Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zálohování fotek  (Přečteno 4678 krát)

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Zálohování fotek
« kdy: 02 Června 2010, 22:03:15 »
Ahoj, možná to tady už zaznělo někde... Jelikož jsem hrdý strejda, tak naše ratolesti i hodně fotím. Fotky se hromadí a já je chci samozřejmě zálohovat na několik let. Doteď jsem je vypaloval na obyčejné DVD nosiče, ale dočetl jsem se, že životnost je pouhých 5 let, pak se může stát, že DVD data "zapomene". Na jiných int stránkách jsem se zase dozvěděl, že životnost dat na obyč nosiči je 20 let a že na zálohy by se měly používat spíše DVD ram, které jsou více přepisovatelné (což nežádám, stačí jednou vypálit sadu fotek a pak už pouze číst). Taky tam psali, že DVD ram není vhodný pro multimedia ale nevím proč. Můžete mi prosím někdo poradit, zda je možno zálohovat fotky vypálením na DVD aby vydržely opravdu delší dobu aniž bych je nemusel dejme tomu co dva nebo pět let přepalovat na nové DVD? Ty DVD se docela slušně hromadí a já bych se rád takovému cyklu vyhnul. Díky

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2010, 22:07:27 »
V ideálních podmínkách by asi těch 20 let mohly vydržet, ale dle mých zkušeností nevydrží většinou ani těch pět, víc jak polovina nečitelná :)
(A taky, přesouvám do obecky, tohle nemá s ubuntu moc společného...)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

mido0258

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2010, 22:07:44 »
tech pet let je blbost mam i starsi dvd (kupodivu jsou na nem fotky)a de z nej cist dobre s tim jestli dvd-ram prepisovatlne je dvd-rw
prakticky ano je mozne zalohovat foto vypálením na dvd a pak sem nekde cetl (tusim ppk pocitac pro kazdeho) o takove kvalitni vecice kteru das na dvd a nemusis ji sundavat ani kdyz to das do mechaniky prej to prezilo i prejezd autem myslim i s tou veci kus stoji asi 20Kč
ubuntu 10.4 az na to ze mi nejde 3d je to dobrý... vlastně víc než to

Frantisek Uzivatelu

  • Host
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #3 kdy: 02 Června 2010, 22:58:55 »
Papír, skladovat v suchu a temnu. Nějakej .jpg stejně nebude za sto let čim prohlídnout.

rudas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2010, 01:20:02 »
Papír, skladovat v suchu a temnu. Nějakej .jpg stejně nebude za sto let čim prohlídnout.
Asi tak bych to viděl taky. Po roce co jsem měl na stole za oknem byl zázrak z toho něco dostat, hlavně jsem to taky porád přehazoval atd..
Při tom množství bych to spíš viděl na externí disk minimálně 500GB.
Nejlepší bude dál vypalovat + kopii na externí disk, kdyby se jedno nebo druhé pokazilo..
Předem se omlouvám za vám způsobené újmy či problémy v mých příspěvcích, ať už šlo o vulgarismy nebo chyby v pravopisu. THX
PC a Notebook Ubuntu 10.04 a Wir XP (zbytek rodiny a škola a sem tam nějaká gameska)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #5 kdy: 03 Června 2010, 06:07:47 »
U nas v praci pouzivame media TDK, ke kterym vyrobce dodava certifikat o "dlouhovekosti". Garantuji 100 let.
Overeno nemame, spis potrebujeme ten papir, kdyz prijede nekdo na audit a moc se stoura v detailech.  :)
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #6 kdy: 03 Června 2010, 08:20:42 »
Já nedavno přehrával 10-12 let staré zálohy (cca 20 CD-R) z disků na záložní HDD. U 20% z nich (4 kusy) nešlo něco přečíst.
Fotky (mám jich přes 100GB) uchovávám na externím disku 500GB spolu s filmy a hudbou. Zálohu mám na jiném disku (160GB, který je v trezoru a vyndavám ho jednou za 3 měsíce).
Kdybych teď začínal, koupil bych si (při dnešních nízkých cenách) externí box se dvěma středně velkými disky (cca 320GB) RAID.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #7 kdy: 04 Června 2010, 01:26:40 »
Vypalování fotek DVD, CD, DVD-RAM jsem vzdal (hlavně ty DVD nebyly moc spolehlivé). Řeším to zálohou na externí disk MyBook. Cenově, časově a spolehlivostí to vychází jako nejvýhodnější. Ještě se jistím duplicitní zálohou na dalším disku u kamaráda.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #8 kdy: 04 Června 2010, 04:00:33 »
Životně důležité věci (malý objem) mám zálohované na internetu - tři různé služby, geograficky vzdálení provideři.
Na kravinky o které bych nerad přišel - knížky, fotky, pár filmů - mám nyní dva USB externí disky s cca identickým obsahem, jeden doma, druhý v zaměstnání. Takže je zde i nějaká odolnost proti živlům. Oproti plackám i jednoduchá manipulace při přehrávání na nový (předtím to byly disky v sata šuplíku, předtím IDE také v rámečku). 

Levné domácí zálohování - spíš mé zkušenosti než cokoliv jiného, strýček Google by mohl znát nějaké statistiky.
diskety jsou ani ne na jedno použití, ale bohužel na nich ještě na pár místech vyžadují data
IOMEGA - Zip 100 OK, pár kusů mám v archivu a občas je potřebuji jen už mám poslední dvě funkční mechaniky, Zip 250 už jsou méně spolehlivé, Jazy mi odešly všechny.
Dat pásky - těch mám pár tisíc - úmrtnost cca 1% po třech letech, na záznamy z průmyslových kamer ideální.
CD staré značkové (tenkrát CD 300-400 kč/ks) přečtu ještě dnes, levné noname jsou už dávno oloupané,
s DVD je to ještě horší - mám i kusy rozlepené na dvě půlky
DVD-Ram - pár desítek kousků bez jediného problému, ale pouze ty nikdy nevyndané z caddy, upustil jsem od nich z důvodu ceny (dnes už je to lepší, ale stejně cca 5.000 mechanika + 200-500 za médium).
Disky - pokud se s nimi zachází dobře a přežijí první půlrok - rok denního provozu tak jsou na archivování na dalších pár let vhodné. To co mi neodešlo během prvního roku tak minimálně další tři vydrželo (v denním nebo nonstop provozu). Moje jasná volba = relativní spolehlivost (a zvýším ji dvěma kousky disků místo jednoho) + poměr cena/kapacita + obrovský rozdíl mezi tím jestli při občerstvování archivu překopírovat na nový pomocí copy&paste nebo u toho vyměnit pár set placek.

Firemní technologie rozebírat zde nemá cenu (ale pokud vás to zajímá tak mrkněte na jedno z mnoha možných třeba sem: http://www.coma.cz/reference/metacentrum-cesnet/ )
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

jmc

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re: Zálohování fotek
« Odpověď #9 kdy: 07 Června 2010, 13:57:45 »
Citace
Disky - pokud se s nimi zachází dobře a přežijí první půlrok - rok denního provozu tak jsou na archivování na dalších pár let vhodné. To co mi neodešlo během prvního roku tak minimálně další tři vydrželo (v denním nebo nonstop provozu). Moje jasná volba = relativní spolehlivost (a zvýším ji dvěma kousky disků místo jednoho) + poměr cena/kapacita + obrovský rozdíl mezi tím jestli při občerstvování archivu překopírovat na nový pomocí copy&paste nebo u toho vyměnit pár set placek.
Přesně tak. Také si myslím, že je to nejlepší, nejrychlejší a nejspolehlivější způsob

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.