Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: LINUX nebo Windows  (Přečteno 4889 krát)

hanessh4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
LINUX nebo Windows
« kdy: 21 Května 2008, 09:44:52 »
Očima windowsáře:
Vždycky sem používal Windows (párkrát Mandrivu a Ubuntu, ale nevydržely déle jak týden).

Pokud mám srovnat Windows a Ubuntu Hardy podle mých zkušeností, tak Ubuntu je v mnoha případech svižnější,  jednoduchá instalace balíků, je zde samozřejmě compiz se všemi efekty, jediný problém zdálo se byly dokumenty Office, sice je openoffice ve většině případů otevřel ale chybí zde ještě pár podstatných funkcí, což se dalo vyřešit Virtualbox + XP + MS Office, který tam běžel bezproblémově.

Co mě ale po 14 dnech ladění systému přibližně 10 reinstallů udivuje je pár věcí: kompatibilita a mou ATI 1150 je tak napůl - compiz funguje až na tu zmíněnou hranu napříč obrazovkou, což při přehrávání videa je nepříjemné, ale s tím by se dalo smířit, další věc je paradoxně výkon, obecně by měl být Linux méně náročný na systémové prostředky (jsem si doteď myslel), ale např. když přehrávám video v Totemu nebo VLC, procesor pracuje na 50% a to při taktu 1,6; pokud přepnu na 800MHz o fullscreen se mi může jen zdát, kvalita dekódování videa taky není zrovna oslnivá, výsledek - teplota procesoru přes 50˚C, větráky na max otáčky, harddisk se mi zahřívá i při absolutní nečinosti na přibližně 53˚C, což ve Windows sem dosáhl při pár hodinách hraní 3D her.

Nevím jestli to má na svědomí všechno nekompatibilita ATI karty s Linuxem, ale celkem mě to od užívání Ubuntu odrazuje, usiluje se o to, aby lidi objevili Linux nebo přešli z Windows, ale tam se systém nainstaloval a fungoval což má obrovskou výhodu; Linux je stále o ladění a ladění se mi zdá, nejsem žádný počítačový virtuóz, na druhou stranu si myslim že nejsem úplná lamka, ale stejně nastavování systému po instalaci spočívá ve hledání návodů na internetu a pokud někdo přede mnou neměl už stejný problém, tak prakticky kromě dotazu tady na foru normální uživatel nemá šanci problém vyřešit.

Oproti Windows je Ubuntu aspoň pro mě mnohem zajímavější, ale zdá se mi, že můj ntb na něho nestačí.

Rád bych věděl váš názor na věc
« Poslední změna: 21 Května 2008, 12:46:11 od Anna Taliánová »
DELL INSPIRON 1501, AMD Turion 64 X2 1,6GHz, 2gb DDR2, ATI xpress 1150,

Pavel Půlpán

Re: Linux vs windows
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2008, 09:46:02 »
Doufám, že se to nezvrhne o5 v něco nekalého. Nicméně přesunuju do obecné diskuze. ;)

hanessh4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2008, 09:50:58 »
jasny, jinak se omlouvám jestli je tady takovýchto příspěvků až dost, v tomto směru příznávám moc jsem nehledal, jenom bych chtěl vědět názor na věc jak komu co funguje hlavně na noteboocích
DELL INSPIRON 1501, AMD Turion 64 X2 1,6GHz, 2gb DDR2, ATI xpress 1150,

Pavel Půlpán

Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #3 kdy: 21 Května 2008, 09:52:53 »
Jestli jde o to, tak mrkni na seznam podporovaných notebooků, je tam dost osobních zkušeností: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=3229.0

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #4 kdy: 21 Května 2008, 10:37:10 »
Očima windowsáře:
jediný problém zdálo se byly dokumenty office, sice je openoffice ve většině případů otevřel ale chybí zde ještě pár podstatných funkcí

Které konkrétně? My používáme ve firmě jen OpenOffice už rok na čtyřech počítačích a jediný problém byl, že nelze zjistit počet znaků v PPT.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #5 kdy: 21 Května 2008, 10:48:47 »
Očima windowsáře:
kvalita dekódování videa taky není zrovna oslnivá

Plně souhlasím. Kódováním a dekódováním videa se zabývám už mnoho let a vím, jak který kodek kde nastavit pro maximální kvalitu obrazu na konkrétním HW. V Ubuntu jsem mimo, téměř nic nenastavím, kodek si nevyberu, obraz (když už hraje) tak je (pro mě) kvalitou pět let zpátky, slovo posprocesing už nemumím ani napsat.

Když pominu kvalitu, tak se mi po roce s Ubuntu nepodařilo nastavit to, aby vše (MPEG1, MPEG2, MPEG4, DivX (všechyn verze), Xvid (všechny verze), VCD, SVCD, DVD (vždy i s menu), atd.) hrálo VŽDY a VŠE V JEDNOM PŘEHRÁVAČI. Což jsem u starého blbého OS v 99% měl vychytáno).

Ubuntu se mi líbí a dělám na tom, ale když budu chtít pustit partě film v nejvyšší kvalitě projektorem na plátno, sáhnu zase po starém blbém OS. Účel světí prostředek.

:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #6 kdy: 21 Května 2008, 11:05:28 »
Nemám notebook, ale chtěl bych říci toto:

Psal jsi, že jsi nevydržel déle jak týden. Co z toho vyplývá? Stále se učíš a musíš hledat návody co a jak. Pokud u Linuxu vydržíš déle jak pár týdnů, tak se naučíš základní věci dělat zpaměti (i klikacími způsoby). Je to stejné jako by jsi začínal na win, taky nebudeš vědět jak nainstalovat program, kde ho sehnat apod.

To, že je méně náročný? Řekl bych 100% (snad až na Solaris, ale to sem nepatří). Proč si to myslím? Je to jednoduché, pokud srovnáš Linux z roku 2007-2008 a srovnáš ho s konkurenčním systémem vydaným v roce 2007-2008, tak asi není co řešit. Samozřejmě Ubuntu hodně lidí srovnává s XP, ale z mého pohledu srovnávat Ubuntu z 2008 a XP z 2001 je poněkud nešťastné (vemte si jaké PC s jakými výkony v té době existovali).

To že vám Linux hodně vytěžuje PC, bude určitě nějaký problém (možná s ATI), ale ne že by tak Linux (ne)fungoval běžně. Já mám ATI x1300 a jede mě vše krásně.

S tím OpenOffice to je někdy problém. Tam doporučuju hotovou (ukončenou) práci exportovat do pdf. Co se má odeslat a upravovat, tak záleží na rozsáhlosti projektu, typu projektu - to si musí každý vychytat sám.

Že nestačí tvůj notebook? Jaký máš parametry? (popř. zkus Xubuntu)
« Poslední změna: 21 Května 2008, 12:49:01 od Anna Taliánová »

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #7 kdy: 21 Května 2008, 11:11:04 »
Ve VLC player přehraju všechno i stream video. Postprocessing nepoužívám, ale vždy záleží na nastavení grafické karty - 3D akceleraci. Na linuxu mám lepší obraz než na windowsu s menším zatížení procesoru. Na kódování videa používám standard H264 - kodek x264. :)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #8 kdy: 21 Května 2008, 11:21:45 »
Ve VLC player přehraju všechno i stream video. Postprocessing nepoužívám, ale vždy záleží na nastavení grafické karty - 3D akceleraci. Na linuxu mám lepší obraz než na windowsu s menším zatížení procesoru. Na kódování videa používám standard H264 - kodek x264. :)

...i SVCD s menu?

Nevyhlazený obraz (bez postprocessingu) z DivX či Xvid s nižším rozlišením nemůže vypadat lépe než s ním...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

oyankee

  • Host
Re: LINUX nebo windows
« Odpověď #9 kdy: 21 Května 2008, 11:40:22 »
Citace
na 800MHz o fullscreen se mi může jen zdát
No, tak ja jedu pro zajimavost na 530MHz ve fullscreenu divx bez problemu (nejaky ten frame vypadne, ale oko to nepozna). Na dvd kvalitu musim holt vykon zvysit, ale 800MHz rozhodne neni, a i kdyz ted compiz nemam, ani s nim to nebyl problem na mem antinovem notebooku. Co se tyka kvality obrazu, nemuzu rict, ze bych u sebe videl nejake velke rozdily (xine-gui, mplayer) nez na windows (napr. PowerDVD) - ale mozna uz jsem si zvykl a nepoznam to nebo to u me uz lepsi byt nemuze diky displeji.
Co se tyka obecne narocnosti, myslim, ze Ubuntu je velmi velmi ohleduplne na systemove pozadavky. Nedokazu si predstavit, ze bych na svych 512RAM dokazal rozbehat uplne novy komercni system od Microsoftu. A to mam jeste sdilenou grafiku na 64RAM. Se spustenym Firefoxem a Thunderbirdem a dalsimi prkotinkami mi jeste zbyva neuveritelnych 200MB operacni pameti. Swap je mile daleko a Ubuntu do neho sahne opravdu jen jednou za cas, kdyz jsem linej zavirat okna. To se mi ani na XP nestavalo.
« Poslední změna: 21 Května 2008, 12:50:39 od Anna Taliánová »

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #10 kdy: 21 Května 2008, 14:50:06 »
...
Dřív mi to dělalo to co tobě - trochu jsem pohledal na fóru. Proti přehřívání disku pomohlo http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=15608.0 teplota mírně klesla a stabilně se teď drží na 35-38˚C. Na CPU jsem "nasadil" UbuntuTweak, aby výkon procesoru byl OnDemand... pokud se nic neděje a jen si píšu na fóru, koukám na web.... procesor jede jen na 800MHz a teplota je okolo 48˚C než jsem nastavil ondemand držela se okolo 60-64 protože procesor jel pořád naplno, zbytečně.
Na Ati zase zabralo Envy... všechno se dá vyřešit.
Tak to nevzdávej :)

Edit: používáš ntb - ty se vždycky hůř chladí než bedny, ale takový už je svět a není třeba se zneklidňovat ;) akorát ten disk je zle... snad zabere tamto a potom snížení výkonu procesoru - mně se ten disk ohřívá od něj snad, aspoň mi to přijde

Ladění ladění, všechny smutky zahání, ladění ladění je lék!
Ale ne, většina "ladění" se udělá v prvních pár týdnech (spíš týdnu) po instalaci a pak už si užíváš krásného systému :)
« Poslední změna: 21 Května 2008, 15:45:23 od Anna Taliánová »
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #11 kdy: 21 Května 2008, 15:34:07 »
Ladění ladění, všechny smutky zahání, ladění ladění je lék!
Ale ne, většina "ladění" se udělá v prvních pár týdnech(spíš týdnu) po instalaci a pak už si užíváš krásného systému :)

...celých 6 měsíců, než přijde nová verze, ty samozřejmě neodoláš a vše začíná od nuly. Ale každá nová verze se ladí o poznání pohodlněji...  :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

hanessh4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #12 kdy: 21 Května 2008, 15:44:13 »
především díky všem za názory :)
Omlovám se druhy os na notasu mam xp a srovnavat je s ubuntu 8.04 je opravdu nesmylsl, to že sem dříve nevydržel týden s ubuntu bylo hlavně kvůli 2 věcem jednak mi nešla na interní wifi a nemohl jsem skoro vubec rozjet trošku slušně grafickou kartu a když kvuli nějake chybě co se stane např. když nenajelo graficky prostředi reinstalujete system třeba 5 x za den trošku vas to omrzi, jinak hned jak vyšlo hardy hned jsem ho zkoušel a mam ho ted 14 dni :) a k windowsum se mi upřimně vubec nechce vracet, ale ty mouchy co ten notas ma - přehřivani atd musím eliminovat nechci si přece zbytečně zkracovat životnost komponentu, jenomže to nekonečne hledani ruznych skriptu a přikazu jenom čekam až se zase něco pokazi a bude reinstall a všecičko nastavovani znova :)
to s tim hadrem zkusim udělat a dam vědět, envy ovladač jsem zkoušel pravě bylo to ještě horši a navic mi nejelo vubec video, ubuntu tweak mam dal jsem ho vykon - na požádání a to je taky problém na těch 800MHz ten procesor jede uplně minimalně stači pohnout myší nebo zapnout firefox a jede na 100% i když vubec nic nedělam
jinak ntb je to :
DELL INSPIRON 1501
AMD TURION 64 X2 1,6GHz, 2x 1024mb DDR2 333MHz, ATI XPRESS 1150 256mb sdilena, SAMSUNG HM120JI hadr 120gb

// jinak load cycle count  jsem zkoušel už jsem se v tom topiku ptal že to mam na hodnotě 9608 a to od toho co jsem poprve instaloval ubuntu před 14 dny což znamena že bud system nekomunikuje s tim čidlem na disku nebo mi hlavičky vubec neparkuji odpoved byla že je to spravně že to nemam chtit za každou cenu zapnout a častym parkovanim snižit životnost tak nevim co je horši jestli vic parkovani nebo vubec a tim větši teplota
« Poslední změna: 21 Května 2008, 15:48:32 od hanessh4 »
DELL INSPIRON 1501, AMD Turion 64 X2 1,6GHz, 2gb DDR2, ATI xpress 1150,

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #13 kdy: 21 Května 2008, 16:00:54 »
...celých 6 měsíců, než přijde nová verze, ty samozřejmě neodoláš a vše začíná od nuly. Ale každá nová verze se ladí o poznání pohodlněji...  :-)

Ee, vážně jen první týden pro normální provoz. Na fóru a wiki už je skoro všechno vyřešeno a pokud člověk nemá nějakou exotiku může vesele frčet. A pak u takové ty vychytávky jako compiz, Tweak, conky...  to je pak třeba na celý rok ;) a taky to je přece na Linuxu to krásné ne? Že funkční systém k práci je to skoro ihned, a vychytávkami můžeš krátit nudu všedního dne.

ubuntu tweak mam dal jsem ho vykon - na požádání a to je taky problém na těch 800MHz ten procesor jede uplně minimalně stači pohnout myší nebo zapnout firefox a jede na 100% i když vubec nic nedělam

Jj, to tak dělá a je to správně. Ptal jsem se ve škole učitele a založil topic na fóru zde. Z toho co jsem vyrozuměl, tak přepíná celkem rychle mezi frekvencemi na požádání, hlavně teda mezi min. a max. jak jsme si všiml. Vada to není, pokud Ti nezáleží zcela na přesných výpočtech (ve výzkumáku asi neděláš a nepočítáš Pí na stovky desetinných míst) tak je to jedno, prý totiž občas může udělat chybičku při tom přepnutí, ale nijak se to při běžném užívání neprojeví. Takže většinu času ho mám na 800Mhz a jen když udělám něco "nečekaného" tak se přepne na vyšší frekvenci a zase se uklidní ;)
Hardwaru to neškodí.
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #14 kdy: 21 Května 2008, 16:12:03 »
Osobně mě zprovozňování zvukovky, wifi, instalace kodeků apod. nebaví (v žádném OS) a myslím, si, že je tato znalost každému (kromě těch, kteří se tím živí, nebo to dělají denně) úplně k prdu (ztráta času) a lepší by bylo hrát libovolnou hru či si číst knížku apod.

Jsem konzervativní a funkční systém bych chtěl mít vypálen v ROM a např. 5 let neměnný (nová verze 1x za 5 let).
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

hanessh4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #15 kdy: 21 Května 2008, 16:31:34 »
no ale mě se nevrati zpět na 800 pravě mám to nastavené na požádání a stejně pořád jede na 100% na 800 se přepne když přestanu na všechno chytat, někde sem četl že by to mělo přepnout pokud vytížení přejde nad 100% nebo co ale mě se to přepina když začnu psat tady odpověď :D pak přestanu psat spadne na 800 a než dojedu myší na poslat je to o5 na 100%
DELL INSPIRON 1501, AMD Turion 64 X2 1,6GHz, 2gb DDR2, ATI xpress 1150,

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #16 kdy: 21 Května 2008, 18:21:55 »
Mě to skáče na každé načítání nové stránky, občas i na rolování... jak jsem psal http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=23023.0 ale vážně to tak je. Ještě to třeba vytáčí jiná aplikace, popřípadě máš víc stránek a na jedné je flash, youtube, nebo něco podobného → třeba stream rádia v rhytmboxu mi to dost protáčí. Ale hlavní je, že to tolik netopí ;)
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

hanessh4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #17 kdy: 21 Května 2008, 18:54:17 »
:D ale ty mě vůbec nechápeš ja nemusím mít puštěný nic prázdou plochu když nic nedělám tak je takt 800MHz  vytižení tak 5% ale stači chytnout na myš nebo kliknout a vyskoči to na 1,6MHz a je to tak dlouho dokud zase nepřestanu něco dělat, tím chci říct že ta změna frekvence je pro mě naprosto bezpředmětná když i při vytížení 10% jede procesor na 100%
DELL INSPIRON 1501, AMD Turion 64 X2 1,6GHz, 2gb DDR2, ATI xpress 1150,

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #18 kdy: 21 Května 2008, 19:24:22 »
Muj spoluzak pouziva Ubuntu na notebooku (navedl jsem ho na to) a je oproti windowsum spokojen.
S taktem procesoru taky problem nema - kdyz nic nedela a vytizeni procesoru je nizke, tak se mu sam podtaktuje. Hybani s mysi apod. tomu vubec nevadi, procesor se nataktuje zase zpatky jenom kdyz je to opravdu potreba.
Jedine, na co si stezuje je, ze nemuze pomoci klavesovych zkratek vypnout wifi a bluetooth. Jinak ale rika, ze mu baterie vydrzi dyl, nez s windowsama.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

hanessh4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #19 kdy: 21 Května 2008, 19:42:37 »
jako ja jsem v celku taky spokojen jenom to ma par chyb :) jinak wifi mi jde zapnout přes fn instaloval jsem microsoftí olvladač přes ndiswrapper a v poho, jinak klavesy na jas by mi šli kdybych downgradoval bios o par verzi zpatky, a s tou baterkou zatim mam vyzkoušeny opak ve win xp sem měl notebook hardware control nastavenou grafiku z 400MHz na 100MHz a procak na pulku a vydržel při prohliženi netu v klidu 5 hodin na ubuntu zatim mam 3 hodiny odzkoušene s procesorem na pulku grafiku nevim asi na plno
DELL INSPIRON 1501, AMD Turion 64 X2 1,6GHz, 2gb DDR2, ATI xpress 1150,

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #20 kdy: 29 Května 2008, 12:19:32 »
Co se týká baterky, tak když budu srovnávat Ubuntu a Visty, tak jednoznačně vítězí Ubuntu. Trošičku bolestivé místo jsou u Ubuntu (notebooky) Wifi karty. Jinak postupně přecházím na všech PC's na Linux, používal jsem XP s SP3 nebo Visty s SP1, ale po té co jsem zkusil Ubuntu, tak bylo jasno  :-*
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #21 kdy: 29 Května 2008, 15:35:07 »
 ;) Téma tohoto vláka mi silně připomíná nekonečné diskuse před necelými deseti lety, které plnily fotočasopisy s tématem "FILM NEBO DIGITÁL".

http://www.fotoaparat.cz/article/2177/2
http://foto.tiscali.cz/mult/mult_center_030727.628437.html
http://www.digimanie.cz/art_doc-02E9E232B5360C96C1256E5F0045E56A.html

 :-\ Každému rozumnému bylo a je jasné, co nakonec zvítězí, ale když do toho trochu vídí, tak rád diskutuje... (já též)...

 ;) Já fotím většinou na digitál, ale občas si koupím film a zavzpomínám. Stejně to dělám i OS. Jedu na Ubuntu, a občas si pusím starý OS WXP a zavzpomínám si...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

wlado

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #22 kdy: 29 Května 2008, 16:39:19 »
No k tomuto bych snad napsal jedno - Linux není Windows, a to že nenaběhne grafické prostředí, tak není třeba reinstalovat celý linux, stačí jen změnit /etc/X11/xorg.conf  driver z fglrx na ati a můžeš se vesele v tom hrabat dál, dokud to nevyjde, reinstalace systému je vidlákovina. Jinak o instalaci ati driverů je už dost napsáno, a tady je neoficiální návod, odkaz je přímo ze stránek ati.amd.com  http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide  chce to drobet trpělivosti, jinak co se týče compizu s ati to není zrovna moc super, měl jsem ati, ted mam nvidii, a stejně to mam vypnuté, je to skoro k ničemu, navíc to možná způsobuje ten tvůj problém s vytížením. Tak good luck
Kubuntu 10.04 (KDE 4.4.3)
Zkuste GO, nejstarší dokonalou deskovou hru na světě...  třeba na http://www.gokgs.com/
vše o go zde http://www.goweb.cz/

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #23 kdy: 29 Května 2008, 16:56:56 »
Reinstalace systému je možná widlákovina, ale už jsem došel k situacím, kdy prostě řešení nebylo k nalezení (znovuzprovoznění nVidia driverů - driver načítal špatný kernel a kdo by čekal, že pomůže reinstall driverů, zprovoznění přes manažer nesvobodných ovladačů, či podobné řešení, nedočkal by se)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

waterman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
Re: LINUX nebo Windows
« Odpověď #24 kdy: 01 Června 2008, 09:04:54 »
Další z někonečno článků o této problematice...
Já osobně souhlasím s názorem Chrise Pirillo. -http://chris.pirillo.com/
Každý by měl používat co chce, a co nejvíce vyhovuje jeho potřebám. Co podporuje jeho HW, co není zbugované a další faktory, jejich výčet je např, zde: http://chris.pirillo.com/2008/03/23/how-to-switch-operating-systems-linux-windows-os-x/
AMD Sepron 3100+; 1024MB RAM; ATI Radeon X800 GTO
Windows XP SP3 customized by Me!
iPhone 16GB Pwned!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.