Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: notebook Acer Ferrari 4006 a Travelmate 4102  (Přečteno 6417 krát)

lev-7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
notebook Acer Ferrari 4006 a Travelmate 4102
« kdy: 28 Července 2006, 18:12:27 »
Už delší čas sleduju dění kolem Linuxu a teď když mne můj švára, kterej přešel prakticky úplně na Linux - Ubuntu, předvedl jak Linux vypadá a funguje v praxi jsem se rozhodl vše vyzkoušet na vlastní kůži. Můžu říci, že ve Windowsech už jsem celkem zběhlý, ale hned první instalace Ubuntu na můj desktop nebyla bez potíží. Před instalací jsem si na mém druhém HDD (na prvním je Windows XP) udělal Partition magicem místo cca 50GB a po spuštění Live CD spustil instalaci, ale nějak jsem se zamotal či přehlíd v instalátoru místo instalace přišel jsem o veškerý data na tomto disku. No nic... stejně tam bylo "jen" pár desítek filmů a plno hudby, jinak nic důležitého, ale chybama se člověk učí... Instalace proběhla bez problémů, ale po prvním spuštění zůstal tmavý monitor, nastavena obnovovací frekvence v Xorg.conf, instalace grafické karty ATI Radeon X850XT taky pro začátečníka v Linuxu neproběhla bez potíží napoprvé, ale asi na třetí pokus vše fungovalo. Další oříšek byl tiskárna OfficeJet K80, kterou systém našel, ale nechtěla vůbec fungovat, ale na webu jsem našel ovladače s dobře zpracovaným návodem k instalaci a funguje i skener :). Po těchto potížích, které se ještě týž týden odstranily, jsem opravdu s Ubuntu spokojen už po asi 14-ti denním používání. Před týdnem jsem u své matky na notebooku Acer TM 2312 nainstaloval k její spokojenosti Kubuntu včetně Skype a dalšího SW, který používá. Vše funguje a je spokojena. Chtěl jsem si Ubuntu vyzkoušet i na mým a dcery notebooku oba - Acer, jeden Ferrari 4006 a druhý Travelmate 4102 a ani na jednom se při najíždění nerozsvítil monitor. Oba dva mají grafiku ATI Radeon X700. Proběhne normálně logo Ubuntu s výpisem a když mají najet Xka, tak ztmavne monitor a nic... disk pracuje, jako kdyby vše fungovalo dál, ale monitor je tmavý :( . Zkoušel jsem nastavovat různá rozlišení a nic. Přitom Suse 10.1 na těchto strojích najede v pohodě.  Poraďte prosím začínajícímu Ubunťákovi co s tím??
PS: budu týden pryč, ale to nevadí - pište. Dík.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:44:57 od Anna Taliánová »

geoRG77

  • Host
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #1 kdy: 31 Července 2006, 13:45:29 »
Je to problém myslím s ovladači, ale řešení je jednoduché:

Po startu systému, tedy když zčerná obrazovka se přepnout pomocí CTRL+ALT+F1 do první session, přihlásit se, napsat: sudo nano /etc/X11/xorg.conf, požádá o heslo, pak v konfigu najdeš sekci "device" a připíšeš Option "MonitorLayout" "LVDS,AUTO". Uložíš, a stiskneš CTRL+ALT+BACKSPACE a měla by najet grafika.

lev-7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #2 kdy: 27 Srpna 2006, 12:19:49 »
Dík za odpověď - funguje..

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #3 kdy: 29 Srpna 2006, 22:57:31 »
jen dovětek, přijde mi docela normální, když ztratíte data na disku (dikovém oddílu) na který instalujete operační systém, dokonce i windows při instalaci dik napřed formátují

lev-7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #4 kdy: 04 Září 2006, 11:55:06 »
jen dovětek: před instalací Ubuntu jsem si disk poctivě rozdělil Partition magikem a Ubuntu se snažil nainstalovat na volnou část. Nejsem dokonalý a možná jsem se při nastavování místa pro instalaci někde uklik a data byla bohužel fuč. Zase takovej Jouda nejsem abych nevěděl, že se při formátování data ztratí!!!

djdodo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #5 kdy: 11 Října 2006, 00:27:40 »
podobny problem resim i na Toshibe s X700,ale snazim se spustit Live Ubuntu, zadnou grafiku nevidim.
Podle nize uvedenho navodu provedu vse, ale na CTRL+ALT+BACKSPACE neraguje a jsem stale v prikazove radce, btw. heslo to taky nechtelo.
Nevite jak dal?

Citace: geoRG77
Je to problém myslím s ovladači, ale řešení je jednoduché:

Po startu systému, tedy když zčerná obrazovka se přepnout pomocí CTRL+ALT+F1 do první session, přihlásit se, napsat: sudo nano /etc/X11/xorg.conf, požádá o heslo, pak v konfigu najdeš sekci "device" a připíšeš Option "MonitorLayout" "LVDS,AUTO". Uložíš, a stiskneš CTRL+ALT+BACKSPACE a měla by najet grafika.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:40:06 od Anna Taliánová »

geoRG77

  • Host
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #6 kdy: 16 Října 2006, 08:56:19 »
Tak napiš sudo /etc/init.d/gdm restart
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:40:25 od Anna Taliánová »

djdodo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #7 kdy: 17 Října 2006, 22:44:25 »
provedl jsem upravy v xorg.conf, pak restartnul GDM, ale pouze GDM Fail, resp. GDM STOP OK, GDM START FAIL...
Grafika tedy nenajela. Nemate nekdo jiny tip?

Citace: geoRG77
Tak napiš sudo /etc/init.d/gdm restart.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:41:00 od Anna Taliánová »

lev-7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #8 kdy: 05 Února 2007, 21:16:42 »
Ještě detail... když k notebookum s výše popsaným problémem připojíte externí monitor, tak jede Live CD naprosto bez problémů na externím monitoru. Instalaci jsem prováděl na připojeným ext. monitoru a po nainstalování provedl úpravy v xorg.conf.

mako-z

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2007, 19:24:18 »
Citace: djdodo
provedl jsem upravy v xorg.conf, pak restartnul GDM, ale pouze GDM Fail, resp. GDM STOP OK, GDM START FAIL...
Grafika tedy nenajela. Nemate nekdo jiny tip?

Ja som skusil toto a to mi fungovalo:

Ked scerna obrazovka tak stlacim CTRL+ALT+F1
 Potom do prikazoveho riadku napisem: sudo nano /etc/X11/xorg.conf
 Potom v odseku “Device” dopisem dalsi riadok: Option "MonitorLayout" "LVDS,AUTO"
 Potom to ulozim CTRL+O a idem spat na prikazovy riadok pomocou CTRL+X
 Potom do prikazoveho riadku napisem: sudo /etc/init.d/gdm restart (mozno ani tento prikaz netreba, skusal som hned po CTRL+X stlacit CTRL+ALT+F7 a nasledne CTRL+ALT+BACKSPACE a nabehlo to aj tak.)
 No a tu som bol predtym v koncoch lebo CTRL+ALT+BACKSPACE mi nefungovalo a ostal som pri ciernej obrazovke. No vcera som po poslednom prikaze (sudo /etc/init.d/gdm restart), mojho ritualu, ktory som odkukal z tohto Fora,  stlacil CTRL+ALT+F7 a nasledne CTRL+ALT+BACKSPACE a cuduj sa svete zrazu mi zacalo startovat graficke prostredie a dostal som sa az na uvodnu obrazovku.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:43:19 od Anna Taliánová »

Michal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
    • http://www.psytech.wz.cz
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #10 kdy: 20 Února 2007, 16:27:43 »
Mám notebook Acer Travelmate 4100WLMi a mám docela problém tam nějakým způsobem Ubuntu 6.10 dostat. Na netu jsem našel doporučení přidat před nabootováním:

linux noapic nolapic acpi=off vga=771 pci=noacpi

S tímhle to rozchodím aspoň v textovým režimu. Pak jsem tedy připojil externí monitor. XServer naběhl, GDM taky, ale po přihlášení se na všech Gnome session objeví jen vlevo nahoře velké šedé textové pole (tam stejně nic napsat nejde, takže terminálové okno jsem vyloučil).

Nějaké doporučení? Předem děkuji.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:43:53 od Anna Taliánová »

Michal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
    • http://www.psytech.wz.cz
Acer Ferrari 4006, TM 4102
« Odpověď #11 kdy: 20 Února 2007, 21:11:32 »
Tak nakonec jsem se nakonec problém raději obejít, než řešit :) . Stáhl jsem image Kubuntu a instalace již běží. Ještě že je na výběr :)
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 14:44:26 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.