Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SeriOS - Linux pro seniory , děti nebo lidi s hancicapem - pojďte vyvíjet !  (Přečteno 28474 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Zdravím Ubuňťáky

Už jsem před nějakou dobou něco sám vytvářel protože jsem nenašel žádný ekvivalent. Nepočítám li tedy projekt Eldy http://www.eldy.eu/ ale ten mě moc neoslovil. Myšlenka výtečná, provedení jak co ... closed source a proprietárnost  to zabíjí.

Takže jsem celou myšlenku absolutně jendnoduchého linuxu pro seniory kompletně předělal a s výsledkem bych se rád pochlubil - tady je screencast : http://www.youtube.com/watch?v=GaDw4a2foCo&feature=channel_video_title (Bohužel mi to udělalo upload jen v 360p, zná někdo nějaký dobrý Youtube-uploader pro Ubuntu ?)

Základem je distribuce Madbox - aka Maverick na Openboxu. (Dal by se samozřejmě použít i Crunchbag) a hodně jsem se inspiroval i ElementOS. Těm jsem dokonce nabízel i spolupráci, ale byly tak vlažní, že jsem si nakonec sám zjistil JAK to dělají a pak to použil. Tja....

Základem je myšlenka že spousta lidí chce opravdu jen to nejnutnější a tou nejjednodušší a nejpohodlnější cestou : surfovat na internetu, přečíst si poštu, podívat se na fotky, Skype ... nechtějí nic štelovat a hlavně je přílišná pestrost všech klikátek a tlačítek a meníček mate. Spousta lidí - a nemus to být jen prarodiče - sotva umí vzít pořádně myš do ruky, takže se permanentně překlikávají a přehmatávají a otevírají se jim kdejaká menu kde nechtějí. (Osobně znám paní kolem 50ti která po roce používání notebooku ojevila k čemu je skrolovací kolečko na myši)

Takže jsem to udělal tak že se každé okno automaticky otvírá maximalizované bez okeních dekorací a je možné ho buď zavřít (ukončit program) nebo jít na plochu (hodit ho na pozadí). Na ploše se na nic kliknout nedá je tam panel se spouštěči ala OsX (wbar) a bežící programy zobrazuje tint2 - ty se řadí na ploše nahoře. Úplně na vrchu je xfce4-panel - zamčený a opět neklikací - se těmi spouštěči (zavřít plocha), ovládáním hlasitosti a hodinami.

Zatím to funguje celkem dobře, mám nějaké problémy s Plymouthem dál je velká piplačka s úpravou GTK témat - potřebuju aby mi tint2 zobrazoval stejné ikony jako na spouštěči - a taky hledám způsob jak změnit popisek oken aby se mi zobrazovaly v tintu2 jak chci (místo chromium - název stránky ..... třeba jen Internet). Budu taky muset udělat českou lokalizaci pro postler a dexter, pár skriptů (vypnutí, restart), přiřadit kláavesové zkratky (Poweroff tlačítko na notebooku) ...

No každopádně mě budou těšit připomíky a ještě víc kdyby mi někdo třeba chtěl píchnout (skripty, témata ...) Psal sem si postup, rád ho zveřejním.
Jestli otravuju hoďte téma do zavřených.

Tak užívejte víkend - K

« Poslední změna: 14 Května 2011, 19:35:33 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #1 kdy: 25 Března 2011, 10:26:18 »
Zdravím Ubuňťáky

Už jsem před nějakou dobou něco sám vytvářel protože jsem nenašel žádný ekvivalent. Nepočítám li tedy projekt Eldy http://www.eldy.eu/ ale ten mě moc neoslovil. Myšlenka výtečná, provedení jak co ... closed source a proprietárnost  to zabíjí.

Takže jsem celou myšlenku absolutně jendnoduchého linuxu pro seniory kompletně předělal a s výsledkem bych se rád pochlubil - tady je screencast : http://www.youtube.com/watch?v=GaDw4a2foCo&feature=channel_video_title (Bohužel mi to udělalo upload jen v 360p, zná někdo nějaký dobrý Youtube-uploader pro Ubuntu ?)

Základem je distribuce Madbox - aka Maverick na Openboxu. (Dal by se samozřejmě použít i Crunchbag) a hodně jsem se inspiroval i ElementOS. Těm jsem dokonce nabízel i spolupráci, ale byly tak vlažní, že jsem si nakonec sám zjistil JAK to dělají a pak to použil. Tja....

Základem je myšlenka že spousta lidí chce opravdu jen to nejnutnější a tou nejjednodušší a nejpohodlnější cestou : surfovat na internetu, přečíst si poštu, podívat se na fotky, Skype ... nechtějí nic štelovat a hlavně je přílišná pestrost všech klikátek a tlačítek a meníček mate. Spousta lidí - a nemus to být jen prarodiče - sotva umí vzít pořádně myš do ruky, takže se permanentně překlikávají a přehmatávají a otevírají se jim kdejaká menu kde nechtějí. (Osobně znám paní kolem 50ti která po roce používání notebooku ojevila k čemu je skrolovací kolečko na myši)

Takže jsem to udělal tak že se každé okno automaticky otvírá maximalizované bez okeních dekorací a je možné ho buď zavřít (ukončit program) nebo jít na plochu (hodit ho na pozadí). Na ploše se na nic kliknout nedá je tam panel se spouštěči ala OsX (wbar) a bežící programy zobrazuje tint2 - ty se řadí na ploše nahoře. Úplně na vrchu je xfce4-panel - zamčený a opět neklikací - se těmi spouštěči (zavřít plocha), ovládáním hlasitosti a hodinami.

Zatím to funguje celkem dobře, mám nějaké problémy s Plymouthem dál je velká piplačka s úpravou GTK témat - potřebuju aby mi tint2 zobrazoval stejné ikony jako na spouštěči - a taky hledám způsob jak změnit popisek oken aby se mi zobrazovaly v tintu2 jak chci (místo chromium - název stránky ..... třeba jen Internet). Budu taky muset udělat českou lokalizaci pro postler a dexter, pár skriptů (vypnutí, restart), přiřadit kláavesové zkratky (Poweroff tlačítko na notebooku) ...

No každopádně mě budou těšit připomíky a ještě víc kdyby mi někdo třeba chtěl píchnout (skripty, témata ...) Psal sem si postup, rád ho zveřejním.
Jestli otravuju hoďte téma do zavřených.

Tak užívejte víkend - K


Jen bys měl upravit název, ne všichni senioři jsou IT-analfabeti, mně je 65 let amezi analfabety se rozhodně nepočítám. ;D

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #2 kdy: 25 Března 2011, 10:58:20 »
Nechapu, dyt je tam NEBO - tedy OR. Tedy je to system pro seniory , IT analfabety a seniory-IT analfabety. Takze samozrejme senior IT-profik do toho spada taky ... ale jak mam upravit ten nazev ? To neni ani impliikace kdyz senior -> tak IT analfabet protoze pak by platilo 0 -> 0 = 1 tedy system pro mlade IT experty.

Kdybste mi spis poradili jak mam zmenit popisky oken. Property WM_NAME/WM_ICON_NAME
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #3 kdy: 25 Března 2011, 14:39:23 »
Jen nechápu, proč do toho spadám taky, když si myslím, že dost lidem tady natrhnu pr*el. Jinak se tomu samozřejmě směji. Na popisek se podívám, pokud porozumím, co chceš, napíši. :)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #4 kdy: 25 Března 2011, 15:06:03 »
Jen nechápu, proč do toho spadám taky, když si myslím, že dost lidem tady natrhnu pr*el. J

Protoze A OR B v obsazeni hodnotama 1 , 0 dava 1 OR 0 = 1. No offens. Nenasel jsem zadny binarni logicky operator ktery by mi dal stejne rozdeleni logickych hodnot jako OR s vyjimkou  Senior <OPERATOR> (not)IT Analfabet = 0. Proc nefunguje implikace jsem psal vyse.

Samozrejme muzu udelat popis ve stylu : Linux pro IT analfabety OR (Seniory AND IT Analfabety) .... to je uplne na Pulitzerovau cenu  :-\

Ja zas nechapu co resime  ??? Nechtel jsem se nikoho dotknout, chtel jsem tady predstavit myslenkua praci kterou jsem udelal, zajima me kritika k veci, napady jak a co zmenit a samozrejme uvitam pomoc. Nedelam ze sebe buhvijakeho machra, navic  s timhle tematem ... Pokud nekdo z administratoru uzna ze je to tu mimo at tema klidne locknou, budu to brat v pohode.

-------------------
K veci :

Jeden problem co mam je ze tint2 zobrazuje zasadne popisky oken vedle ikon a Wbar zase pod nimi. Takze ideal je horizontalni Wbar a vertikalne umisteny tint2 a moc to nejde k sobe. Zkusim se podivat do zdrojaku Wbaru jak zmenit umistenitextu, pak bych mohl dat Wbar doprava a tint doleva horizontalne a dobre vyplnil plochu.

Co to neresi je ze tint2 zobrazuje popisky ve stylu : Chromium - nazev_otevrene_stranky coz povazuju pro cilovou skupinu za matouci kdyz si kliknou na Internet ze je tam jiny popisek. A tohle bych potreboval zmenit.
Myslim ze to co tint2 dava do popisku minimalizovanych aplikaci je to co je v zahlavi okna. Dival jsem se treba co vypise xprop a myslim ze se bude jednat o vlastnosti WM_NAME/WM_ICON_NAME .

Treba by melo fungovat : xprop -set WM_NAME "this is the new title" <enter_and_click_onto_the_window> podle tohoto threadu Ale nefunguje a tomu tazateli to taky nefungovalo :

Citace
   
Thanks for the link to xprop. It looks like a useful command even if it is not working for me. Doesn't seem to have any effect but I'm guessing that even if it did it would be temporary. For example, in Chrome, as soon as I select another tab, the tab title would become the window title (aka WM_NAME).


Tak co s tim ?
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #5 kdy: 25 Března 2011, 15:29:41 »
tohle by šlo ?
Kód: [Vybrat]
wmctrl -r :SELECT: -N blablabla

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #6 kdy: 25 Března 2011, 15:30:24 »
Změnit title umí třeba wmctrl, s openboxem by měl fungovat. Např.:
Kód: [Vybrat]
wmctrl -r Chromium -N Internet

Zase mě ten pacholek předběhl.. :)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #7 kdy: 25 Března 2011, 15:51:13 »
Vsem moc diky ! A ja stravil takoveho zbytecneho casu googlenim  :-\

Musim ted do Norimberka, hned v nedeli se tomu budu zabyvat. Ted jsem nasel jeste jedno zajimave reseni ktere je videt tady : http://pemarchandet.free.fr/fvwm.html

Ty miniatury aktivnich oken jsou bomba amozna by byly lepsi nez pouzivat tint. Nevim jestli ale FVWM take umi defaultne fullscreenova okna bez dekoraci.

Zatim diky moc za podporu !
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #8 kdy: 25 Března 2011, 16:48:23 »
jen poznamka - ma-li to byt pro seniory, tak bych doporucil nastavni vetsiho pisma a odstraneni toho hybajiciho se doku
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #9 kdy: 25 Března 2011, 18:54:27 »
Dock mi nevadi.Ale vacsie pismo by mohlo byt.Az budes mat spravenu aspon alfa 1 daj vediet a hod odkaz na stiahnutie niekde raad to vyskusam.Moja mama je totizto it-analfabet a aspon by som nemusel kazdu chvilu riesit co zase s tym ubuntu je co ta mati dorobila :D
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #10 kdy: 25 Března 2011, 21:16:10 »
Skvelý nápad! K+
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #11 kdy: 26 Března 2011, 11:29:09 »
Diky vsem za reakce

Trcim momentalne v Norimberku na navsteve u znamych moji slecny (a je to zabava asi jako pozorovat jak schne barva) ale zitra vecer budu zpet doma a vyzkousim par veci a pristi tyden nekam dam k uploadu co jsem vytvoril. Zvetsil jsem pisma GTK motivu, neco jde take postelovat v primo v Openboxu a taky jsem zvetsil pisma v prohlizeci Chromium, coz ale vedlo k problemum u nejakych stranek. Pisma se totiz zvetsila, ale obsah stranek se podle toho nepreskladal, takze nekde byly texty slyte do sebe. Mozna se budu muset podivat po nejakych rozsirenich a nebo zkusit novy Firefox.

Neni problem udelat vice konfiguracnich souboru Wbaru a jednoduchy skript ktery to bude prepinat - to je dobry napad.

Zazim preju vsem pekny vikend K
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #12 kdy: 26 Března 2011, 11:37:21 »
Ten FireFox je dobrý nápad. Už ho asi používam namiesto chromia.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

thomas87

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #13 kdy: 26 Března 2011, 18:22:55 »
Skvělý nápad. K+
Kubuntu 7.10 -> 8.04 -> 9.10 -> 10.04 -> 10.10 -> 11.10 -> 12.04 -> 14.04
IBM ThinkPad R60 -> Lenovo Thinkad X230

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #14 kdy: 28 Března 2011, 16:16:17 »
Diky vsem za podporu

Diky pacholik a GdH tohle opravdu resim problem s dlouhymi popiskami v panelu tint2, nevedel jsem ze to wmctrl umi. Bude uplne stacit aby se soucasne s tim povelem - ukaz desktop - spoustel skript ktery prejmenuje okna, takze se nemusim starat o dynamicky se menici popisky.

Stejne se mi ale moc libi ty thumbnaily aplikaci na pozadi - jako to umi fvwm. Ale nastavit spravne fvwm asi nebude moc jednoduche, jejich dokumentace neni zadne vedeni za rucicku jako zname z ubuntu. Ale vzhledem k tomu, ze ted zjistuju ktere ikony z tematu ikon se zobrazuji v tintu2 napadlo me :
Co kdyby misto ikony byl jenom symlink a po stisknuti "jit na desktop" by se udelal maly screenshot aplikace, zmensil na nejakych 128x128, pridala se zmensena ikona z panelu a ulozilo se to tam kam ukazuje ten symlink ? Takze by tint2 pouzil misto ikony ten screenshot.

Otazka je : jak rychle to muze byt. ? Co jsem se dival na ty stranky ohledne fvwm tak si pro tu funkci nekdo udelal jednoduchy kod v C nebo C++
Kód: [Vybrat]
#include <X11/Xlib.h>
#include <Imlib2.h>
#include <stdio.h>
#include <string.h>

int main(int argc, char **argv) {
    Display *display;
    XWindowAttributes windowattr;
    Imlib_Image image;
    Imlib_Image icon;
    int windowid, thumbwidth, thumbheight;
    char *imageformat, *imagepath;
    char *iconformat, *iconpath;
    int w, h;

    if(argc != 5) {
        puts("Usage: thumb WindowId ThumbWidth ThumbFile IconFile");
        return 1;
    }
    sscanf(argv[1], "%x", &windowid);
    sscanf(argv[2], "%d", &thumbwidth);
    imagepath = argv[3];
    imageformat = strrchr(argv[3], '.');
    iconpath = argv[4];
    iconformat = strrchr(argv[4], '.');

    if((display = XOpenDisplay(NULL)) == NULL )
        return 1;
    XGetWindowAttributes(display, windowid, &windowattr);
    thumbheight = (int)((float)windowattr.height / ((float)windowattr.width/(float)thumbwidth));

    imlib_context_set_anti_alias(1);
    imlib_context_set_display(display);
    imlib_context_set_visual(DefaultVisual(display, DefaultScreen(display)));
    imlib_context_set_colormap(DefaultColormap(display, DefaultScreen(display)));
    imlib_context_set_drawable(windowid);

    if( 4*thumbwidth >= windowattr.width ||
        4*thumbheight >= windowattr.height ) {
        image = imlib_create_image_from_drawable((Pixmap)0, 0, 0, windowattr.width, windowattr.height, 1);
        imlib_context_set_image(image);
        image = imlib_create_cropped_scaled_image(0, 0, windowattr.width, windowattr.height, thumbwidth, thumbheight);
    } else {
        image = imlib_create_scaled_image_from_drawable((Pixmap)0, 0, 0, windowattr.width, windowattr.height, 4*thumbwidth, 4*thumbheight, 1, 1);
        imlib_context_set_image(image);
        image = imlib_create_cropped_scaled_image(0, 0, 4*thumbwidth, 4*thumbheight, thumbwidth, thumbheight);
    }
    icon = imlib_load_image(argv[4]);
    imlib_context_set_image(icon);
    w = imlib_image_get_width();
    h = imlib_image_get_height();
    imlib_context_set_image(image);
    imlib_blend_image_onto_image(icon, 0, 0, 0, w, h, 0, 0, w, h);
    imlib_image_set_format(imageformat + 1);
    imlib_save_image(argv[3]);

    fprintf(stdout, "WindowStyle IconOverride, Icon %s\n", argv[3]);
    return 0;
}

Zkusim se na to vecer podivat, co to dela a jestli by to treba slo i rychleji.

Kdyby nekdo chtel pomoct tak bych jeste potreboval maly skriptik s GUI udelany treba v YAD nebo Zenity na vypinani a reset. Diky moc daysleeperovi ktery mi poradil jak to resit i bez sudo.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #15 kdy: 30 Března 2011, 21:37:12 »
Chcel by som sa opytat kedy by sme tak mohli ocakavat alfa 1 ??? Rad by som to uz vyskusal.Diky
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #16 kdy: 30 Března 2011, 21:54:15 »
No to zalezi ... ma bohuzel dost jinejch veci na praci ...  Ve sve podstate mi chybi tyhle veci :

- zjistit ktere ikony v tematu ikon se zobrazuji v tintu
- nejake klikadlo na vypinani a restart systemu, tam jsem se rozhodl to udelat v PyGTK, ale nebranil bych se ani jinemu reseni. Zkusim se podivat na tohle
- pak mam problem ze mi ten mixer-applet z xfce4 nespolupracuje s notifikacemi. Proste tlacitka na ovladani hlasitosti funguji, skrolovani na tom apletu take ale kazde nejak oddelene ... I kdyz jsem uvazoval o tom, ze bych pouzil neco jineho, je nekolik ovladani hlasitosti do oznamovaci oblasti. Ale ta je zase skryta oknama.
- Pak to jeste chce skript na prepinani Skype - coz uz jsme resili tady - diky moc GdH, ale jeste jsem to nemel cas hodit do funkcniho skriptu a otestovat.
- vetsi pismo v prohlizeci - kdyz zvetsim fonty tak se proste zvetsi pismo bez ohledu na formatovani a vysledek vypada dost bidne. Klidne pouziju i novy Firefox, ale nevim jestli se v nem tohle da poresit nejak lip.
 
- no a pak jak to pak dat na CD ? To si musim nejdriv nejak nacist, tyhle veci se daji resit v remastersys, ale pak se neda pri instalaci nastavit vlastni jmeno a heslo.

Takze asi tak
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #17 kdy: 30 Března 2011, 22:01:02 »
A nemohol by si zatial hodit aspon tuto polofunkcnu verziu co mas???Ja by som to len chcel vyskusat.Diky
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #18 kdy: 30 Března 2011, 22:11:14 »
Dobre zkusim zitra udelat pomoci remastersys backup a nekam ho uploadnout - bude to normalni ISO a fungovat jako Live distribuce - ale budes muset prekousnout ze uzivatelske jmeno je babicka  ;D, heslo nejak prenastavim
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #19 kdy: 31 Března 2011, 06:34:34 »
Okej babicka to prekousnem  :D ;D
« Poslední změna: 31 Března 2011, 06:37:21 od Michael2009 »
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #20 kdy: 07 Května 2011, 09:34:38 »
I kdyz to tak nevypada pomalu se chylim k nejakemu vice-ci-mene oficialnimu vydani. Smutne jsem ale dnes zjistil ze me uz nekdo predbehl : http://technet.idnes.cz/cesti-studenti-vymysleli-operacni-system-pro-seniory-p1m-/tec_reportaze.asp?c=A110506_163541_tec_reportaze_nyv Na druhou stranu cim vice alternativ, tim lepe pro ty lidi kterym je to urcene. Ja si treba nemyslim ze nejaka nadstavba Windows je buhvijak lepsi - hlavne rychlost bude asi nesrovnatelna - Ubuntu s Openboxem rozbehnete opravdu i na hodne starem zeleze. O bezpecnosti nemluve. Na druhou stranu ja nemam moc casu a uz vubec ne na vyvoj nativnich plikaci a jetse musim resit bugy u tech stavajicich ... a podle toho to bohuzel vypada.

Takze stav je :
- Fungujici skrit na vypinani/restart (predevsim diky velke pomoci GdH)
- temer kompletne konzistentni ikony - problem dela jen Minitube

To Do :
- zbyle veci co uz jsem psal nahore : Skript na spousteni Skype, xfce4-mixer-applet & notifications ...

Zacinam resit jak nejlepe udelat vlastni ISO - znam tady ten navod jenom jsem vaham jak nejlepe postupovat : spustit si v chrootu graficke prostredi, udelat upravy. sbalit CD ?

Diky vsem za podporu K

« Poslední změna: 07 Května 2011, 09:36:31 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #21 kdy: 08 Května 2011, 07:29:20 »
Před pár lety sem dělal distribuci pro malý server a můžu říct jedno. Dnes už bych se asi vyhnul squashfs. Návodů na netu je spousta. Zjistíš, že to jde i jinak a jednodušeji.    

Mimochodem, ti studenti by to raději neměli nazývat operační systém, je to pouhá aplikace.
« Poslední změna: 08 Května 2011, 07:31:09 od jenda93 »
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #22 kdy: 08 Května 2011, 13:22:06 »
Ten SW je síce pekný (teda idea) ale treba mať zakúpený OS Windows od spoločnosti MS. Čo je vlastne Achillovou pätou tohto projektu. Samozrejme taktiež spomínané HW nároky nebudú potešujúcim faktorom, keď starí ludia nemajú peniaze čo i len na lieky. Takže sa neboj, urob stránku (celebrio takú nemá alebo som nenašiel)  a nejako sa to spopularizuje. A ďalej ma zaráža ako na všetkých posratých stránkach píšu o vynájdení OS  >:(. Ako len tak sa rozhodli napísať kernel+prostredie+1500 ďalších vecí a nasadiť to behom pár mesiacov produkčne. Fuj! Spravodajstvo ide stále nižšie... ako môže dakto napísať 'Čeští studenti vymysleli operační systém pro seniory '? *censored* jak som nasratý! Urážajú tým všetkých vývojárov hocijakého OS (či už linuxu alebo niečoho iného ako je HelenOS) alebo tí blbci vidia OS v omalovánkach?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #23 kdy: 08 Května 2011, 13:55:22 »
Udelej stranky ... ja mam dost co delat abych to vubec uved do provozu a to mi tady jeste nekteri hodne pomahaji  :)

Mozna bych to mohl dat na google.code, peclive sem si psal postup, takze si tu upravu systemu muze udelat kadzy. Svym zpusobem by mozna stacilo udelat to tak, ze by se udelal jen nejaky skript ktery by udelal potrebne zmeny na Madboxu, pak se nemusim otravovat s delanim liveCD - i kdyz by to bylo pro ostatni urcite mnohem lepsi.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Linux pro seniory nebo IT-analfabety
« Odpověď #24 kdy: 08 Května 2011, 17:08:49 »
s tim livecd by mozna slo rict nekomu kdo s tim ma zkusenosti, napr zkusit napsat qejkymu, nebo tak neco...
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.