Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na DVB-T v Ubuntu - obsluzny SW  (Přečteno 13689 krát)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Jak na DVB-T v Ubuntu - obsluzny SW
« kdy: 21 Července 2009, 19:01:56 »
Bohuzel se mi nepodarilo ani po odpolednim googleni rozjet plne dvb-t kartu avermedia volar x. Rozchodil jsem neznamym zpusobem Me TV aplikaci, ale ne s vsemi dostupnymi kanaly. Poradi nekdo jak obecne postupovat pri zprovoznovani dvb-t v linuxu? na netu jsem nasel spise navody na zprovozneni HW, ale ne samostatny postup instalace a konfigurace obsluznych programu. Potrebuju tedy poradit, co vse musim nainstalovat. V synapticu na mne vypadne plno sw okolo dvbt, ale vetsinu podle mne stejne nepouziju a nechci mit plno zbytecnosti v systemu.  Jde mi o bezne sledovani + samozrejme nahravani z televize. Cekam radu typu nainstalovat ten a ten balicek+k nemu potreba nainstalovat to a to doplneni pro plne vyuziti. Diky...
« Poslední změna: 18 Února 2011, 10:10:03 od Anna Taliánová »
Kubuntu 20.04

AndyGun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #1 kdy: 21 Července 2009, 20:08:06 »
Zkoušel si použít MythTV http://wiki.ubuntu.cz/MythTV . VLC i MPlayer by měl taky zvládnout přehrát DVB-T

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #2 kdy: 21 Července 2009, 21:12:25 »
Zkus Kaffeine  ;) ten umí dvb-t karty v základu
Aj dont spíík ííngliš :)

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #3 kdy: 21 Července 2009, 21:38:03 »
Podívej se do dmesg, najdi vše, co se zmiňuje o tvé dvb kartě a pastni to sem. Typicky by jsi mel mít zařízení v /dev/ dvb/adapter0/.
Kaffeine ti skutečně doporučuji. Tohle usb dvb-t by mělo v 9.04 běžet bez problémů. Pokud máš starší kernel, možná budeš muset nahrát firmware.

http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/dvb-t/usb/avermedia-avertv-dvb-t-volar-x
« Poslední změna: 21 Července 2009, 21:40:04 od Muffon »

fish

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #4 kdy: 21 Července 2009, 21:54:23 »
Totem našiel moju kartu Avermedia Volar HX, má snahu prehrávať (film -> sledovať TV na DVB adaptér 0). Chýba mu konfiuračný súbor. Dá sa vytvoriť programom w_scan, ktorý som si preložil. w_scan fungoval, potvrdil mi že u nás zatiaľ nie je DVB-T :(
Totem je štandartne v systéme, w_scan sa dá stiahnuť z https://launchpad.net/ubuntu/jaunty/+package/w-scan Návod na http://www.chazco.co.uk/post.php?po=10
Ako napísal Muffon treba aby bola funkčná karta.
Acer Aspire 5738ZG/Intel T4400/ATI MR HD 4650/4GB RAM :: Ubuntu 10.04 64bit/Kbuntu 10.10 64bit/Win7 HP 64bit

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2009, 09:39:46 »
Diky za info, jak uz sem napsal - karta je funkcni po hw strance - je podporovana primo jadrem. Ja resim jen ten obsluzny sw. MythTV jsem nainstaloval, ale po spusteni bezi jen v celoobrazovkovem rezimu - ja chci jen klasicky program v oknu. Kaffeine sem zatim nezkousel - neni pro KDE? Zkusim si jeste pohrat s Me TV, neco takoveho by mi vyhovovalo. Pri googleni se casto resil konfiguracni soubor pro kanaly, ktery jsem nasel jen pro Prahu. Nema jej nekdo pro aktualni stav v Brne?
Kubuntu 20.04

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #6 kdy: 22 Července 2009, 10:06:11 »
No, to nevadi, ze je pro KDE. Pri instalaci se nainstaluji pouze potrebne knihovny a na vykonu systemu to nepocitis. Podle me nic lepsiho pro linux zatim neni. Navic kaffeine obsahuje integrovany nastroj pro scanovani, takze si naskenujes pasmo primo v nem a vyberes si programy, ktere chces.
Jinak pouzivam take xine-ui, coz je obdoba(jelikoz on i kaffeine pouzivaji xine ) U neho uz ale potrebujes vytvorit trreba pomoci

w_scan > .xine/channels.conf

list kanalu. Ma to prijemne ovladani. Prostrednim tlacitkem mysi se ti zobrazi osd a  rolovani muzes prepinat mezi kanaly.

Pokud budes chtit vyuzit kartu vice nez jen k prehravani, doporucuju vlc.
« Poslední změna: 22 Července 2009, 10:08:13 od Muffon »

slamozrout

Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #7 kdy: 22 Července 2009, 15:38:27 »
No, to nevadi, ze je pro KDE. Pri instalaci se nainstaluji pouze potrebne knihovny a na vykonu systemu to nepocitis. Podle me nic lepsiho pro linux zatim neni. Navic kaffeine obsahuje integrovany nastroj pro scanovani, takze si naskenujes pasmo primo v nem a vyberes si programy, ktere chces.
Jinak pouzivam take xine-ui, coz je obdoba(jelikoz on i kaffeine pouzivaji xine ) U neho uz ale potrebujes vytvorit trreba pomoci

w_scan > .xine/channels.conf

list kanalu. Ma to prijemne ovladani. Prostrednim tlacitkem mysi se ti zobrazi osd a  rolovani muzes prepinat mezi kanaly.

Pokud budes chtit vyuzit kartu vice nez jen k prehravani, doporucuju vlc.

Taky pouzivam xine-ui a je to v pohode. jeste doplnim, ze pri spusteni po nabehnutu obrazu mackam klavesu "I" myslim, ze to zapina prokladani obrazu. Vyhlazuje to obraz.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #8 kdy: 22 Července 2009, 15:55:58 »
Spíše bych řekl, že vypíná :-) (deinterlace)

slamozrout

Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #9 kdy: 22 Července 2009, 15:58:51 »
lace)Spíše bych řekl, že vypíná :-) (deinter
Mozny to je, nejsem u svyho pc a uz to delam automaticky, tak ani nesleduju co mi v levym hornim rohu pise :), kazdopadne treba na hokej se pak da koukat a nemam tak vodorovny cary pri rychlejsim pohybu :).
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #10 kdy: 22 Července 2009, 16:13:04 »
Ja taky nejsem u xine, jde o odstranění prokládání jako třeba ve vlc.(nevím jakou pouziva metodu, ale ve vlc jich je na vyber vice - linearní, bob, mísení atd. ) Jde zkráceně o odstranění televizní normy(sudé a liché řádky kvůli frekvenci - každý 25 snímků za sekundu = dohromady 50 fps)
« Poslední změna: 22 Července 2009, 16:16:51 od Muffon »

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #11 kdy: 22 Července 2009, 18:22:10 »
diky, nahodil jsem zkusebne na netbook kubuntu a kaffeine je opravdu uzivatelsky privetivy - vse se hned chytlo a nasel sem vsechny kanaly dostupne v Brne. Na atomu a pomalem ssd disku stiha dvb-t dokonce i nahravat. Kubuntu je ovsem nepouzitelny na netbooku a  v gnome na desktopu mi pri pouziti kaffeine dochazi k odhlaseni uzivatele - asi nejaky bug. Budu se tedy muset zamerit na jiny sw. Uz sem konecne prisel na to, jak s w_scan vytvorit channels.conf. Me TV ocividne pouziva take xine, pri instalaci jej ma v zavislostech. Poradte tedy, jak zprovoznit dvb v vlc prip i v xine, nejak se v nem nevyznam. Asi by to chtelo hodit kompletni navod na wiki, kde by bylo popsano, jake programy se musi pouzit a jaky nasledne zvolit postup pro kompletni zprovozneni dvbt. Kdyz jsem googlil, na w_scan jsem puvodne nic nenasel a pritom je to stezejni soucast.
Kubuntu 20.04

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #12 kdy: 23 Července 2009, 08:40:51 »
Uz jsem ti to psal,
pro xine-ui stačí vytvořit channels.conf takto

w_scan > ~/.xine/channels.conf

nech to doběhnout. Pak už to pojede. MeTV nepoužívám.

Vlc není tak uživatelsky jednoduchy, můžeš ho mít nastevený vždy pro příjem jen jednoho multiplexu. Řešil jsem to spouštěčema na ploše pro každý multiplex. Vlc na dvb používám pouze na streamování. Jelikož vlc nepotřebuje  list kanálů, je potřeba mu zadat frekvenci multiplexu a šířku pásma ručně.
« Poslední změna: 23 Července 2009, 08:42:41 od Muffon »

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #13 kdy: 23 Července 2009, 09:55:36 »
2muffon: diky, juknu na to. Jak jsem zjistil, ME Tv je jen jakesi gui s pouze televiznim zamerenim vyuzivajici xine. Obcas se chova nestabilne - nejde zavrit apod. Poohlednu se jeste po necem jinem, velka skoda je toho kaffeinu, ze mi pada v gnome. Az to vychytam, zkusim napsat neco do wiki, at to tam je pohromade jako jedno komplet tema.
Kubuntu 20.04

slamozrout

Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #14 kdy: 23 Července 2009, 12:56:59 »
Zkus to xine-ui je jednoduchy a funguje.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #15 kdy: 23 Července 2009, 21:47:47 »
Používám zatím avertv na Vistě jelikož v kafein a jakekoliv video v Linuxu mi přijde ňák tak rozmazáné a  opožděně se přepíná z window módu do fullscreen a zpět. Vyzkoušel jsem různé výstupní filtry [xv,sdl,gl] vypnutí compizu taky nepomohlo. Vše na fglrx s ati3650+c2duo2,4.
Nemůžu si pomoct ale dokud neseženu aplikací aspoň srovnatelnou s orig. Softwarem nedá se linux pro mě používat pro jakékoliv video tak aby jsem dosáhl srovnatelné kvality overlay z Windows.

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #16 kdy: 23 Července 2009, 22:37:30 »
Zajímavé, u mě je to naprosto srovnatelné.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #17 kdy: 23 Července 2009, 23:38:38 »
Mužů se zeptat co používáš za player ,výstupní filtry a kodek pro mpeg2[já ffmpeg+xv+pulse] a pro deinterlace ? A ještě něco když se snažím konfigurovat xine [bez zapnutého compizu] třeba tam kde je nabídka výs.filtrů nebo přepínání pro zkušené uživatele zkrátka tam kde je takové to rollokénko zamrzne celý systém tudíž ani "C^+alt+f1-5" nelze použít  problém zmizí pokud aktivuji compiz ale ten je zase problémový při streamu a to s použitím [xv,gl] při použití FF+WMPpluginu tam pomůže jen vypnout compiz a použít "xv" jinak se při přepnutí do fullsmódu zčerná celý display a nic nereaguje.

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #18 kdy: 24 Července 2009, 12:06:15 »
V jakémkoliv přehrávači(kaffeine, xine-ui, vlc, mplayer)  s ffmpeg výstup xv, zvuk alsa. S pulsem mám problémy, takže se ho vždy co nejdříve zbavím. Zkoušeno s  Asus EN8500GT nebo na notesu s ati mobility radeon x300. Usb tuner nejlevnější z aukra Sinovideo, čip ec168, driver zkompilovany, deinterlace mi přijde nejlepší ve vlc, je toho tam na výběr dost, ale používám lineární
« Poslední změna: 24 Července 2009, 12:08:43 od Muffon »

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #19 kdy: 24 Července 2009, 15:55:31 »
Ano souhlasím že nejlepší obraz je s VLC [ve win mám dva nejlepší KMplayer"Pandorra" a VLC] nejlepší v linuxu s mplayer-nogui z Mediabuntu nemám velké zkušenosti ale rád bych v něm rozběhal dvb-t ale s mplayer-gui nejsou moc dobré [občasné zamrznutí]a i tak má málo ovl.prvků. 

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #20 kdy: 24 Července 2009, 21:36:49 »
A jake jsou moznosti casoveho nahravani? Moje karta dle vyrobce podporuje hybernaci - vyuziju toho nejak v praxi i v linuxu? Jak to resite vy...
Kubuntu 20.04

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #21 kdy: 28 Července 2009, 10:57:31 »
2all: diky za rady, xine je opravdu jednoduche a narozdil od ME Tv stabilni. Potrebuji uz tedy doresit v cem nahravat - ME Tv by stacilo, kdyby se nechovalo obcas nepredvidatelne, kaffeine mi v gnome tvrdosijne pada. Potrebuju tedy nalezt neco jineho - treba jen na to nahravani.
Kubuntu 20.04

oyankee

  • Host
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #22 kdy: 28 Července 2009, 11:12:31 »
Ahoj, nemohu to vyzkouset, ale v xine-ui  by to mohla byt klavesa F2 nebo ji podobna :-)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #23 kdy: 28 Července 2009, 11:48:43 »
2Muffon: diky,f2 jen trochu priblizi obraz. Nicmene pro vsechny - ME Tv jsem upgradoval na posledni verzi z stranek projektu a jiz se jak jsem vyzkousel chova naprosto korektne, takze zda se vyreseno. Ma epg v cestine, nastaveni casoveho nahravani, co si vic prat. Pro zichr - pokud umi nahravat i xine, nebudu se zlobit za radu jak na to. Diky za spolupraci..
Kubuntu 20.04

Mraky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 386
Re: Jak na dvb-t v ubuntu - obsluzny sw
« Odpověď #24 kdy: 29 Října 2009, 23:02:02 »
mě se libí xine,jen ho nemůžu používat, páč to tý kalamitě(jsem z jablonce n.N.)se mi to jakoby zakódovalo,ve zprávách píše, že odchazuje některé obrazy,páč je přílíš starý rozdíl,ated dědku Google raď!me-tv je dobrej, jen blbne,kafeine mi jede rozmazaně a je náročný na pamět.-)))

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.