Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)  (Přečteno 4454 krát)

kaspy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)
« kdy: 06 Září 2010, 10:42:16 »
Zdravím, mám problém s nabíjením svojí baterie na Lenovu ThinkPad R400. Když ntb odpojím od sítě, tak se baterka vybíjí a ukazatel v Ubuntu ukazuje průběžně zbývající čas. To je v pořádku. Ale když ho napojím zpátky do elektriky, tak ukazatel hlásí, že baterka je plně nabita a nenabíjí. Takže když zase ntb odpojím, ukazuje baterka stejný stav, jako před zapojením. Takže se pořád vybíjí, ale nenabíjí. Stav ukazuje fully-charged a přitom procento je teď na 51,3%. Má někdo ponětí co s tím? Díky za rady ;)
« Poslední změna: 06 Září 2010, 11:00:40 od kaspy »

1x23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 449
Re: Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)
« Odpověď #1 kdy: 15 Září 2010, 21:29:38 »
ahoj dělá mi to samé, nabije se mi to když klesne pod 10 procent, Taky nevim co stim. nikde jsem nic nenasel.
NTB: Lenovo P50. OS - Ubuntu 18.04

Linux registred user: 499415

kaspy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)
« Odpověď #2 kdy: 16 Září 2010, 11:43:29 »
Je zajímavé, že ve Fedoře a Mandrivě mi to taky nenabíjí...nemůže být chyba v BIOSu?

Rover623

Re: Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)
« Odpověď #3 kdy: 16 Září 2010, 11:51:03 »
R400 nedovolí nabíjet baterku pokud to neklesne pod 10% a není to ani chyba BIOSu ani počítače,v baterii je obvod který počítá počet nabíjecích cyklů,při dosažení určitého počtu (bez ohledu na reálný stav baterie) se baterie začne chovat jako vadná.Podobnou vymoženost používá třeba Dell již delší dobu,proto ty neustálé stížnosti na Delly,že baterka jim odejde doslova ze dne na den (neodejde,pouze který počítá cykly nabíjení dospěje k tomu,že bezpečný počet nabití je překročen).

Bohužel u Thinkpadu R400 je každý pokus o nabití kdy nabíjení začne počítán jako jeden cyklus,proto tam výrobce dal tohle

kaspy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)
« Odpověď #4 kdy: 16 Září 2010, 14:21:30 »
Takže se s tím nedá nic dělat? Nějakým způsobem přikázat, ať se nabije? Takhle je mi přenosný počítač k ničemu, když ho někam vemu, bude mít baterku na 12% a při 7% se vypne. To je práce tak na 20 minut...

Rover623

Re: Baterie se nenabíjí (Lenovo R400 a Ubuntu 10.04)
« Odpověď #5 kdy: 16 Září 2010, 20:50:55 »
Bohužel to nejde,jedině přikázat aby se to vypínalo až při 3% baterie.to lze ve Správci napájení.Pokud vím,Lenovo má pro Windows speciální ovladač nebo asi jen program (teď nevím),který způsobuje to,že při připojení adaptéru když má baterie víc jak 10%,tak se extrémně sníží napětí kterým se baterka nabíjí což obvod uvnitř baterie nepovažuje za nabíjení a nabíjení dál probíhá velmi pomalu tímto stylem (viz. stížnosti na to,že R400 nabíjí pomalu).Bohužel si někteří výrobci až moc zvykli řešit některé věci SW až v OS a to za pomoci ovladačů (které mají nejlépe jen pro jednu verzi Windows).

Acer u některých modelů Aspire dokonce zašel tak daleko,že otáčky větráku reguluje až program ve Windows,raději nedomýšlím co by se stalo kdyby ten program selhal

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.