Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu -- uživatelská příručka  (Přečteno 24369 krát)

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #25 kdy: 13 Dubna 2008, 18:27:03 »
ad.1) maly, nevyrazny a spatne citelny font.
ad.2) spatna kvalita obrazku, nutno je nejprve upravit v gimpu
ad.3) mel by to projet korektor, nektere vety jsou ze stylistickeho hlediska spatne
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 18:31:03 od nettezzaumana »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #26 kdy: 13 Dubna 2008, 19:38:53 »
1 a 2 -- na počítači je možno zvětšit, při vytištění je kvalita dostačující

3 -- vím o tom

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #27 kdy: 14 Dubna 2008, 09:25:20 »
Tak k dipozici je opět nová verze (0.1.4) -- opravuje hlavně ufaakem poslané chyby (vemte si z něj příklad).

xromano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 152
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #28 kdy: 14 Dubna 2008, 19:20:44 »
Z pohledu zacatecnika:
je to opravdu skvele, neco podobneho jsem hledal delsi dobu. Wiki je sice fajn, ale v U-Bahnu nejak nemam k dispozici Internet a jindy neni tolik casu vse cist. Mysli, ze to oceni spousta lidi, kteri jsou na tom jako ja.

76house

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #29 kdy: 14 Dubna 2008, 19:29:32 »
Ahoj, po otevření jsem se lekl, že je to nějaká diplomka ;) Ale jinak super, pro linuxové BFU jako já úplně postačující. Ještě trochu zatraktivnit layout, víc odlišit nadpisy (stačí nějaké pěkné bezpatkové písmo), zkrátka detaily...

Nebál bych se zmínit i o komerčním software pro linux nebo najprofláklejších programech z KDE (např. zmiňovaný amarok). Koneckonců normálního uživatele většinou zajímá, co to umí, ne na jaké běží knihovně - zejména pokud hledá funční, levnou a nejlépe česky mluvící alternativu k nějakému speciálnějšímu windowsímu programu (CAD - Eagle, DTP - Scribus, skládání muziky - Rosegarden, slovníky - Lingea Lexicon, účetnictví - HoneyCalc atd.)

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #30 kdy: 14 Dubna 2008, 20:00:06 »
myslim, ze tyhle pozadavky uz v klidu muze dohledat na odkazovanych zdrojich - wiki, forum, weby venovane linuxu jako takovemu...
do zakladni uzivatelske prirucky bych to asi necpal, tam se hodi opravdu jen ty zaklady... vse ostatni uz je snadno dohledatelne
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

josef05

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #31 kdy: 14 Dubna 2008, 20:22:01 »
myslim, ze tyhle pozadavky uz v klidu muze dohledat na odkazovanych zdrojich - wiki, forum, weby venovane linuxu jako takovemu...
do zakladni uzivatelske prirucky bych to asi necpal, tam se hodi opravdu jen ty zaklady... vse ostatni uz je snadno dohledatelne

souhlasím. pro začátečníka je to, myslím, naprosto dostačující. pokud se z toho stane pětisetstránková "bichle", za prvé předpokládám že to dost lidí odradí, za druhé těžko udržíte přehlednost... 

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #32 kdy: 14 Dubna 2008, 23:35:15 »
dobra prace, mozna by nebylo do veci to dat nekam na wiki, nebo primo na ubuntu.cz, kde by tomu byla vyhrazena samostatna stranka, kde by byli i pripadne novinky apod. at se o nich nedovidame jenom odsud

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #33 kdy: 15 Dubna 2008, 07:25:39 »
Díky moc. DOst lidí, co jsem jim instaloval Ubuntu se po něčem takovém ptali (hlavně ti, co s PC začínají a mají jako první OS Ubuntu :) ).

OT: Nevíte někdo jak to vypadá s knihou, kterou měl sestavit Jakub Lucký (vydat ji měla Grada nebo Cpress?).

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #34 kdy: 15 Dubna 2008, 10:16:17 »
Text jsem četl celý, ale v rychlosti. Co mě zatlačilo do očí byl "puntík" na straně 25, Konquerror s dvěma r na straně 37, nespisovné "schválně" na straně 90. Korekturu by to asi chtělo, jak píše ntz. A asi i nový, ostrý a graficky jednotný obrazový doprovod.

V části o GRUBu je v poznámce napsáno, že konfigurace je možná pouze v textovém režimu. Začátečníky bych spíš odkazoval na StartUp Manager a doplnil jen to, co neumí. Stejně tak bych zmínil přívětivější možnost prohlížení man pages v Yelp - mně dlouho trvalo, než jsem se dopídil, že ven z manuálu se dostanu přes q. :) V částo kladených otázkách v pasáži o instalaci bez internetu bych zmínil schopnosti APTonCD, už je téměř přeložený. Mezi linuxové servery bych přidal na začátečníky zaměřený LinuxExpres. U Fireholu je v textu jedno odkazující-neodkazujíci "zde".

Jinak pěkné a záslužné.

P.S.: Někde jsem zaznamenal, že v Hardy už budou universe a multiverse repozitáře zapnuté ve výchozím stavu. A splash screen v GNOME už jsem v testovací verzi taky myslím neměl. Tak jestli je tomu tak opravdu bude, nadcházející příručce by to mohlo ulevit... :)
« Poslední změna: 19 Dubna 2008, 20:36:35 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #35 kdy: 16 Dubna 2008, 18:26:08 »
Abyste neměli dojem, že sem píšete zbytečně a já na to stejně kašlu -- všechny připomínky čtu, ale vzhledem k LinuxExpu jsem ted trochu přetížen, takže nová opravná verze bude nejdříve v pátek, spíše v pondělí.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #36 kdy: 18 Dubna 2008, 14:02:07 »
Tak dneska jsem se konečně dostal k opravám -- chyby, které jste hlásili jsou opraveny (upload nové verze však proběhne nejdříve v pondělí).

Nyní vyjádření k vašim připomínkám.

Nové, jednotné a lepší obrázky -- budou, dejde mi čas, není to zrovna práce na pár minut.

GRUB -- plátí odpověď ve "FAQ" -- na wiki není návod (no dobře, podívám se na to...).

Odkaz na wiki, na stránkách ubuntu.cz atp. -- bude, ale až uznám příručku za "hotovou" a vystavení hodnou :)

Změny v Hardy -- bude nová verze pro Hardy


Co bude nového v další verzi: Pokud to stihnu, tak do pondělí by měl přibýt rejstřík a něco na způsob výkladového slovníku.

slush

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #37 kdy: 19 Dubna 2008, 19:15:33 »
Super prace, tleskam!!  ;D Pokud vyjde verze pro 8.04, hned to poleti na tiskarnu a spolu s CD to vrazim tatovi na pocitac (test Wubi v praxi :)).

Diky!
« Poslední změna: 19 Dubna 2008, 20:37:45 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #38 kdy: 21 Dubna 2008, 15:59:46 »
Tak na webu je nová verze -- opravil jsem zase spoustu chyb a přidal rejstřík. Zároveň je toto poslední vydání příručky pro Gutsy (od teď budu už jen opravovat chyby, text měnit nebudu).
Nyní se hodlám soustředit na zdárné dokončení verze pro Hardy, která, dá-li Bůh, vyjde ve čtvrtek (tedy společně s Hardy) a bude obsahovat nové obrázky, výkladový slovník, novou (inteligentnější) předmluvu, pár nových návodů a tak vůbec.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #39 kdy: 24 Dubna 2008, 16:10:36 »
Tak nová verze příručky se bohužel trochu opozdí -- rozhodl jsem se ještě počkat a "dát si" trochu času na kontrolu -- raději vydám několikrát zkontrolovanou příručku za týden, než teď, ale plnou chyb.

Co se týče častých dotazů na "zveřejnění", tak jakmile bude na světě finální verze příručky, tak se objeví informace jak na wiki, tak na ubuntu.cz, a pokusím si ji "protlačit" i jinam (třeba na knihy.root.cz).

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #40 kdy: 24 Dubna 2008, 16:12:59 »
Pokud budes chtit zase nejakyho betareadera tak se ozvi, jsem na neschopence a beztak nemam co delat :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

slush

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #41 kdy: 24 Dubna 2008, 16:20:36 »
Pokud budes chtit zase nejakyho betareadera tak se ozvi, jsem na neschopence a beztak nemam co delat :)

jj, kdyby byl zajem, nabizim se na korekturu/revizi.

Marek

JohnyN

  • Host
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #42 kdy: 24 Dubna 2008, 16:32:28 »
Zdravím,
tak ako pozerám, nová verzia príručky je zase o niečo profesionálnejšia a vymakanejšia  ;)
Super sa to vyvíja  :)
Teším sa na ďalšiu verziu  ;)

shaman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #43 kdy: 27 Dubna 2008, 17:01:32 »
Tahle příručka je skutečně báječná, ale i tak bych si dovolil pár připomínek (vycházím z verze 0.2.0):
str. 28 ‒ drobný detail, stránka končí nadpisem
str. 41 ‒ Rhytmbox -> Rhythmbox
str. 96 ‒ v Poznámce dole "prohlížení obráků"
str. 112 ‒ "Pokud i přesto budete chtít fragmentaci provést" -> nemělo by být spíše defragmentaci?

F.TOM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #44 kdy: 03 Května 2008, 17:39:04 »

Čau
Rozhodl jsem se zveřejnit svůj "Malý instalační průvodce operačního systému Ubuntu Linux"..
Manuál byl určen jako malá knížečka přikládaná k CD s UBUNU Linuxem.
Formát je udělaný tak, aby se bez problému vešel do plastového obalu na DVD.

Manuál je určen pro Gutsyho, pokud by byl ale zájem, můžu ho předělat i na Hardyho, případně ještě rozšířit a doplnit..

PDF je ke stažení ZDE: http://dlg2.uloz.to/035c130c175cf9ff364c12246e0f893a/369141/ubuntu-manual.pdf,
v případě zájmu zveřejním i odt.

TOM

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #45 kdy: 03 Května 2008, 17:58:21 »
Pěkné.... můj názor.... raději net a wiki + google .... ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #46 kdy: 03 Května 2008, 18:57:54 »

Čau
Rozhodl jsem se zveřejnit svůj "Malý instalační průvodce operačního systému Ubuntu Linux"..
Manuál byl určen jako malá knížečka přikládaná k CD s UBUNU Linuxem.
Formát je udělaný tak, aby se bez problému vešel do plastového obalu na DVD.

Manuál je určen pro Gutsyho, pokud by byl ale zájem, můžu ho předělat i na Hardyho, případně ještě rozšířit a doplnit..

PDF je ke stažení ZDE: http://dlg2.uloz.to/035c130c175cf9ff364c12246e0f893a/369141/ubuntu-manual.pdf,
v případě zájmu zveřejním i odt.

TOM
Pokud dáš svolení s úpravami, určitě by to odt chtělo pustit. Každopádně moc pěkný, ačkoliv bych tam hodně věcí upravil.

F.TOM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #47 kdy: 11 Května 2008, 21:10:30 »
Čau, tak tady to je..:

- Malý instalační průvodce v pdf ve verzi pro čtení: http://dlg.uloz.to/b640de92a92e3f57cbd0938a13adb32d/392261/manual-ubuntu-cteni.pdf

- Malý instalační průvodce v pdf ve verzi pro tisk: http://dlg.uloz.to/6bd20ea8c5e331fb9ca27fb45c2d143b/392272/manual-ubuntu-tisk.pdf

- Malý instalační průvodce v odt ve verzi pro editaci: http://dlg.uloz.to/f8e2237c2a2dea613d1d030ef193bd04/392280/manual-ubuntu.odt

Manuál můžete volně editovat, modifikovat a šířit.

Použité písmo je:
Lohit Gujarati
URW Palladio L
Century Schoolbook L
Ubuntu-Title
Comic Sans MS
Purisa


Takto nějak může vypadat výsledek:


« Poslední změna: 11 Května 2008, 22:17:34 od F.TOM »

slush

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #48 kdy: 11 Května 2008, 21:46:26 »
Nevim proc, ale nejde mi to stahnout :( - zkousel jsem ve FF3 a Epiphany. Po kliku na tlacitko se opet zobrazi jen ta stranka uloz.to

F.TOM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #49 kdy: 11 Května 2008, 22:21:51 »
Nevim proc, ale nejde mi to stahnout :( - zkousel jsem ve FF3 a Epiphany. Po kliku na tlacitko se opet zobrazi jen ta stranka uloz.to

Už by to mělo být OK.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.