Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalacia ubuntu na Alix board 2d13  (Přečteno 8055 krát)

tomleeds

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« kdy: 16 Prosince 2010, 11:28:38 »
Pred tyzdnom mi prisla moja mala zazracna krabicka s menom Alix 2d13 (vid. http://www.pcengines.ch ). plny nadsenia som sa pustil do instalacie, ako inak , linuxu :) No ale po poriadku.
           Alix board je single board PC beziaci na AMD Geode CPU 500mhz a 256mb RAM, nic prevratne ale ale ked uvazite ze spotreba je nieco pod 4w,  cena nepresahujuca 150e a vsetko to uzavrieme svajciarskou kvalitou tak sa nam do ruk dostava naozaj vydareny produkt. Verzii je hned niekolko. Ja pouzivam Alix 2d13. Ma 3 Fasteth. porty 2x usb a serialovu konzolu a akurat som dokupil aj miniPCI wifi s ATHEROS chipsetom :P. Instalacia zbehla trochu komplikovane. ale nebude to nic tazke ani pre zaciatocnika v linuxe a unixe.
      Najskor potrebujeme vmware (server alebo workstation) musi obsahovat podporu pre usb. Nezaobideme sa ani bez citacky CF kariet.
   Spustime instalovat ubuntu na virtualnu masinu namiesto HDD pouzivajte CF-ku. Preklikame sa cez graficke menu a po skoncenni instalacie. Vypneme VIRTUALNY komp a vyberieme citacku z usb.
     TENTO KROK PLATI HLAVNE PRE UZIVATELOV WINDOWS Je dolezite si vytvorit dalsiu virtualnu masinu ale tento raz sa uz bude instalovat na HDD.
     DALEJ PLATI PRE VSETKYCH Zasunieme usb do kompu a pockame pokim sa CF moutne a ideme do konzoli (hura :-) )
 Spustime prikaz
Kód: [Vybrat]
    df -ak 
Zobrazi nam tabulku moutnutych particii. Vyhladame nieco kde je

Kód: [Vybrat]
  /media 
za /MEDIA sa bude nachadzat dlhy rad cislic znakov a pismen

prikazom :
Kód: [Vybrat]
cd /media/..................... Pre idiotov namiesto bodiek piste to co vam ukazlo pri df -ak " dlhy rad cislic znakov a pismen "

Teraz musime prepisat grub. nachadza sa v /etc/default/grub

spustime:

Kód: [Vybrat]
sudo gedit /media/.................../etc/default/grub
je nutne komplet vymzat grub subor a pastnut tam presne tuto konfiguraciu ( linuxaci si muzu menit nastavenia v grub ako len chcu ale zaciatocnici nie  ) . :D

Kód: [Vybrat]
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
# Timeout verkürzt
GRUB_TIMEOUT="3"
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
# Serielle Schnittstelle hinzugefügt
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="verbose console=ttyS0,38400n8 reboot=bios"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
# Konfiguration der seriellen Schnittstelle der Alix-Boards:
GRUB_SERIAL_COMMAND="serial --unit=0 --speed=38400"
GRUB_TERMINAL=serial

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entrys
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

Po ulozeni grub suboru spustte toto :

Kód: [Vybrat]
sudo gedit /media/............./etc/init/ttyS0.conf
a pastnite tam toto

Kód: [Vybrat]

# ttyS0 - getty
#
# This service maintains a getty on tty1 from the point the system is
# started until it is shut down again.

start on stopped rc RUNLEVEL=[2345]
stop on runlevel [!2345]

respawn
exec /sbin/getty -8 38400 -L ttyS0

Ulozte konfiguraciu a napiste do konzoli sudo halt.

Vyberte CF z citacky a presunieme sa k alixu. Vlozke CF do slotu, v Putty nastavte spravnu rychlost ak mate novy alix zistite si na googli aka je defaultna rychlost na Serial port. Rychlost sa da zmenit ked pocas memory testu stlacite S , tym sa dostanete do biosu a tam len zmenite ryclost na 38400. Potom sa uz len odpojit a pripojit na serial s rychlostou 38400

troubleshooting

ak vam alix namiesto pismen ukazuje len nezrozummitelne znaky, pismena a cislice tak mate zlu rychlost na putty

ak sa vam system nenabootoval tak sa zacnite odznova.

Nfn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« Odpověď #1 kdy: 19 Ledna 2011, 12:07:14 »
Pěkné, ale příliš stručné. Používám ubuntu server 10.04 na alix 2d13 asi 9 měsíců a musím říct, že je to spíš pro kutily. Instalace není rozhodně tak jednoduchá, jak popisuješ. Vůbec nezmiňuješ fakt, že čtečka karet připojená přes USB si tak nějak vycucá z prstu fyzické rozložení média (CHS), takže takto zpracovaná karta není při připojení na "kšandu" (tedy přímo do alix) bootovatelná. Dál jsi opomněl fakt, že CF karta má trochu omezený počet zápisů, takže je vhodné namapovat často zapisované adresáře do ramdisku. To dělá třeba i voyage linux nebo hezký popis je na německé ubuntu wiki (tam je i pěkný návod na instalaci přes bootstrap). Já to udělal spíš tak, že jsem si boot nechal na kartě a zbytek systému je na usb 2.5" disku. Tak můžu zapisovat jak chci. Dokonce mi tam běží rtorrent a jsem spokojený. A když se něco nezadaří, tak mám v grubu i možnost nabootovat z jiného oddílu na CF kartě pfsense.
Podle mého měřáku žere alix s CF kartou bez wifi a bez usb zařízení 6W.

Jinak alix a ubuntu je výborný nápad. Akorát je škoda, že od verze ubuntu 11.04 už nebude alix podporovaná. Tedy je oznámeno, že ubuntu bude mít zkompilované jádro jen pro procesory i686. V alix je amd geode, který se hlásí jako i586. Samozřejmě by mělo jít zkompilovat vlastní jádro, ale já se s tím určitě patlat nebudu. To radši přejdu na debian.
"We can do this hard way or my way. In fact, they are both the same."

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« Odpověď #2 kdy: 02 Března 2011, 20:22:15 »
Ale v Debianu stable je všechno mnohem starší než v Ubuntu.
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

kid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« Odpověď #3 kdy: 15 Dubna 2011, 17:27:18 »
zdravim  Vas
 Podla postupu som si chcel nsistalovat cez vmwplayerubuntu srever 10.04lts . na Cf-kusom si napisal vsetko ae ked som si daval do alixu ani sa nebootoval .kde som si robil chybu.mozem si dostat  podrobnejsi navod? diki ???

Nfn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re:Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« Odpověď #4 kdy: 30 Října 2011, 13:16:35 »
Je to sice staré, ale zkusím zareagovat.
Nejdřív bych zkusil nabootovat z CF média na stroji, na kterém jste to tvořil. Jestli to nic nedělá, víte kde je chyba. Jestli to něco nabootuje a v Alix nic (máme nastavené zobrazení grub menu přes sériový port), tak je problém v kartě. Je karta kompatibilní s Alix? Když ano, jak jsme na ni zapsali systém? Jestli je to při připojení k PC přes USB čtečku, je třeba navíc řešit rozložení CHS. Tento problém je pěkně popsaný zde:
http://www.fccps.cz/download/adv/frr/geometrie.pdf
Pro postup pomocí bootstrap krok za krokem zde:
http://wiki.ubuntuusers.de/Alix/CF-Bootmedium_erstellen
"We can do this hard way or my way. In fact, they are both the same."

Kony.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 289
Re:Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« Odpověď #5 kdy: 25 Července 2012, 09:43:20 »
Tak jsem to skousel podle navodu, ale kdyz jsem pri vmware vybral cf kartu, tak se na tu kartu nainstaloval jenom img disku te instalace.... to znamena ze to nedalo jako normalni disk ale jenom soubory vmware.. takze nebootovatelny....


Tak jsem to nainstaloval na druhym stroji a zmenil konfiguraky.-.... ale kdyz pustim alixe, tak porad dokola nacita pamet a stale se restartuje
« Poslední změna: 25 Července 2012, 13:36:36 od Kony.cz »

Kony.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 289
Re:Instalacia ubuntu na Alix board 2d13
« Odpověď #6 kdy: 27 Července 2012, 08:37:18 »
Tak ja uz nevim... uz jsem to zkousel aji pres PXE a porad nic... Nemohl by prosim nekdo udelat img z CF karty a nekam ji uploadovat ???? Dekuji mockrat... Mam 8 GB CF Kartu...... jeste jednou dekuji

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.