Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Inštalácia nových driverov pre ATI aj NVIDIA  (Přečteno 4809 krát)

drdoky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Inštalácia nových driverov pre ATI aj NVIDIA
« kdy: 03 Února 2008, 17:54:17 »
Určené pre začiatočníkov, ako som aj JA.

Pre najnovšie grafické karty od ATI aj NVIDIA, vrátane notebookov a integrovaných v matičných doskách, je vhodné hneď po inštalácii ubuntu 7.10  stiahnuť utilitku Envy ( http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html ), ktorá po inštalácii zistí o akú grafiku sa jedná, stiahne originál ovládače z netu a konfiguruje xorg.conf a compiz. Nie je potrebné odinštalovanie predchádzajúcich driverov, urobí to Envy. Po inštalácii treba v správcovi Restricted drivers manager povoliť ovládač na grafickú kartu. System -> Správa -> Restricted drivers manager.
V prípade,že chceme nastaviť Compiz podľa vlastných predstáv v Synapticu stiahneme compizconfig-settings-manager


Uvádzam tento návod, lebo na wiki je toho o driveroch už veľa tak pridávam ešte svoj :-)

Tu je odkaz na riešenie problému, ktorý sa stal aj mne(čierna obrazovka po reštarte novej inštalácie ubuntu 7.10) a asi bude častý

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=17631.0
.

LordAli

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
Re: Inštalácia nových driverov pre ATI aj NVIDIA
« Odpověď #1 kdy: 05 Února 2008, 11:16:17 »
Já mám teda ATI a Ubuntu 7.04. Ty nový 8.1 ovladače fungují hned sami, takže není potřeba envy instalovat. Navíc, Envy nacpe na systém compiz a není tam nikde volba, že to člověk nechce a někdy to ani nenastaví tak, aby to fungovalo. Takže pro ATInaře bych spíš doporučil nový ovladače zkusit nainstalovat bez envy.
Intel Core i5-750
Gigabyte P55-UD3A
NVidia GTX260  ASUS F2J-5D003, ATI Mobility X1400 Debian Lenny (byvavalo)

drdoky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Inštalácia nových driverov pre ATI aj NVIDIA
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2008, 18:24:54 »
Tú inštaláciu z Envy som robil, lebo som chcel mať CompizFusion. Ubuntu 7.10 na ATI X1100 bolo po inštalácii bez 3D akcelerácie, po povolení neslobodných ovládačov(tuším 8.36) trebalo inštalovať Xgl, na to som CF už rozbehol, ale padla 3D akcelerácia.
Potom som mal spústu priblémov s preinštalovaním driverov, niekoľko krát aj nová inštalácia ubuntu a z toho najjednuduchší spôsob aktualizácie pre začiatočníkov mi pripadalo z Envy.

No, ale teraz mám iný problém. Pri zapnut CF nejde video, ani v okne, a prehliadač obrázkov vo fullscreen veľmy bliká. trochu blikajú aj "ozubené kolieska v glxgears. To som zo starými ovládačmi a Xgl nemal, ale nemal som ani 3D akcelekráciu po zapnutí CF.
Teraz mám najnovšie ovládače 8.45

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon Xpress Series
OpenGL version string: 2.1.7276 Release

LordAli

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
Re: Inštalácia nových driverov pre ATI aj NVIDIA
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2008, 00:32:20 »
Njn, mě Compiz příjde jen jako zbytečná komplikace a žrout využitelné RAM. Ty ovladače 8.45 jsou nějaký starý. Nový jsou 8.1.xxxx viz. www.ati.com

S tím blikáním by ti mohlo pomoct ve VLC zapnout jiný modul na renderování. Např. z default na opengl nebo X11, je to někde v nastavení. Na GG jsem nový ovladače něměl možnost vyzkoušet, ale 3D se mi taky nepodařila rozchodit. Na FF jede uplne sama  :P
Intel Core i5-750
Gigabyte P55-UD3A
NVidia GTX260  ASUS F2J-5D003, ATI Mobility X1400 Debian Lenny (byvavalo)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Inštalácia nových driverov pre ATI aj NVIDIA
« Odpověď #4 kdy: 02 Března 2008, 16:58:21 »
Len pre upresnenie compiz je v systeme od verzie 7.10 a neinstaluje sa zvlast cez envy. Je jedno ako instalujete ovladace. Compiz vypnete/zapnete. Klik pravym na plochu-zmenit pozadie plochy-vizualne efekty.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.