku (pohledam si, jak se delaji davky v Linuxu, neco jako batak ve win patrne bude, ne?), ktera by pak vytvorila i ty adresare, jak je psano ve wiky.

Chapu to spravne?
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

JohnyN

  • Host
Re: Hromadná instalace na více PC
« Odpověď #7 kdy: 04 Září 2008, 21:49:28 »
Linuxu nebude prekážať, ak ho nainštalujete na jednom stroji a spustíte na stroji s úplne iným HW.. aspoň podľa mojich skúseností s novým a starým desktopom.. ak budete mať rovnako pripojené a rozdelené disky na všetkých pc, tak nebude problém ani s GRUBom.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.