Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Málo místa na disku...  (Přečteno 8585 krát)

oliverstr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Málo místa na disku...
« kdy: 06 Listopadu 2008, 20:43:00 »
Nazdar všem, potřeboval bych poradit. Disk mám rozdělený na 2 části - Win a Ubuntu. Nechal jsem si v pánu nějakejch 6GB pro Ubuntu, ale postupnýma aktualizacema a přechodem na novou verzi mi zůstalo asi tak 300 MB, což je trošku málo. Co se dalo smazat tak sem smazal, ale už nevím jak získat další místo. Mohl by mi pls někdo poradit? Předem díky...

vlasto

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #1 kdy: 06 Listopadu 2008, 20:51:04 »
Jak velkej máš ten disk celkově?Určitě jdou zvětšit a zmenšit oddíly i s daty.Múže se to myslím pouze z jedné strany/asi z leva/Je to ale  riziko ,takže zálohovat.Vytvořit image disku.
Mělo by to jít Gpartedem.Určitě se to tu již řešilo,zkus hledat.
vlasto

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2008, 08:52:50 »
zkus:
sudo apt-get check
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove


Nejsem si jist co přesně balíky znamenají, ale:
první příkaz asi zkontroluje závislosti a u těch ostatních si nejsem úplně jist co přesně znamenají ale tuším že:
clean je vyčištění systému od stažených balíků a již nepotřebných (po instalaci), podobné to bude asi u autoclean
a autoremove by mělo být vyčištění systému od software, který není již potřeba, není již v závislostech s ostatními balíky

Radši si přečti přesnější info, který dostaneš když napíšeš jen:
sudo apt-get


Pak můžeš zkusit novou utilitku v intrepid 8.10, tuším že se jmenuje "system cleaner" ten by mohl také uvolnit trošku místa.
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2008, 09:12:43 »
Tyto příkazy jsou sice fajn, ale moc místa neuvolní. Spíš bych to viděl na přerozdělení disku se zálohou dat. Případně to udělat znovu, čistá instalace, což bývá nejlepší. Nebo se zbavit WIN úplně  ;D a mít jen Ubuntu. (mi nedalo, abych si nerejp)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

vlasto

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #4 kdy: 07 Listopadu 2008, 09:15:31 »
Udělej si image disku-partimage.A zkus to jak jsem ti psal Gpartedem to přerozdělit.
Jak velkej máš ten disk????

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #5 kdy: 07 Listopadu 2008, 09:30:33 »
Jeste koukni do adresare /var/cache/apt. Jsou tam uložený všechny instalované balíky, zabírají někdy dost místa...

kojaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2008, 10:31:08 »
Odinstaluj balíčky se starými jádry .. ono jedno má dobře 170 MB tuším:)

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2008, 11:41:24 »
můžeš taky promazat starší logy z adresáře "/var/log/" sice to není žádná extra velká položka, ale u mého asi měsíc starého systému už mají 17MB, pokud máš systm dýl, může jich tam taky spousta být...

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #8 kdy: 07 Listopadu 2008, 14:55:11 »
Tyto příkazy jsou sice fajn, ale moc místa neuvolní. Spíš bych to viděl na přerozdělení disku se zálohou dat. Případně to udělat znovu, čistá instalace, což bývá nejlepší. Nebo se zbavit WIN úplně  ;D a mít jen Ubuntu. (mi nedalo, abych si nerejp)

No, nevím jak u tebe, ale mě to uvolnilo jednou až 500MB a to na mém disku 4,5GB pro HH je už docela podstatná položka. ;)
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #9 kdy: 07 Listopadu 2008, 15:04:59 »
Tyto příkazy používám celkem pravidelně, takže toho moc k "čištění" nebývá. Další věcí je velikost disku, na kterém používáš Ubuntu (případně velikost partition), jestli máš jen 4,5 GB, tak tam samozřejmě 500MB hraje roli. Ovšem když vemeš velikost dnešních disků, tak je to směšné až zanedbatelné... (ale vzpomenu-li si na můj první PC 286, tak se to zdá až skoro k neuvěření ;) )
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

oliverstr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2008, 12:04:53 »
Všem díky za rady, uvolnilo se mi slušnejch 400 MB a navíc brácha (nadávku si odpustím) měl postahovaný samý kraviny na ploše, takže místa je dost...
Jinak ještě taková drobnost - když zapínám počítač a vyjede tam seznam systémů, nejde nějak udělat, že by se zobrazil jenom Linux 2.6.24.21 - generic a ne i ty ostatní (jsou tam od řady 16 dál tuším). je to taková blbost, ale kdyby někdo věděl, tak bych byl vděčnej.

vlasto

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2008, 15:23:21 »
Můžeš to smazat buď v boot grub menu.lst nebo programem Startupmanager omezíš nabídku na jednu možnost.
Zazálohuj si ten grub.menu.lst
vlasto

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #12 kdy: 09 Listopadu 2008, 22:17:58 »
Všem díky za rady, uvolnilo se mi slušnejch 400 MB a navíc brácha (nadávku si odpustím) měl postahovaný samý kraviny na ploše, takže místa je dost...
Jinak ještě taková drobnost - když zapínám počítač a vyjede tam seznam systémů, nejde nějak udělat, že by se zobrazil jenom Linux 2.6.24.21 - generic a ne i ty ostatní (jsou tam od řady 16 dál tuším). je to taková blbost, ale kdyby někdo věděl, tak bych byl vděčnej.

Když si vlezeš do Synapticu, tak ty stará jádra můžeš odebrat, jsou zbytečná, jestli nejnovější funguje. Uvolní se ti místo a zmizí z GRUBu.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

kubow

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: Málo místa na disku...
« Odpověď #13 kdy: 09 Února 2009, 15:10:25 »
Dobrý den,
mám dotaz
při odinstalovávání balíků z grubu (viz výše)
mi při odinstalaci napslo hlášku:

odstranění balíku /lib/modules/#název jádra# .. adresář není prázdný, nezdařilo se

smím vymazat tyto adresáře, nebo jsou v nich nějaké data, která jsou potřebná pro další chody sytému ???

děkuji

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.