Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: spam z emailu  (Přečteno 3516 krát)

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
spam z emailu
« kdy: 06 Února 2008, 11:10:17 »
Zdravím, mám připojení od Netboxu a dnes ráno si přijdu k počítači a vyskočí na mě hláška, že mi bylo zablokováno připojení na internet z důvodu, že se poslalo více jak 120 spamů.
Chtěl bych se zeptat, zda-li se to třeba i někam uloží na disk (něco jak do temp) a pak když si zapnu znova internet se to odešle znova. Je jasné, že jde o nějaký vir, do teď jsem si myslel, že je vůbči tomu Linux nějak imuní oproti widlím, ale asi sem se spletl.
U netboxu říkali naformátovat disk atd. tak bych chtěl vědět jestli je to nutné.. a nebo jak postupovat.
Díky
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
Re: spam z emailu
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2008, 11:22:19 »
Dobu vím, napsasi tam rozmení 19:51 - 20:00, log mi nedali.
Jako mě by spíš zajímalo co mám udělat aby se to neopakovalo a né jak to vystopovat.
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
Re: spam z emailu
« Odpověď #2 kdy: 06 Února 2008, 11:31:41 »
No na tom asi něco bude.
Jenže je tu 7 počítačů připojenno do sítě, tak můžu jen těžko na každném něco hledat.
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

nettezzaumana

  • Host
Re: spam z emailu
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2008, 11:35:19 »
nejsem velky odbornik na spam, ale psal jsi, ze mas 7 pocitacu na siti.. nepripada mi pravdepodobne, ze by spam rozesilal pocitac s Linuxem. Pokud mas na siti i pocitace s windows, hledal bych problem tam..

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
Re: spam z emailu
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2008, 11:37:00 »
Jo no 2 tam win sou , ale ty byly v té době vypnutý, takže to musel bejt jeden z 5ti lin.
Taky mě to dost překvapilo a prvně jsem šel vynadat vedel co mají win ;)
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: spam z emailu
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2008, 11:38:02 »
Pripadne bych se podival (jestlize mate nejaky linuxovy router), zda tam nahodou nemate neopatrne openrelay smtp server...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
Re: spam z emailu
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2008, 11:39:25 »
Jako, že by se do něj dostal někdo z venku?
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: spam z emailu
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2008, 11:40:51 »
ano, pokud tam mate na serveru (routeru) nainstalovan postfix (resp. lib. smtp server) a nemate jej zabezpeceny, mohl jej snadno nekdo zneuzit jako smtp server pro spamove zpravy ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
Re: spam z emailu
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2008, 11:43:35 »
No to si ani nemyslím protože to právě tu stránku i blokovalo jednalo se o schránku na email.cz a jako jedniná pak nešla otevřít ani z jiného počítače po opětovném spuštění a právě 4 lidi ten email využívají ta, je někde asi tam zrada, ale jako když to není můj počítač tak se tam jen těžko v tom můžů rejpat. Tak právě jeslti je nějaká ochrana proti tomu co se dá nainstalovat. Nejsem si jistej jeslti by třeba firewall pomohl.
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: spam z emailu
« Odpověď #9 kdy: 06 Února 2008, 11:46:10 »
Mozna by bylo vhodne nam popsat topologii vasi site, abychom se dopatrali alespon neceho :)
Jestlize mate pripojeno 7 PC, pak musite mit nejaky router (netbox dava tusim jednu verejnou a tri privatni, takze tam se se switchem nevejdete :)) Firewall by samosebou pomohl, je ovsem otazka kterym smerem jej obratit. LOGy si taktez vyzadejte, pomohou identifikovat puvodni PC
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

p.dohny

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
Re: spam z emailu
« Odpověď #10 kdy: 06 Února 2008, 11:59:02 »
Router není od netboxu. Je to baracuda má 4 porty a jeden vstup na WLAN.
Router je propojenej se switchem který má 8 portů. Jením je propojen s routerem.
Zkusím jim napsat email, ale pochybuju, že mi řeknou ty logy, když mi je nechtěl říct ten operátor když jsem s ním mluvil po telefonu.
Ubuntu 20.10.
Nachystej mi uzenáče, na snídani jsem zpátky :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: spam z emailu
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2008, 12:00:31 »
Kdyztak mi poslete vase uzivatelske jmeno na mail (jabber, icq, ...) zkusim to zajistit
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Re: spam z emailu
« Odpověď #12 kdy: 06 Února 2008, 12:09:39 »
nejsem velky odbornik na spam, ale psal jsi, ze mas 7 pocitacu na siti.. nepripada mi pravdepodobne, ze by spam rozesilal pocitac s Linuxem. Pokud mas na siti i pocitace s windows, hledal bych problem tam..
Proc by ne, jestli na nem ma otevreny Open Relay, bude spamovat lip, nez jakykoliv jiny. Nehledejte problem v nejakem obskurnim viru. Princip je, ze roboty hledaji v Internetu otevrene mailservery, kdyz je najdou, poslou jim dopis a seznam adres. A je to.

nettezzaumana

  • Host
Re: spam z emailu
« Odpověď #13 kdy: 06 Února 2008, 12:19:09 »
nejsem velky odbornik na spam, ale psal jsi, ze mas 7 pocitacu na siti.. nepripada mi pravdepodobne, ze by spam rozesilal pocitac s Linuxem. Pokud mas na siti i pocitace s windows, hledal bych problem tam..
Proc by ne, jestli na nem ma otevreny Open Relay, bude spamovat lip, nez jakykoliv jiny. Nehledejte problem v nejakem obskurnim viru. Princip je, ze roboty hledaji v Internetu otevrene mailservery, kdyz je najdou, poslou jim dopis a seznam adres. A je to.
aha, diky za info. Ja jsem diky bohu zatim v zivote se spamem problem nemel ani na serverech. naopak jsem potkal jak pises "viry" a jinej smejd z internetu, ktery z windows jako workstation rozesilaly spam.

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: spam z emailu
« Odpověď #14 kdy: 06 Února 2008, 14:44:48 »
zkuste se podívat do procesů. není tam něco podezřelého? jaké je vytížení CPU a sítě? startuje váš systém pomaleji, než dřív?
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.