Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace ubuntu z HDD?  (Přečteno 6042 krát)

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
instalace ubuntu z HDD?
« kdy: 17 Října 2009, 19:17:43 »
zdravím,

chci se zeptat zdali (jak) je možné nakonfigurovat grub, potažmo bootování z hdd tak, abych mohl vzít instalační cd nahrát ho na tento hdd a po nabootování instalovat z disku. Cédéčka už mi opravdu lezou krkem. Je úplně jedno jaké rw si koupím, stejně po 0-5 iteracích nebude fungovat ať použiju lib. vypalovačku, lib. značku média. Návod na instalování z flashy jsem už taky našel, ale variantu s diskem bych preferoval...

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #1 kdy: 17 Října 2009, 19:22:27 »
zdravím,

chci se zeptat zdali ...
Ano, je to možné.

Google mlčí?

http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #2 kdy: 17 Října 2009, 21:36:28 »
ok, dík.
ani by mě nenapadlo že je to tak easy, sorry za otravování.

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #3 kdy: 18 Října 2009, 12:07:11 »
tak beru zpět. není to asi tak easy.

Postupoval jsem podle
http://deepbluespaces.blogspot.com/2008/07/install-ubuntu-804-from-hard-disk.html
s vyjímkou grubu, jehož /boot adresář jsem zkopíroval z aktuální instalace linuxu.

Instaluju na pc, ve kterém je jediný, prázdný disk s instalační particií, a který má odpojenou cd mechaniku (stejně nefunguje). Grub naběhene, instalace naběhne, prvních pár kroků instalace proběhne, pak ale detekce cd mechaniky selže a bez té mě to nepustí dále. (jde o starší stroj, takže instaluju z alternatecd commandline system, později snad doinstaluju Xka a pekwm). Co s tou mechanikou??? Ptá se mě to tam, jestli chci něco instalovat z diskety, či který device má použít.

EDIT:
zkoušel jsem dvě různé konfigurace grubu:

title Install Ubuntu
root (hd0,4)
kernel /vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso
initrd /initrd.gz

a druhou, kdyby v tom snad měl autor chybu

title Install Ubuntu
root (hd0,4)
kernel /vmlinuz boot=casper
iso-scan /filename=/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso
initrd /initrd.gz

ale těžko říct, jak to vypadá korektně - grub totálně neznám.

EDIT:
a další

title Install Ubuntu
root (hd0,4)
kernel /vmlinuz boot=casper iso-scan /filename=/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso
initrd /initrd.gz

a další

title Install Ubuntu
root (hd0,4)
kernel /vmlinuz boot=casper iso-scan filename=/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso
initrd /initrd.gz

a další už zkoušet nemohu, protože z vytahování datového kabelu mám necitlivý palec.

jiné návody na google jistě jsou, ale jsou to jen další a další a další konfigurace grubu. Tak kde je chyba? Jak instalovat ubuntu z HDD?
« Poslední změna: 18 Října 2009, 13:29:07 od alfonz19 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #4 kdy: 18 Října 2009, 15:02:01 »
A (hd0,4) je naozaj oznacenie tvojho HDD a particie? Primary master particia cislo 5, cize sda5? Alebo si to len skopiroval z toho navodu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #5 kdy: 18 Října 2009, 15:38:29 »
to je správně. A logicky to tím ani být nemůže, když instalační program nabootuje, jen se chová "chybně". Teda těžko říct, co je to chybně. Prostě neinstaluju z cdromky a on se pokouší nalézt cdromku. Chyba tedy musí být někde kolem oho isa. Soubor je pojmenován v souladu s konfigurací.

(chtěl jsem využít komfortu ctrl-c ctrl-v a tak jsem sem postnul konfiguraci z webu, kterou jsem uravil stejně jako na mém disku. Já tam mám jedinou particii a tedy tam mám hd0, ale jak už jsem psal - bootuje to a instalátor nastartuje.)

grub jsem neinstaloval pomocí grub něco-něco-install, ale zkopíroval jsem z jiné instalce ubuntu /boot na danou-jedinou particii (hd0,0) a dal
root (hd0,0)
setup (hd0)
« Poslední změna: 18 Října 2009, 15:45:40 od alfonz19 »

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #6 kdy: 18 Října 2009, 15:55:10 »
systém zařízení v linuxu neznám, stejně tak nevím co znamenají ty parametry grubu ani co/jak/proč dělá ten instalátor. Ale v jednom místě mu můžu předhodit zařízení, které by mělo být cdromkou. Nestačilo by mu teda předhodit TO zařízení které (pokud) nějak vznikne z toho isa? Nevím jestli to tak funguje, je to výstřel ve tmě.

Jako obecně je mi jedno jestli budu instalovat z HDD nebo ne. Mým cílem je být schopen nainstalovat ubuntu z něčeho co se nezkazí rychleji než máslo. Takže ne z rwčka, cd-r, flasky. Nepotřebuju machrovat jak jsem OS nainstalil, chci jej jen nainstalovat bez nesmyslné spotřeby cédéček - nechápu to, ale rwčko mi funguje tak každé třetí i při prvním zápisu bez ohledu kde/jaké koupím.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #7 kdy: 18 Října 2009, 16:02:20 »
Tak to budes mat jednoduchsi ten USB kluc. Ten vydrzi dost.
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/z%20flash%20disku?highlight=%28creator%29
Pokial mas moznost bootovat z USB. Osobne to tiez pouzivam. Je to rychle na pripravu aj na instalaciu.

P.s s cd-rw mam rovnaku skusenost a hlavne v linuxe. Po zmazani uz islo napalit maloktore.
« Poslední změna: 18 Října 2009, 16:04:27 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: instalace ubuntu z HDD?
« Odpověď #8 kdy: 19 Října 2009, 03:06:46 »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.