Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zprovoznění správného zobrazení na ASUS X51L  (Přečteno 4864 krát)

dejv608

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Zprovoznění správného zobrazení na ASUS X51L
« kdy: 04 Července 2008, 18:54:46 »
Před pár dny jsem se stal čerstvým majitelem notebooku ASUS X51L (v cenové relaci do deseti tisíc (T2370, 1GB RAM, 160GB HDD, intel X3100, wifi bg, bluetooth) bez OS asi nejlepší možná volba, navíc velmi slušně výkonná grafika), s tím, že si na něj dám jak okýnka, tak Kubuntu. Ovšem jaké bylo mé překvapení, poté, co jsem zjistil, že pod žádným Linuxem(a ani pod BSD či Solarisem) se nezobrazuje správně grafické rozhraní... Rozlišení sice bylo správné, ale ovládácí prostředí se vždy zobrazovalo na ploše o velikosti 1024x768 a zbytek zaplnilo tapetou. Po dnech googlování jsem byl už smířen s tím, že s takovou zůstanu u woken - žádné řešení jsem neobjevil.

Pak jsem po čase zkusil další linux, a ten mi ukázal, že mám připojen jeden monitor a televizi(což je nesmysl, protože NTB nemá tv-out, jen vga), tak jsem zběžně mrkl do xrandr a tam jsem už viděl, co to způsobuje! Zvláštní na tom je, že v xorg.conf není ani jedna zmínka nastavení o televizi.

DŮVOD: Tento notebook má záhadně mapovaný TV výstup přímo na LCD, kde dochází ke kolizi se samotným zobrazováním LCD displeje.
ŘEŠENÍ: Do konzole napsat:
Kód: [Vybrat]
xrandr --output TV --offa nyní už je vše jak má být :)
(testováno na: Ubuntu a Kubuntu HH(i 8.04.1 LTS), openSUSE 11(vyskytuje se skrytě - xrandr hlásí 1024x768@30Hz, ale vše se zobrazuje OK), Slackware, Mandriva 2008.1, Linux Mint,  ZenWalk 5.2, debian sid i etch, Sidux(vyskytuje se skrytě), FreeBSD, OpenSolaris. - prostě k čemu jsem měl dostupný livka.)


Nicméně, je tu ještě jeden problém: tento příkaz není trvalý, po restartu jeho efekt vyprchá. Já jsem to řešil tak, že jsem si to zapsal do aplikací spouštěných při spuštění grafického prostředí, takže bohužel tento problém afektuje logovací obrazovku, ale to by šlo vyřešit zapsáním do nějakého spouštěcího skriptu, ale zaboha si nemůžu vzpomenout, jaký to je, snad si někdo za mne vzpomene (není to náhodou nějaký rcX skript?

EDIT:
Na Launchpadu(https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-intel/+bug/136783) jsem objevil efektivnější variantu, která se napíše natvrdo do xorg.conf, takže bude fungovat i po restartu ;)

Kód: [Vybrat]
+Section "Device"
+ Identifier "TV"
+ Driver "intel"
+ Option "monitor-TV" "TV"
+EndSection
+
+Section "Monitor"
+ Identifier "TV"
+ Option "Ignore" "true"
+EndSection
+
 Section "Monitor"
        Identifier "Generic Monitor"
        Option "DPMS"
« Poslední změna: 04 Července 2008, 21:03:44 od dejv608 »
Přenosný budget: ASUS X51L, T2370, 1GB RAM, 160GB HDD, Intel IGP X3100 (DX10, na IGP (s novýma driverama) drtivý výkon), wifi atheros b/g, BT. WinXPSP3 + Kubuntu HH.1. Na notebook za 10k vč. DPH, proč ne ;) A má pořádný šasi.

usagi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
Re: Zprovoznění správného zobrazení na ASUS X51L
« Odpověď #1 kdy: 27 Října 2008, 14:44:18 »
Mal by som k tomuto pár otázok:
Po použití tohto: xrandr --output TV --off
sa mi síce zjavia v rozlíšeniach aj iné hodnoty teda aj 1280x800 60Hz, ale je to nepoužiteľné lebo obraz sa nastaví len na dve tretiny displeja. Pri nastavení klonovať sa opäť vráti na 1024x768 60Hz.
Ako je možné toto odstrániť?

Druhá otázka: niesom si istý či som správne pochopil tú konfiguráciu xorg.conf
To čo je označené + mám doplniť? alebo nahradiť pôvodné.
Prosím bližšie to popíšte. Ďakujem vopred.
PC: ASUS P5QL-E, Intel Core2duo (3200), 2GB DDR2, 320 GB HDD, ASUS NVIDIA 7600GT 256MB
NB: ASUS X51L, Dual core T2390, 2GB DDR2, 160 GB HDD, Intel X3100 128MB
Ubuntu Ultimate Edition 2.0 Gamers

usagi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
Re: Zprovoznění správného zobrazení na ASUS X51L
« Odpověď #2 kdy: 29 Října 2008, 07:59:48 »
Takže všetko je vyriešené.  ;D
Nebolo treba ani editovať xorg.conf
Po zadaní xrandr --output TV --off  som išiel do Rozlíšenia obrazovky klikol na obrázok monitoru s nápisom unknown a zrazu sa mi tam zjavil ďalší s nápisom 15"
Potom som nastavil rozlíšenie a všetko fungovalo.
Dokonca aj jas po reštarte zostal na plnej úrovni tak ako má.

Jediná vec ktorá naznačuje, že niečo nebolo predtým v poriadku je, že v nastavení screenlets mi v polohovaní ukazuje naďalej len 1024x768 max hodnoty. Drag and drop sa to ale dá presúvať aj mimo týchto hodnôt.
PC: ASUS P5QL-E, Intel Core2duo (3200), 2GB DDR2, 320 GB HDD, ASUS NVIDIA 7600GT 256MB
NB: ASUS X51L, Dual core T2390, 2GB DDR2, 160 GB HDD, Intel X3100 128MB
Ubuntu Ultimate Edition 2.0 Gamers

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.